Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


375 raspunsuri la acest subiect

#351
Gliana

Gliana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 831 mesaje

Postat 11 august 2011 - 22:59

programarea?:) pai pe 26 ar trebui, cu ajutorul lui Dzeu. Nu pot imparti 0.3 si 0.3 pt ca eu fac dim 0.4 iar seara 0.2, asa mi-a recomandat de la inceput, dar probabil ca voi intrerupe cu 12 sau 24 ore inainte, voi mai consulta medicii, dar vroiam si parerea voastra si mai ales astept un rasp de la o mamica care deja a nascut si vreau sa-mi spuna cum a procedat ea cu intreruperea clexanului.

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 37 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.




#352
tonirro

tonirro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 12 august 2011 - 10:21

Gliana, nastere usoara [flo]! Si eu tot asa am inteles, ca se opreste Clexane cu 24 ore inainte de nastere. Cum ai sa nasti, prin cezariana sau natural? Imi cer scuze ca te "bombardez" cu intrebari... Mai am doua. La cate saptamani ai inceput sa iei Pregnacare? Am vazut ca are vitamina K - n-a fost nici o problema?

#353
tonirro

tonirro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 12 august 2011 - 11:01

Am incercat sa-mi setez semnatura, sper ca am reusit;

Am fost alaltaieri sa fac bitestul. Rezultatul il am in doua saptamani. La eco Bibi s-a miscat intr-una, abia abia a reusit doctorul sa-i masoare osul nazal si aproape toate cele. La inceput statea cu fata in jos, nemiscat dar la o atingere destul de usoara pe burta a doctorului, s-a pus aproape vertical. La alta atingere s-a rasturnat pe spate. Si a continuat sa se miste intr-una pana a decis doctorul ca "bebe nu are chef astazi sa ne arate prea multe". Mi-a scris ca trebuie sa reevaluez hernia fiziologica si ca velocimetria ductului venos nu s-a putut efectua din cauza miscarilor fetale. Daca este fata sau baiat nici nu am mai intrebat. Bibi sa fie sanatos! Am inteles ca hernia aceea e normala si trebuie sa se retraga prin saptamana 12. In ce priveste velocimetria ductului venos, incerc sa nu ma gandesc la asta, poate data viitoare va sta mai linistit si se va putea face. Sper sa nu ne dea batai de cap.

va [pup] pe toate si va doresc un week-end minunat!!!



[ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi, [ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]



#354
tonirro

tonirro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 12 august 2011 - 11:03

am ametit semnatura aia. Deh...blonda. Mai incerc o data

MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,


#355
Gliana

Gliana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 831 mesaje

Postat 12 august 2011 - 11:04

cezariana va fi. 2 cutii de pregna am luat si azi am terminat, mai am 4 cutii pt perioada de alaptare care sunt special pt aceasta perioada. Nu am avut nici o problema, totul a decurs ca pe vremea cand luam femibion.
In rest mai nou cred ca am scurte contractii pt ca ma doare burta in partea de jos, inghinal, dar sunt dureri usoare, mai iau no-spa cand doare pt ca nu-mi place sa suport durere deloc[:D]
miscari fetale la greu si tensiune 11 cu 8 mai tot timpul, pt asta mi-a spus sa iau dopegyt daca minima e tot 8, doar daca scade la 5 sa nu iau, dar la mine nu sunt sanse sa scada din cate am observat.
va pup si cu drag va impartadesc din experienta mea daca solicitati.[pup]





mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 37 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.




#356
vali79

vali79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 12 august 2011 - 12:43

Gliana[pup], nastere usoara!
In legatura cu oprirea Clexane-lui, eu m-am internat de luni in spital pentru a naste marti, iar duminica seara mi-am facut ultima injectie, insa ajunsa la spital si fiind blocul operator liber am decis de comun acord cu dr. sa nastem luni, fiind si cu gemelara, doua recoltari stem, ligaturare trompe... Astfel, am nascut la 14 ore de la ultima administrare si nu a fost nici o problema, multumesc lui Doamne-Doamne.
Oricum o sa fie bine. Te imbratisez si astept vesti din cele foarte bune!

Agla, stiu ca e groaznic de greu dar pana la urma ai sa reusesti. Problema mea de trombofilie se manifesta strict pe sarcina. In rest, nimic. Curaj, ca prea iti doresti si atunci e clar ca o sa ti se intample minunea.[flo]


Floaredemac, Quiao va pup[flo]


Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)



Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, patru sarcini oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural, 1 sarcina reusita. Mutatiile au fost descoperite la sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. Tratament: femibion 2 1/zi, Folowise 1/zi, Vit. C 1/zi, Magne B6 2/zi, Clexane 0.6 1/zi, tardiferon 1/zi, fitolip 6/zi, lagosa 2/zi, Utrogestan 100 2/zi, gynipral 2/zi, dopegyt 1/2 la 12 ore Doamne ajuta-ne!



#357
Gliana

Gliana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 831 mesaje

Postat 12 august 2011 - 16:51

Multam Vali, trebuie sa fie bine cu ajutorul lui Dumnezeu, am mare incredere. Pup si de la mine si sa auzim numaaaaiii de bineeee.[pup]

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 37 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.




#358
tonirro

tonirro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 12 august 2011 - 19:59

Gliana multumesc mult pentru raspuns [flo]. Deci cezariana...cu anestezie generala sau rahi? Mai ai putin...[pup]

Nu stiu cand sa opresc femibion 1 si pe ce sa trec. Mi se pare ca femibion 2 nu are prea multe vitamine in el. Am sa ma sfatuiesc cu d-na dr. Avram dar dansa revine din concediu abia pe 29 (saptamana 14 pt mine) si nu stiu daca e ok sa raman pe femibion 1 pana atunci.

MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,


#359
tannoo25

tannoo25

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.149 mesaje

Postat 12 august 2011 - 20:38

tonirro, se trece pe femibion2 incepand cu saptamana 13 de sarcina.
[flo]

#360
Gliana

Gliana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 831 mesaje

Postat 12 august 2011 - 21:27

Tonirro, inca nu m-am hotarat la felul anesteziei, dar de principiu sunt foarte fricoasa si este posibil sa fac atac de panica chiar. Voi vedea in acea zi cum ma simt [:D]
Nu as putea sa-ti recomand cu ce sa continui, doar sa te sfatuiesc sa mai studiezi ce ar fi bun sau sa te iei dupa sfaturile prietenilor nostri de aici de pe forum[:)]
Mie mi-a placut pregnacare si am considerat un medicament f bun. Bafta!

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 37 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -