Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

relatia adolescenti si parinti


35 raspunsuri la acest subiect

#1
goodmomy24

goodmomy24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 26 martie 2006 - 17:21

[roker]cum credeti ca putem avea o relatie de prietenie cu copii nostri?[hia]

eu am o fetita de 16 ani, este la liceu, profil filologie engleza, nu ma pot plinge de invatat dar de anul trecut din vara am probleme cu ea. a intrat intr-un anturaj de rokeri, am prins-o consumand alcool, am stat de vorba cu ea si mi-a zis ca a incercat sa vada cum e.am crezut ca s-a linistit,dar m-am inselat.a inceput sa minta,sa chiulesca de la scoala, sa vorbesca urat,nu mai stiu cum sa vorbexc cu ea.am incercat sa fiu o mama intelegatoare si am amscuns multe de sotul meu, dar vad ca nici asa nu o multumesc.mi-a promis ca nu mai bea dar eu nu o cred ,mi-am pierdut increderea in ea si nu stiu cum sa fac sa mi-o recapat.am tendinta de a o verifica tot timpil.mi-e frica sa nu o pierd definitiv.

dati-mi un fat va rog.
sunt disperata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cati

#2
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 23:05

http://desprecopii.c...092&whichpage=1
http://desprecopii.c...?TOPIC_ID=57044

Cati, am pus doua linkuri care m-am gindit ca te-ar putea interesa. nu e mare lucru, dar in primul poti vedea ce le deranjeaza pe adolescente la parinti si in al doilea e un inceput de discutie despre copii si alcool.

_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#3
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 23:21

cautind pe net am gasit articolul asta:

http://www.ele.ro/articol_3172.html

Este o bucurie sa-ti vezi copilul crescand, dar e greu de inteles de ce sunt rare momentele in care te intelegi bine cu el. Oare unde s-a produs ruptura?

Copilul a crescut, se simte nedreptatit de faptul ca cei din jurul sau nu vad ca el este "aproape" un adult. E greu de acceptat aceasta noua pozitie a copilului aspirant la varsta de adult, atata timp cat acesta e dependent de familie din punct de vedere financiar. Acest aspect a fost si inca mai este indelung discutat, dar pare destul de general si nu acopera toate cauzele conflictelor ce apar intre parinti si copiii lor "adolescenti".

Se spune ca exista un conflict intre generatii; acest conflict se manifesta diferit in cadrul fiecarei familii.

Cred ca ar fi interesant de mentionat rezultatele unui studiu realizat de Fred Mahler si Catalin Mamali cu scopul identificarii conflictelor dintre parinti si copii, asa cum sunt vazute ele atat din perspectiva adolescentilor, cat si a parintilor lor.

Baietii-adolescenti cred ca cele mai multe conflicte ce apar in relatia lor cu parintii sunt pe tema religiei, dar si a alcoolului; in cazul relatiei mama-fiu alcoolul este principalul vinovat in declansarea conflictelor.

Fetele considera ca in relatia cu tatal lor apar neintelegeri cand se discuta despre alcool si despre experienta sexuala. Relatia cu mama devine conflictuala daca se discuta despre alcool si despre iesirile nocturne.

Din cele mentionate pana acum se remarca faptul ca alcoolul este o cauza comuna a mai tuturor conflictelor - din perspectiva adolescentilor. Alcoolul se mentine drept cauza frecventa a dezacordului dintre adolescenti si parinti, atunci cand sunt solicitati parintii sa-si spuna punctul de vedere. Parintii par la fel de deranjati de alcool, pe cat sunt deranjati de iesirile nocturne ale copiilor lor.

Desigur, aceste date reflecta cauzele din punct de vedere statistic; e posibil ca parintii care citesc acest articol sa se considere un caz aparte, sa nu regaseasca printre cauzele mentionate motivul disputei dintre ei si copiii lor.

Care este motivul frecvent al disputei cu copilul dumneavoastra aflat la varsta adolescentei?



_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#4
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 23:32

am mai gasit un articol si o carte despre cum sa comunici cu adolescentii, poate le doresti. nu vreau sa te bombardez, insa personal ma simt neputincioasa.

_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#5
ingerash

ingerash

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 680 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 00:35

Buna Cati, am vazut de ieri subiectul tau dar nu am avut timp sa intru sa iti raspund.
Eu cred ca poti fi prietena cu fiica ta, dar asta inseamna ca trebuie sa lasi comportamnetul de mama putin in urma, sper sa intelegi ce vreau sa zic; incearca sa ai cat mai multe activitati cu ea, mergeti la film, va plimbati, in fine, faceti ceea ce ii place ei. Explica-i ca muzica o poate asculta si "simti" si fara alcool (defapt nu stiu cat anume alcool a consumat, sa bea un pahar de sampanie la un chef - asta se intampla peste tot, problema e cand se intrece masura) deoarece alcoolul ii amorteste simturile si banuiesc ccc ca vrea sa stie exact ce face.
Cat despre chiulit, si asta depinde, cat de mult chiuleste? trebuie sa ii explici ca va pierde firul la multe materii si mai tarziu nu va mai putea recupera.
Sincer nu stiu ce sfaturi sa iti mai dau, nu am rokeri in anturaj deoarece nici eu nu prea ii inteleg. daca vrei sa intrebi ceva anume, mai scrie aici sau da-mi un pm

p.s. scuze daca am afost incoerenta, sper sa ma intelegi

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru cã nu se stie [8**]cine se poate îndragosti de zâmbetul tãu!


#6
Ana-Maria21

Ana-Maria21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 370 mesaje

Postat 29 martie 2006 - 22:26

In mod normal cred ca ar trebui sa stiu ce sa spun,nu a trecut fff multa vreme de cand am avut si eu 16 ani.Tot ce pot spune despre aceasta varsta e ca simti ca nimeni nu te intelege,numai tu ai dreptate si intr-un fel nu prea conteaza ce spun oamenii mari.Eu am fost un copil cuminte,nu am fost niciodata influentata de anturaj.Stiu prin ce treci pentru ca am un frate care are tot 16 ani,cand eram in tara cred ca facea cam acelasi lucru(tatal nostru nu era cu noi,mami nu prea are autoritate in fata lui)cu ce face fata ta.Cateodata l-am vazut ca era ametit,ii era rau.I-am explicat ca nu e bine am incercat sa fiu si prietena si eu si mama sa fim si autoritare.
Eu as zice sa petreci mai mult timp cu ea,dute la film, ceva care sa va placa amandurora si cand vb sa dai din una in alta si sa o faci sa isi deschida inima in fata ta.Sa iti zica ce se petrece in viata ei.Si cel mai important sa arati ca o intelegi nu sa vii cu critici imediat ce a spus ceva ce nu iti convine.Poate sa ii povestesti si tu unele chestii care s-au intamplat cand erai si tu de varsta ei.
Deci in primul rand ca sa fii prietena cu fata ta trebuie sa arati ca intelegi cum e cu anturajul si sa ii explici ca unei prietene nu ca unui copil.
Sper ca te-am ajutat cat de cat,sper ca nu te-am suparat,eu am vb din punctul meu de vedere.Sper sa se rezolve si oricum nu uita ca oricat de grea e situatia acum o sa treaca.Asta fac adolescentii le place sa ii scoata din minti pe parinti.

invidia dezleaga limbile oamenilor asa cum admiratia le amuteste

#7
lavinai

lavinai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 29 martie 2006 - 23:19

quote:
Initial creeata de goodmomy24
[roker]cum credeti ca putem avea o relatie de prietenie cu copii nostri?[hia]eu am o fetita de 16 ani, este la liceu, profil filologie engleza, nu ma pot plinge de invatat dar de anul trecut din vara am probleme cu ea. a intrat intr-un anturaj de rokeri, am prins-o consumand alcool, am stat de vorba cu ea si mi-a zis ca a incercat sa vada cum e.am crezut ca s-a linistit,dar m-am inselat.a inceput sa minta,sa chiulesca de la scoala, sa vorbesca urat,nu mai stiu cum sa vorbexc cu ea.am incercat sa fiu o mama intelegatoare si am amscuns multe de sotul meu, dar vad ca nici asa nu o multumesc.mi-a promis ca nu mai bea dar eu nu o cred ,mi-am pierdut increderea in ea si nu stiu cum sa fac sa mi-o recapat.am tendinta de a o verifica tot timpil.mi-e frica sa nu o pierd definitiv.dati-mi un fat va rog.sunt disperata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!cati
parerea mea este ca ar trebuie sa vorbesti cu sotzul tau despre aceasta problema, daca observi ca iti scapa lucruriel de sub control pt ca autoritatea unui barbat, tata este alta!! mai bine sa se supere pe tine acuma (decat sa o scapi de sub control) ca mai tarziu o sa iti fie recunoscatoare. daca nu mai tarziu probabil o sa iti strige ca nu ai avut grija de ea, nu ai "salvat-o" din pericolul care te paste la aceasta varsta!! personal cred ca perioada 15-18 ani este cea mai dificila perioada, atunci crezi ca tot ce zboara se manca, ai tendinta de a incerca totul (sa fii si tu cool) , etc...si eu pe la varsta aceea visam cai verzi si uscati si incepusem sa intru intr-un anturaj mai dubios, dar mama mea si-a indeplinit rolul de mama, desi eu am suparam si nu vorbeam cu ea (pt ca nu ma lasa cu prieteni pe la baruri, discoteci!!!) dar ea stii ca mai tarziu ii voi multumi ca a avut grija de mine.......si asa a si fost, acuma cand ma uit in spate imi dau seama ce prostuta eram si cat de mullt ii sunt recunoascatoare mamei mele . o [flo] pt ea.....bineinteles ca din ce-am povestit eu nu inseamna ca ieseam din casa, nu mergeam al chefuri, discoteci dar cu limita (limita pe care mama mea a stiut sa le impuna).sper ac te-am putut ajuta vreun pic!!sa ne spui si noua cum merg lucrurile!!!Lavinia: Sotie alintata.....Nunta noastra (02.07.2005), nepotzica alexia si altele

#8
ara_kis

ara_kis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 30 martie 2006 - 16:35

Greu mai e cu adolescentii astia! Am dus si eu "razboiul" asta, la un moment dat pe doua fronturi, acum sunt numai pe unul dar din cand in cand se mai reactiveaza si pe celalalt. Am 2 copii, baiatul de 20 de ani si fata de 18.
Eu am stabilit niste lucruri, e drept pe parcurs, ptr ca nici eu n-am stiut de la inceput ce sa fac. Am discutat si cu niste psihoterapeuti, am mai citit pe forumuri, am mai observat tinerii din jurul meu, pe strada, la magazine, etc. Si iata la ce concluzii am ajuns :
In primul rand ca nu vreau sa le fiu prietena, pentru ca sunt mult mai mult adica MAMA. Le sunt mereu alaturi, indiferent de bune sau rele stiu ca pot conta pe mine (noi- parintii) dar imi da dreptul sa le fac observatie, sa-i cert, sa le interzic anumite lucruri adica sa le dau REPERE de viata, de conduita, de judecata. M-ai gresesc uneori in tonul folosit dar imi cer scuze si le reamintesc sa nu piarda din vedere continutul. M-am obisnuit sa fac observatii sub forma de glume, nu-mi reusesc intotdeauna dar ma straduiesc.
Nu stiu daca ti-a spus deja textul cu " acuma e momentul ptr experimentari" sau ca " prietenii conteaza" ? Eu n-am negat niciuna, sunt adevarate ambele dar trebuie sa o atentionezi ca prietenii au tot o mintiuta mica de 16 ani iar experimentarile trebui facute cu discernamant caci unele lasa urme pe viata.

Incearca sa-i explici ca scoala nu trebuie neglijata indiferent ce tampenii face cu prietenii.
Eu zic sa iei legatura si cu diriginta care sa te tina la curent cu situatia scolara, note si absente.
Apoi sa incerci sa-i mai umpli timpul, asa in mod subtil, o rogi sa te ajute la un calcat, spalat de ceva, ce-o fii, poate un gatit. Niste cursuri extrascolare, un sport, un instrument, desen. Poate meditatii la materiile la care nu intelege sau e mai slaba.

Sa nu fii disperata. Din experienta proprie stiu ca nu ajuta la nimic ba dimpotriva iti face rau si uneori chiar te face sa judeci distorsionat lucrurile. Mie nici acum nu-mi reusec toate dar inca ma stradui.
E ca un razboi de guerilla, noi trebuie sa " luptam" cu tact, rabdare, multa dragoste. Eu am luat metoda celor de la AA, castig o zi, e bine, apoi vine alta pe care o castig (sau nu ! ) si asa mai departe pana..........la victoria finala!



#9
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 07 aprilie 2006 - 21:30

Salutare!
Sunt nou-nouta pe acest forum. Mi se pare foarte interesant. Site-ul il stiam mai de mult timp, dar nu observasem sectiunea pentru adolescenti. Si eu sunt mama a doi adolescenti: de 12 si 14 ani.
[cool]

#10
Ana-Maria21

Ana-Maria21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 370 mesaje

Postat 08 aprilie 2006 - 20:14

Bine ai venit pe forum si la noi la adolescentii.

invidia dezleaga limbile oamenilor asa cum admiratia le amuteste


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -