Sari la conținut

Sari la conținut

NUUU hotarit E-urilor din hrana zilnica!!!!

132 raspunsuri la acest subiect

3x3

3x3

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 23 august 2012 - 16:48

astazi a fost al treilea episod, si s-a vorbit despre indulcitorii artificiali, emolsifiatori, prezervativi...toti din categoria E-urilor, naturali si artificiali.

iata linkul
http://www.sbs.com.a...dible-Adventure

• 0

3x3

3x3

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 30 august 2012 - 11:09

ca sa completez tabloul a ce ofera piata, folosind inlocuitori sau alte variante stiintifice, in locul celor naturale, am descoperit o carte, brosura pe scribd, numita:
"ce mancam ce bem"

sper sa aduca multa lumina, in special celor care consuma produse "good looking" de pe piata.atasez linkul.
http://www.scribd.co...E-BEM-CE-MANCAM

have faith![flo]
  • 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.728 mesaje

Postat 03 septembrie 2012 - 02:16

fetita unei prietene, de la chimicalele, coloranti si mai ales de la msg (monosodium glutamate) a dezvoltat un tic la ochi.
cum le-a eliminat cum i-a disparut ticul. deci...

michelle
  • 0

Cellena

Cellena

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 20 octombrie 2012 - 01:42

Eu am o problema cu cei/cele care gatesc chipurile sanatos, cu legume din gradina si oua de la vecinii cu gaini, dar folosesc delikat sau cubulete knorr/maggi/whatever pentru gust. De ce ai face asta?

Ema de 31+
  • 1

craoa

craoa

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 17 decembrie 2012 - 01:42

sunt atat de multe alimente cu e-uri ca nici nu stii ce sa mai mananci :( astept cu interes o reglementare a legii si o sanctionare pe masura a firmelor care incalca legea
  • 0

flaura

flaura
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 ianuarie 2013 - 14:19

Maminuta, felicitari ca ai deschis acest topic!! Aveti mare dreptate, NUUUU E-urilor!!!! Uite, mie mi-a atras atentia un articol pe care l-am gasit navigand pe net... si ma gansesc sa va dau share, poate fi interesant si ajutator... pe mine, cel putin, m-a facut curioasa si cred ca o sa fac o vizita la locatie! http://www.chefbuzu....aceri-de-oscar/

• 0

Anyared

Anyared
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 ianuarie 2013 - 22:50

Este greu intr-adevar, dar merita tot sacrificiul. Ca si parintu suntem direct raspunzatori de sanatatea copiilor nostrii si trebuie sa facem tot posibilul (macar in masura in care se poate) sa le oferim un regim alimentar cat maibun si adaptat varstei lor.

Reclama, punctul 6 din regulament

• 0

BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 09 februarie 2013 - 15:48

sa ii ferim pe cei mici,dar cat timp? crestem copii sanatosi pentru vremuri bolnave? ce mai e sanatos? aveti siguranta ca legumele si fructele si lactatele si alte cele cumparate,pe care scrie ca sunt bio,chiar sunt bio? trebuie sa le oferim alimente sanatoase insa sa nu exageram...adica mi se pare aiurea sa renunti la delikat-ul pentru supe pentru ca are e-uri.Copiii mei nu au nici ticuri nici probleme de sanatate,au crescut cu ce am considerat eu ca e mai sanatos dar fara sa exagerez.E trist ca traim astfel de vremuri in care producatorii isi bat joc de sanatatea noastra a tuturor,pentru ca ce conteaza cel mai mult pentru ei este propriul profit.

Imagine postataImagine postata
  • 0

Ilinca_M.

Ilinca_M.

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 09 februarie 2013 - 18:22

Citat:
citat din mesajul lui BIENCUTZA07
sa ii ferim pe cei mici,dar cat timp? crestem copii sanatosi pentru vremuri bolnave? ce mai e sanatos? aveti siguranta ca legumele si fructele si lactatele si alte cele cumparate,pe care scrie ca sunt bio,chiar sunt bio? trebuie sa le oferim alimente sanatoase insa sa nu exageram...adica mi se pare aiurea sa renunti la delikat-ul pentru supe pentru ca are e-uri.Copiii mei nu au nici ticuri nici probleme de sanatate,au crescut cu ce am considerat eu ca e mai sanatos dar fara sa exagerez.E trist ca traim astfel de vremuri in care producatorii isi bat joc de sanatatea noastra a tuturor,pentru ca ce conteaza cel mai mult pentru ei este propriul profit.Imagine postataImagine postata
Si-atunci ce propui, sa crestem copii bolnavi pentru vremuri bolnave?![:0] Nu zice nimeni ca avem garantia ca produsele folosite sunt 100% sanatoase (in ziua de azi, cu soluri contaminate si poluare etc. oricum e o utopie) dar daca poti alege din mai multe rele raul cel mai mic, de ce sa n-o faci? Chiar ti se pare indispensabil delikat-ul din supe, incat sa nu poti renunta la el? E o aglomerare de E-uri si alte tampenii cancerigene.IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
  • 2

Ilinca_M.

Ilinca_M.

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 09 februarie 2013 - 18:25

Citat:
citat din mesajul lui Cellena
Eu am o problema cu cei/cele care gatesc chipurile sanatos, cu legume din gradina si oua de la vecinii cu gaini, dar folosesc delikat sau cubulete knorr/maggi/whatever pentru gust. De ce ai face asta?Ema de 31+
Pentru ca in asa hal ni s-au pervertit gusturile ca nu mai stim ce gust ar trebui sa aiba o ciorba de legume sau o salata...Am ajuns sa credem ca ciorba/supa "n-are gust" daca nu punem prafurile alea datatoare de mancarimi in ele...Sau o salata de cruditati, care ar fi perfecta cu doar un strop de ulei de masline sau de zeama de lamaie, o consideram insipida daca nu o inecam in "dressinguri" si maioneze[vom][vom]IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
  • 3

Ultimele Intrebari

• PRIMA SARCINĂ PRIMA MINUNE

muresa18
    - Astăzi, 00:34

• Despre copii - panica

andree559
    - Ieri, 22:49

• Tremur la bebelusi

Alinaiacob12
    - Ieri, 22:07

• E.coli la inceput de sarcina

Deni2811
    - Ieri, 10:11

• Acneea bebelusului - panica

coco maria
    - nov 24 2020 16:29

Grupuri

• Adriana

Adriana Stanciu
    - iun 05 2019 10:31

• Mamici de Ianuarie 2019

Anaysmaria
    - mai 13 2019 11:26

• Fericire

Matei Gabriel
    - mar 18 2019 20:09

• Mamici de septembrie 2016

Ralucutza1987
    - sep 17 2017 10:28

• Bebeluși prematuri!

Briseea
    - iul 12 2017 08:28

Bloguri

• Patutul....o necesitate

Aura2020
    - Astăzi, 09:45

• Bebe și ploaia

MarinaGeorgiana
    - Astăzi, 07:17

• Somnul in sarcina

lumy lumy
    - Astăzi, 00:26

• Depistată pozitiv COVID 19

AryaRose
    - Ieri, 18:45

• Unde voi naste: la stat sau la privat?

Lilu_F
    - Ieri, 18:04

Retete

• Pancakes cu cereale Cheerios Ovaz

GratielaPopa
    - iun 11 2020 22:19

• briose cu fructe de padure si Nestlé Cheerios

GINA-MONICA
    - iun 03 2020 08:33

• Tarta de prune si miere

Anda08
    - aug 20 2019 12:37