Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici20


201 raspunsuri la acest subiect

#181
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 21 mai 2010 - 11:53

[s][s][s][s][s][s]



LA MULTI ANI tuturor ce poarta numele sfintilor CONSTANTIN si ELENA, multa sanatate, fericire si implinirea dorintelor.



[s][s][s][s][s][s]



Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois





SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)





http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

#182
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 22 mai 2010 - 17:52

Paula [flo] imi pare sincer rau pt ingerasul Gabriela Catalina!

Am citit povestea ta si la mamici de ingerasi dar, fiind mamica de ingeras care incearca sa treaca odata peste acea incercare, evit sa scriu, si uneori chiar sa mai intru la acel subiect.[q]

Iti doresc sa iti Dumnezeu liniste in suflet si putere sa mergi mai departe!



SoriLea, ce a mai crescut Razvanel.[olala]

Mikaela, noi suntem bine, crestem, facem tot felul de lucruri noi in fiecare zi, am trecut si printr-o raceala crunta, inca suntem in faza de refacere.

Incearca cereale fara lapte, si pune-i lapte de care bea el.

Si Luana face inca distensie abdominala, uneori, are burtica atat de umflata, si se maraie si-mi arata "auu" si arata burtica, ii dau des espumisan. Si am mai observat ca dupa masa de fructe crude, face imediat kk si face bucatele nedigerate.

Am mai pus pozici, o sa mai pun cand voi descarca aparatul. Eu nu prea am mai intrat deloc pe forum.

Pupici la toate![pup]



___________________

Arborele care daruieste



Sunt o mica printesa[foto] & video

Luana - 15 luni



#183
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 23 mai 2010 - 00:06

Mikaela, din ce-am vazut prin magazine exista cereale pt masa de dimineata (au pe cutie un "good morning") si cereale de seara - cutie albastru inchis cu stele si luna si "good night"
Poate ar fi bine sa-i prepari cerealele cu apa calduta, nu cu lapte, si in plus sa incerci sa-i dai ultima masa cam cu 2 ore inainte de culcare. In programul nostru masa de seara e la 6pm, apoi ne mai jucam putin, urmeaza baia pe la 7:30 si apoi la somn pe la 8-8:15 cu un pic de lapte caldut. Din observatiile mele, atunci cand mananca de seara destul de tarziu (pe la 7-7:30) si apoi ajunge la culcare in scurt timp, adoarme greu si are un somn tare agitat.

#184
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 23 mai 2010 - 23:52

Ayla, ma bucur sa vad ca va merge bine. Ce frumos deseneaza Luana! Karla nu vrea nici in ruptul capului, orice e mai interesant decat desenatul.



Mihaela, nu stiu ce sa zic de lapte. Incearca variantele care le-au spus fetele.



Avem si noi poze noi.[:D]



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#185
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 24 mai 2010 - 08:07

Multumesc mult fetelor pt sfaturi, e drept ca in ultimele zile nu i-am mai dat seara cereale, si e ok. In plus i-a prevacid pt reflux si sper sa nu mai avem probleme cu vomitatul.
Foxi_lady, poti sa-mi spui ce marca sunt cerealele, pt ca nu am vazut la noi... sunt Nestle, Milupa, President Choice, Heinz, si inca unul care nu-mi amintesc numele. E dintre astea cumva?[flo]
Programul de masa am incercat zilele astea sa-l "fixez" putin, si mananca asa: la 6-7 dimineata - 160ml pediasure
10:30 - piure de fructe
100 ml lapte(pt somn)
3:00 - 100 g supa+o felie mica paine+ 3/4 iaurt
7:00 - 110 g avocado+branza+ smantana
9:00 - 80 ml lapte
Intre mese a mai baut 100 ml suc de para+morcov si apa.
Sunt zile cand mananca putin mai mult sau mai putin, dar asta e.
Cand am fost la controlul de 1 an corectat la spitalul unde s-a nascut, pt ca nu a luat in greutate in ultimul timp foarte bine, si pt ca nu mananca mancarea decat piure, saptamana aceasta va veni un ocupational terapist acasa la mine sa analizeze situatia. Nu stiu mai multe detalii, voi vedea dupa.
Ai dreptate Ayla, paa acum i-am dat cereale la care se adauga apa, dar eu adaugam lapte..pe motivul de a adauga cat mai multe calorii, dar poate ca asta nu i-a facut bine. Apropo, am inceput sa-i dau lapte de capra pe care l-a acceptat foarte bine.
[pup][pup] pt Luana sa se faca repede bine, e o dulce, va urmaresc albumele de pe Picassa ...e o placere sa o vad [flo][flo]
Jo, am vazut-o pe printesa Karla, m-a topit palarioara ei rosie, dar si papucii de blug[flo][flo][pup][pup]
Aici http://picasaweb.goo...elamold/15Luni# sunt poze noi cu noi...daca vreti sa ne vedeti
[:D]

#186
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 24 mai 2010 - 17:33

Mihaela, multumim de aprecieri.

Referitor la mancare mie mi se pare ca te axez foarte mult inca pe lactate si cereale. Dennis are un an si indata patru luni si cred ca ar trebui sa manance mult mai diversificat. Am vazut ca scrii "o bucata mica de paine", Karla e innebunita dupa paine, daca nu mananca la fiecare masa importanta, macar la doua mese mananca paine.

Orarul nostru de masa arata cam asa:

5-6 - lapte (inca sugem si cate putin din sticla lapte de vaca)

8.00 - mic dejun (paine cu unt + gem/miere/sunca/cascaval)

10.00 - masa de fructe (in mod normal mar cu biscuite sau banana)

13.00 - amiaza (supa, ciorba, ce este si pentru noi)

16.00 - fructe (capsuni sau alte fructe unele luate din compot + iaurt)

19-20 - cina (pireu de cartofi cu snitel sau alta carnita, pateu din ficat de pui cu rosie, branzica de vaci cu rosie sau castravete, spanac....etc)

21.00 - lapte (la fel ca dimineata)

Intre mese mai bea ceai, sirop de coacaze, suc de fructe si mai rontaie covrig, pufuleti, nimicuri de astea.



Eu cred ca trebuie sa incerci sa ii dai sa manance mai consistent. Si ca sa treaca de la pireuri si la bucatele mai mari taiei din ce ii dai bucatele mici si pune-i-le pe masa de mancat. E drept ca dupa mancare arata ca dupa razboi dar la noi a functionat.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#187
crislo

crislo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 24 mai 2010 - 23:24

Salut mamici de pitici!

Am citit ce faceti, v-am vazut pozele cu bebelusii, vad ca toata lumea creste :)

Alex este bine, acum la 1 si 3 luni are 7,4 kg . La fel ca Denis mananca doar ff pasat, abia de cateva zile a mancat niste pufuleti...in rest daca simte ceva pe limbuta isi face greata si vomita tot.

Eu am inceput serviciul si Alex sta cu mama mea aproape toata ziua, pana la 7 seara. Venim amandoi de la servici, facem baita si somnic...si s-a dus ziua...

AM multe poze sa va arat, dar sunt foarte mari si desi lea-m micosrat ca marime le copii fff greu pe photobucket...o sa mai incerc...
AM uitat sa zic, Alex merge tinut de manute, se catara peste tot si merge in 4 labe prin toata casa :)

Va pup.

#188
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 25 mai 2010 - 07:03

Jo, multumesc mult de sfaturi. e drept ca nedumerirea mea e cerealele astea,iar seara nu i-am mai dat si nu stiam ce sa fac. Ma gandeam ca de acolo isi mai ia calorii, dar poate sa-si ia si din altele.
Dimineata din pacate nu avem prea mult timp la dispozitie pe mic dejun, de aceea ii dau pediasure.
Si daca stau sa ma gandesc unul dintre motive ar mai fi si faptul ca mai bea lapte, daca-i dau cereale, dar am sa-i schimb si sa bea laptele la amiaza. ZIlele astea am experimentat un program de masa, si am vazut ca mananca mai bine, asa ca am sa sugerez la daycare o "mica schimbare". In timpul zilei ,mai mananca biscuiti, pufuri, si bucatele de branza, dar mancarea daca cumva e prea groasa isi face greata si vomita. Pun pe seama faptului ca nu are dintisori, dar dupa ce vor aparea si daca va continua tot asa.....habar n-am ce voi face.
Acum astept pana joi cand ma voi intalni cu tipa si vedem ce-mi indica.
Multumesc inca o data pt ca ma ajuti.

Crislo, ma bucur ca sunteti bine, stiu ce rau e sa nu ai prea mult timp la dispozitie pt copilul tau, de aceea chiar ma gandeam ca mamele care pot sta acasa 2 ani in maternity leave sunt foarte norocoase.
Vad ca si voi sunteti nu vreti sa depasiti 8 kg, la fel ca si noi, poate te ajuta ce mi-a zis mie nutritionista si pediatra, adica sa-i pun smantana sau unt in toata mancarea, iar in lapte sa-i pun smantana...m-am mirat dar daca ea a zis ...sigur are mai multa experienta decat mine. Asa ca in fiecare mancare, pe langa ce pun eu de obicei, mai adaug o lingurita de smantana.
Va doresc tuturor o saptamana cat mai frumoasa cu mult soare.

#189
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 25 mai 2010 - 20:46

Mikaela, chiar daca nu are dintisori si inca are nevoie ca alimentele sa-i fie pasate, incearca sa-i dai mancarea destul de variata. In fiecare zi ar trebui sa primeasca alimente din toate cele 5 grupe: cereale, lactate, fructe, legume, carne/oua. Ma gandesc ca o alimentatie bazata in majoritate pe lactate n-o sa-l obisnuiasca cu diverse gusturi si in plus nu cred ca o sa-si dezvolte cum trebuie stomacelul sa proceseze o varietate de "ingrediente"

Cateva sugestii de mancaruri care se pot face piure:

supa de legume (poti varia cu broccoli, cartofi dulci, morcovi , telina, ardei..) cu carnita de vaca sau pasare - pescuit zarzavatul si carnea si pasat totul, eventual data supa limpede cu biberonul

mamaliguta cu branza de vaci si smantana

piure de spanac cu un pic de smantana si unt si un ou fiert

ou fiert cleios cu un pic de paine si un strop de unt si sare

ficatel de pui cu piure de cartofi

gris cu lapte

piure-uri de fructe: banane, mango sau mar la care poti adauga cativa biscuiti pisati

Eu am evitat prajelile, am preferat sa fierb totul sau sa pregatesc la abur legumele, si am ocolit zaharul pe cat posibil. Nici pana acum (implineste 2 ani) nu a primit ciocolata sau sucuri. celor de la day care le-am pus in vedere ca nu are voie sa manance dulciuri, si vad ca mi-au respectat dorinta: in loc de iaurturi cu tot felul de "arome" sau prajiturele, ii dau fructe proaspete.

#190
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 26 mai 2010 - 19:30

Buna ziua admirat poze cu toti copilasii care mai decare mai frumosi[olala][olala][olala].

Vad ca se discuta de mese noi mancam asa,nu stiu cat e de bine s-au nu.

6.30-180ml lapte cu 2 masuri cereale

10.00-lapte cu paste(s-au cu gris),paste cu branza,cresnvusti,unt cu paine si dulceata,etc altrenativ nu toate intr-o singura zi.

13.30-ciorba s-au mancare gatita depinde ce am in casa cu carne s-au ou,apoi 120ml lapte ca sa adoarma(nu ii mai dau piept deloc de o saptamana).

la 17.00 un iaurt cu biscuite

seara la 20.00-21.00 mai ciugulim un piure cu sos,o mamaliguta cu branza...depinde de ce ma inpiedic prin frigider

si la 22.00 la culcare 180ml lapte cu 3-4 masuri cereale

Cam asta e programul nostru la noi marea problema este ca nu mancam fructe deloc,de nici un fel...si in nici un fel,nu pasate,nu suc,nu intregi,nu le vrea isi face sila si le scuipa si imi e asa ciuda

[bang][bang][bang]

Chiar va rog sa imi dati un sfat cum il pot face sa manace fructele si sa imi ziceti de vi se pare bun s-au rau programul nostru de masa.

Va [pup][pup][pup][pup]aveti grija de voi si de copii bineinteles.




poze Luca Daniel

varsta noastra

nascut pe 22.10.2008


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -