Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 9 voturi

sexul are un pret!


229 raspunsuri la acest subiect

#221
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 09 august 2011 - 13:09

Dar nu a vorbit nimeni de relatii abuzive!!! Eu am dat un exemplu personal, al unei relatii nefericite, cu unul dintre parteneri un magar care ma manipula sentimental -- iar eu eram orbita si pentru ca eram prea tanara si din cauza ca eram legata de el sexual. Nu neg predispozitiile psihologice date de felul in care am fost crescuti, felul in care ne vedem, etc, spun doar ca sexul este o legatura mult prea adanca ca sa mai poti gandi la rece si evalua o persoana la rece...



Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)



POZE



#222
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 09 august 2011 - 13:53

relatia cu "un partener magar care te manipuleaza sentimental" e, din punctul meu de vedere, o relatie abuziva. iar o asa relatie poate aparea si la 19 ani si la 49 de ani.

o relatie abuziva nu inseamna neaparat palme peste ochi.

eu n-as zice ca "sexul este o legatura mult prea adanca ca sa mai poti gandi la rece si evalua o persoana la rece", ca sexul nu-ti ia mintile total, creierul functioneaza in continuare. (ok, nu mai gandesti un ceas pe zi, in restul de 23 de ore iti revin facultatile mentale.)
manipularea se face prin simularea iubirii, nicidecum prin sex.

#223
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 09 august 2011 - 16:12

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

:) Asta-i o disputa interesanta:) si generala. Cartile si vorbele cuiva te ating partial pentru ca vin cumva si se lipesc pe propria ta baza de imagini care-i variata. Poti gasi o hiba sau o parte ridicola mai usor in functie de experienta ta. Un film nu. Mai ales un film bun. E o solutie cumva inchisa si lumea lui e autosuficienta si nu face apel la tine sa o completeze.



Scuze pentru offtopic.

Eu spun ca vin si isi gasesc locul in schema ta cognitiva - reprezentarea lumii in varianta ta subiectiva, se agata de ceva ce deja cunosti si se dezvolta uneori altfel. D-asta ne si atrag anumite carti, filme, muzici, tablouri intr-un anumit moment al vietii, cand suntem preocupati de dezvoltarea unei anume ramuri din schema.

Nu o vad ca pe o constructie doar de imagini. Sunt idei, credinte, emotii, cuvinte, imagini, sunete, mirosuri, ... Filmul iti da imaginile - asa e, nu le mai construiesti singur ca in cazul cartilor, dar in filmele bune chiar te simti inclus, traiesti o experienta, nu ramai doar spectator. E experinta ta indusa de ce te-a agatat in filmul respectiv.

Cred ca orice manifestare a artei, cu care vii in contact, are capacitatea sa te atinga, sa te schimbe putin, in contextul potrivit. [:)]

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#224
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 09 august 2011 - 16:29

Off topic

E posibil rrox3 ... ma tem ca eu am simtit chiar si filmele bune ca o traire completa si straina a altcuiva. Nu m-am simtit inclusa nici contextul unor experiente interesante. [flo]

#225
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 09 august 2011 - 16:57

Daca mai conteaza:

Am gasit ceva cu privire la rata mortalitatii femeilor in cazul avorturilor. In USA, articol pentru CBS, analiza comparativa in provinta deciziei legalizarii avorturilor.

http://findarticles....07/ai_n8731216/

"The case-fatality rate for legal induced abortion over the entire 1972-1987 period (1.3 deaths per 100,000 legal abortion procedures) masks the precipitous decline in abortion-related mortality, from 4.1 deaths per 100,000 abortion procedures to 0.4 per 100,000."

Adica 1,3/100.000

Pe site-ul WHO in harta mortalitatii la nastere (maternal mortality ratio) SUA (ca sa vorbim de aceeasi tara) apare trecuta la zona 10-199/100.000 live births.

http://www.who.int/m...l_mortality/en/

Diferenta este de ordin de marime deja.

Sper ca nu mi-a scapat nimic, sunt in graba.

#226
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 august 2011 - 12:19

Imi amintesc cand avea fii-mea 3 luni. Dormea si Celcesforaie gandea: "Este asa de frumoasa si perfecta incat cand mi-o imaginez peste ani sarutandu-se cu un baiat mi se face de acum gol in stomac."

Asa ca ii inteleg perfect pe Marius si Rufus. Lucrurile nu s-au schimbat prea mult nici prin gandirea lui Celcesforaie care acum nu mai imi sta ca un ghimpe in coaste pentru ca am gasit deja un echilibru intre punctele astea de vedere divergente.

Insa, le-as spune ca totul tine de educatie si de mesajele pe care le primesc din familie.

Nu e obligatoriu ca fetele noastre sa ramana gravide si nici sa contacteze BTS.
Sexul nu le va lua mintile. Va decurge de la sine, la timpul potrivit.

Familia si relatiile din interiorul ei vor avea grija de ele si le vor feri si de relatii abuzive si de neplacerile adolescentei.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#227
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 24 august 2011 - 14:34

mie mi se pare mai util serialul cu 16 and pregnant



ca acolo adolescentii pot vedea exact cum o duc fete gravide, de 16 ani, cum nasc, cum cresc copilul, cum renunta la scoala si nu au bani...



asta pt responsabilizare



mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)

blog



#228
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 12:48

Off topic: Cristi, unde se poate gasi/vedea acest serial? Daca da, unde anume? Vreun site/link, ceva? Exista si cu subtitrare sau pe la noi nu a aparut?Merci
Citat:
citat din mesajul lui sdcristian
mie mi se pare mai util serialul cu 16 and pregnantca acolo adolescentii pot vedea exact cum o duc fete gravide, de 16 ani, cum nasc, cum cresc copilul, cum renunta la scoala si nu au bani...asta pt responsabilizaremama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)blog
Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) Povestea sarcinii si a nasterii Andreei Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

#229
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 18:45

http://www.free-tv-v...e_and_pregnant/



http://www.free-tv-v...6_and_pregnant/



cu subtitrare nu stiu unde poate fi







mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)

blog

http://s288.photobuc...ome/cristi_2003



#230
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 18:53

Viviana si SDCristian [flo]

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -