Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 9 voturi

sexul are un pret!


229 raspunsuri la acest subiect

#211
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 08 august 2011 - 19:39

:) Asta-i o disputa interesanta:) si generala. Cartile si vorbele cuiva te ating partial pentru ca vin cumva si se lipesc pe propria ta baza de imagini care-i variata. Poti gasi o hiba sau o parte ridicola mai usor in functie de experienta ta. Un film nu. Mai ales un film bun. E o solutie cumva inchisa si lumea lui e autosuficienta si nu face apel la tine sa o completeze.


Eu nu cred ca depinde nici cum, nici cand. Dar daca inceputul nu este foarte diferit de ceea ce considera ei normal, poti determina intr-adevar intr-o oarecare masura cum vor fi.
Poti sa reduci sansele sa fie diferit prin dragoste si incredere de sine, prin educatie, prin expunerea la puncte de vedere diferite, prin cunoasterea anturajului, mediu social, dar tot aleator va ramane.

#212
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 08 august 2011 - 20:48

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC


BTW accept folosirea avortului medicamentos au ba ca "procedeu" contraceptiv ca "te-a luat valul" depaseste limita mea morala.

Citat:
Nu minimizez neplacerile unui avort, este o experienta absolut de evitat si nu este greu deloc sa nu ajungi acolo. Chiar si daca te-a luat valul la un anumit moment si ai uitat de protectie ai timp inca 24 de ore sa aplici o metoda de contraceptie de urgenta. Nu merita niciodata sa iti asumi riscul, am exemplul personal de transmis fetelor si sper sa invete din greselile mele si sa nu le repete. Sa risti si apoi sa stai sa numeri zilele in calendar e groaznic, nu merita.





Contraceptia de urgenta se refera la pilua de a doua zi, nu la avortul medicamentos. Pilula de a doua zi este o metoda contraceptiva care impiedica fixarea unei sarcini si nu are legatura cu avortul.





__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#213
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 08 august 2011 - 23:53

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC


BTW accept folosirea avortului medicamentos au ba ca "procedeu" contraceptiv ca "te-a luat valul" depaseste limita mea morala.

Citat:
Nu minimizez neplacerile unui avort, este o experienta absolut de evitat si nu este greu deloc sa nu ajungi acolo. Chiar si daca te-a luat valul la un anumit moment si ai uitat de protectie ai timp inca 24 de ore sa aplici o metoda de contraceptie de urgenta. Nu merita niciodata sa iti asumi riscul, am exemplul personal de transmis fetelor si sper sa invete din greselile mele si sa nu le repete. Sa risti si apoi sa stai sa numeri zilele in calendar e groaznic, nu merita.





Contraceptia de urgenta se refera la pilua de a doua zi, nu la avortul medicamentos. Pilula de a doua zi este o metoda contraceptiva care impiedica fixarea unei sarcini si nu are legatura cu avortul.



mda... e o chestie interpretabila si sincer subtilitatile ma lasa rece. Printre alte efecte impiedica un ou fertilizat sa ramana in uter si sa devina sarcina... Daca era medical sarcina, era medical tot avort.
Dar vezi tu gura.... adevar graieste. Insasi faptul ca vorbesti de fixarea unei sarcini ... inseamna ca distinctia asta intre ou fertilizat si sarcina e doar despicatul firului in patru.

Am toata intelegerea in general, dar in contextul asta nu.




#214
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 09 august 2011 - 00:45

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

mda... e o chestie interpretabila si sincer subtilitatile ma lasa rece. Printre alte efecte impiedica un ou fertilizat sa ramana in uter si sa devina sarcina... Daca era medical sarcina, era medical tot avort.





Ceea ce am spus eu nu este deloc o subtilitate, abia ceea ce spui tu este. Pilula aia poate impiedica inclusiv fertilizarea ovulului daca cumva nu s-a intamplat asta deja. Asa cum o face si un prezervativ, si un spermicid. Sunt foarte multe oua fertilizate care nu ajung sa se prinda de uter din cauze naturale, nu e asta un motiv sa-ti dai viata peste cap.





__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#215
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 09 august 2011 - 11:12

Facem ce facem si iar ajunge sa justificam avortul -- care tot avort e si daca se intampla la cateva ore de la conceptie si la cateva luni.



Chiar in afara religiei, avortul este o trauma emotionala pentru majoritatea femeilor. Posibilitatea de a deveni mama, chiar daca este ceva nedorit, nu poate fi ignorata asa usor. In momentul in care afli ca in tine exista acea posibilitate de a deveni mama, fie ca esti religios sau nu, te atinge cumva la sentiment, nu poti ramane stana de piatra...



Iar referitor la sexul in adolescenta, parerea mea este ca trivializeaza dragostea si reduce intensitatea la care poti experimenta adevarata dragoste atunci cand o intalnesti. Atunci cand te culci cu o gramada de barbati pe care chipurile ii iubesti, nu mai e chiar asa mare branza cand faci sex cu adevarata iubire a vietii tale...



Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)



POZE



#216
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 09 august 2011 - 11:59



Dialogul asta devine dialogul surzilor ce stau de-o parte si de alta a unei prapastii numite mentalitate. Sigur ca la gandul ca vei deveni mama nu poti ramane indiferenta, te poti chiar ingrozi. Nu toate femeile viseaza de cand se joaca cu papusile sa fie mame iar maternitatea nu e singura bucurie a vietii pentru unele femei insa este incompatibila cu alte bucurii. De aceea ordinea in care alegi sa te bucuri de darurile vietii conteaza! Deasemenea nu exista o 'adevarata iubire a vietii tale', asa cum nu exista iubire multa si iubire mai putina. Reevaluarile iubirilor din trecut sunt foarte subiective si persoana care reevalueaza nu mai este aceeasi din momentul in care a iubit.





__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#217
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 09 august 2011 - 12:10

POate ca iubirile nu pot fi reevaluate, dar cu siguranta relatiile pot fi. De exemplu, eu, de la 19 la vreo 21 de ani am avut o relatie de cosmar cu un barbat mult mai mare decat mine, care mi-a produs traume emotionale cumplite. DAr eu credeam ca il iubesc, adica probabil chiar il iubeam -- insa nu pe el, ci imaginea lui din capul meu. M-a afectat mult in relatiile ulterioare, am avut de trecut peste neincredere, teama, etc in relatia cu sotul meu (la inceput) din cauza acelei relatii din trecut. Asta e doar un exemplu. Cunosc cel putin zeci de alte exemple asemanatoare. Sexul te implica mult prea mult pentru a mai putea vedea lucrurile asa cum sunt in realitate. Tocmai de aceea ar trebui sa vina cand deja stii ca ti-ai intalnit partenerul ideal, cand l-ai observat, l-ai "testat", stii ca sunteti suflete pereche si va luati angajamentul sa fiti impreuna la bine si la rau in cunostinta de cauza (cum ebinele si raul la omul respectiv).



Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)



POZE



#218
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 09 august 2011 - 12:21




Exemplele personale contureaza o imagine haotica asupra vietii. Personal am avut iubiri frumoase care m-au ajutat sa evoluez si sa ma cunosc si nu cred ca atractia fata de un barbat abuziv tine de imaturitate ci de un anumit script personal. Adica ai fi ales la fel si daca nu aveai 19 ani, a fost o etapa necesara pentru dezvoltarea ta personala, nu o puteai sari. Am avut multe relatii, faptul ca nici una nu a fost cu vre-un nebun violent nu poate fi o intamplare, caci nu se pupa cu statisticile. Din cate vad nebuni sunt multi pe lumea asta, nu putea fi doar noroc.






__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#219
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 09 august 2011 - 12:29




Nu exista suflete pereche, intr-o iubire frumoasa sufletele se 'imprumuta' unul pe altul, omul pe care l-ai iubit devine o mica particica din tine si orice s-ar intampla asta nu se mai sterge. De fapt as defini iubirea exact ca apropierea intre doua suflete (nu orice relatie intre doi oameni le apropie si sufletele!!), cand se separa nu le mai poti reconstitui intocmai cum au fost, au furat fiecare ceva de la celalalt.[:)] De aceea iubirea te imbogateste sufleteste, eu sunt pentru mai multe si nu mi-as face griji ca se poate pica in prea multe caci disponibilitatea sufleteasca are limitele ei.






__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



#220
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 09 august 2011 - 12:38

poate ca tineretea/ lipsa de experienta te impinge intr-o relatie abuziva, dar respectul de sine, in masura in care exista, te scoate urgent din ea.

sincer imi pare rau de experientele nasoale, dar:
-orice experienta te face sa cresti - nu e posibila evolutia fara succese si esecuri deopotriva;
-relatia abuziva nu are drept cauza raportul sexual si nu se mentine in acest fel. mentinerea unei relatii abuzive este posibila doar pe fondul lipsei respectului de sine al victimei, lipsa increderii in fortele proprii, lipsei informarii si a unei gramezi de alte lucruri de care parintii sunt, in general, responsabili, si nu in adolescenta, ci in copilarie. eu nu cunosc pe nimeni crescut cu constiinta valorii proprii care sa se fi afundat in relatii distructive. (este foarte probabil sa existe, mecanismele abuzului sunt infinite, dar cred - din ce vad - ca proportia lor e foarte mica);
-experientele abuzive nu au nicio legatura directa cu varsta.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -