Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (20)


198 raspunsuri la acest subiect

#181
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 30 august 2011 - 17:26

Bine te-ai intors Olimpia! Drum bun Bird!

Olimpia sa stii ca asa zic si eu de ceva timp insa cand vine primavara ma mananaca palmele si uit. La anul voi pune insa iar rosii (sper adica sa pot sa fac asta) si ardei (desi de fiecare data mai multi am aruncat decat cules), verdeturi si sfecla rosie. Rasaduri insa voi pune doar pt rosii (si le voi pune mai tarziu ca sa prinda soare si lumina, nu sa se chinuie ca anul asta) si doar bio. Cele de la Elisa nu mi-au placut in mod extraordinar, voi cersi de la un vecin care a comandat anul asta de la Amish people din SUA (insa nu stiu daca a si cules ceva caci e foarte pro bio si stiu sigur ca n-a stropit cu nimic).

Sper sa reusesc sa-mi respect planul si sa achizitionez in toamna asta arbusti fructiferi, iar la anul mai lasam si natura sa-si faca treaba, cel mult voi tunde gazonul si voi semana cate ceva. Clar nu voi stropi cu nimic (anul asta am mai stropit, dar putin insa tot am curtea plina de omizi si alte vietati, mana si alte mucegaiuri)



tablouri pentru copii

#182
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 30 august 2011 - 23:04

Tala, eu chiar nu cred ca mai am unde sa pun ceva la anul. Poate fasole pe langa gard si vreo brazda de usturoi. Nu m-am indurat de niciun copacel, acum au crescut binisor, cred ca-s 20 de pomi cu totul cam la maxim 5m distanta unul de altul. S-antins mult si zmeura. Pana acum am strecurat eu rosiile printre ei dar e ca-n jungla si nici recolta nu mai e grozava.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#183
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 31 august 2011 - 13:19

Imi pregatesc si eu lista pentru comanda de la sieberz...[:D] O sa mai incerc si anul asta cu 2 pomi fructiferi - tot ciresi, insa am sa incerc sa-i iau de la o pepiniera si sa fie deja marisori - altfel nu am avut noroc cu pomii fructiferi - singurul neafectat pare sa fie caisul - are inca frunzele verzi si toate la locul lor - cu piersicul am avut cele mai mari probleme - a fost afectat de basicarea frunzelor - l-am stropit si si-a revenit, insa frunzele nu au un colorit sanatos, verde, ci mai mult spre galben. Visinul si el a fost verde pina la un moment dat, insa si la el am observat pete de rugina pe frunze - plus ca la toti au crescut pina la un punct (mugurii vorbesc) si apoi au stagnat tot anul...e clar ca nu am noroc cu pomii fructiferi sau pamintul meu este absolut ingrozitor pt ei...



Sunt insa foarte multumita de arborele de matase - asa ca am sa mai comand inca unul - creste extrem de repede si ramifica repede si foarte bogat.

Ca o concluzie - pomii carora le merge bine la mine in gradina sunt: otetarul (care are anul asta multi-multi puieti), arborele de matase si cele 3 salcii pe care le am (2 plingatoare si una normala) - toate cele 3 tipuri de arbori au si crestere accelerata si bogata...[olala]



In weekend am terminat rondul de flori - mai trebuie totusi sa mai cumpar un sac de scoarta de copac pentru ca mi-a ramas o bucata neacoperita...acum trebuie sa ma ocup de gradina de legume, adica sa o iau la sapat...

Pentru la anul am decis sa reduc suprafata destinata legumelor - am sa amenajez pe o parte din gradina de legume un loc de joaca pentru copii - pe care trebuie evident sa-l umbresc cu niste pomi si probabil (daca o sa avem banii necesari) la anul o sa construim si piscina pe care ne-o dorim...



Cam asta de la mine...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#184
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 31 august 2011 - 13:53

gabriela, daca in profunzime pamantul este lutos, galben, compact...nu e bun pt pomi ce rodesc. asa il am eu si trebuie sa ma orientez doar pe decor. la tara avem pomi in astfel de pamant si au crescut fff putin, unii nu au rodit absolut deloc in 4 ani.
daca totusi este un pamant bunicel, de ce nu incerci pomii de la statiunea baneasa? pt arbusti eu acolo intentionez sa merg, am vazut preturi mici comparativ cu S sau B.




#185
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 31 august 2011 - 16:39

Gabi tu stii ca Albitzia creste imensa, nu? Asta e si motivul pt care eu am renuntat la ea pt ca la maturitate mi-ar fi acoperit jumatate de curte. Iar despre otetari, eu i-am scos - sunt enervant de invazivi (inca imi ies si la 5 m de unde i-am avut desi i-am scos in primavara).

Eu am comandat azi (multumita lui b.nica [mai] - sunt 'suparata' pe ea pt ca a ignorat ca am zis ca nu am buget pt asa ceva si totusi m-a tentat) - am comandat deci un cuplu de catina, un arbust de goji, un gulan si inca o chestie cica extrem de sanatoasa (deci deja nu mai stiu ce, ca sa va dati seama de cat la impuls am actionat [alcool])

Cred ca o sa mai vreau un mar, dar sa fie buuuuuuuun si un par dar sa fie ca cel de la bunica (despre care habar nu am ce soi este, evident) si alti arbusti cu fructe extrem si ingrozitor de sanatoase.



tablouri pentru copii

#186
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 31 august 2011 - 16:51

Tala, la mine nu e o problema cu dimensiunea albiziei - curtea mea este foarte mare si golasa, am nevoie de umbra...

Gogosel - habar nu am cum este pamintul in prfunzime si nici nu stiu cit conteaza - noi am adus foarte mult pamint ca sa inaltam curtea - sigur nivelul de acum este cu mai mult de 1 m fata de cum era inainte. Plus ca demult, asta a fost teren agricol, deci nu stiu ce sa-ti spun...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#187
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 31 august 2011 - 17:32

Gabriela,cand ai plantat pomii?
Eu fiind patita m-am invatat minte si ii pun numai toamna.Acei pomi cu radacina nuda si cam micuti i-am pus in hardaie pana au luat avand si inaltime.La acestia se recomanda sa fie tinuti in apa pana a doua zi.
La Pitesti unde am o gradina, pamantul este prost si cresc merii si prunele fara probleme, nu mai zic de ingrijiri,[:I].

#188
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 31 august 2011 - 18:15

terenul nostru de la care unde cresc f greu pomii este galben lutos, care se crapa f usor , se inunda la fel la ploi mici. pomii sunt rahitici,odesc f greu.




#189
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 31 august 2011 - 19:22

Liviana, in toamna i-am plantat...pentru ca stiam ca sunt sanse crescute sa se prinda, plus ca astfel mai cistiga 1 an... Acum ma bate gindul sa incerc macar cu unul plantat primavara... Ideea este ca vecinul de linga mine si-a plantat toti pomii fructiferi in cele doua primaveri (de dupa toamnele "mele" ca sa zic asa [:D]) si la el s-au prins absolut toti...[bang]

De asta ziceam ca macar toamna asta am sa ma duc la statiune la Baneasa, sa iau de acolo, poate cu aia am sa am noroc...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#190
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 12:54

Gabriela, pomisorii tineri sunt oricum mai sensibili la boli, la seceta. Trebuie pus ingrasamant primavara, udati regulat ca florile si trebuie stropiti chimic macar de 2-3 ori zic eu. Oricat am vrea sa scapam de asta, cred ca azi nu mai merge. Pentru ca acolo in pepiniera din care provin ei au parte de tratamente si fara ele se resimt. Plus ca am urmarit la mine, unde sunt pomi amestecati si mereu e unul sursa de ceva pentru ceilalti. I-am stropit primavara cu fungicid si insecticid combinat si a inceput intai piersicul cu basicarea. Aici clar mi-a mers cel mai bine Merlin( e sistemic).

Acu in vara am avut atac de insecte(viespi, molii care fac apoi omizi, ce-or fi)la visini, meri si pruni si culmea au trecut omizile la rosii, de-aia ziceam c-o las balta cu legumele. Ideal e sa ai pomi de-un fel ca in livezile profesioniste ca sa mearga tratamentele in aceeasi perioada. Io si meri am de vreo 3 feluri , mai timpurii , mai tarzii, soiuri diferite, infloresc si rodesc decalat. Visinii sunt de-un fel dar daca nu tratez chimic pierd destul de mult din rod din cauza daunatorilor. Am un unchi cu livada de pruni(delicioase), el trateaza cam de 4 ori pe an, depinde si daca are atac de daunatori sau se rezuma la tratamentele preventive. Ultimul tratament l-a facut la sfarsitul lui iulie si acum la inceput de septembrie culege.

Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -