Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Profesii care NU vi se potrivesc


59 raspunsuri la acest subiect

#11
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 11:22

Eu am facut un an de stomatologie, dupa care mi-am dat seama ca nu imi doresc sa vad toata viata durere, puroi, sa suport mirosuri care imi intorc stomacul pe dos...samd
Asa ca am renuntat, desi ideea inca imi place- aceea de a face bine, de a curma suferinta. Cred ca nici chirurgia nu era de mine.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#12
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 11:24

Nu cred ca subiectul se refera la "stiut" ci la "placut".

In liceu as fi vrut sa dau la medicina. Nu m-au lasat parintii (ca sa nu ajung medic la tara) si am facut Politehnica. Am lucrat cativa ani in idustrie dar ...nu era locul meu. Acum lucrez mai mult cu oamenii, dar e necesara uneori si o gandire "inginereasca". Probabil ca daca as lua-o de la inceput as face medicina. Tin minte ca imi doream specializare pe medicina legala (si acum mi-ar place).
Mi-ar mai place sa lucrez/am o agentie de turism. Toti prietenii cand vor sa plece undeva vin sa se sfatuiasca cu mine. Ce sa aleaga, ce sa faca acolo, pont-uri cum sa se descurce mai bine, unde e vre-un restaurant mai "nu-stiu-cum", o plaja mai linistita...

Probabil ca as putea fi o buna bucatareasa, dar o proasta menajera. Nu suport sa simt praf pe degete sau pamant, asa ca praful il sterge sotul meu iar de flori se ocupa socrela. Nu imi doresc gradina pentru ca stiu ca de pe partea mea n-ar creste nimic acolo [:D]. Sau poate sa fiu bogata si sa angajez gradinar. Cunosc persoane pe care lucrul in gradina le destinde dupa servici.

De nevoie, evident ca as face de toate.

Anya

#13
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 11:49

N-as putea fi sofer, detest sofatul.

Nu as fi un bun medic. N-as rezista sa vad suferinta.

Si nici veterinar ca mi-e frica de animale.



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

#14
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 12:06

Nu as putea in veci sa fiu veterinar pt. ca eu plang si cand vad la TV ceva trist legate de animale( am plans la Madagascar si la Avatar[:I] ), nu as putea sa am o munca sedentara , plictisitoare, o munca in care sa stau in frig sau la un ghiseu , vanzatoare,secretara, actor,pilot/stewardesa...

Cred ca e mai simplu sa spun ce mi se pare ok : avocat,psiholog/sexolog,

bucatar, designer,ingrijire animale intr-o rezervatie,ceva artistic legat de un hotel/cazino , sportiv de performanta . Dar in nici una din aceste meserii nu ma vad o viata intreaga facand exclusiv asta , cum e cu medicina.



***Fur is for petting**



Ajutati animalutele





Adoptii catei

adoptii pisici

#15
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 12:07

in infatuarea mea, intr-o disputa avuta cu una dintre secretarele din facultate i-am spus ca eu as putea invata in cateva luni tot ce tine de secretariat dar ea nici in cativa ani tot ce tine de materia mea. Am gresit...as putea invata dar nu as putea practica...la Bac, ca presedinte de comisie au roit hartiile in jurul meu, acte, procese verbale...imi venea sa vars, eram extrem de agitata...i-am cerut scuze persoanei in cauza...deci nu as putea lucra deloc ca asistent manager, secretara...

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

#16
bobocel_07

bobocel_07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 12:35

Mi-e nu mi-ar placea sa lucrez ca asistenta medicala si de farmacie,contabila,cu bani sau cu publicul.

alexia_07

#17
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 12:46

Mi-ar place la nebunie sa fiu persoana din umbra a unei persoane de succes,sa ii pregatesc documentarea,sa ii organizez itinerarii,sa asez programul,sa jonglez cu programarile si tot ce tine de birou.
Imi mai place sa fac conservaraie pentru iarna,sa umplu camara,sa organizez preparatele si sa le daruiesc la greu(cu sg conditie de a-mi inapoia ambalajele).
Nu as suporta sa fiu veterinar(aseara pe un canal era un film cu delfini si unul din personaje a spus ca vrea sa sacrifice puiul (sa moara de inanitie)in numele stiintei si instantaneu am schimbat canalul..desi chiar imi placea filmul...........si stiu ca-i fictiune.....


#18
cristina1974

cristina1974

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 442 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 13:21

Sunt, de profesie, economist,insa daca era dupa mine, mai mult ca sigur ca as fi ales medicina ( legala sau chirurgia ). Am dat la ASE pentru ca asa m-au sfatuit ai mei,mi-au impus,mai bine spus. Am avut noroc de fsptul ca acum imi prind bine cunostintele din facultate, pentru ca am propriul business.
Nu ma vad in stare sa predau. Nu as putea fi profesor, educator, invatator,nici intr-o mie de ani. Nu am rabdare, nu pot sa-i fac pe altii sa inteleaga ceea ce am de zis.
Iarasi, nu as putea fi inginer, de nici un fel.
Imi suna bine profesii ca magistrat, biolog marin, veterinar, medic....
Am cochetat cu ideea de a deveni cabin crew, in trecut, insa m-am linistit.


Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia

#19
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 13:33

Meseriile care nu mi se potrivesc sunt : medic ( prea multa suferinta, careia nu-i fac fatza ), croitor si tot ce tine de activitatea manuala.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#20
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 17 februarie 2010 - 13:44



Eu n-as putea sa fiu: medic, contabil, artist.



_________________________

viata implinita




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -