Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

relatia adolescenti si parinti


35 raspunsuri la acest subiect

#21
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 22 aprilie 2006 - 11:25

Mai...ce sa zic, delicata situatie.
Stiti, genul ala de situatii care crezi intotdeauna ca li se intampla numai altora, ca pe tine te ocolesc...
Inca mai am un baiat cuminte si potolit (14 ani), si da, avea dreptate Descantec undeva...inca imi mai permit sa nu prea-l bag in seama. Stam mult de vorba, despre tot si despre toate, dar e oare suficient? Il inteleg oare cu adevarat?
Din felul in care abordati voi problema fetei, spre deosebire de mine...inclin sa cred ca eu nu sunt inca pregatita sa fac fata cu tact si intelegere situatiilor ce pot apare.
Cred ca mai am de lucrat cu mine insami...


Iulia



#22
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 25 aprilie 2006 - 16:23

Va povestesc patania cosmeticienei mele, stiti voi ca la cosmetica multe limbi se dezleaga ;)

Care va sa zica, dna in cauza are doi copii, fata si baiat, adolescenti. Baiatul, cuminte foc, talentat si cu note mari. Fata, dezastru. Cand fata a intrat la liceu, a inceput nebunia... fumat, baut, cercei in buric si in limba, crize de nervi, tentative de suicid, maica-sa era mai mult la scoala, a dus-o la psiholog, in final a internat-o la psihiatrie. Doi ani s-a chinuit cu ea, voia sa-si inchida cabinetul de cosmetica, se simtea vinovata ca nu sta mai mult cu fiica-sa si plangea tot timpul, nu mai stia ce sa faca.

Apoi, brusc, in clasa a XII-a, fata s-a potolit. Acum e un ingeras, nimeni nu stie ce s-a intamplat, de ce a inebunit in clasa a IX-a si de ce s-a cumintit acum.



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Mitele iubitele



#23
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 25 aprilie 2006 - 17:23

Adrienne... mie mi se pare normal sa nu o dai afara din casa... te inteleg...Si eu ca mama nu cred ca as fi in stare sa o dau afara... Poti incerca sa vorbesti cu parintii ei sa iti plateasca o parte din intretinerea fetei... Pana la urma ei sunt cei care ar trebui sa o convinga sa vina acasa...
Din ce spui tu fata este buna... a avut si ea o abatere... eu in locul mamei ei mi-as cere iertare pentru reactie... adolescentii sunt foarte sensibili... si pot face lucruri mai grave decat asi pune niste belciuge...
Se pare ca totusi fata este mult prea ingadita si nu i se acorda incredere... fara motive intemeiate...

#24
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 25 aprilie 2006 - 22:06

Nu am avut putere sa o dau afara. Sint convinsa ca daca o dau afara pleaca si fiu-meu cu ea si ce-am facut? Chiar mi-a zis fiu-meu ca "daca ma dai afara am unde sa ma duc". Nu am nevoie de nimic pt. intretinerea fetei ca maninca cit o vrabie, nici nu stiu din ce traieste. le-am dat miel de paste fiu-meu s-a indopat ca era tare bun, cu sos de portocale, fata cind a auzit de miel a zis ca nu poate sa manince ca mieii sint f. dragutzi...
Mi-a adus reteta de orez spaniol pe care l-a gatit ea... e fata buna dar tot nu pricep cum de se place cu belciugele alea in buze si psprincene. trebuie ca o doare... in fine, mai ca imi vine sa ii dau si ceva mobila sau tacimuri/asternuturi cind se va muta... uite asa sint eu proasta de buna.




#25
RaluD

RaluD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 26 aprilie 2006 - 04:52

Fiarele alea sunt un "statement" mai mult decat o infrumusetare. Las-o in pace, parerea mea. Si ce, asa e urata? Nu cred. Nici de durut nu cred c-o doare. Se simte mai bine in pielea ei asa.
Singura lor problema este ca nu vor sa mearga la colegiu (bine, pe langa faptul ca nu te simti confortabil ca stau amandoi la tine).
Intreaba-i daca nu le-ar placea sa aiba cu ce sa mearga si ei intr-o vacanta, sa-si ia o casuta, o masina care sa nu se rupa in drum, sa n-aiba grija zilei de maine. Toate astea le pot obtine mergand la facultate, nu lucrand la fast-food. Problema e ca, daca ai facultate, poti sa faci si burgeri la o adica (vezi American Beauty), dar daca n-ai carte, la burgeri ramai, vrei-nu vrei, ca nu te baga nimeni in seama...

Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

#26
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 27 aprilie 2006 - 02:19

RaluD ce fel de statement e asta? Eu la 43 ani consider fashion statement daca ma imbrac cu chestii scumpe sau cumpar ceasuri scumpe. Consider ca spun ceva despre mine, despre gusturile mele, despre ceea ce sint. dar ea? Cum pot sa o reprezinte niste fiare? Cind aveam 26 ani aveam colegi cu par lung, care imbracau tricouri pe dos, sepci cu cozorocul invers sau alte chestii vestimentare. Inclusiv azi e f. obisnuit sa vezi baieti cu "baggy pants" (adica cu turul in vine) sau lanturi sau parul in spikes, cu tepi...Mi-au explicat ca in felul asta ei rejecteaza valorile impuse lor de societate, ca vor sa fie diferiti. OK si logic si asta. Personal i-am spus lui fiu-meu ca sint de acord cu orice aberatie vestimentara sau mai stiu eu ce cit timp nu ii afecteaza sanatatea.
Explica-mi tu mie ce fel de statement vor sa face cei care isi gauresc fata in felul asta? Fata asta e frumoasa foc, inalta slaba, pe bune ca ar putea fi model. Ai vazut tu vreun model in vreo revista cu belciuge? Sau la marile prezentari de moda de la Paris si Milano? Eu nu. Atunci inteleg ca vrea sa atraga atentia asupra ei, ca poate nu e sigura pe ea, dar de ce frate in felul asta si nu printr-o rochie buna, bijuterie, machiaj... cind o vad pe cuvint ca simt mila si durere. e ca si cum as vedea un tablou valoros pe care un idiot a l-a mazgalit cu pixul. Cit despre college fiu-meu va merge dar ea nu stiu ce are in cap. trebuie sa stau de vorba cu ea.




#27
ara_kis

ara_kis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 16:19

Eu zic sa-i explici exact asa cum ai scris ca o consideri frumoasa, talentata si cu potential, ca inelele nu fac decat sa-i "strice" aspectul si felul in care este perceputa de ceilalti. Ca e la varsta cand poate alege ce vrea sa fie, cand are toate posibilitatile deschise, ca acum isi asterne ptr mai tarziu, ca usor acum inseamna greu mai tarziu si invers.
Dar apropo, fiului tau ii place cum arata asa "impodobita"?


#28
daniela88

daniela88
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 29 aprilie 2006 - 15:27

Buna ziua! vreau si eu sa spun ceva idei de ale mele, chiar daca nu stiu daca vor putea fii utile.Eu am aproape 18 ani si cunosc tinerii din ziua de azi.Eu de felul meu sunt o fata foarte simpla, nu din cauza ca probabil asa vreau eu....dar pentru ca parintii mei nu sunt deacord cu cercei peste tot sau tatuaje sau anumite vestimentatii la ce duce societatea de azi...Eu stand de vorba cu ai mei si cu prietenii mei mi-am dat seama ca "haina nu il face pe om" dar adevarul e k nici nu trebuie sa exageram.
Se mai discuta si la scoala...in ziua de azi toti incearca sa fie ca ceilati si sa arate tot mai bine ca idolire noastre...
Parerea mea e sa incercati sa vorbiti cu ea ca o prietena si nu ca mama...
Tatal meu de exemplu iarna nu ma lasa sa umblu cu spatele gol si mai ales fara maieu pe mine, si dak nu-s imbracata bine si decent nu ma lasa sa ies din casa.in putine cuvinte "am niste reguli" si mi se pare corect! cum ar putea lumea din ziua de azi sa se inteleaga daca nu sunt niste reguli???
V-am pupat![copil]


#29
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 04 mai 2006 - 17:55

Aseara pe la 10, faceam snitele si, copiii mei ma asistau in bucatarie. L-am trimis pe cel mare sa-si faca dus, pentru ca fusese la fotbal si cam mirosea, el ar fi vrut sa manance intai, eu am insistat sa-si faca rapid un dus, cand m-am intors sa vad daca a plecat l-am surprins strambandu-ma. Urat de tot [zz]

M-am facut ca nu l-am vazut. pentru ca m-a luat prin surprindere, asa niste suturi i-as fi tras da' m-am abtinut.

Da' ceva tot vreau sa-i fac, ce?



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#30
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 04 mai 2006 - 19:33

Craciunitza, baiatul tau s-a prins ca l-ai vazut strambandu-se in spatele tau? Daca da, sigur se simte rusinat, asa ca poate, deocamdata, e si asta o lectie pt. el. Desigur, e greu sa ignori si sa nu iei atitudine, dar eu cred ca daca nu ai reactionat pe loc, acum nu are rost sa scormoni stii tu ce... Poate ar fi mai bine sa lasi lucrurile asa si sa il pui la punct doar daca se mai repeta (amintindu-i atunci si de episodul acesta). Am si eu 2 baieti si am incercat sa-mi inchipui cum as fi reactionat eu la asemenea "vitejie". Eu asa o consider, gandindu-ma ca acum e varsta cand flacaii nostri isi incearca puterile. Si pe ale noastre.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -