Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nazdravani de august-septembrie 2003 (ian.2010)


217 raspunsuri la acest subiect

#1
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 10 ianuarie 2010 - 03:49

subiect vechi



Cristina

Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.

Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi.

Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite

Ce sa agatam singurei in pomul de iarna




#2
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 00:59

Ia uite KAT unde te regaseste omu' [:D]



Pe viteza sa spun ca va doresc tuturor un an linistit, sper ca ati petrecut frumos si ca nu v-ati ingrasat prea tare [:D]



Sper sa reusesc zilele astea sa mai comentez si eu. Erika e varicelata, Eliza tocmai a iesit din bronsita, eu am artrita si suna naspa de tot, parca as avea 60 de ani nu 35 [bang]



Cred ca pe Eliza nu o mai duc deloc la gradinita. Ce sens are sa pierd timpul si sa arunc banii pe fereastra?

Si, din fericire, ma doare in cot de scoala - la noi cica din martie incolo se fac inscrieri... desi cica locuri nu mai sunt... [bang] Om vedea ce si cum.



Iuliana, am vazut pozele de la studio, minunate! Ai doua fete extraordinare!



Am fugit ca tipa astea...



Talciocul meu



#3
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 09:58

anka, la multi ani!

si sa aveti un sfarsit de an minunat! [;)]



in alta ordine de idei, nu esti la moda deloc[:D]. auzi, tara geme de porcina, si voi veniti cu raritati... bronsita, varicela... unde ati gasit voi trufandale de-astea...?[:-)))]



si de ce te intrebi de scoala? nu plecati in primavara?



ps. di ce trb sa rasucesti cutitu' in rana... aia cu slaninuta? trb sa slabesc urgent 4 kile, ca pe 21 febr o botez pe fina-mea. daca nu incap in rochie, am pus-o, ca buget alocat nu exista.



Cristina

Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.

Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi.

Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite

Of, barbatii...




#4
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 12:02

Cris - ia da niste dimensiuni aici, daca totusi nu slabesti, gasim noi rochie [:D] ps - si eu tot 4 kile am pus, mai degraba respirand decat mancand, vechea poveste...



De scoala ziceam si eu ca fapt divers, ca de fapt cica toate inscrierile se fac in martie, e dispozitie de la inspectorat, iar treaba asta cu inscrierile deja facute este un "romanism". Si na, se duce omul in martie si ii zice ca nu mai sunt locuri... Asta e treaba? Da, in primavara plecam. Initial am zis ca 20-25 martie, dar am ratat analizele, pe 18 decembrie cand le programasem a fost inzapezirea aia, nu am putut ajunge la clinica cu fetele. Am lasat-o pe ianuarie, si acum nu putem merge din cauza de varicela... Sper ca vom reusi sa le facem dupa 20 ianuarie. In cazul asta, viza ar fi in pasaport cam pe 15 aprilie, deci e riscant sa cumpar biletele cu data de 20. Frate-miu vine in tara pe 9 mai, deci s-ar putea sa stam sa ii mai prindem si pe ei cateva zile, sa fugim impreuna la munte cateva zile, si sa plecam in jur de 15 mai. Nu stiu clar, asta e un plan provizoriu... Dar de plecat plecam cel tarziu in mai.



Deci, ca sa nu mai scriu un pomelnic, copiez ce am scris deja [:D]

Ne-am intors deci, dupa doua saptamani destul de aventuroase. Eliza cu bronsita, a prins-o intr-o zi foarte calduroasa cand am urcat pe un munte si batea vantul tare de tot. Erika a inceput si ea cu niste tuse, iar azi-noapte mi s-a parut cam calda, asa ca azi ne-am prezentat la medic si avem tratament si consemnare la domiciliu. (s-a dovedit a fi varicela in noaptea urmatoare...)

Pe mine m-a pocnit la mijlocul vacantei o durere in umar de am zis ca mor cateva zile, asa ca am ajuns acolo la urgenta, mi-au ciuruit posteriorul cu metamizol si cu diclofenac - deja aveam umarul ca un gref rosu ... de mare si de rosu! - apoi mi-au dat de inghitit cate una alta. Abia de vreo cateva zile ma simt ok, si imi amintesc cu groaza zilele alea in care am fost efectiv invalida de o mana, dar de fapt mai mult, nu numai ca nu ma puteam servi de ea si trebuia sa ma imbrace barbatu-miu, dar ma mai si durea ca naiba.

Am vorbit cu aia de la asigurari - deci nervii aia anteriori s-au meritat, noroc ca am apucat sa schimb asigurarea si sa virez si banii la timp.



Altfel, totul minunat, o alta lume, stiti de altfel...

Din nou m-a uimit pana la a ma lasa cu gura cascata cate familii sunt pe strazi, oameni cu copii, tatici cu copii mici, mamici, mamici si tatici, mamici cu cate doi sau trei copii, cu carucioare, cu scaunele pe biciclete, copii in carucioare, totul plin de copii si carucioare de tot felul si buggy board si toate altele de gen. Multi nene, multi!

E un sentiment super sa vezi asta, toti erau fericiti si luminosi. Pai cum naiba, ca nu trebuia sa iti faci de acasa strategia de drum, peste tot rampe, pante, lifturi speciale pentru mame si copii, mese de infasat, zone de alaptat... Ba chiar si la toaleta de barbati am aflat ca sunt mese de infasat, acolo unde nu era sala separata de mama si copilul. Asta da sentiment, sa scapi de stresul asta, sau mai bine zis, sa ai fericirea de a fi mobil, chiar cu bebe mic mic dupa tine. Deci asta m-a facut sa am un sentiment tare placut.



Al doilea sentiment placut - locurile de joaca captusite cu mocheta groasa, moale, multe din zonele de atractie captusite si ele cu covoare cauciucate (nici asta nu vedeam prima data, dar sentimentul a fost acelasi). Parchetul curat de sa lingi pe jos. Nimeni nu striga dupa copii sa nu alerge sa nu cada sau sa nu se murdareasca. Pai cum naiba, poa' sa cada, ca nu pateste nimic, numa' sa nu cada de la inaltime! Cade pe moale, cade pe curat, nu rupe genunchii. Ma rog, la zonele astea ma refer, nu la strazi.

La Oceanografic se tavaleau copiii aia de numa' - pai sigur, ca sa mor io daca nu puteai sa lingi parchetul in maxima siguranta, zau ca nu pateai nimic. Oboseau, se asezau pe jos. Si asta deci mi-a dat un sentiment grozav. (drept dovada, am venit cu bronsita si nu cu purceleasca)



Si fac sport domne oamenii aia, nu e sat sa n-aiba "poligon de sport", ca e teren de tenis, de alergat, piscina sau alte de-astea, toti fac sport. Cu bicicletele merg toti , bosorogi de 70 de ani urca pe munti! Multe biciclete aveau scaunel de bebe in spate. Super misto si asta.



De plimbat ne-am plimbat mult de tot, o sa pun niste poze, cel mai mult m-a impresionat Cova del Rull unde nu am avut voie sa facem poze si nici sa filmam.

Apoi m-a impresionat spectacolul de la delfinariu, de la Oceanografic - delfinii au cantat Si tot la Valencia m-a impresionat

vizita la Bioparc



Mi-a mai placut mult in Calpe, in Benidorm, si la WOK unde mananci cat poti cu 10 euro [:D] Am mancat "sepiote", sepii mici de tot puse pe frigaruie, broaste pe plita si alte dracarii bizare. Sigur, oamenii serveau si carni de-astea normale, de vita, de pui, dar de-alea aveam si acasa [:D]



Acasa e bine, ca e "acasa", numai ca nu am avut brad, ma gandeam sa atarn niste globuri, beteala si luminite pe flori, dar n-am avut timp pana la urma. Din perspectiva asta nu prea am simtit Craciunul, acolo am avut intre 18 si 25 de grade, am mers in tricouri si ne-am pozat cu toti boschetii infloriti, bughenvilee, palmieri si ficusi mari cat blocul, am fost la cules de portocale... iar bradul a stat singur la apartament, unde noi nu prea am stat...



Talciocul meu



#5
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 14:47

Anka, bine v-ati intors! am bifat pt la vara cand am promis copilului ca il duc cu masina prin Europa. Aevam in vedere Spania si Barcelona in primul rnad dar am bifat Valencia, ma apuc de teme. Voiam sa mergem la Lisabona dar sa vedem daca vom avea timp. Pana una alta noi nu am fost la Valencia asa ca poate lasam Portugalia pt alta vara.
Nu te consuma acum amintindu-ti de cum e acolo in curand in Canada vei gasi acelasi confort si grija pt copii.
Cat priveste scoala... no commnets.

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire

#6
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 15:21

noroc ca pomeniti de scoala, ca pusei si io mana pe tf.



asadar, oficial de la 1 febr, dar pot sa ma duc si acum daca am drum...

bine ca stiu cu ce, si o fac si pe-asta zilele astea.



pai anca, daca pleci in mai, io zic sa fixam de-acum o "Reprezentatie" de adio, cu toata gasca... avem 3 luni sa mobilizam pe toata lumea [:D].



ce zici?









Cristina

Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.

Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi.

Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite

Ce sa agatam singurei in pomul de iarna




#7
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 21:40

Kat (sa zic si eu ca Anka), bine ai venit. Sper sa te "tii de treaba" si sa nu dezertezi ca multe din fete[:D].

Anka, cit mai aveti de stat in Romania? De dus la scoala si eu zic sa stai linistita acum in timpul iernii cu gradinita si mai ales ca nu fac nimic acolo. Merci pentru aprecieri.

Cristina, dar Iris a ta e tare indragostita:)).

Am ajuns si noi fetele ieri dimineata acasa, le-am hranit si trimis direct la scoala. Am dormit simbata la pritenii nostri si ieri seara la tati, iar ieri dimineata ne-am pus pe drum la 5.30. Emmei mititica ii dadusera lacrimile ca l-am lasat pe tati acolo, dar miercuri seara i-am promis ca mergem din nou la tati iar vineri oricum mergem ca ajungem la spectacol in SF si stam pina marti dimineata ca luni au liber copiii. Emma e tare incintata ca simbata implineste 6 1/2 ani si chiar m-a intrebat daca nu ii cumpar tort. Io-te ce pretentii are printesa....oricum, va petrece timp cu fosta in ziua aia si sigur i se va sufla in fund:).

La muzeu a fost frumos. Emma a fost f. interesata. Sarcofagul lui Tutankhamun nu l-am vazut (nu stiu de ce am avut eu impresia, poate pentru ca pe toate biletele si in toate reclamele era aratat sarcofagul lui). In orice caz, nu numai eu am fost dusa in eroare (chiar auzisem si o cucoana in muzeu cind am ajuns in ultima camera cum ii spunea mama-sii ca "acum ai sa vezi o bucata un sicriu de aur[:D])...cica au fost niste avocati care chiar au dat in judecata (sau au vrut) muzeul pentru asta. Chiar ma si gindeam cum de au permis egiptenii ca sarcofagul exterior sa iasa din Egipt. In schimb am vazut o gramada de lucruri gasite in mormintul lui, plus alte exponate din mormintele altor regi egipteni. Am vazut insa un sarcofag de aur (acoperit cu aur)...al printesei Tjuya http://family.websho...098079200SZfSpP care se presupune ca a fost mama lui Tut. Au fost expuse in schimb bijuteriile care au fost pe mumia lui Tutan....deci vechi de peste 3000 de ani....ma asteptam sa fie rudimentare, dar tare frumoase mai erau. Emma bineinteles ca mi-a spus ca ea vrea sa mergem in Egipt, dar nu e de mers cu ele pina Diana nu are cel putin 7-8 ani. La muzeu Diana a fost cuminte, s-a uitat si ea, dar nu a inteles ea cine stie ce. Plus ca a vrut carata in brate:). Emma in schimb i-a povestit unei vecine care o duce dimineata la scoala (facem cu schimbul ca are si ea o fetita) tot, cum ca a devenit el rege la 9 ani, ca a murit la 19, cum se presupune ca a murit de la o lovitura in cap etc. Cucoana a fost tare impresionata :). Aaaa, si ce m-a impresionat pe mine a fost sarcofagul unui bebelus de 7 luni (se presupune ca ar fi copilului lui Tutan care a murit fara mostenitori).

Am fost sa o inscriu si pe Diana la clasa pregatitoare. De fapt am facut numai programarea pentru martie cind trebuie sa ma prezint cu actele. Nici nu imi vine sa cred ca va fi si ea scolarita in toata regula si ca incepe in august.

Carmen, ma bucur ca ai reusit sa il inscrii pe Alex...banuiesc ccc ca a fost nevoie de PCR-uri, nu?:)

Anca a lui Sasha, cine a promis ca nu mai scrie ca eu nu stiu? Si pe bune ca am citit tot:).

Ce sa va mai spun? Ca ploua si am o stare nasoala? Urasc vremea asta de ploaie mohorita. Imi da o stare se autoomorire[:D].


#8
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 21:51

Anka, m-am lamurit cu raspunsul. Crosetam de ieri la mesajul meu si nu am vazut ce ati mai scris intre timp. Vai, Valencia imi place si mie si as vrea sa mergem si noi acolo si la Barcelona.

Aoleu, si eu m-am ingrasat vreo 3 kile[bang] si e musai sa le dau jos...dar taraaare greu mai e.

#9
Sasha.p

Sasha.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 13 ianuarie 2010 - 01:05

Iuli - eu am promis !

Anca, mami de Sasha (Horia Alexandru) si Pupicel (Laura Iris);

Nazdravani de august - septembrie 2003


#10
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 22:22

mai, hai sa va spun ce-a facut ticalosul de fi-miu!



vreo doua luni s-a tinut de capul lui theo, daca vrea sa fie prietena lui. de o saptamana si mai bine e in tandreturi mari cu daria. am incercat sa definim relatia, si am ajuns ca se plimba de mana, si se casatoresc dupa ce fac 20 de ani. plus ca pupatul e pe obraz [:D]



asa, si ticalosul a facut-o azi geloasa pe theo! cica... pai daca ea n-a vrut?!







Cristina

Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.

Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi.

Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite

Ce sa agatam singurei in pomul de iarna





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -