Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


375 raspunsuri la acest subiect

#361
inna08

inna08

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 12 august 2011 - 23:36

Buna fetelor.
Vroiam sa va intreb si eu ceva : eu am 25 saptamani si iau inca de la inceputul sarcinii si acid folic si femibion( de la 13 saptamani femibion 2).femibionul contine si el acid folic.
Voi cum luati(sau ati luat)si acid folic si femibion pana la sfrsitul sarcinii?[flo]

[gravi]25+ [baietel]
Mutatia C677T heterozigot; A1298C-heterozigot
Orice zi este o mica viata - orice desteptare o mica nastere, orice dimineata o mica tinerete.



#362
Dedicut

Dedicut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 588 mesaje

Postat 13 august 2011 - 02:07

Gliana, eu am luat ultima doza de Clexane duminica si am nascut marti seara prin cezariana cu anestezie rahi-epidurala. Nu am avut nici o problema, doza era de 0.4. Nastere usoara si mult curaj!


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
[baietel] Alexandru Stefan 18.01.2011



#363
tonirro

tonirro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 13 august 2011 - 14:06

tannoo multumesc pentru raspuns. O sa trec pe femibion 2 la 13 saptamani si am sa iau in continuare si acid folic cu complex de B-uri.

MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,


#364
tonirro

tonirro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 13 august 2011 - 14:10

Gliana te inteleg perfect cu frica de durere. Si eu sunt la fel. Doar ca parca n-as rata pentru nimic in lume prima gura de aer a puiului meu. De aceea tot cer pareri [:D]. Bine, eu mai am timp de "gandeala". Nastere usoara oricum ar fi iti doresc!

Dedicut sar'na de raspuns [flo]

MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,


#365
Gliana

Gliana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 831 mesaje

Postat 13 august 2011 - 15:08

Multam fetelor[:)], eu tare va admir pe cele care vreti si puteti sa suportati anestezia rahi si ca vreti neaparat sa va vedeti puii imediat, eu mai am un pui mai mare, deja pt mine experienta asta a trecut, eu am trait-o dinplin la primul copil, nasterea fiind naturala, dupa 16 ore de travaliu[:D]. Acum , probabil si din cauza altor factori, prefer sa-mi vad al doilea pui si dupa ce ma trezesc, e ok si asa, mai ales ca dupa aceea toata viata o sa-l tot vad[:D][:D][:D].
Va pup si multumesc pt raspunsuri si in curajari![pup]

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 37 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.




#366
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 13 august 2011 - 19:33

fetelor,unde o gasesc pe dr.Avram pentru consultatie acum???
[flo]

____________________________________________________
3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna


#367
Dedicut

Dedicut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 588 mesaje

Postat 13 august 2011 - 21:17

Fetelor, eu am nascut la ora 22, am avut rahi-epidurala, ma temeam si eu de durerile de cap de dupa rahi pentru ca am mai avut doua operatii cu rahi si stiam cat de rau m-a durut atunci desi nu miscasem capul. Ei bine, acum am nascut la clinica Eva, mi-au spus ca pot sa misc daca vreau capul pentru ca nu o sa ma doara nici mai tarziu, nu prea imi venea mie sa cred. Mi-au lasat epidurala pana dimineata, periodic primeam anestezic. Asa ca abia a doua zi la pranz m-am mai dezmortit si eu. Ideea e ca nu m-a durut capul deloc, burta m-a durut dar suportabil, ca orice operatie, peste trei zile eram acasa si m-am descurcat doar eu cu sotul. La mine e prima nastere si sunt fericita ca am ales cezariana si aceasta anestezie, o sa-mi amintesc toata viata bucuria pe care am simtit-o cand l-am auzit pe Alex tipand si cum mi l-a aratat doctorul cand inca era legat de mine.
Acum depinde cred si de locul in care nasteti, fiecare stie ce e mai bine pentru ea.[pup]


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
[baietel] Alexandru Stefan 18.01.2011



#368
tonirro

tonirro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 14 august 2011 - 19:44

Samira dr. Avram este in concediu pana pe 29 august cand va ajunge in Bucuresti. Nu stiu cum raspunde la telefon in perioada concediului dar daca este urgent, merita sa incerci (eu i-am dat un sms la inceputul concediului si m-a sunat dansa a doua zi)... Ai nr. dansei de telefon?

MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,


#369
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 15 august 2011 - 00:16

Fetelor, deschideti va rog cap. nou?



Catalina



O vestuta pentru David

Multumim





#370
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 15 august 2011 - 12:37

tonnirro,nu vreau sa merg in momentul asta la ea la consultatie...vroiam doar sa stiu la ce clinica are consultatii acum ca am citit pe aici da am uitat.
stiu ca nu mai e de ceva timp la Coltea ,am telefonul dansei insa,personal, nu mi se pare potrivt sa o sun doar ca sa o intreb unde pot s-o gasesc.
deci...va rog,stie cineva unde o pot gasi pe dr.Avram???
multumesc
[flo]

____________________________________________________
3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -