Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Petele maronii de pe fata!!!


18 raspunsuri la acest subiect

#1
viermisor

viermisor

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 24 iulie 2011 - 01:05

Va rog ajutati-ma si pe mine cu un tratament ieftin si eficient.
Am pe fata in jurul gurii o pata mare maron, parca am masca, si acum de la soare s-a pronuntat f tare. Mentionez ca o am de multi ani, 7 - de cand am nascut, si ca am facut tot felul de tratamente, scumpe dar fara nici un rezultat. Imi mai ramane sa merg la un salon, dar stiu ca costa ceva, si am spus sa mai astept putin, dar nu mai pot. Ma simt ca un monstru,am 39 ani si sunt secretara.
Va rog din suflet daca stiti pe cineva care intradevar a avut rezultate sa ma contactati.
Va pup.

#2
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 24 iulie 2011 - 02:30

Si eu am, doua chiar. Am de fapt mai multe, dar doar doua pe fata, in colturile gurii. Astea doua au aparut la prima sarcina si nu s-au mai dat duse. Vestea proasta e ca nu trece cu nimic. Nu am nici o veste buna, in afara de fond de ten [:D]

Afectiunea se numeste melasma, eu am aflat tot de pe forum intamplator. Trebuie sa te protejezi pe fata cu SPF 50+ ca sa nu-ti apara si altele. Uite AICI mai multe informatii. ORicum daca dai o cautare pe google o sa ai mult de citit si afli si tratamente. Eu am cautat si am decis sa nu fac nimic in afara de protectie cu spf mare. Cu toate astea tocmai vin de la mare unde au fost zile in care nu prea m-am protejat. [bang]



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#3
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 24 iulie 2011 - 20:03

Si eu am aceeasi problema,am doua pete maro deasupra buzei de sus,arata ca si cum as avea mustata.Plus o pata mare pe nas.Mi-au aparut in timpul sarcinii si nu au disparut,desi s-au diminuat,eu am crezut ca nu dispar din cauza anticonceptionalelor,am citit in prospect ca de fapt n-ar trebui luate in cazurile unde exista chloasma.Dar vad ca si voi aveti ceeasi problema,eu ma consolasem ca poate dispar cand voi renunta la anticonceptionale,acum insa,vazand ca la voi n-au mai disparut,incep sa ma tem ca va fi si la mine la fel.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)





#4
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 24 iulie 2011 - 20:43

Anticonceptionalele, sarcina si soarele sunt factori favorizanti in aparitia acestor pete din ce am citit eu pe net.

Exista creme pentru depigmentare, dar tratamentul este de lunga durata, trebuie facut sub stricta supraveghere, iar rezultatul nu este ca dispar de tot. In final daca nu ai grija cu aceste creme poti sa faci mai rau, de-aia eu le-am scos din calcul.

M-am hotarat sa incerc masti cu vitamina C poate ma ajuta in estomparea petelor.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#5
Bluel

Bluel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 17:59

Tratament 100% eficient si ieftin nu exista! (si nici scump)[:D]
Mie mi-a aparut in sarcina una pe obraz, iarna mai e cum e, fond de ten, etc, dar vara, cu toate ca eu nu ies din casa fara crema cu protectie maxima, e dezastru .... la mare imi dau cu kg de crema speciala, tot degeaba! In fine, dintre cremele pe care le-am incercat eu, singura care a dat rezultate mai bune (70%) si rapide (cam o luna) e Depiderm/ Soin Depigmentant Intensif de la Uriage, sper ca nu se considera reclama, dar mie mi-a luat 1 an ca sa o descopar. Am vrut sa rezolv problema si cu laser-ul, dar doctorita mi-a spus ca atata timp cat nu ma feresc de soare, eu toata vara stau cu nasul la soare, tot degeaba! Eu cred ca, de fapt, a vrut sa imi propuna un peeling ca sa iasa ceva ca pret [:D]. Anyway, poate dupa 40 de ani, o s-o fac si pe asta, dar eu oricum am un ten deschis si destul de sensibil, mi-e cam frica de perioada de recuperare, ca de durut nu doare...

Cel mai ieftin tratament ar fi sucul de patrunjel, cica ar da rezultate bune, dar eu sunt prea lenesa sa-l prepar, sa-l dau pe fata, sa stau asa ....

#6
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 19:21

Si eu am avut acum cativa ani pete maronii, chiar foarte pronuntate. Am urmat un tratament foarte costisitor cu multe medicamente si cu o solutie care-o dadeam pe fata. A trebuit sa semnez ca nu raman insarcinata in acea perioada ca ar fi afectat copilul si nici n-am avut voie sa ma expun deloc la soare. Si da, vara aia am folosit crema de soare cu un coeficient foarte ridicat (exista si de 90!).
Tot asa din senin cum mi-a aparut mi-a si disparut. Acum cand ma bronzez foarte tare apar dar foarte usoare si trec relativ repede.

#7
cleo78

cleo78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.670 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 20:06

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine
Si eu am aceeasi problema,am doua pete maro deasupra buzei de sus,arata ca si cum as avea mustata.Plus o pata mare pe nas.Mi-au aparut in timpul sarcinii si nu au disparut,desi s-au diminuat,eu am crezut ca nu dispar din cauza anticonceptionalelor,am citit in prospect ca de fapt n-ar trebui luate in cazurile unde exista chloasma.Dar vad ca si voi aveti ceeasi problema,eu ma consolasem ca poate dispar cand voi renunta la anticonceptionale,acum insa,vazand ca la voi n-au mai disparut,incep sa ma tem ca va fi si la mine la fel.Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)
si mie mi-au aparut ceva pete maronii pe fata in timpul sarcinii. Schimbarile hormonale afecteaza tenul la unele persoane.Acum mi-au disparut/s-au estompat in urma tratamentelor cosmetice cu microdermabraziune/ acizi AHA. Cred ca trebuie mai intai sa te vada un doctor, sa stii macar de la ce sunt aceste pete.
Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


#8
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 25 iulie 2011 - 21:47

Cleo,mi-au aparut in timpul sarcinii,deci banuiesc ca asta a fost factorul declansator,in timpul sarcinii erau mai mari si aveam si pe frunte si pe partea de sus a pometilor,acum au ramas numai petele de deasupra buzei superioare si cea de pe nas,insa nu vad sa se mai micsoreze.O sa merg la medic in Romania,aici e mai complicat,trebuie trimitere de la medicul de familie,dar daca e vorba de tratamente costisitoare atunci cred ca trebuie sa ma obisnuiesc cu petele si gata.O sa-mi iau crema de la Uriage de care spunea cineva mai sus,poate se mai estompeaza.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)





#9
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 09:43

eu mi-am 'scos' mustata si niste pete f proemeinente de pe fata cu o crema preparata la farmacie cu acid salicilic. era acuim 10 ani, nu avea vreo denumire, poti sa intrebi la orice farmacie daca mai prepara crema de albire cu acid salicilic.
e o crema puternica, zona pe care se aplica se decojeste si se albeste f frumos, dar primele zile e mai nasol si ustura putin.

vara de vara ma dau pe fata cu creme cu protectie pt bebelusi, creme cu SPF maxim pt ten sensibil, chiar si cand e innorat. tot mai am o problema cu obrazul stang care e cel mai expus la soare cand conduc si efectiv nu am ce face. oricata crema cu protectie pun, tot mi se face un contur maroniu pe obraz, dar macar nu e foarte vizibil.

am observat ca ajuta si o hidratare buna, legume si fructe bogate in vit C, in general sa ai un stil de viata sanatos.
masti care le-am incercat eu si mai ajuta: miere cu lamaie, apa de patrunjel macerat (tinut la frigider ca se altereaza f repede), gomaj de zahar cu lamaie si picaturi de ulei de vit E, sau cu ulei masline, sau vitamian E uleioasa intinsa pe fata seara la culcare.


#10
mychydutza

mychydutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 01 august 2011 - 14:15

am ramas dupa sarcina cu aceiasi problema: petele maro! numai ca sub ochi! am asteptat sa treaca de la sine, vreun an , dar nici vorba.
am scapat de ele cu crema depigmentanta UNITONE. sunt doua tubulete: unul cu crema depigmentatnta care se aplica seara si o crema pt protectie solara, pe care o pui dimineata. in 3 luni se estompasera 90%. costa amandoua vreo 80 ron, dar merita! oricum vara va trebui sa folosesti o crema cu protectie mare, pt ca ele reapar de la soare. eu folosesc Avene FPS 50 , emulsie!

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -