Sari la conținut

Sari la conținut


NUUU hotarit E-urilor din hrana zilnica!!!!


132 raspunsuri la acest subiect

#101
ciresica_roz

ciresica_roz
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 06:11

ma sperie chestia asta cu e-urile, noi ce mai mancam? adica incercam sa facem cat mai mult in casa mancarica pentru cei mici dar tot cu ai siguranta in nimic, ma uitam la stiri ca si sarea de masa nu stiu ce are..

#102
Danii

Danii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 19 octombrie 2011 - 12:57

Avea dreptate o cititoare de aici, orice cumparam de la magazin contine intr-o mai mica sau mai mare masura E-uri . Daca vrei sa mananci sanatos atunci trebuie sa te muti sa tara si sa-ti produci totul, ceea ce nu cred ca e cu putinta dupa cum nu e posibil sa mergi in magazin si sa iei toate produsele la mana si sa le cauti de E-uri . Tot ceea ce poti sa faci e cumpatare si ocolirea totala a alimentelor care nu sunt sanatoase

#103
laura.carol

laura.carol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 30 octombrie 2011 - 19:23

Incearca de la DM condimente bio cu 5 lei pachetul de 6 cubulete, iar legume bio iti pot fi aduse acasa cu 30 lei/saptamana un cos.

#104
laura.carol

laura.carol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 01 noiembrie 2011 - 15:38

Eu comand legume bio de la www.cosul-bio.ro .De asemenea de la DM cumpar cuburi de legume bio cu 5 lei cutia de 6 cuburi, pasta de rosii, cereale bio, cacao bio.Biscuitii ii iau de la plafar sau Mega Image, iar carnea de pui de la Mega Image( de la coco rico fara sa fie hraniti cu hormoni, sau antibiotice).
In legatura cu sarea , cea din comert pentru a evita întarirea sarii rafinate, fabricantii industriali îi adauga un „antiaglomerant“, E 535, adica… ferocianuri de sodiu, un aditiv în mod clar toxic care este o sare a unei cianuri de fier, oricât am vrea sa dregem busuiocul . Se înlatura oligomineralele, bune pentru sanatate,si se adauga E 535 (ferocianura de sodiu), daunatoare sanatatii

Sarea rafinata nu numai ca nu are nici o calitate terapeutica si nu mai da cu adevarat gust alimentelor gatite, dar provoaca, în plus, hipertensiune.
Sare nerafinata se gaseste la plafar, la DM in Real , Naturalia Impex SRL. Incercati, nu schimba gustul mancarii si este si sanatoasa.
Laura mami de Sofia 11 luni si Denisa 5 ani si 8 luni

#105
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 decembrie 2011 - 11:31

http://numaiunaltblo...ntatia/#respond



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#106
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 06 ianuarie 2012 - 13:54

de cca 10 ani nu consum deloc mezeluri,vegeta, sucuri acidulate. toate le fac in casa.

produse de patiserie nu cumpar.
fornetti au dat faliment si mi-a parut bine. pateul lor cu branza avea 2% branza,restul aditivi.li se spunea prajitura chimica.o bomba pur si simplu.
sare neiodata se gaseste in bucuresti,e importata din ucraina.e sare grunjoasa,dar cernuta e super ok.

poate va ajuta info de mai jos
-

Aditivi suspecti. Printre aditivi, cei mai rai si alergeni sunt:

- acidul benzoic si benzoatul de sodium (E211) din siropuri, vinuri, conserve de peste, maioneze, sosuri gata preparate, branzeturi;
- anhidrida sulfuroasa si sulfite (E220), continute in vinurile albe, otet de vin, cidru, sucuri de fructe, fructe uscate si tropicale, fructe conservate si zaharisite, marmelada si gemuri, condimente si sucuri fabricate, muraturi in otet, fructe de mare si crustacee;
- nitrati si nitriti, prezenti in calitate de conservanti si aromatizanti in carnurile prelucrate (hot dog, salamuri);
- tartrazina(E102) si eritrosina (E127), coloranti galbeni si rosii, utilizati in produse de cofetarie (bauturi nealcoolice, siropuri, lichioruri, fructe zaharisite, inghetate) si in produse farmaceutice;
- glutamatul monosodic (E621), folosit pentru a da gust preparatelor din industria alimentara, pentru sortimentele de carne conservate si ambulate, precum si in restaurante.






http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#107
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 17 ianuarie 2012 - 21:28

noi nu consumam:
vegeta,
produse cu MSG
sosuri la borcan
conserve
sucuri,cola
mezeluri-(mancam salamuri de buna calitate dar in cantitati mici si ra),fff rar hot dogs(naturali) si doar de vita, niciodata porc si pui
dulciuri din comertz-f. rar(ma uit la un continut redus dde zahar si ridicat de fibra)
maioneza, ketchup-rar
paine cumparam 1 /saptmana(restul fac in casa)
carne tocata-niciodata
brinzeturi incercam cat mai naturale si de buna calitate.


michelle

#108
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 14:38

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
noi nu consumam:carne tocata-niciodata
Da' asta ce are?Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#109
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 21:23

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
noi nu consumam:carne tocata-niciodata
Da' asta ce are?Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
m-am referit la carnea tocata din comert:-nu stii ce parti sunt folosite-cata grasime are-sigur sunt adaugate E-uri si substante chimice(ammonia) -nu stii cat de proaspata estela fel si cu carnatii,hot dogs... de ce sa cumperi tocata cand poti sa cumperi bucata mai mare care vezi macar ca nu e injectata, stii ce parte este(pulpa...), vezi cata grasime si adaugi condimentele care tu le vrei nu ce adauga altii.cumperi o masina de tocat electrica si ai carnea tocata in 1 minut+alte 5 cat iti ia sa speli masina.nu se merita?eu cred ca treb sa ne straduim atit cat putem sa stim ce mancam, ce dam la copiii nostri iar internetul ofera aceasta putere de informare.michelle

#110
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 ianuarie 2012 - 17:40

[:)]Am inteles, inseamna ca nu cumperi, nu ca nu mancati carne tocata niciodata.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -