Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil autist, ce servicii gratuite de tratament?


17 raspunsuri la acest subiect

#1
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 27 august 2011 - 21:38

As merge pt o perioada de citeva luni in ro cu copilul meu autist; este si cetatean romin cu acte; ce servicii gratuite as avea de la fundatii si de la stat pt copil? as reusi sa o duc la ceva terapie gratuita undeva pt citeva luni? are si intirziere de limbaj;
aici, in usa, nu beneficiaza de nimic gratuit pt ca tatal copilului are salar mare, iar eu chiar daca cistig minim pe economie nu ma calific pt ca inca sint maritata cu el si se presupune ca el m-ar da bani desi nu e asa; la particular eu nu imi permit sa o duc din salar minim pe economie, iar tatal ei nu ii plateste nimic tratament particular; deci nu face nici o terapie;
ma gindeam daca ajung in ro poate beneficia acolo de ceva tratament? nici acolo nu imi permit sa ii platesc in particular; o sa mergem in cluj, deci daca stiti ceva fundatii care se ocupa gratuit de copii autisti,
multumesc!

#2
bebeaca

bebeaca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 27 august 2011 - 23:25

Din pacate nici aici nu beneficiem de nimic,poate doar teoretic.Eu am copilul la gradinita speciala de stat la care nu s-a lucrat nimic cu el in trei ani(desi ele ziceau ca lucreaza si cu el) si mai merge la un centru care si-a lansat cu surle si trambite un proiect pt autisti,apoi s-a supraaglomerat si...s-au blocat.Proiectul a fost pt 84 de copii,legea nu i-a lasat sa refuze pe nimeni insa,asa ca au ajuns undeva la 300 de copii.Deci nu se mai face nimic,doar se supravegheaza copii.

Singura sansa si in Romania este sa lucrezi in particular.

#3
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 28 august 2011 - 20:53

Bebeaca, multumesc pt raspuns!
Speram totusi la o sansa in ro pt terapie; de curiozitate, cit este o sedinta de terapie la particular acolo? ai cumva link-uri ale institutiilor particulare din cluj care fac terapii? sau cum se procedeaza, persoane fizice fac terapiile aceastea? tare as fi vrut sa imi permit macar acolo sa o duc la ceva sedinte; deci ce se face cu copiii ai caror parinti nu isi permit terapii particulare nu fac nici o terapie deloc?

#4
bebeaca

bebeaca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 29 august 2011 - 15:31

Majoritatea parintilor angajeaza studenti/e de la psihologie,platesc un coordonator....ma rog,ce mi s-a explicat si mie ca nici eu nu-mi permit sa fac acasa.Cam 50-70 de lei ora(in Bucuresti,in Cluj nu stiu),evaluarile sunt cam 150-200 de lei.E foarte costisitor si aici,si ca o ironie multi viseaza America pt tratament,iar tu vrei Romania.Nu poti gasi o solutie acolo?

#5
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 29 august 2011 - 20:42

Ah si aici am auzit varianta ca daca as lucra cu studenti ar fi mai ieftin, dar tot scump ramine pt mine...preturile sint la fel de mari si aici raportat la $ si salar; solutii am cautat 1 an de zile am mers pe la toate institutiile care acorda ceva gratuit si m-au refuzat din cauza salariului tatalui ei, iar school district m-a refuzat pt ca le-au taiat fondurile si ea nu este destul de autista ca sa beneficieze, are doar un autism moderat, doar cazurile severe beneficiaza de serviciile lor; deci nu am solutii, iar nu inteleg de ce lumea nu ma crede cind le spun realitatea de aici, nu ma refer la tine, zic in general ca lumea nu crede cind spun realitatea de aici

#6
NinaB

NinaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 267 mesaje

Postat 29 august 2011 - 22:10

usor off topic:
deduc ca tatal nu va ajuta.
dincolo de asta de ce nu incerci sa demonstrezi ca nu te sustine financiar tatal. nu va poate dauna ulterior si tie si ei?

#7
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 30 august 2011 - 11:04

Buna!
O sedinta de ABA in orasul meu m-a costat (pe mine) 35 lei. Sedinta dura 1 ora.
Este bine sa lucrezi cu studenti dar tot ai nevoie de un coordonator de programe (adica cel care concepe programele copilului, curricula cum ar veni). Studentii invata din mers si devin tutori.
Multi parinti au facut treaba buna asa, e si chestie de noroc, evident.
In Cluj exista o fundatie despre care stiam, din pacate nu-mi amintesc numele, am sa caut si sper sa gasesc.
Fiind oras universitar, imposibil sa nu gasesdti ceva adecvat.
Si, in plus, mai exista Centre de Zi, adica vreau sa spun ca exista chiar si in orasul meu ( mic, de altfel) unde se poate face terapie ABA, alte feluri de terapii ajutatoare, unde poate petrece cateva ore/zi fetita ta. Dezavantajul este ca timpul petrecut este (poate fi) printre copii tot autisti, deci poate invata (alte) comportamente neadecvate.
Anyway, cu putin noroc poti gasi ceva potrivit. Mai scrie-ne aici ce ati mai facut.
Iti doresc mult succes!!!

Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)




#8
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 31 august 2011 - 00:48

msl,eu te cred insa nu stiu daca plecatul in Ro temporar e o solutie. Cu banii pe care i-ai plati sa calatoresti, sa te stabilesti acolo, chiar si pentru o vreme, poti plati la un centru privat niste ore de speech, OT ,social skills.

E cam $100 o ora de speech,$75 o ora de social skills sau O.T. Doua ore de speech pe sapt inseamna $800 pe luna si sa zicem ca dupa ce face progrese cu vorbitul poti sa mai tai o ora de speech si sa adaugi celelalte. Eu cred ca ai cheltui mai mult de atit pe drumuri.In plus, un copil cu autism are nevoie de stabilitate, nu sa il muti dintr-un loc in altul.

Nu beneficiaza totusi de nimic in public school? In ce categorie de disability au incadrat-o? Exista solutia de a contesta decizia scolii si de a obtine mai mult.



#9
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 31 august 2011 - 20:55

NinaB, da tatal ei nu vrea sa ii plateasca sedinte de terapie; sint fericita ca ii cumpara mincare si cite-o haina din cind in cind plus gradinita; nu potsa demonstrez ca nu ma ajuta cu bani pt ca daca fac asta nui mai plateste nimic si eu nu ma pot descurca cu banii; deci vrind nevrind tre sa tac din gura, pina cind o sa am eu o situatie mai buna si mai stabila.

Asteryaro, daca iti amintesti cumva numele fundatiei sa mi-l zici si mie te rog, multumesc!

Arminad, in Ro ma duc oricum, ca trebuie pina la urma, biletul nu il platesc eu ci rudele din Ro, iar unde sa stau am, nu trebuie sa platesc,de aceea as vrea ca macar perioada cit stau acolo sa reusesc sa o trimit la citeva sedinte de terapie mai ales ca acolo nu va merge nici intr-o colectivitate; este f f greu cu ea pt ca chiar daca are un autism moderat, totusi nu-i ca ceilati copii, f greu ma inteleg cu ea si pt ea este f frustrant.
Nu beneficiaza de nimic de la school district acum; in trecut a beneficiat de 6 luni de zile de 2 ori pe saptamina cite o jumate de ora de speech therapy, atit. Au incadrat-o la usoara intirziere de limbaj (desi nu e usoara, e la nivel de 3 ani la 5 ani)si au contestat diagnosticul pus de doctori si psihologi/psihiatrii de autism, in sensul ca, comparativ cu copii din districtul lor care sint severi/extrem de severi, ea nu se incadreaza in simptomele lor!?am incercat sa contest diagnosticul, am facut "valuri" dar ei sint inflexibili, nu au fonduri!
Cit despre consturi mi se pare f scump 75/100 de $; 800 de$ e salariul meu pe o luna...deci nu pot nu am cum...

#10
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 31 august 2011 - 21:08

Msl1, nu stiu in ce stat te afli...nu poti face separare legala? De ce trebuie sa stai casatorita?

Baga un ochi si aici:
http://www.child-aut...id-waivers.html
http://www.autismhan...ty_and_Medicaid


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -