Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(19)


163 raspunsuri la acest subiect

#21
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 10:48

hihi, iar o sa-mi para rau ca ma las dusa de val, da deh, om sunt, si vad ca nici ignore-ul nu e bine primit de unii[:D]
fetele ortodoxe sunt frustrate, agresive, mistocare etc, iar fetele protestante s-au plictisit de pacea de la Biblia si vor sa duca discutii pasnice si logice pe teme de ortodoxie...brusc au devenit interesate de "versiunea ortodoxa" si nu reusesc sa duca o discutie civilizata cu noi[:D]

#22
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 11:03

Hopa, am zis ca nu mai scriu, dar simt nevoia sa fac o precizare: eu nu sunt protestanta, in caz ca cineva are dubii, dar mi se pare chiar interesant cum oricine isi pune intrebari de orice fel e musai protestant[:D]. Eu am pus o intrebare legata de un subiect care chiar ma interesa, mi s-a dat un raspuns, am venit cu contraargumente la acel raspuns, mi s-a repetat raspunsul neschimbat, situatie in care am atras oarecum atentia ca mi se ignora contraargumentele (oricat ar parea de ciudat pt unii, pt unele persoane contraargumentele vin de la sine in mod logic, nu sunt ceva muncit si elaborat o noapte intreaga intru discreditarea ortodoxiei[:D]). In momentul ala am fost acuzata ca nu accept explicatia pt ca vreau sa ma cert. Daca cineva imi arata exact unde e samanta de scandal in oricare din postarile mele, ma inclin.
Chestia care pe mine m-ar pune pe ganduri e ca topicul asta e, dupa parerea mea, cat se poate de reprezentativ pt ortodoxie: un cerc inchis, care nu vrea sa "stea la masa" cu catolicul sau protestantul de teama sa nu se spurce, care nu accepta nici o discutie de teama sa nu fie dus in ispite, iar dupa aia se supara ca alte denominatiuni cu o atitudine total diferita fac tot mai multi adepti.
Gata, acuma chiar am plecat.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#23
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 11:30

Sunt jenante comentariile gandacelu... cu forta? sa ne fie socotite ca milostenie? n-ai nici cea mai vaga idee despre ce se intampla, nu?[:D]

fdoina, eu nu am generalizat, am zis unora si nu m-am referit la o religie ci la unii oameni. daca te autoincluzi, treaba ta.
nu sunt interesata de versiunea ortodoxa fiindca o cunosc destul de bine (inca ma mai mir de unele lucruri care nu au nici o legatura cu Biblia) si traditia primeaza. insa sunt interesata de felul in care le tratati pe fetele neortodoxe si pe atei sau agnostici fiindca nu are nici o legatura cu spiritul Lui Isus.

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.

#24
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 11:35

quote:
Originally posted by Jocelyn








Adica cei care indraznesc sa intre si sa puna niste intrebari pertinente la care nu exista din pacate raspunsuri clare, de logica nu mai vorbim, au casunat pe voi si va duc in ispita s.a.m.d.

V-ati legat si de Elena si de cataghe care au pus niste intrebari cat se poate de normale. Si pe urma tot altii sunt de vina ca va ispitesc in post - e mai important sa te abtii de la nu stiu ce mancaruri decat de la rautati. Si atunci cand vedeti ca nu mai aveti ce raspunde, dati ignore. Solutia ideala.

Nu ridic piatra decat impotriva ipocriziei, ca in rest si eu sunt tot o pacatoasa.





[/quote]



[tel]Jocelyn,eu zic sa te calmezi,noi nu ne-am legat de nimeni.La intrebarile care s-au pus am raspuns fiecare cat am stiut,cine doreste sa afle mai mult decat stim noi,sa mearga la Biserica,sa participe la slujbe.la Sfintele Taine,si Dumnezeu ii va raspunde pe parcurs.

Referitor la post,noi ne straduim sa ne abtinem de la toate,daca nu reusim,Dumnezeu va judeca stradania noastra.Problema e nu ca noi n-avem raspunsuri,ci ca ele nu sunt acceptabile pentru cei care intreaba.Si atunci,ce rost are sa intram in polemici?De asta ne-am si retras din discutiile de genul asta,ca nu zideau pe nimeni,ba ne mai si facem pacate.



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#25
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 11:46

Gandacelu, in scrierile celor doi Parinti Serafim s-au strecurat niste inexactitati si de dragul adevarului as vrea sa le corectez. In primul rand ambii Parinti au spus ca ascetismul este propriu numai ortodoxiei, ceea ce NU ESTE ADEVARAT ! Parintele Rose o spune inca si mai apasat in cartea "Ortodoxia si religia viitorului", dar acesta este un neadevar. E drept ca in curentele liberale din BC si din unele biserici protestante notiunea de asceza a cam fost eliminata, dar in bisericile protestante traditionale, conservatoare, se considera ca viata in Hristos este obligatoriu o viata ascetica !! nici nu imi inchipui cum altfel poti sa nadajduiesti ca iti vei lua intr-o buna zi cununa, daca nu duci o viata de infranare, nevointa si curatare de pacate si patimi !!!

Apoi in legatura cu cele scrise de Parintele Rose despre post, din acele cuvinte se intelege ca cc catolici au renuntat de tot la post ! ori eu stiu ca nu este asa ! in BC credinciosii nu au renuntat de tot la post, ci doar la acest post prelungit de 6 saptamani.
In bisericile protestante se tine post negru (cu sau fara apa, dupa putinta fiecaruia), pentru ca ei considera ca asta este adevaratul Post, asa cum l-a tinut si Domnul, dar fiecare alege cand sa-l tina si pentru cat timp.

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#26
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 12:46

Cataghe, eu nu ma refeream la tine, si cred ca ti s-a raspuns, da vezi tu, se pare ca nu avem acelasi limbaj, ca pentru noi logica este secundara, altfel cum am putea crede ca plantele au fost create inaintea soarelui?
Eu am facut referire la fetele protestante care (cu exceptia Elenei) nu aveau n-au avut nici o motivatie sa intre la topicul asta(Jo o marturiseste singura), decat sa discute discutii. Poate ca din afara o parea cerc inchis, dar cand vine cineva sa te ia in bascalie trebuie sa fii un pic sfantulet sa nu-i spui sa-si vada de treaba lui...Presupun ca din punctul tau de vedere trebuia sa-l intampin si pa xeno cu o [flo], ca deh, trebuie sa ne iubim aproapele...As prefera o dragoste mai la distanta, daca nu-i cu suparare
Si m-as bucura daca bascalia generala nu le-ar impiedica pe fetele ortodoxe sa discute linistite, ca cei care vor bascalie pot sa deschida un topic separat. Eu topicul asta il vad ca pe cele de la mamici-burtici, asa cum spunea Amuleta si gandaca, mai vorbim si noi o vorba, nu pretindem ca suntem teoloage... Ce ne pricepem, ne pricepem, mai departe scrie-n carte...

#27
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 13:01

fdoina, te rog sa nu mai imi pui in cap motivatiile tale despre intrarea mea pe acest thread. Si nu mai faceti atata caz ca intra si "ereticii" asa cum ne numiti voi pe topicul asta ca nu e interzis. Nu a venit nimeni sa va atace, voi va simtiti astfel pentru nu stiti sa relationati si sariti din te miri ce si pe urma tot voi sunteti persecutate.

irina, nu stiu de ce faci astfel de presupuneri. Sunt foarte calma desi asta nu inseamna sa stau si sa privesc cum sunt tratati altii.

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.

#28
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 13:09

uf, ca mai aveam niste lucruri de vorbit cu fetele, da acu sunt alte subiecte arzatoare la topicu asta[alcool]
Antoioana, cred ca am sesizat ceva ingrijorare la tine, vreau sa-ti zic ca eu cand eram in 6 luni cu Maria am facut un eco si doctorita mi-a zis ca e f mic copilul, ca diametrul craniului e mic pt varsta sarcinii...si dupa o luna jumate cand am facut alt eco, la alta doctorita, am intrebat-o de cateva ori daca e dezvoltat normal cupilu, i-a luat mult sa ma linisteasca...Asa ca stai linistita, e si asta o ispita[:D]. Si inca ceva: am si eu problema asta cu rh-ul, nu numai ca toti trei copiii au rh pozitiv si sunt perfect sanatosi, dar nici anticorpi nu au aparut in timpul sarcinilor...Si era o femeie, ucenica a Pr Lavrentie de la Frasinei, care avea cinci fete[cool], rh negativ si patru cezariene...Ti-am dat un pic de curaj?[flo][pup]
gandaco, daca tot nu mai lucrezi la revista, ma ierti si pe mine de promisiunea aia? Ca n-am nici un chef, destul enervez lumea pe aici cu teoria, si dupa cum vezi, nici in post n-am intrat...[V]

#29
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 13:22

Nu a scris Brad Pitt, da' a scris joce, asa ca, ce vreti motiv mai beton...[:D]

quote:
Presupun ca din punctul tau de vedere trebuia sa-l intampin si pa xeno cu o [flo] , ca deh, trebuie sa ne iubim aproapele...As prefera o dragoste mai la distanta, daca nu-i cu suparare


Xenocid, primeste te rog regretele mele! Sper ca vei avea puterea sa treci peste aceasta nenorocire picata cand te asteptai mai putin asupra bietului tau suflet, care cerseste dragostea fdoinei. [:D]

fdoina, fara suparare, dar cam faci nota discordanta pe topicul asta. Chiar ma intreb cum poti sa folosesti tastatura cand ai in permanenta mainile in sholduri.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#30
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 13:31

Jocelyn,tu esti un om extraordinar de destept.Ai vazut calea credintei diferit de noi.Ma bucur pentru tine.Dar te rog sa nu te impiedici de noi niste natingi si jenante ortodoxe.Dumnezeu a lasat si putregaiuri pe pamint.Noi am ales sa fim putregaiuri prin pacatele noastre.
Tu poti arunca piatra,deci nu zic ca esti fara de pacat(de la Adam,nimeni nu e)dar ai atat pocainta incat ti-ai spalat pacatele.Inca o dovada ca ti-ai ales bine credinta.
Am o singura rugaminte la tine.Anca(gandacica)pentru tine nu are valoare(sau cel putin am constatat din mesajele adresate ei)dar pentru noi ea este o sora in Hristos fantastica.Este foarte valoroasa,noua crestinilor ortodocsi de pe acest topic (si ce bogatie pentru cei ce o au aproape).
Ideea e ,ca noi vrem ca ea,sa scrie aici si sa nu inceteze dialogul cu noi pentru a nu te supara pe tine.Caci ea nu vrea sa te supere.Sunt convinsa.
Noi nu suntem asa destepte ca tine Jocelyn.Si daca am fi si nu am pune toata conexiunea la picioarele lui Dumnezeu...tot nimic suntem.
Te rugam sa ne ierti ca iti gresim...dar e imposibil sa nu pacatuim.
Cu dragoste,

Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -