Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Dr DRAGOS ALBU 36


196 raspunsuri la acest subiect

#31
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 17:03

da, asa e, ma durea abdomenul si era foarte tare. Imi aduc aminte ca trebuie sa beau lichide insa parca nu mai aveau unde sa intre...aveam crape, abia puteam sa merg si burta de luna a 4-5 a, ca mergeams a ma mai vada dl doctor cand simteam ca nu mai pot si stand la rand cu gravidutele, ma comparam linistita cu ele, la ce burta aveam. Blugii deja nu ma mai cuprindeau si aveam numai 2 sapt de sarcina.

in perioada aia, care cred ca a durat vreo 3-4 sapt, mi-am luat medical fiindca nu puteam sta nici pe scaun la birou mai mult de 1-2 ore.

imi pare rau ca treci prin asta, in perioada respectiva eu m-am consolat cu faptul ca sunt gravida si practic asta este o consecinta. homonii sarcinii se interfereaza cu tratamentul pe care il luam, astfel incat organismul era dat peste cap.

stiu ca iti este greu insa sa bei 1 litru jum de lapte si apa cat mai multa....si oua! acum mi-adusei aminte si de oua.

[gravired] 15+ cu [bibe]

#32
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 18:13

Citat:
citat din mesajul lui maruscha80

da, asa e, ma durea abdomenul si era foarte tare. Imi aduc aminte ca trebuie sa beau lichide insa parca nu mai aveau unde sa intre...aveam crape, abia puteam sa merg si burta de luna a 4-5 a, ca mergeams a ma mai vada dl doctor cand simteam ca nu mai pot si stand la rand cu gravidutele, ma comparam linistita cu ele, la ce burta aveam. Blugii deja nu ma mai cuprindeau si aveam numai 2 sapt de sarcina.

in perioada aia, care cred ca a durat vreo 3-4 sapt, mi-am luat medical fiindca nu puteam sta nici pe scaun la birou mai mult de 1-2 ore.

imi pare rau ca treci prin asta, in perioada respectiva eu m-am consolat cu faptul ca sunt gravida si practic asta este o consecinta. homonii sarcinii se interfereaza cu tratamentul pe care il luam, astfel incat organismul era dat peste cap.

stiu ca iti este greu insa sa bei 1 litru jum de lapte si apa cat mai multa....si oua! acum mi-adusei aminte si de oua.

[gravired] 15+ cu [bibe]


Maruscha, ce descrii tu este 100% ce simt si am simtit eu zilele astea...nici s ama mamanc simteam ca nu am unde baga.
Ma doare si cand stau in fund, de nu mai pot, numai cu fata in sus am stat. Am prins si perioada aceasta in care dl dr e plecat din tara, astept acum sa imi trimita d-na Lucia trat.din partea d-lui dr si maine poate ma duc sa ma vada cineva.La mine ar fi ciudat ca am facut hiperstimulare dupa ET, pt ca eu am raspus greu la tratament, mi s-au mai adaugat 200 ui de Puregon, altfel nu ma miscam cu estradiolul in sus...am avut 10 foliculi, 9 ovocite, deci nu am depasit limita de 15, despre care se vorbeste ca ar presupune hiperstimularea.
Dar nici altceva nu are ce sa fie, nu?!
Am baut o cutie de lapte pana acum de 1 l si deja simt ca ma fac poc...
Maruscha, dar in perioada asta bebeul sau bebeii nu au de suferit, nu? Nu ii afecteaza cu nimic balonarea sau posibila mea hiperstimulare, ei sunt ok acolo? Ca de ea/el/ei imi este cel mai mult![pup]


Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca



#33
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 18:20

Angelica, sa spui cum te mai simti? Esti mai bine? Te-ai mai linistit? Pup fetita pe sufletel, sa ii treaca sperietura mare![pup]

Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca



#34
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 18:37

Anastasia bebeii nu au nimic in perioada asta, nu-ti fa griji.

Eu nu as sta dupa Lucia, as trimite direct sms doctorului. Tu stai linistita ca si pe mine numai in week-end ma pocneau problemele de tot soiul. Tu da-i mesaj si ori te suna daca i se pare grav (pe mine m-a sunat atunci si era tot asa week-end) ori iti da sms.

In cazuri de astea mai bine mergi direct la tinta. E medic ginecolog, o amica a nascut recent cu el si a apucat-o sambata noaptea...nu-ti fa griji...asta e soarta lor :)

[gravired] 15+ cu [bibe]

#35
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 18:41

apropo, si eu am raspuns mai greu un pic la tratament...l-a prelungit un poc si la un mom dat mi-a marit doza de menopur...deasemenea am avut 10 foliculi...pe parcursul tratamentului erau cam 15-17 insa dezvoltati pe scara magarului si la final am ramas cu 10 maturi.

poate taman de aia...eu am dat vreo 4000 ron numai pe menopur...iti dai seama...

[gravired] 15+ cu [bibe]

#36
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 18:49

Citat:
citat din mesajul lui maruscha80

apropo, si eu am raspuns mai greu un pic la tratament...l-a prelungit un poc si la un mom dat mi-a marit doza de menopur...deasemenea am avut 10 foliculi...pe parcursul tratamentului erau cam 15-17 insa dezvoltati pe scara magarului si la final am ramas cu 10 maturi.

poate taman de aia...eu am dat vreo 4000 ron numai pe menopur...iti dai seama...

[gravired] 15+ cu [bibe]


Da, inseamna ca sunt f semanatoare situatiile ns, si la mine s-a crescut doza de menopur zilnic, plus Puregon nou introdus.
Mi-a raspuns si D-na Lucia din partea dr si maine ma duc sa fac albumina si ma va consulta dr Andronescu. Am inteles ca dupa perfuzia cu albumina, ma mai desumflu..
Dar dc bebeii sunt bine si nu le face burta mea pana la iasi si inapoi nimic rau, m-am mai linistit, ca asta ma stresa cel mai tare.
[pup][pup], Maruscha!

Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca



#37
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 18:56

inca ceva, pe cat posibil daca mergi cu masina incearca sa eviti gropile...doare rau burta cand treci peste ele...

[gravired] 15+ cu [bibe]

#38
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 19:34

anastasia, mie mi se pare ca e de preferat sa mergi cu masina, daca vii din iasi, drumul este destul de bun, iar cu trenul, este o zdruncinare usoara ritmica, de parca te-ar cerne, parca mai lin e drumul cu masina. cel putin asa mi se pare mie.
tu faci cum crezi si cum poti.
in a cata zi dupa ce ti-a venit cm. ai inceput stimularea?
[pup]

LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite



#39
maripet

maripet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 271 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 20:22

Angelica, nu ma speria. Eu zic sa stai cateva zile linistita, sa nu mai faci nici un fel de efort. Poate iti iei 2-3 zile de concediu. Suna-l neaparat si pe dr. Poate iti mareste doza de progesteron si iti mai da si altceva. Ai grija, te rog.[pup]

#40
corry_28

corry_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 915 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 20:22

Angelica, fetita, am intrat sa te linistesc.
Si eu am patit-o.
Mie mi s-a intamplat, fix in perioada cand trebuia sa-mi vina ciclu.
Eu nici macar nu l-am sunat pe dr, stiam ca este normal.
Atata timp cat nu este culoarea rosu, si este in cantitate mica, stai lini.
Am marit doza de utro (de la mine putere[:D])si m-a tinut 1-2 zile, si s-a oprit.
Nu este grav[pup]

[gravired]32+cu [bebic]"Mugurel" si [bebic]"Strugurel"


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -