Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bucatarie fara foc (raw vegan) mi-a schimbat viata


88 raspunsuri la acest subiect

#21
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 13:24

Noe, poti minca si lactate, oua etc crude, chiar si carne cruda - oul intra in compozitia maionezei, de ex, laptele crud, telemeaua, iaurtul - fac si ele parte din raw food diet

in rest sunt de acord cu tine referitor la efectele dietei vegan pe termen lung, mai ales daca nu este facuta corect

#22
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 13:27

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Noe, poti minca si lactate, oua etc crude, chiar si carne cruda - oul intra in compozitia maionezei, de ex, laptele crud, telemeaua, iaurtul - fac si ele parte din raw food diet

in rest sunt de acord cu tine referitor la efectele dietei vegan pe termen lung, mai ales daca nu este facuta corect


normal ca poti, eu ma refeream la un regim raw in care pers. a mancat NUMAI legume crude, fructe crude si seminte/nuci/etc



Your heart is my piñata..

#23
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 15:28

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui Olina87
PS: Conchita, ororile de care spui nu au loc in gospdariile mici din Romania, aici mai poti gasi oua de calitate; in dieta raw food se recomanda lapte crud de capra, nu de vaca, nepasteurizat, brinzeturi obtinute prin procedee care nu implica fierbere, cel mult incalzire pina la temperatura corpului - exemplu - telemeaua, brinza de vaci necoagulata la cald, etcin loc de carne (cruda) se poate consuma peste crud
Olina, nu eu, ci Deus a povestit despre orori. [flo]Deus, unde se intampla ororile astea? [bang]reclama mascata
In good ol' US of A :(((. Noi cumparam numai free range din cauza asta, laptele numai organic de la ferme unde vad eu animalele zburdand.Adriana [gravired] si Aidan Alexander - 4 aniA ticket to hell has never been funnier"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

#24
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 15:34

Chiar poti sa traiesti numai din chestii crude? Daca ai vreo activitate sportiva nu lesini tot timpul?



Am avut un prieten de familie fotbalist care era raw vegan, o chestie de religie se pare, care a fost eliminat din grupa profesionista pt ca era prea slab, nu putea sa puna masa musculara deloc si de fiecare data cand era impins in joc se imprastia tot. Si-a ratat cariera din cauza asta.

Acum stiu ca nimeni de aici nu e sportiv de performanta dar totusi daca fugi dupa tramvai vreo 5 minute nu lesini daca mananci numai verdeata si seminte?



Adriana [gravired] si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier



"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

#25
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 15:37

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Chiar poti sa traiesti numai din chestii crude? Daca ai vreo activitate sportiva nu lesini tot timpul?Am avut un prieten de familie fotbalist care era raw vegan, o chestie de religie se pare, care a fost eliminat din grupa profesionista pt ca era prea slab, nu putea sa puna masa musculara deloc si de fiecare data cand era impins in joc se imprastia tot. Si-a ratat cariera din cauza asta.Acum stiu ca nimeni de aici nu e sportiv de performanta dar totusi daca fugi dupa tramvai vreo 5 minute nu lesini daca mananci numai verdeata si seminte?Adriana [gravired] si Aidan Alexander - 4 aniA ticket to hell has never been funnier"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"
la inceput (ti se pare ca) ai f multa energie, psihic esti mereu high in primele luni, chiar daca sunt si simptome mai nasoale de detox, insa pe termen lung cam asta e realitatea: masa musculara in scadere, oboseala, nervozitate, depresii...etc...
Your heart is my piñata..

#26
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 15:48

Pai chiar nu se renteaza atunci si unde mai pui ca o dieta raw vegan presupune mancatul a cantitati uriase de alimente crude pt ca mai toate sunt sarace in calorii, cu exceptia nucilor si a avocado(dar cate nuci si avocado poti sa mananci pe zi?). Mi se pare prea mult efort fara sa obtii ceva bun pe termen lung.

O dieta echilibrata si cu cat mai multe alimente organice mi se pare o mult mai buna solutie.Eu nu am avut nimiciodata probleme cu greutatea dar nici nu am facut vreodata exces de ceva, am mancat mereu cate putin din toate.



Adriana [gravired] si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier



"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

#27
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 15:53

subscriu la ce spune Noe.

personal, nu cred in nici o dieta. chair daca unele sunt bune si au efecte pe termen mai lung sau mai scurt. aceeasi dieta nu se potriveste fiecaruia, deci....



am avut o matusa care a avut cancer la san si a tinut dieta asta. traia in America. dar dupa cateva luni, in care s-a simtit excelent si cancerul a inceput sa dea inapoi, a inceput sa aiba simptome de depresie, stari mari de slabiciune, nervozitate. asa ca la sfatul medicului a incetat dieta si a consumat alimente alternativ, crude si usor preparate (la aburi). evident si carne, numai alba, peste sau curcan. si a trait asa vre-o 8 ani. avea 67 cand s-a imbolnavit.

ceea ce e interesant, cancerul nu s-a accentuat apoi, a ramas in acelasi stadiu.



cred ca cel mai indicat si folositor, este sa se mearga la nutritionist pentru a slabi eficient si cu rezultate pe termen lung. si o alimantatie echilibrata in toate, fara excese, sport de 2-3 ori pe saptamana.



ALEX, operatie pe cord!


3000 euro, 31 ianuarie!




*********************





VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]





M-am nascut pentru succes!


















#28
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 16:00

da, cantitati URIASE de legume si fructe, noi aveam 2 frigidere in vremea aia:-)))



Your heart is my piñata..

#29
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 19:52

libanezii au un fel de mincare raw food f. bun, pe baza de carne miel sau vita, se cheama kebbeh nayyeeh, reteta e mai jos, V8 = suc de rosii cu telina, bulgur se gaseste la magazinele arabesti dar este optional, in rest toate ingredientele se gasesc si la noi, de altfel se serveste la restaurantele libaneze in Romania:


Ingredients
1 pound lean lamb or beef round steak (ground 3 times)
1 cup fine (#1) bulghur wheat
1/2 cup V8 juice mixed with 1/2 cup cold water
1/4 cup cold water (to be added as you work with the mixture)
1 teaspoon salt
1/4 teaspoon black pepper
1/2 teaspoon cayenne pepper
1/2 teaspoon paprika

Garnish
1/2 cup green pepper, chopped very fine
1/2 cup parsley, chopped
1/2 cup chopped scallions

Preparation
Soak bulghur in V8 juice. Add salt, pepper and mix. Put in refrigerator for 10 minutes.
Add meat and 1/2 cup of garnish greens. Knead for 5 minutes.
Mound in flat oval shape on serving platter or shape into small serving pieces.
Garnish with chopped greens and serve with pita bread

#30
alinutza00

alinutza00

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 20:42


andreea, bine ai venit pe DC!

eu as avea cateva intrebari :)

raw veganii folosesc aparatul de deshidratat? am vazut pe un site fain retete de paine necoapta, deshidratata doar, la fel si biscuiti.
http://floridecires7...idratat&x=0&y=0

iei integratoare, vitamine etc?

ce alimente sunt esentiale intr un regim raw vegan? citeam ca pentru vegani e f important uleiul de in (tu ce ulei folosesti la salate)? Din cate stiu e fundamental sa asiguri zilnic corpului un anumit numar de proteine, si tocmai legumele cu indice proteic ridicat nu prea ai cum sa le mananci nefierte. De unde iti siguri totusi necesarul zilnic de proteine? Ce cantitati de legume si fructe trebuie sa mananci pentru asta?
Algele sunt incluse in regimul vegan?






alina
david nazdravanul (11 mai 2004) si toma (20 ian 2007)
http://community.web...ser/alinutzza77


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -