Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Conceptii gresite despre ISLAM - 3


333 raspunsuri la acest subiect

#21
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 12:36

Samer,foarte frumos ceea ce ai scris!Majoritatea se aplica si pentru noi,crestinii!Dar,nu se respecta,nici la noi,nici la voi!

Dar nu inteleg,aia cu matasea si aurul la barbati,de ce nu e voie?Care e problema daca poarta?

Cat despre:fanatismul, exagerarea,sinuciderea

dupa cum vedem in ultimul timp,sunt parti esentiale pentru o mica parte dintre musulmani!Vezi atacurile,mai vechi sau mai recente,de zilele trecute chiar![bang]



"La vita e bella"

poze

marea inghetata





#22
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 13:22

quote:
Originally posted by Samer
Fapte si lucruri interzise in religia islamica(...):
1 - Carnea de porc, singele si carnea cadavrelor.
2 – Vinul si toate bauturile alcoolice.
3 - Drogurile.
.
.
.
16.sa ne contrazica!


#23
saphir

saphir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 13:32

La cap. II al aceluiasi topik, spunea cineva ca nu exista zi de odihna la musulmani, si totusi citind in Coran, am gasit asta:

"65. Voi stiti ce au patit aceia dintre voi care au nesocotit Sabatul si le-am zis lor " Sa fiti maimute dispretuite!" si se da si explicatia la text:" Ziua de sambata, statornica ca zi nelucratoare la evrei. Nerespectarea ei se pedepseste cu moartea. Probabil ca aici este vorba de obiceiul unei comunitati de pescari de pe litoral, care au continuat sa incalce aceasta porunca si au fost pedepsiti, fiind preschimbati in maimute."



Intrebarea este: 1)exista zi de odihna la musulmani? Si daca nu, cum se explica acest pasaj din Coran? si 2) De ce se face referire la pedeapsa cu moartea, atata vreme cat Islamul se doreste a fi o religie a pacii???



[mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish



pozele noastre

#24
Samer

Samer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 13:50

quote:
Originally posted by saphir
La cap. II al aceluiasi topik, spunea cineva ca nu exista zi de odihna la musulmani, si totusi citind in Coran, am gasit asta: "65. Voi stiti ce au patit aceia dintre voi care au nesocotit Sabatul si le-am zis lor " Sa fiti maimute dispretuite!" si se da si explicatia la text:" Ziua de sambata, statornica ca zi nelucratoare la evrei. Nerespectarea ei se pedepseste cu moartea. Probabil ca aici este vorba de obiceiul unei comunitati de pescari de pe litoral, care au continuat sa incalce aceasta porunca si au fost pedepsiti, fiind preschimbati in maimute."Intrebarea este: 1)exista zi de odihna la musulmani? Si daca nu, cum se explica acest pasaj din Coran? si 2) De ce se face referire la pedeapsa cu moartea, atata vreme cat Islamul se doreste a fi o religie a pacii???[mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish Nu se refera la Musulmani ci a fost cerut de Dumnezeu de la Evrei in tora, si ei n-au respectat sabatul ca de astfel si multe ale porunci date de Dumnezeu.Daca citesti intreaga Sura, ea explica totul despre Evrei.Si despre ziua de odihna e vinerea (ziua Rugacinuni) cum au Crestinii Duminica .Dar se spune ca musulmani ca n-au o zi de odihna fiindca noi trebuie mereu sa ne rugam, sa ne amintim de Dumnezeu, sa muncim, si sa ajutam pe alti.asa ar trebuie sa fie dar tot asa nu toti le aplica ! pozele noastre
c'est la vie

#25
saphir

saphir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 13:57

....si tot pentru ca se sustine, ca in Coran nu se indeamna la violenta si la crima, am mai gasit ceva:

"191. Omorati-i unde-i prindeti si alungati-i de acolo de unde v-au alungat. Iar schisma e mai rea decat omorul. Dar nu luptati impotriva lor aproape de moscheea Al-Haram, doar daca ei se lupta cu voi in ea. Iar daca lupta impotriva voastra, omorati-i, caci aceasta este rasplata celor fara de credinta."

si :

"193. Luptati-va cu ei pana nu va mai fi necredinta si credinta a fi numai in Allah!! Dar daca ei contenesc, atunci nu mia exista vrajmasie decat importiva celor nelegiutiti."



"216.V-a fost prescrisa lupta, chiar daca ea va este neplacuta. Or, se poate [intampla] ca voi sa urati un lucru care este bun pentru voi sau sa iubiti un lucru care este rau pentru voi. Dar Allah stie, in vreme ce voi nu stiti".



Acum, fiecare trage concluzii fara a interpreta textul, oare astea nu sunt clar indemnuri la violenta???



...si poate mai revin cu citate din Coran, pe parcurs ce-l citesc.





[mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish



pozele noastre

#26
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 14:28

[:D][:D]

stiam,stiam ,dar vezi ca este o explicatie pt. aceste versete,si ca sa le intelegem deplin cind,cum si de ce au fost revelate trebuie sa stim putin din istoria acelor locuri si timpuri.

Aceste indemnuri se refera la idolatrii din Mecca,si rog pe fratele Samer sau astept pe maryam ,ca nu vreau sa vb. prostii pina am eu timp sa ma uit exact situatia in care au fost revelate.







Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]



Pozici

#27
saphir

saphir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 14:33

Te bucuri ca ma revezi, hannen ?[:D]... stiu ca ti-a fost dor de mine[:D]



[mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish



pozele noastre

#28
Samer

Samer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 14:54

Deci imi pare rau dar asta o sa fie ultimul mesaj din parteamea.

Da asa cum a zis Hannen , a fost sau e vorba de paginii( care se rugau al statui,soare si altele) si insistau sa puna numele Creatorului jos!
asta sa nu mai pomenim cat au insultat,omorat si ranit Musulmanii sau oricine care avea curajul de a spuneca exista un singur Dumnezeu!

Hannen, am mai explicat cu toti ca trebuie sa citesti explicatiile pe linga citutl a Coranului, altfel chiar ca se intelege Gresit!!!

Si sper sa se rezolve problema cu Moderatorii pentru Maryam!

c'est la vie

#29
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 15:02

Oare intentionat ti-au scapat aceste doua versete ,unul inaitea lui 191,adica 190 le-ai selectionat numai pe cele care cu care vrei sa demonstrezi ...stii tu ce[:D]



190"Luptati pe calea lui Allah,impotriva acelora care se lupta cu voi ,dar nu incepeti vou lupta,caci Allah nu-i iubeste pe cei care incep lupte"



Si 192

"Daca insa ei contenesc,atunci Allah este Iertator,Indurator"



of,mai,mai







Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]



Pozici

#30
saphir

saphir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 15:28

quote:
Originally posted by hannen
Oare intentionat ti-au scapat aceste doua versete ,unul inaitea lui 191,adica 190 le-ai selectionat numai pe cele care cu care vrei sa demonstrezi ...stii tu ce[:D]190"Luptati pe calea lui Allah,impotriva acelora care se lupta cu voi ,dar nu incepeti vou lupta,caci Allah nu-i iubeste pe cei care incep lupte"Si 192"Daca insa ei contenesc,atunci Allah este Iertator,Indurator"of,mai,maiHannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]Pozici
Versetul 192 nu mi se pare relevant, pentru ca dupa fiecare "porunca" violenta si nu numai, spune ca Allah este iertator, ingaduitor, bla bla. Iar versetul 190 nu mi s-a parut interesant, atata vreme cat e in contradictie cu versetul 191.Oricum, am mai gasit contradictii, la Sura 2, paragraful 221 (nu-l mai copii aici ca nu am timp), spune ca musulmanii nu au voie sa se casatoreasca cu "politeiste, numai o roaba este mai buna decat o politeista", iar la Sura 5, paragraful 5, musulmanii primesc acceptul de a se insura cu crestine sau iudaice, dar acestea din urma nu-i pot mosteni din cauza diferentei de religie.Deci unde-s drepturile egale ale femeii in Islam, in cazul al doilea???P.S Ati vazut la stiri, femeia aceea romanca, refugiata din Palestina, a carei sot murise si spunea ca a trebuit sa-si rapeasca copiii si sa plece, pentru ca familia sotului nu ii permitea sa plece cu ei???[mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish pozele noastre


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -