Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(19)


163 raspunsuri la acest subiect

#11
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 01:13

draga eliza,

in primul rand nu ai de ce sa-ti ceri scuze, mie imi pare rau ca ai fost atacata atat de hodoranca-tronca in problema clopotelor, chiar voiam sa-ti spun ca persoanele care te-au luat peste picior nu frecventeaza topicul nostru, s-a intamplat sa intre atunci si sa casune pe tine, dar stai linistita, aici atmosfera e alta[il]

in al doiea, de ieri nu mai lucrez la revista[alcool] deci din punctul asta de vedere, nu mai fac interviuri... despre scanare... as putea face o poza acelei pagini? sau o poate scana altcineva care are revista? inca se gaseste pe piata, e numai 15.000 lei vechi

te imbratisez cu drag[pup]


mami de ileana si ioachim


#12
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 01:20

eliza, tot vorbim de la o vreme de Pr. Serafim Rose... primul sfant ortodox nascut-american... nu cred ca este o intamplare... nu crezi ca ai putea lua legatura cu Asociatia ortodocsilor din America ce au legatura cu Pr. Serafim? Aveau o fratie in Alaska, sigur se gaseste ceva pe net... eu nu am terminat cartea, poate irina c sa vina cu mai multe date...[flo]


mami de ileana si ioachim


#13
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 02:04

de fapt, eu tot din Pr. Serafim Rose mai voiam sa mai scriu cate ceva (catalina, am vazut mesajul tau cu intarziere, ti-am raspuns dar am sters raspunsul, pentru ca oboseala il facea sa sune altfel decat l-am dorit: nu se teme nimeni de cearta, dar noi incercam sa cautam linistea pe acest topic. daca vrei sa gesesti un raspuns in problema ta, cauta-l la un preot care cunoaste teologia, noi suntem niste mame "la cratita" si nu stim lucruri inalte, doar facem asa cum ne-au invatat Parintii nostri si cum simtim ca este si bine.

Pr. Serafim dorea sa insufle noilor generatii nevointa ascetica, podvig: "accentul pe trairea vietii duhovnicesti, nu pe discutiile despre ea". Podvig, nevointa, fusese cea ce ii facuse pe toti cei ce erau "verigi vii" sa devina barbati si femei cu viata sfanta si tot ea putea sa dea nastere la si mai multa sfintenie pe pamantul american. Asa cum spunea Arhiepiscopul Averkie, "Ortodoxia e o credinta ascetica care cheama la nevointa ascetica in numele smulgerii patimilor pacatoase si al sadirii virtutilor crestine." Iar dupa invatatura Sf. Ioan Scararul si a altor Sfinti Parinti, inainte de a incerca sa teologhisesti trebuie sa iti biruiesti patimile.

si inca un citat:
Nu vom fi judecati pentru ignorarea vocabularului "teologiei ortodoxe" contemporane, dar cu siguranta vom fi judecati ca nu ne-am ostenit pe calea mantuirii. Daca nu vom trai ca acesti sfinti, macar sa sporim mult prea slabele noastre stradanii pentru Dumnezeu si sa aducem prinos lacrimile fierbinti de pocainta si necontenita invinuire de sine pentru a ne putea apropia de dreptarul desavarsirii, pe care Dumnezeu ni l-a daruit prin minunatii Sai sfinti.


mami de ileana si ioachim


#14
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 03:44

quote:
Originally posted by DARAEL
Si care nu a mai scris pe aici de cand i-am spus simplu ca „NU suntem frati. Punct.” Ce sa-i faci, ca pacatos ce sunt pre lumea aista, nu prea ma omor cu dragostea pentru troli.


bravo, frumos motiv de lauda in public. presupun ca astepti si flori pe chestia asta, ca acuzi fara baza. macar nu te mai isteriza atata cand nici altii NU te accepta pe tine la ceai, punct.

quote:
Pace tuturor [floare3]


curat fariseim. [xx(] daca mai aveam vreo indoiala ca am gresit in ce-ti priveste caracterul, multumesc ca mi-ai spulberat-o acum total. discutia asta mi se pare pur kafkiana, nu stiu daca vei realiza vreodata cat de deplasat esti protestand ca nu-ti doresc compania. si nu, nu am incalcat regulamentul cand te-am supraestimat, crezand ca daca iti explic de ce, vei intelege ca e cazul sa-ti ceri scuze.


#15
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 09:14

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by DARAEL
Si care nu a mai scris pe aici de cand i-am spus simplu ca „NU suntem frati. Punct.” Ce sa-i faci, ca pacatos ce sunt pre lumea aista, nu prea ma omor cu dragostea pentru troli.


bravo, frumos motiv de lauda in public. presupun ca astepti si flori pe chestia asta, ca acuzi fara baza. macar nu te mai isteriza atata cand nici altii NU te accepta pe tine la ceai, punct.

quote:
Pace tuturor [floare3]


curat fariseim. [xx(] daca mai aveam vreo indoiala ca am gresit in ce-ti priveste caracterul, multumesc ca mi-ai spulberat-o acum total. discutia asta mi se pare pur kafkiana, nu stiu daca vei realiza vreodata cat de deplasat esti protestand ca nu-ti doresc compania. si nu, nu am incalcat regulamentul cand te-am supraestimat, crezand ca daca iti explic de ce, vei intelege ca e cazul sa-ti ceri scuze.



Din partea mea, pentru tine:
[flo] [floare3] [flo] [floare3] [flo]

DARAEL
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#16
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 09:34

quote:
Originally posted by gandacelu

draga eliza,

in primul rand nu ai de ce sa-ti ceri scuze, mie imi pare rau ca ai fost atacata atat de hodoranca-tronca in problema clopotelor, chiar voiam sa-ti spun ca persoanele care te-au luat peste picior nu frecventeaza topicul nostru, s-a intamplat sa intre atunci si sa casune pe tine, dar stai linistita, aici atmosfera e alta[il]


mami de ileana si ioachim




Adica cei care indraznesc sa intre si sa puna niste intrebari pertinente la care nu exista din pacate raspunsuri clare, de logica nu mai vorbim, au casunat pe voi si va duc in ispita s.a.m.d.
V-ati legat si de Elena si de cataghe care au pus niste intrebari cat se poate de normale. Si pe urma tot altii sunt de vina ca va ispitesc in post - e mai important sa te abtii de la nu stiu ce mancaruri decat de la rautati. Si atunci cand vedeti ca nu mai aveti ce raspunde, dati ignore. Solutia ideala.
Nu ridic piatra decat impotriva ipocriziei, ca in rest si eu sunt tot o pacatoasa.

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.

#17
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 09:36

conchita, sincer, un post (nu o postare) cred ca ti-ar prinde bine.

darael, cred ca o sinucizi pe conchita cu atata dragalasenie, daca nu cumva asta si intentionezi

va rog frumos, nu cred ca e locul aici pentru genul asta de disputa, sedeti mumos ca altfel va banez, daaaaaaaaaaaaa?[hot]


mami de ileana si ioachim


#18
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 09:42

quote:
Originally posted by Jocelyn

quote:
Originally posted by gandacelu

draga eliza,

in primul rand nu ai de ce sa-ti ceri scuze, mie imi pare rau ca ai fost atacata atat de hodoranca-tronca in problema clopotelor, chiar voiam sa-ti spun ca persoanele care te-au luat peste picior nu frecventeaza topicul nostru, s-a intamplat sa intre atunci si sa casune pe tine, dar stai linistita, aici atmosfera e alta[il]


mami de ileana si ioachim




Adica cei care indraznesc sa intre si sa puna niste intrebari pertinente la care nu exista din pacate raspunsuri clare, de logica nu mai vorbim, au casunat pe voi si va duc in ispita s.a.m.d.
V-ati legat si de Elena si de cataghe care au pus niste intrebari cat se poate de normale. Si pe urma tot altii sunt de vina ca va ispitesc in post - e mai important sa te abtii de la nu stiu ce mancaruri decat de la rautati. Si atunci cand vedeti ca nu mai aveti ce raspunde, dati ignore. Solutia ideala.
Nu ridic piatra decat impotriva ipocriziei, ca in rest si eu sunt tot o pacatoasa.navy][/b]



draga mea, cred ca m-ai citat incorect, pe de o parte (cu quote-le)

pe de alta parte, iar m-ai citat incorect: unde am spus ca ne duceti in ispita? asa credeti voi, ca veniti sa ne luminati cu intrebarile voastre, si ca noi ne temem de logica, ca nu cumva Doamne fereste sa ne straluminam si sa lasam ortodoxia, nu? nu m-am legat nici de elena, nici de cataghe, le-am raspuns cat se poate de firesc la intrebari, dar am subliniat ca nu voi sustine o polemica - una e sa spui o data, de 2 un lucru, si alta de 99 - e si pierdere de timp si e si impotriva a ceea ce ne-au invatat Apostolii sa facem

rautati? mi-e mai greu sa ma abtin de la ele, ca si de la ipocrizie, cred ca de asta m-am inscris pe forum, sa mi le dublez aici, nu mi-era de ajuns in viata

e greu sa purtam o discutie normala, fara sa ne iluminati voi? da, e greu, dar nu imposibil![:D]

have a nice day!


mami de ileana si ioachim


#19
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 09:47

Nu ma refeream doar la tine. Nu cred ca asta a fost scopul intrebarilor si faci mistouri fara motiv. Daca tu crezi ca asta e atitudinea care te reprezinta, mult succes. Din fericire, lumea mai vede si in spatele unor zambete si ironii fortate.

Sincer chiar se pare ca unora nu le ajunge viata si dau dovada de o mare frustrare in raspunsurile lor (nu ma refer la tine aici, asa ca stai linistita) daca tot ai pus problema asta.

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.

#20
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 10:04

reiau: acel citat cu care m-ai citat se referea nu la o chestiune teologica, si nu la matale si fetele pe care mi le-ai pomenit, era ceva despre clopotele care au voie sau nu sa bata in intinsa canada - la elzia nu e voie, la ira si la forte (daca nu ma insel) e voie - de unde si eliza a fost luata peste picior, se gasise un punct slab in ortodoxie unde sa se loveasca, deh - aici a fost o ironie

cat despre:
quote:
Nu ma refeream doar la tine. Nu cred ca asta a fost scopul intrebarilor si faci mistouri fara motiv. Daca tu crezi ca asta e atitudinea care te reprezinta, mult succes. Din fericire, lumea mai vede si in spatele unor zambete si ironii fortate.


nu te refereai la mine? iarta-ma, eu asa am auzit, te uitai in ochii mei, de asta m-am simtit sa raspund. am facut mistouri? sincer, daca s-a intamplant a fost en passant, desi chiar n-am facut nici un misto, am fost extrem de serioasa. intr-adevar, recitind vad ca in final am facut un misto, pe care l-am punctat cu smile-ul de rigoare, dar ala a fost singurul, restul era serios si ar fi bine sa il tratezi ca atare

ironii fortate? asta e parerea ta, dar sa stii ca nu ma screm de loc pentru ele, asa imi iese[:D]

apoi imi spui:
quote:
Sincer chiar se pare ca unora nu le ajunge viata si dau dovada de o mare frustrare in raspunsurile lor (nu ma refer la tine aici, asa ca stai linistita) daca tot ai pus problema asta.


nu stiu unde am pus problema. nu stiu de ce daca nu te referi la mine mi te adresezi mie. e frumos? e frumos sa imi arati cu degetul pe prietenele mele, intr-o discutie cu mine? e cavalereste? fetele sunt frustrate, nu-i asa, dar eu nu, sa stau linistita. da, e drept, nu suntem asa dezinhibate ca tine, draga mea. suntem atat de frustrate incat nici nu va mai raspundem. iar voi va simiti atat de bine din cauza ignore-ului nostru, incat, de atata dezinhibare, veniti aici sa ne dezfrustrati. multumim pentru intentie si generozitate, sa va fie socotita ca milostenie. dar n-o mai faceti cu forta, k? daca aveti o viata mai frumoasa, traiti-o si lasati si pe altii s-o traiasca pe-a lor

asta a fost al doilea si ultimul meu raspuns
numai bine!


mami de ileana si ioachim



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -