Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nazdravani de august-septembrie 2003 (ian.2010)


217 raspunsuri la acest subiect

#21
katalyna

katalyna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 821 mesaje

Postat 19 ianuarie 2010 - 16:59

de Craciun aua vut serbare la gradi si a trebuit sa-i imbracam in pantalon negru, camasa alba si papion[:D] asa dragalas era ca parca imi dadeau lacrimile, parca era in prima zi de scoala, foarte emotionant[q]



-------------------------------------------------------------

a inceput votarea, daca va place scrisoarea lui David adresata Mosului aici o puteti vedea si vota



[olala] k1.jpg [olala]



multumim! [flo]

#22
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 12:58

fetele, am dibuit la concurs si scrisoarea silviei...



este mi1.jpg, pe pagina 2



mihaela e in concediu... de-aia n-a zis ea nimic... noroc c-am recunoscut scrisoarea, c-o stiam de la concursul de nazdravani.



asa ca... reload, vote again... [:D].



si-am gasit ceva pe net:

piata de legume on line

http://www.asat.ro/i...id=49&Itemid=54



Cristina

Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.

Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi.

Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite

Ce sa agatam singurei in pomul de iarna




#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 16:59

Gata, apuc sa scriu si aici cateva randuri...Am ajuns cu bine acum 3 zile din Egipt, a fost interesant, fascinant, cu totul aparte. Per total un concediu frumos. Am pus poze in blogul cu vorbe, am inceput sa scriu in cel de calatorii(deocamdata primele doua zile in Cairo dar mai urmeaza...).



Cris, am votat ieri si am vazut ca ai tai sunt in frunte! Tin pumnii sa castige. [pup]



katalyna bine ai venit! L-am votat si pe David, am vazut ca e al 3-lea, tinem pumnii si lui.



anka, sunteti pe ultima suta de metri inteleg...emotii? Cred ca da, stiu cum e...dar va fi bine, ai sa vezi! Sunteti ambitiosi si veti reusi, sunt sigura. Iar fetele sunt mici, se vor adapta...daca Diana mea la 11 ani a fost mai mult decat Ok...[pup] si spor la impachetat. Nu cara multe, majoritatea iti vor fi nefolositoare acolo, stiu din experienta [:)]. Sau nu se vor mai incadra in "peisaj" [:D].



[pup] pe toate, am citit mai mult pe diagonala si ultimele subiecte, imi cer scuze daca nu am raspuns tuturor. Mai vin.



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#24
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 19:16

gata, am revenit acasa, am deportat copiii. pentru doua saptamani sunt la mama, timp in care incerc sa-mi iau examenele... o doamne...

dupa sesiune, pe 14 o botez pe finuta mea, apoi dizertatia.



si, daca scap intreaga, pe 1 martie dau martisoare :))...



l-am lasat pe andrei suparat, ca aveau joi nu stiu ce concurs la lectia de engleza... si ca ce face echipa "pencil" fara el, ca era om de baza, aveau 2-0 in fata celor de la "pen". si daca pierd concursul ca nu mai e el acolo...



fi-mea e cu botu' pus. ca am uitat la bucuresti telecomanda de la dvd. si nu poate da dvd-urile pe RO din butoane. DAAARRR, am pus frumoasa adormita, si fi=mea, constat eu, TRADUCE. traduce pe naiba, dar stia pe dinafara toate replicile, mimica, si exact momentul cand trebuia sa le spuna... si nu visam... ca doar auzeam in en, si pe fi-mea in fotoliu in ro. a invatat desenul asta pe dinafara... inclusiv jocul de scena al aurorei... de aseara culegea mure cu un cos de portelan din vitrina maica-mii. sa innebuneasca mama cand a vazut-o tzopaind printre scaune/copaci cu ala in mana.



la plecare i-am lasat afara pe sanie. ei incantati, caci la bunu si la buni e cel mai bine, sunt pupati in fund la greu. o sa fie un cosmar la reintoarcerea acasa, dar pana la urma e cea mai buna varianta.



incerc sa ma mobilizez, stau tare rau cu optimismul pe general... si nu prea am chef de nimic...



uite tocmai m-am delectat cu un nou episod egiptean la miha pe blog, bagata in patura, c-am fost geniala si-am plecat ieri de-acasa, lasand balconul deschis. si inca stau inghetata si bantui pe net, sperand sa ma incalzesc...



Cristina

Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.

Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi.

Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite

Ce sa agatam singurei in pomul de iarna




#25
katalyna

katalyna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 821 mesaje

Postat 25 ianuarie 2010 - 02:24

cristina, spor la invatat si la examene[pup]



aporpos de pupat in partea dorsala.

fi-miu pana sa vina fiica-mea pe lume era lesinat dupa parintii mei. si acum este numai ca nu vrea sa mai mearga sa innopteze la ei[alcool] fata sora-sa. nu stiu cum sa-l mai mituiasca sa mearga la ei si nimic, nu vrea. abia abia s-a dus w-e trecut la ei si asta pt o jucarie pt colectia de thomashi[:D]



mihaela, multumim pt votulet[pup]



a inceput votarea, daca va place scrisoarea lui David adresata Mosului aici o puteti vedea si vota

[majoreta] k1.jpg [majoreta]

multumim si pupacim de zapacim! [flo]

#26
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 11:56

Mei, inghetati -dar nu panicati- va salutam din Iasi...
Cristina, bafta la examene.
Si felicitari pt clasarea cu scrisorele.

Mihaela, bine v-ati intors. Si sa va fie de bine.
Noi mai asteptam cu Egiptul. Mi-a cam fost de ajuns cu Dubaiul si nu prea ma mai trage ata sa ajung prin zona... Cand o mai creste Alex, ca sa il luam cu noi cu siguranta ajungem si acolo... dar pana atunci, Europa e asa frumoasa si aproape, si mai ales toti inteleg sau vorbesc macar o limba normala (engleza/framceza/germana)...

I-am promis lui Alex ca daca da testul - atentie, nu daca il ia, daca il da, ca nu ii pot conditiona sa il si ia la 6 ani!- Cambridge il duc la Valencia anul asta, asa ca pe vara am facut deja itinerariul.

Kat, felicitari pentru clasare si voua!
In ce priveste alintatul, facem un club, al meu de un timp nu mai vrea sa doarma singurel in camera si iar doarme cu noi - are patul lui! poate daca l-as scoate... ma rog, daca il scot s-ar putea sa sara la noi in pat!! Si vrea si mangaiat si cantat - asa ceva nu s-a mai pomenit de mult, insa recunosc ca si mie imi cam place...

Dupa ce pe 24 decembrie raportam prima carte citita singurel - 'Prima mea carte de Craciun' - o raportam si pe a doua - 'Winnie Pooh povestea porcusorului'. E asa de mandru ca a dat telefoane in toata lumea sa se laude. O sa ma doara capul cat ma va costa telefonul pe ianuarie, dar asta e.
Ma bucur ca ii place sa citeasca mai mult decat sa se joace cu dinozaurii. 1-0 pentru mine!

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire

#27
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 12:20

Carmen, din pacate in Europa nu ai unde merge iarna la soare si caldura...[8D]. Europa o lasam pentru la vara...Asta a fost considerentul numarul unu. Si doi, a fost pentru istoria de acolo, Silvia e fan istoria Egiptului, cu piramide, faraoni si mumii...sa o vezi cat de incantata a fost ca a vazut mumii de regi egipteni...Si nu ai unde le vedea decat acolo, nu? E o experienta si asta, nu a fost nici o pierdere dupa mine ci dimpotriva, un castig. Sa apreciem mai mult ce avem noi aici in Europa. Si sa experimentezi alta cultura nu strica niciodata, mai ales ca in Suedia e plin de musulmani. E bine sa ii vezi si la ei acasa...

Dar ce e cu Dubai, nu mai stiu daca ai povestit sau nu...noi il avem pe lista pentru o iarna [:D]. Dupa ce am citit, e civilizat si frumos, e o tara araba cu totul diferita decat cele sarace. Sau am citit eu printre randuri? [:I]



Si Silvia citeste singura. Dar numai in suedeza. In romana cica nu intelege ce citeste. [bang] Am avut o carte cu noi a lui Astrid Lindgren in concediu si dupa ce i-am citit-o eu, a citit-o si ea singura. Citea si radea de una singura, sunt faze amuzante pe acolo...Aseara am fost la biblioteca si i-am luat o carte care i s-a lipit de mana si a citit din ea in masina. Nu toata, ca nu a apucat...dar ce e sigur e ca citeste si nu poate decat sa ma bucure. Ei la scoala nu au inceput sa faca literele, abia anul viitor. Dar multi copii din clasa ei citesc si scriu cu litere mari de tipar, asta in conditiile in care aici nu invata pana in cl.1 asa ceva. Silvia cocheteaza si cu litere mici dar le cam scrie invers(in oglinda). Si ii e greu sa deosebeasca b de d [:D].

In rest...suntem la faza intrebarilor incuietoare. Am scris pe blog.

Asta dupa ce in concediu ne-a innebunit cu intrebari despre cutremure(ne uitam la stiri la CNN, eram in Egipt cand s-a intamplat in Haiti) si meteoriti. [alcool]



Si suntem cu fricile. Dar din alea ca nu vrea sa stea in living la tv daca eu sunt in bucatarie si nu e nimeni altcineva acasa, desi nu avem usi si e spatiu deschis, dar nu ma vede. Prefera sa isi aduca cutia cu carioci si foi si sa deseneze, sa stea cum mine. Nu ma supar ca lasa tv-ul...sper sa ii treaca faza asta insa. Cat despre mers la etaj, nici nu se pune problema fara cineva, nici ziua nici noaptea.



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#28
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 13:41

Ooo Mihaela, eu sunt fan egiptologie si Egipt - visam in copilarie sa fiu arheolog si sa studiez piramidele!!! - insa pur si simplu nu imi vine acum sa ma duc acolo. Mai asteptam sa creasca si Alex si sa facem o excursie cand s-or mai linisti treburile si pe acolo... Deocamdata Alex a facut comnanda sa vada Sarmisegetuza, nu stiu ce o sa vada acolo, ca cica nu a mai ramas mult de vazut insa am sa il duc. El e fan istoria dacilor, il deseneaza pe Burebista - de Burebista ii place lui nu de Decebal!!! - si mai nou deseneaza podoabele dacice! I-am facut o prezentare cu casele lor, religia si obiceiuirle etc insa nu stiu cat a inteles... O tine una si buna: 'Burebista a unit dacii si le-a ars viile ca erau bautori!!! si a facut un mare imperiu iar Decebal i-a batut pe romani si i-a pus sa le plateasca tribut; apoi au venit iar romanii i-au batut pe daci si au format poporul roman!!!' La asta se rezuma in perceptia lui istoria daco-getica... si il las in pace deocamdata.
Cristina, daca faci concurs de port popular sigur avem ce arata, ca trage niste desene!... dacice!
Spuneam ca imi place mult mai mult Europa, mai avem de vazut cateva tari, si orase in lista... ma rog, noi am fost, dar fara Alex... La vara vom sta in Spania aproape o luna in care sa vedem cateva obiective si vom incepe cu Barcelona - orasul meu de suflet - apoi sa o luam asa, incetisor, sa vedem ce ne intereseaza insa de data asta cu Alex cu tot... Ne vom opri la Valencia la sfarsit si de acolo Madridul si acasa...



"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire

#29
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 13:51

Ah, daca astepti sa se linisteasca lucrurile in Egipt Carmen, mai ales in Cairo cred ca nu ajungi la piramide [:D]. Pur si simplu e felul lor de a fi, nu au de ce sa-l schimbe, nu e cine sa-l schimbe, ei nu vor asta. Cat despre pericole, mie personal nu mi s-a parut nimic aiurea...ei ca stateau politisti absolut la toate obiectivele turistice, la hoteluri...langa autocare...asta mi-a dat un plus de siguranta. Dar la o adica atentate sunt si in Irlanda, pot fi si in Spania...in plus in Egipt lumea e chiar OK pe strada, in afara de faptul ca te trag la ei in magazine [:D]. Dar daca ii refuzi politicos si treci mai departe nu te iau pe sus. Noa nu e ca sa te conving, ca daca vrei sa mergi, ai sa mergi oricum...dar eu asa le-am perceput.

Totusi, ce e cu Dubai? [pup]



frumos in Barcelona si Madrid, noi am fost deja...cu tot cu Silvia [:D] care la cei aproape 3 ani cati avea atunci, nu isi mai aminteste. Motiv ca sa repetem, eu nu ma supar [:D]. Dar dupa ce ajungem si pe alte taramuri...gata ca deja visez cu ochii deschisi si mai este pana la vara...

[:)].



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#30
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 13:57

Dubaiul nu a fost pentru mine o vacanta reusita. Sincer, nu mi-a placut. Totul e prea nou, artificial, beton, nisip, iluzie, aroganta, prea multa opulenta care mascheaza forma fara continut, lipsa istoriei, lipsa experientei... lipsa culturii. Mie nu mi-a placut. Au un muzeu national de maxim 100mp in care jumatate e o curte in care se gaseste o barca! Asta e istoria la ei. Dar daca ii azculti sunt in stare sa te prosteasca ca satul lor de pescari peste care se inalta Dubaiul are de fapt o istorie datand din neolitic. De unde stiu ei? Pai stiu ca doar nu ii poti contrazice! Ce daca in fata ta sunt postere care arata ca in 1960 era doar un sat prapadit?! Din neolitic stateau ei acolo! - exagerez dar cam asa isi expun ei istoria!

Ma simteam ca intr-un Chicago decrepit, pustiu si ireal! Si fara nimic verde!

Acolo nu vezi oameni pe strazi. Noi fiind albi, opreau autobuzele langa noi sa urcam, ca nu aveam ce cauta pe strazi!
Nu sunt trotuare. Cine sa mearga pe ele? Acolo circula doar masini...
O femeie nu poate opri un taxi chiar daca are 3 copii dupa ea. Taxi-urile opresc doar daca le face semn un barbat.
Daca voiam ceva sa comand trebuia sa faca semn sotul meu, ca altfel nu mi se dadea atentie! La un moment dat voiam sa ies pe o usa si un arab astepta sa ii deschid eu usa! Asa ca am facut stanga imprejur si gata! si-a deschis usa singurel... Si aberatii de astea mai sunt de povestit.

Mall-uri cat cuprinde, autostrazi cu 10-16 benzi... lumini... dar e totul modern si prea rece. Cand n-or mai avea petrol cine va mai sta acolo? nisipul...
Sotului meu i s-a propus sa ramana sa lucreze acolo si chiar a cochetat sa o faca insa pana la urma nu ne-a placut.
Am vorbit cu un roman tot arhitect acolo care voia sa se intoarca acasa. Spunea ca azi lucrezi si maine se scoala arabul cu fundu-n sus si iti spune ca nu ii place de tine, necredinciosule! Plus ca trebuia sa stam in blocul in care spunea el, sa conducem ce masina spunea el sa ne cumparam etc... Asta daca te duci cu contract independent, daca esti intr-o corporatie, e altceva... chiar daca in cazul nostru eram noi cei ceruti nu ofertam noi...

Eu nu as fi avut ce face acolo, mi s-a sugerat ca sunt atatea mall-uri fac cumparaturi zilnic! O Doamne! eu oricum nu sunt impatimita a shoppingului, dar chiar sa fiu, ce sa cumperi de acolo? Nu poti. E marfa multa dar e pt ei! noi nu putem cumpara asemenea culori... Sunt si firmele mari prezente si care au si marfa normala, nu spun ca nu sunt. Dar in fiecare zi sa faci shopping? Are you nuts?
Plus ca lor le place sa negocieze tata, ori pe mine ma usuca numai ideea de targuiala!
Am fost sa vad si sukul de aur... totul e mare acolo! totul, mare si de un galben galben.. iih! Aurul tiganesc daca v-il amintiti, asta e culoarea... Sunt si modele europene insa dar e bine sa fiti pregatiti sa negociati la greu!

Alta imagine care imi revine in minte este cea a miilor de pakistanezi si indieni, multi se spalau in mare; noi am stat intrun hotel de 5 stele pe malul marii cu tot ce se poate numi confort, dar la 500 m pe plaja se vedeau oameni care se dezbracau pe malul marii sa se spele... am vazut cartierele in care stau acesti oameni... nu se numeste sclavie, ca vin disperati de buna voie... dar...
Dorm pe jos in aeroporturi... am vazut personalul de ordine cum ii lovea sa se ridice... si am vazut si o pereche pakistaneza care a fost ridicata de pe fotolii sa faca loc unor albi/arabi etc...

In rest? cica bautura nu se vinde in restaurante, la noi in restaurant se vindea orice voiai.
Nu sunt hoti, sincer mi-am lasat cosul de cumparaturi in fata restaurantului si nu s-a atins nimeni de el...
Stiti cum sunt arabii... i-am vazut si eu la ei acasa si nu mi-a placut. Am vazut insa si oameni politicosi si amabili si pe care nu i-a deranjat ca vorbeau cu o femeie. Altii nu raspundeau decat barbatilor...
Ce sa mai spun? N-am nimic cu traditiile altor popoare... Dar zona araba nu e pentru mine. Nu imi place sa critic pe nimeni, poate eram eu intr-o pasa proasta insa sincer, sigur, eu nu mai merg in Dubai prea devreme.

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -