Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Profesii care NU vi se potrivesc


59 raspunsuri la acest subiect

#21
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 13:50

Mie mi-ar place sa continui sa lucrez in imobiliare, am prins gustul aici si imi place fantastic sa ma plimb cu clientii sa le arat case, sa ii ajut cu informatii, acte etc.

Mi-ar mai place sa lucrez intr-o biblioteca, muzeu. Nu as mai suporta sa ma intorc la munca de birou, am lucrat intr-un birou 3 ani si am urat fiecare secunda, statul pe scaun 10 ore pe zi ma termina psihic.Dar imi placeau calatoriile de serviciu :))



Adriana 11w si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier



#22
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 14:10

Nu pot scrie o carte de ex. ,desi ideea exista in capul meu ,doar ca nu pot sa astern pe hartie[bibe]

Nu pot duce la sfarsit un lucru manual inceput -impletesc la un pulover de vreo 15 ani , crosetez la o manusa de dus de vreo 10...

Nu as putea fi profesoara/educatoare ...

Imi place sa repar orice se strica in casa ,la masina , imi place sa conduc oriunde /oricand
Si imi place si ce fac acum , doar ca datorita crizei , lipseste satisfactia [:D]



#23
makydenis

makydenis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 14:14

Nu mi s-ar potrivi: actoria, pedagogia, contabilitatea, munca de birou, manageria, si cred ca multe altele.

Infinitului de viata i-am zis MAMA

#24
lilib72

lilib72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 309 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 15:08

nu mi se potrivesc job-urile din vanzari (vanzatoare, agent vanzari etc)chimist cu toate ca am unul in dotare[:D]



lili@domnisorica daria





my creature

#25
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 15:20

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Eu n-as putea lucra cu copii mici si multi [:D], profesoara, invatatoare, educatoare. Nu as putea face nimic ce mi-ar cere sa stau pe scaun, sunt foarte activa si m-ar lovi damblaua sa trebuiasca sa stau 8 ore pe un scaun.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation


Problema este nu sa stai 8 ore pe un scaun,pentru ca un insititutor activ nu cred ca sta 8 ore pe scaun ,ci mai ales sa rezisti in stresul psihic la care te expune aceasta profesie...eu nu as putea sa fiu educatoare sau invatatoare...Este o munca enorma si o responsabilitate pe masura....Este un dar de la dumnezeu ...iti trebuie multa rabdare,dorinta de a transmite celor din jur cunostiintele tale...Si cred ca este o munca enorma sa-i faci pe cei mici sa TE ASCULTE si abia apoi sa invete.

Cineva imi spunea ca daca vrei sa scoti un invatator la pensie este suficient sa-i dai 4 ani la rand clasa intai![:D]

#26
Tdi

Tdi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 680 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 15:30

Eu sunt genul timid-sensibil, prin urmare n-as putea sa fiu medic desi imi place mult medicina si mi-am facut o cultura vasta de-a lungul anilor, problema e ca pun foarte mult la suflet si mi se face rau efectiv cand vad pe cineva in suferinta. O alta meserie care nu-i de mine: vanzarea prin telefon sau la domiciliu, am incercat sa lucrez ceva de acasa si am renuntat dupa prima zi, m-a demolralizat teribil am taiat-o de pe lista definitiv! Nici profesoara nu-mi place, in facultate am facut practica pedagogica in paralel cu specializarea principala dar mi-am dat seama ca n-am rabdarea si consecventa necesara sa-i invat pe altii...poate la batranete[:D].
Imi place sa lucrez cu oamenii, sa rezolvam probleme si sa gasim solutii, sa organizez diverse. Am lucrat cativa ani mediul comercial, asigurari, traduceri, expozitii, infiintari si amenajari de firme, birouri, baruri, magazine, etc...e foarte stresant dar aduce enorm de multe satisfactii. De cand am devenit mama sunt casnica...grea meserie![:I]

Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)


#27
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 16:14

Nu as putea lucra cu bani. I-as numara gresit (ii numar gresit si pe cei din propria poseta desi nu sunt multi...) si cand ar trebui sa "pun pe hartie" as scrie zero-uri in plus sau in minus.

Mi s-ar parea ingrozitor sa fiu persoana publica (noroc ca nu e niciun pericol): o mare actrita sau politician sau cineva foarte, foarte bogat si cunoscut (bogat si necunoscut e OK); sau amanta unui om bogat si cunoscut. Mi s-ar parea de nesuportat sa am bodyguard, cineva care sa-mi stea non-stop pe cap (chiar daca ar fi vorba de barbati "numai muschi si numai piept") si sa fiu tot timpul pozata si comentata: sa mananc pe strada un pateu cu ciocolata si apoi sa-mi apara in presa poza, murdara de ciocolata in coltul gurii (eu, nu poza).

Cea mai frumoasa meserie din lume mi se pare cea de educatoare. Din pacate n-am voce, nici ureche muzicala. Daca as incerca sa cant o melodie la moda, pe care am auzit-o de zeci de ori, ati putea sa o recunoasteti numai dupa text...Cand colorez depasesc linia si nu pot decupa pe o linie. Asa ca nu as putea fi educatoare. Dar imi place grozav cand ii iau pe cei mici de la gradi si vad educatoarea stand in mijlocul lor in picioare si ei, multi, mici in jurul ei, cu privirile indreptate spre ea, tragand-o de fusta si vorbind toti deodata (e o scena de grupa mica si nu o vad decat din cand in cand, dar imi este tare draga).

Ador marea. Daca as fi terminat acum scoala cu siguranta m-as fi dus, macar o vreme, sa lucrez pe un vas de croaziera. Poate la cazinoul vaporului....Daca as fi fost barbat mi-ar fi placut ceva in marina, pe un vapor, dar nu stiu prea bine ce, marinar simplu nu mi-ar fi placut, nici capitan de vas, nu cred ca as fi putut sa tin in frau o masa de oameni. Si in niciun caz nu as fi lucrat pe un pescador.

Si fiindca tot veni vorba de capitan de vas....Nu mi-ar fi placut sa fiu sef. Mi se pare o munca de-a dreptul ingrata sa ii controlezi pe altii si sa raspunzi pentru ceea ce fac (doar orice sef are un sef).

#28
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 18 februarie 2010 - 05:30

Citat:
citat din mesajul lui danat
Si ca sa raspund on topic, si eu, ca si tine buflea, nu cred ca as rezista psihic/ afectiv in joburi legate de bolnavi, suferinta. Nu poti ramine rece si indiferent, cat de tare sa fii sa rezisti neatins? Pentru mine e un mister cum pot rezista oamenii care lucreaza direct cu suferinzii.[asia]

Asta este o abordare pe care am intalnit-o in Romania, daca lucrezi cu bolnavi trebuie sa fi rece si sa fi indiferent, sa nu te afecteze suferinta lor. Cand am ajuns aici, in primul an de facultate la un curs ne spunea un profesor despre moarte si despre privilegiul de-a asista si de-a fi alaturi de cineva care este pe moarte. Am plecat acasa gandind ca e nebun [alcool]. Cum sa fie un privilegiu sa ingrijesti un muribund si familia lui? Eu vedeam asta mai degraba ca o parte negativa a meseriei. La fel cand ne-a intrebat in primele zile in ce domeniu am vrea sa lucram si o gramada de colegi au spus ca vor sa lucreze cu batrani, si eu credeam ca sunt intr-o ureche. Si ce ma bucur ca am avut ocazia sa ma schimb, sa vad cu ochii lor lumea. Am lucrat o vreme chiar in sectia paleativa unde am invatat sa apreciez rolul meu in ultimul drum al pacientilor si rolul meu in sprijinirea familiei. Am avut noroc de niste colegi extraordinari care m-au invatat ca e ok sa plangi si sa fi trist cand cineva moare si m-au invatat sa am satisfactie din faptul ca am ajutat pacientul sa moara demn, fara dureri si am sprijinit familia la fiecare pas, le-am explicat ce se intampla, la ce sa se astepte si am avut un umar disponibil cand aveau nevoie. La nivel emotional satisfactia este enorma si acum simt ca este un privilegiu sa fi acolo pentru pacient si familia lui. Ca sa lucrezi cu bolnavii trebuie sa scoti la suprafata si sa utilizezi sentimentele tale, sa fi empatic, sa iti pese, sa iti doresti sa fi acolo chiar daca asta iti aduce cateodata tristete, nicidecum a lucra cu bolnavii nu inseamna a te debarasa de umanitate. Asta nu te ajuta nici pe tine ca individ nici pe bolnavi.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

#29
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 18 februarie 2010 - 11:04

Neavand nici un fel de talent, am dat la medicina! [:D]
La fel si restul de 99% dintre colegii mei!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#30
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 18 februarie 2010 - 18:24

blackgirl0 sper ca e o gluma, pentru ca daca ma iau dupa cum sunt doctorii in tara la noi, cam asa sunt, au ajuns la medicina din cauza ca nu era loc in alta parte si e pacat.Dar ca gluma se accepta [:D].

Eu am ales lucru cu cifrele pentru ca imi place si asta fac si cand stau degeaba, e o relaxare, dar nu as fi putut sa fiu la medicina pentru ca mi-e groaza de sange, lesin cand vad asa ceva, numai cand merg cu copii la analiza cica sunt tare, pana ma bate cineva pe umar si imi da un pahar cu apa si un scaun ...sa nu scap copilul pe jos.Deci fata alba ca varu ma tradeaza.[:D].

Alte meserii pe care nu le-as fi putut practica, aceea de educatoare, inv, nu am ureche muzicala dar nici rabdare...deabia am cu cei din dotare.Iar la lucru cu publicul nu ma bag ca daca ridica tonu cineva la mine ma pierd si nu mai stiu nici cum ma cheama...asa ca tot cu hartiile e mai bine, pentru mine.







roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]










Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -