Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici20


201 raspunsuri la acest subiect

#191
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 00:09

Fetelor, vad ca voi ziceti ca nu vrea mancare decat pireu pentru ca nu are dinti. Eu nu cred ca e asa. Karla nu a avut nici un dinte pana la un an, si de aceea manca cu pofta de exemplu paine si tragea cu gingiile de ea si o molfaia in gurita pana o inghitea. Eu cred ca Dennis e lenes. Nu vrea sa mestece. Si ca sa ii treaca faza asta trebuie stimulat. Trebuie sa vada ca nu mai primeste doar pireuri pe care le inghite, primeste si bucatele (la inceput mici mici, pe parcurs tot mai mari) pe care e nevoit sa le zrobeasca cumva. Trebuie sa invete ca trebuie sa depuna un efort la mancare.



Valy, dupa tine programul vostru de masa e in mare foarte bun. Am doar o singura observatie. Dupa cum scrii tu in unele zile Luca are la primele trei mese lapte. Mi se pare mult. La varsta lui de trei ori pe zi lapte (dimineata, amiaza, seara) e destul. In plus primeste si dupa-masa iaurt.

Fructele, iti trebuie imaginatie. De exemplu acum cand sunt capsunile si daca ai avea cum sa il duci intr-o gradina sa i le areti pe tufa, sa culeaga el capsuna poate i se pare interesant. Sau fa tarta cu fructe si poate asa mananca. Sau invatati cum se numesc fructele si trebuie sa le si gustati ca sa invatati si gusturi. Sau taiate pe farfurioara lui in niste forme mai interesante....sau "frigarui" de fructe (o bucata banana, una portocala, una mar, o capsuna, insirate pe betigas) si poate il atrage asa.



[pup]







Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#192
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 02:17


Poate ca m-am exprimat gresit, dar ideea e ca mancarea gatita o mananca doar pasata...motivul e ca daca simte bucatica sau e mai groasa, isi face greata si vomita. In schimb mananca biscuiti sau pufuri sau prajiturele (pt copii), dar se intampla daca ii merge cumva mai spre gat, sa vomite tot ce a mancat. De aceea evit sa-i dau snack imediat dupa ce a mancat. Tot la 2 zile gatesc felul 1 si 2 pt toti, dar acum in weekend am incercat sa vedem daca ii dau mai rar si asta insemna sa-i scot felul 2 pe care-l lua cam la 2 ore dupa primul.
Maine am programarea cu nutritional terapist sa vedem ce va iesi[:D]
Foxy_lady, ziceai de ou cleios, i-am dat o singura data din grreseala pot zice pt ca nu am calculat bine minuntele de fierbere[:D], si l-a mancat. Dar intrebarea mea e :cum e indicat sa-i dam oul fiert tare sau moale? Mie una nu-mi place decat fiert foarte tare altfel nu-l mananc.
Multumesc foarte mult pt sfaturi.[flo][flo][pup][pup]

#193
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 18:27

Mikaela, eu i-am facut la inceput ou fiert tare pe care-l mixam cu spanac, smantana si un strop de unt. Oricum primea cam un ou pe saptamana (avea sub un an). Pe la 16-18 luni l-am incercat cu oul fiert mai moale si amestect intr-o cescuta cu paine si un pic de unt, iar de Paste (22 luni), cand m-a vazut ca tai oua fierte in farfurie, s-a repezit la ele si a mancat un ou intreg (feliute) fara probleme.
Sa bat in lemn, n-a prea facut mofturi la mancare, dar nici eu n-am insistat daca am vazut ca nu-i place ceva (de ex nu-i place gustul de ficat). Nu ne jucam la masa, lingurita n-a fost niciodata "avion" care sa-i duca mancarea la gura, si de cand merge la day care a inceput sa fie "baiat mare" si sa insiste sa manace singurel. Foarte bine - are lingurita in mana si se descurca binisor cu ea. Cand vede ca n-are suficient spor se ajuta si cu mana ramasa libera [:D]. Nu conteaza ca are mancare pana la urechi, important e sa manance si sa vada ca poate s-o faca fara ajutor. In ultima vreme in loc sa-l pun in scaunul lui de masa, isi trage singur un scaun la masa si se aseaza langa noi, ca un omulet mare. E tare simpatic cum isi potriveste servetul in fata si-si trage castronelul aproape (ca sa aiba "cursa" linguritei cat mai scurta)

#194
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 29 mai 2010 - 00:41

Salutare mamici si pitici [pup]

Ce frumos povestiti voi despre puiutii vostrii, oare cand v-a venii ziua sa spun si eu ca al meu baiat manaca cu lingurita suingurel???? ca deocamdata eu ii dau si el scoate ce-i bag in gura, pe fara, pe el, pe masuta lui si pe jos e tot o mancare, iar la el in burtica doar apa, ca asta ii place cel mai mult in ultimul timp [bang][bang][bang]

De 3 zile refuza mancarea categoric, abia il fac sa manance pe zi un iaurtel si 150 lapte cu cereale, iar afara mai mananca 2-3 biscuiti si jum de banana. Cu atat traieste copilul meu de 3 zile.
Am sunat dr si mi-a zis ca e posibil sa fie de la dintisori (are gingia umflata sus- asteptam incisivii laterali amandoi). daca pana luni nu se modifica nimik merg sa-l vada. Temperatura nu mi-a facut, nici macar dupa vaccinul de la 1 an. nu stiu ce sa aiba, o fi de vina si caldura asta si dintisorii, sau o fi altceva???

De 2 zile a inceput sa faca pasi singurel si azi a marit numarul lor, curand sper sa-si de-a drumul singur. De-a busilea nu vrea in ruptul capului sa faca nici macar un pas.
Ca masuratori stam asa 87 cm si 12kg.

[pup][pup]pt puiuti si mamici

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)


http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

#195
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 29 mai 2010 - 16:33

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

De 2 zile a inceput sa faca pasi singurel si azi a marit numarul lor, curand sper sa-si de-a drumul singur.



Felicitari pt primii pasi![bis]

E posibil sa fie de la dintisori. Si cu greutatea stati excelent![pk]



_______________

Sunt o mica printesa - foto & video

Luana - avem 16 luni

Arborele care daruieste





#196
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 30 mai 2010 - 19:21

Foxy_lady, ai baiat mare..ce mai!! Si noi ne facem purcelusi la mancare, dar asta e[:D]
Sorina, [pup][pup]sa apara repede dintisorii, si felicitari pt pasii facuti.[flo]
Nu am mai scris ca nu am avut timp, dar sa va zic despre intalnirea cu OT. A luat tipa notitze legat de alimentatia lui Dennis, si mi-a recomandat sa-l las sa se murdareasca mai mult, sa-l las mai mult prin iarba, prin noroi sa simta textura. Sa-i dau bucatele mici mici sa le incerce(ceea ce faceam pana acum) Iar motivul pt care vomita, sau mai bine zis isi face greata e ca sunt prematuri cu gurita mai sensibila, ceea ce e cazul lui Dennis[bang].
Fetelor copiii vostri cat lapte mananca? Dennis nu mai accepta laptele, habar n-am de ce[bang][bang]Daca nu e o problema e alta, macar daca as gasi si o solutie[q]
Va doresc o zi cat se poate de frumoasa[pup][flo]

#197
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 31 mai 2010 - 00:07

Ayla[pup][flo]

Michaela poate Dennis manaca altceva mai bn de nu mai vrea lapte, sau nu manaca mai nimic?
Razvan are 4 zile de cand nu mananca mai nimic (in viziunea mea - el era un copil manacacios)
-dimineata la 6-7 = 150ml lapte cu 2 masuri cereale
-la ora 10 nu mai mananca nimik [bang]
-pe la 12 abia il fac sa manance 2-3 biscuiti si aprox. jum de banana (despre mancare nici nu poate fi vorba - refuza categoric orice)
-la ora 16 un iaurt simplu (dar nu il mananca mereu pe tot)
-la 21 lapte 180ml cu 3 masuri cereale

Asa mananca copilul meu de 4 zile (aproape in fiecare zi la fel, orice incerc refuza)
Se mai trezeste o data peste noapte si mai mananca un bibe de 150ml lapte simplu.

Maine daca nu e greva, merg sa-l vada medicul. Nu stiu ce-i cu el de nu mananca.

Zilele astea am stat mai mult pe afar si ne-a prins soarele, suntem bronzati fara sa vrem [:D]. voi dati copii cu crema de protectie cand iesiti afara acum pe caldura asta? Eu nu l-am dat cu nimic, dar nici nu am stat cu el in soare, sub umbrela si cat am intrat si iesit din casa cu el si totusi l-a prins. Voi ce creme folositi?

[pup]-ici la ingerasi si [flo][flo][flo] pt mamici

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)


http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

#198
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 31 mai 2010 - 00:10

Mikaelascuze ca te-am botezat [asia][asia]

Si am uitat sa mai zic ca apa bea la greu. El consuma 2 litri de apa plata in 24 ore, dar din care i se prepara si laptele.
Si schimb toata ziua la pampersi [alcool]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)


http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

#199
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 31 mai 2010 - 07:51

Sorina [pup], asa e si Dennis, de joi mananca foarte putin, nu bea lapte, iar apa maxim 300 ml /zi. Solide nu prea vrea sa manance decat foooaarte putin(50-70 g)[bang]
De crescut nu a mai crescut si chiar nu mai stiu ce sa fac. L-a vazut pediatra, e ingrijorata si ea dar nu mi-a zis nimik ce ar trbeui sa fac...decat sa vorbesc cu nutritionista care mi-a zis sa-i maresc nr de calorii.[bang][bang] Maine am sa vorbesc cu ea sa vedem ce-mi zice.

Va doresc numai bine [flo][flo]

#200
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 31 mai 2010 - 17:46

Sorina, nu te ingrijora, exista zile in care nu mai au pofta de mancare: caldura, dinti care-i necajesc, sau pur si simplu nu le mai face pofta nimic din ce le oferim. Mie mi s-a spus sa ma ingrijorez atunci cand copilul nu se hidradeaza indeajuns, ori in cazul vostru nici nu se pune problema. Si daca te gandesti, puiutul tau nu sta cu burtica goala - lapte, cereale, banana, biscuiti. L-ai incercat cu ceva cu totul si cu totul nou? Eventual un fruct nou? Baietelului meu ii plac fructele de mango. Stiu ca exista si in Rom - alege unul copt (mai rosu si nu foarte tare), curata-l de coaja si taie-l in cubulete.
Mikaela, spune-mi te rog ce-au zis cei de la day care despre cum mananca Dennis? Mie la inceput mi-au spus ca Andrei nu manca cine stie ce, dar de fapt era din cauza ca nu stia sa tina tacamurile - mititelul nu prididea sa manance si pana la urma se lasa pagubas. Le-am rugat ca la inceputul mesei sa-l ajute un pic si apoi sa-l lase sa se descurce singur, si vad ca strategia a mers, acum mananca cot la cot cu ceilati copii. E tare bine ca te poti sfatui cu un pediatru, in Toronto sunt atat de ocupati ca ajungi sa-i vezi numai daca te hotarasti sa petreci ore de asteptare la ei in cabinet, alaturi de copii care tusesc si stranuta de mama focului. Ajungi acolo pt un sfat si pleci captusit cu cine stie ce virus.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -