Sari la conținut

Sari la conținut


NUUU hotarit E-urilor din hrana zilnica!!!!


132 raspunsuri la acest subiect

#121
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 23 august 2012 - 16:48

astazi a fost al treilea episod, si s-a vorbit despre indulcitorii artificiali, emolsifiatori, prezervativi...toti din categoria E-urilor, naturali si artificiali.

iata linkul
http://www.sbs.com.a...dible-Adventure



#122
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 30 august 2012 - 11:09

ca sa completez tabloul a ce ofera piata, folosind inlocuitori sau alte variante stiintifice, in locul celor naturale, am descoperit o carte, brosura pe scribd, numita:
"ce mancam ce bem"

sper sa aduca multa lumina, in special celor care consuma produse "good looking" de pe piata.atasez linkul.
http://www.scribd.co...E-BEM-CE-MANCAM


have faith![flo]

#123
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 03 septembrie 2012 - 02:16

fetita unei prietene, de la chimicalele, coloranti si mai ales de la msg (monosodium glutamate) a dezvoltat un tic la ochi.
cum le-a eliminat cum i-a disparut ticul. deci...

michelle

#124
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 20 octombrie 2012 - 01:42

Eu am o problema cu cei/cele care gatesc chipurile sanatos, cu legume din gradina si oua de la vecinii cu gaini, dar folosesc delikat sau cubulete knorr/maggi/whatever pentru gust. De ce ai face asta?

Ema de 31+

#125
craoa

craoa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 17 decembrie 2012 - 01:42

sunt atat de multe alimente cu e-uri ca nici nu stii ce sa mai mananci :( astept cu interes o reglementare a legii si o sanctionare pe masura a firmelor care incalca legea

#126
flaura

flaura
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 ianuarie 2013 - 14:19

Maminuta, felicitari ca ai deschis acest topic!! Aveti mare dreptate, NUUUU E-urilor!!!! Uite, mie mi-a atras atentia un articol pe care l-am gasit navigand pe net... si ma gansesc sa va dau share, poate fi interesant si ajutator... pe mine, cel putin, m-a facut curioasa si cred ca o sa fac o vizita la locatie! http://www.chefbuzu....aceri-de-oscar/


#127
Anyared

Anyared
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 ianuarie 2013 - 22:50

Este greu intr-adevar, dar merita tot sacrificiul. Ca si parintu suntem direct raspunzatori de sanatatea copiilor nostrii si trebuie sa facem tot posibilul (macar in masura in care se poate) sa le oferim un regim alimentar cat maibun si adaptat varstei lor.

Reclama, punctul 6 din regulament


#128
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 09 februarie 2013 - 15:48

sa ii ferim pe cei mici,dar cat timp? crestem copii sanatosi pentru vremuri bolnave? ce mai e sanatos? aveti siguranta ca legumele si fructele si lactatele si alte cele cumparate,pe care scrie ca sunt bio,chiar sunt bio? trebuie sa le oferim alimente sanatoase insa sa nu exageram...adica mi se pare aiurea sa renunti la delikat-ul pentru supe pentru ca are e-uri.Copiii mei nu au nici ticuri nici probleme de sanatate,au crescut cu ce am considerat eu ca e mai sanatos dar fara sa exagerez.E trist ca traim astfel de vremuri in care producatorii isi bat joc de sanatatea noastra a tuturor,pentru ca ce conteaza cel mai mult pentru ei este propriul profit.



Imagine postataImagine postata

#129
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 09 februarie 2013 - 18:22

Citat:
citat din mesajul lui BIENCUTZA07
sa ii ferim pe cei mici,dar cat timp? crestem copii sanatosi pentru vremuri bolnave? ce mai e sanatos? aveti siguranta ca legumele si fructele si lactatele si alte cele cumparate,pe care scrie ca sunt bio,chiar sunt bio? trebuie sa le oferim alimente sanatoase insa sa nu exageram...adica mi se pare aiurea sa renunti la delikat-ul pentru supe pentru ca are e-uri.Copiii mei nu au nici ticuri nici probleme de sanatate,au crescut cu ce am considerat eu ca e mai sanatos dar fara sa exagerez.E trist ca traim astfel de vremuri in care producatorii isi bat joc de sanatatea noastra a tuturor,pentru ca ce conteaza cel mai mult pentru ei este propriul profit.Imagine postataImagine postata
Si-atunci ce propui, sa crestem copii bolnavi pentru vremuri bolnave?![:0] Nu zice nimeni ca avem garantia ca produsele folosite sunt 100% sanatoase (in ziua de azi, cu soluri contaminate si poluare etc. oricum e o utopie) dar daca poti alege din mai multe rele raul cel mai mic, de ce sa n-o faci? Chiar ti se pare indispensabil delikat-ul din supe, incat sa nu poti renunta la el? E o aglomerare de E-uri si alte tampenii cancerigene.IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#130
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 09 februarie 2013 - 18:25

Citat:
citat din mesajul lui Cellena
Eu am o problema cu cei/cele care gatesc chipurile sanatos, cu legume din gradina si oua de la vecinii cu gaini, dar folosesc delikat sau cubulete knorr/maggi/whatever pentru gust. De ce ai face asta?Ema de 31+
Pentru ca in asa hal ni s-au pervertit gusturile ca nu mai stim ce gust ar trebui sa aiba o ciorba de legume sau o salata...Am ajuns sa credem ca ciorba/supa "n-are gust" daca nu punem prafurile alea datatoare de mancarimi in ele...Sau o salata de cruditati, care ar fi perfecta cu doar un strop de ulei de masline sau de zeama de lamaie, o consideram insipida daca nu o inecam in "dressinguri" si maioneze[vom][vom]IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -