Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil autist, ce servicii gratuite de tratament?


17 raspunsuri la acest subiect

#11
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 01:55

msl, am inteles acum. Eu credeam ca vrei sa mergi citeva luni doar pentru terapie. Intra pe autism.ro si intreaba. Acolo au informatii mai multe despre centre de terapie din tara.

Anamaria, din pacate Medicaid nu acopera mai nimic din sfera special needs. Nici macar asig serioase ca BCBS nu acopera mare lucru. Noi am renuntat la BCBS in perioada cind am facut terapie ca era mai avantajos sa platim cash. Dat te ruineaza, intr-adevar. Cred ca in ultimii ani s-a mai schimbat cite ceva dar e tot rau.

Mi-am amintit ca parca era in private kinder, acum e in public si totusi nu-i dau nimic? Eu as insista tot cu scoala, e obligatia lor legala, asa e gindit sistemul, insa e f greu in anumite districte scolare si iti trebuie nervi tari. Nu e normal sa nu beneficieze chiar de nimic.

Cind te intorci din Ro, daca vrei sa ma intrebi ceva poti sa imi scrii pe pm sau sa vii pe Facebook in grupul nostru.

#12
alexxia

alexxia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 16:10

Fetelor tarifele de care pomeniti voi aici ( ma refer la cele valabile in Bucuresti si Cluj 50-70 ron ) mi se par cel putin exagerate ( nu de voi, ci de cei care le pretind ). Lucrez ca terapeut din 2006 si coordonez din 2009. Acum sunt in curs de acreditate BCBA ( Behavior Analyst Certification Board ). Deci pot spune ca am ceva experienta. Totusi pentru o ora de terapie ( fara coordonare ) iau 30 ron , iar daca si coordonez la copilul respectiv - 35-40 ron ( in general prefer la copiii la care coordonez sa fac si cateva ore de terapie de saptamana , pentru ca astfel "simt" mai bine copilul ).
Nu va lasati descurajate de preturile mari pe care le auziti si nu credeti ca cei care cer tarife mari sunt si foarte buni . Cu putin efort ( cautand cu rabdare ) si cu putin noroc puteti gasi terapeuti la preturi rezonabile. Sunt in echipele in care lucrez terapeuti foarte buni , care sunt la inceput si care iau 20 ron pe ora.




#13
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 08:49

Hai sa raspund si eu, fiind in cunostinta de cauza, nu vorbind din auzite.
Baietelul meu nu are autism, are alte probleme medicale, dar pentru ca are intarziere de limbaj, mergem la un centru de terapie comportamentala (ABA) in Bucuresti, unde face terapie zilnic, desi trebuie sa facem naveta din alt oras, ptr ca aici nu a fost posibil sa gasim pe nimeni care sa vina acasa.
Preturile sunt 45 Ron/ ora de terapie ( terapie cognitiva, ocupationala, motricitate plus limbaj) si 130 Ron/ ora de evaluare/ coordonare.
Terapia se face la centrul lor, cu materialele lor si tot ce e nevoie.

Cand spui ca fetita ta are 5 ani si vocabular de 3 ani, crede- ma ca nu e atat de rau pe cat crezi tu.[:)] . Cu terapie adecvata poate recupera.
Timpul este dusmanul nr 1 in cazul asta!

Daca vrei mai multe detalii, da- mi PM.

Sanatate multa!



Mamica de Andrei si Maria


#14
bebeaca

bebeaca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 02:18

Eu va spun ca am vorbit cu logopeda buna,profesionista,i-a 100 de lei pe ora,altcineva tot profesionista ia 150 de lei pt evaluare apoi 70 de lei pe ora.Daca as avea bani as da dar din pacate nu am.Eu nu mai pot lucra decat part-time si oricat as vrea nu am cum sa-mi permit terapie de niciun fel.Mi se rupe sufletul dar nu am ce face,eu in cap nu pot sa dau.

#15
cosmi1975

cosmi1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.193 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 09:51

Bebeaca cati ani are puiul tau?...urmeaza vreo forma de invatamant?....poate pot sa te ajut[pup]



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.web.../user/cosmi1975

#16
bebeaca

bebeaca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 18 septembrie 2011 - 22:03

Baiatul meu va face pe 9 oct,7 ani,este clasa 1 la sc.nr 6 ''sf.Nicolae'' din Bucuresti.Sunt foarte dezamagita de scoala,incerc sa obtin niste drepturi pt el si colegii lui,gen o infirmiera la 15 copii cum e legea,iar ei au o infirmiera pe toata scoala,plus ca se amesteca clasele 1 cu a doua,14 copii intr-o clasa cu 7 banci.Tot aici l-am avut la gradinita si am zis ca e obisnuit cu locul,cu copii dar daca nu rezolv il mut.Pe mine ma intereseaza sa evolueze,iar in conditiile de acolo,daca ajungem la crize de agitatie nu va fi bine deloc.

#17
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 21 septembrie 2011 - 17:15

Alexxia, daca aceeasi terapeuta vine acasa, platesc doar 30 Roni. Fiind la centru, diferenta de 15 Roni, raman acolo.
Deci preturile sunt cam aceleasi. Banuiesc ca tu mergi la domiciliu, de aici si preturile practicate.





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -