Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bucatarie fara foc (raw vegan) mi-a schimbat viata


88 raspunsuri la acest subiect

#11
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 09:17

Andreea,

Sper ca fiul tau de 10 ani nu a renuntat la lactate si oua!!!



Nu vreau sa te descurajez, ma bucur ca ai slabit, dar eu una apreciez o mancare buna,sunt o mare amatoare de mancaruri cat mai rafinate din tari/culturi/ diferite si nu as putea trai cu un astfel de regim.

Pentru mine este mai important ce mananc decat cat mananc.Nu am avut niciodata probleme de greutate.



Iti urez succes dar parerea mea este sa incerci sa iti mentii silueta in primul rand cu sport/miscare si apoi cu o dieta sanatoasa si echilibrata.



Errie's mummy



Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali



#12
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 09:20

Citat:
citat din mesajul lui Olina87
PS: Conchita, ororile de care spui nu au loc in gospdariile mici din Romania, aici mai poti gasi oua de calitate; in dieta raw food se recomanda lapte crud de capra, nu de vaca, nepasteurizat, brinzeturi obtinute prin procedee care nu implica fierbere, cel mult incalzire pina la temperatura corpului - exemplu - telemeaua, brinza de vaci necoagulata la cald, etcin loc de carne (cruda) se poate consuma peste crud
Olina, nu eu, ci Deus a povestit despre orori. [flo]Deus, unde se intampla ororile astea? [bang]reclama mascata

#13
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 09:34

Felicitari Andreea pt kilogramele pierdute si bun venit pe forum!

as fi curioasa sa aflu meniul tau zlinic de raw food. Faci si sport?


Legat de ce povesteste Deus, am vazut si eu secvente din filmul Earthlings sau 'How the chicken is made' pe youtube. Mi-au ramas intiparite pe retina scene din viata scurta si de cosmar a acelor animale... de cate ori trec pe langa frigiderele pline cu carne la supermarket, vad cadavre.



#14
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 11:37

Conchita, ororile astea se intampla peste tot in lume, in toate abatoarele...la fel cum se intampla orori pentru ca sa obtinem pielea sau pentru ca sa facem diverse teste, sau la circuri, ori sa vezi gradinile zoologice din Ro

“… daca el cauta cu adevarat sa traiasca o viata mai buna, primul lucru de la care se va abtine va fi folosirea carnii caci … folosirea acesteia este pur si simplu imorala, intrucat implica savarsirea unui act contrar moralei de a nu ucide.” / “Omul poate trai sanatos fara sa omoare animale pentru hrana; de aceea, consumand carne, participa la stingerea unei vieti numai pentru a-si satisface apetitul. Si a te comporta astfel este imoral.” / “Atata timp cat exista abatoare, vor exista si campuri de lupta.” Lev Tolstoi, 1828-1910
“Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fi masurate prin felul in care sunt tratate animalele.” Gandhi, 1869-1948
“Daca un om aspira la o viata mai dreapta, primul sau act de abstinenta va fi de la ranirea animalelor.” Albert Einstein, 1870-1955
“Atata timp cat oamenii masacreaza animale, se vor omori si unii pe altii. Cu siguranta, cel care sadeste samanta omorului nu poate culege bucurie si dragoste.” Pitagora, ~Sec. VI i.e.n.
“Nu am nici o indoiala ca o parte a destinului rasei umane, in evolutia sa treptata, este a renunta sa mai manance animalele.” Henry David Thoreau, 1817-1862
Daca omul vrea libertate de ce sa tinem pasarile si animalele in custi? Intr-adevar, omul este stapanul animalelor, pentru ca le depaseste in brutalitate. Noi traim din moartea altora. Suntem locuri de inmormantare pentru animale! De la o varsta frageda, am renuntat la carne, si va veni o zi cand oamenii ca mine vor vedea uciderea unui animal asa cum vad acum uciderea unui om.” Leonardo da Vinci
“Animalele sunt prietenii mei… si eu nu-mi mananc prietenii” laureat al premiului Nobel, George Bernard Shaw

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!



#15
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 11:39

scuze Unaculuna ca ti-am deturnat subiectul:-)

nu ma uita, spune-mi de unde te inspiri cu retete?

Sa aveti o zi buna[flo]

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!



#16
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 11:49

Citat:
citat din mesajul lui Deus

Intr-adevar, omul este stapanul animalelor, pentru ca le depaseste in brutalitate. Noi traim din moartea altora. Suntem locuri de inmormantare pentru animale! De la o varsta frageda, am renuntat la carne, si va veni o zi cand oamenii ca mine vor vedea uciderea unui animal asa cum vad acum uciderea unui om.” Leonardo da Vinci

“Animalele sunt prietenii mei… si eu nu-mi mananc prietenii” laureat al premiului Nobel, George Bernard Shaw




probabil ca ar trebui sa-mi tin gura. pe Leo il plac, pe Shaw nu, dar obiectiv vorbind cred ca amandoi bat campii aici si de-aia nu pot sa tac.



poate Shaw sa se considere prietenul gainii sau al vacii, dar cele doua fapturi inocente nu-l considera prieten pe el. domesticand animalele, le-am facut nedreptatea suprema - le-am atribuit calitati umane imaginare, cum ar fi alea vai ce inteligent este, stie cand sunt depresata si-mi aduce telecomanda, etc. dati-mi voie sa rad, ca fost stapan de catel abuzat.



Leonardo greseste la clasificarile cu brutalitatea. noi avem tehnologie, dar si animalele au, mai rudimentara asa - printre altele, unele dintre ele stiu sa se foloseasca de betze in bataile intra-specie.:-) daca s-ar fi dus Leo si Shaw (prin absurd) in jungla fara pusca, ar fi fost devorati de vii. nu le-ar fi batut nici un leopard umarul sa le zica how are you today, my friend.



ne e mila de gaini si vaci pentru ca arata inocent. orientalii mananca patrupede care latra si miauna, normal ca suntem oripilati, astia sunt "prietenii nostri". in schimb, cand mananca creier de maimuta, e ceva exotic. coada de aligator, hm, oare cum o fi? tzantzar la gratar? - excelent, sunt antipatici. intelegi, Deus? adica intelegi observatia mea? recunosc, cam cinica si nu are legatura cu ororile povestite de tine, pe care le deplang sincer, ci cu fanfaronada de care nu scapa nici macar geniile.



am trait in florida cativa ani. daca m-ar fi lovit norocul sa cad din barca doar o data pe raul din apropierea casei, aia ar fi fost. serpi mocasini, aligatori cu miile, etc. niciunul, dar absolut niciunul din categoria fantezista "prietenii omului". dresajul animalelor domesticate nu face decat sa adoarma instinctele primare pentru ca si nevoile primare sunt satisfacute - hrana, adapost, deci nu mai e nevoie de vanatoare. dar animalele sunt la fel de impredictibile ca si oamenii [:D], nu stii ce sarpe ai crescut la san si ce caine musca mana stapanului care l-a hranit de-o viata.



reclama mascata

#17
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 11:57

haideti, bai fetelor, eu chiar eram interesata sa citesc despre regim, dar astea cu abatoarele si ororile imi stau in git si n-am sa-l mai deschid deloc.

cred ca altul era scopul.



@

#18
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 12:36

gata, revenim la regim si retete! scuze ca am deturnat subiectul[flo]

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!



#19
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 13:12

nu am citit decat primul mesaj
te cred ca esti super-mega-incantata de modul asta de a manca, insa eu te rog din suflet sa ai mare grija
este un stil de viata riscant pe termen lung iar unele efecte, din pacate, sunt destul de grave
eu inteleg perfect ca te incanta ca ai slabit atat de repede--- o persoana draga mie a slabit 15 kg cu acest regim in primele 3 luni!--- insa un regim 100% raw NU este sanatos pe termen lung
si nu ma refer numai la efectele fizice, la carentele de tot felul de vitamine si aminoacizi, ma refer in aceeasi masura si la efectele emotionale si psihice---care pe mine, ca "spectator" m-au afectat mult mai mult; sentimente exacerbate--si nu numai cele pozitive, din pacate-, crize de nervi, comportament irational, mood swings extreme, etc etc etc asta dupa aproape 1 an de regim raw....
nu vreau/pot sa intru in detalii insa ai mare, mare grija....E f ok sa mananci raw 50% si restul sa combini lactate, oua...etc insa 100% raw e f periculos...nu numai pt tine ci si pt cei din jur, pe care ii va afecta comportamentul tau de care nici nu iti vei da seama...:(

acum din experienta proprie: cand pers din familie care tinea regimul slabea si slabea si slabea, m-a tentat si pe mine--strict pt slabit, pt ca in rest sunt o mare gurmanda:-D--si am mancat raw 2 saptamani; EU m-am ingrasat 3 kg:-)) deci total failure pt mine, din fericire...poate daca slabeam si eu mai mult, ajungeam si eu acum la ce nu mi-as dori...





Your heart is my piñata..

#20
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 07 ianuarie 2010 - 13:19

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui Olina87
PS: Conchita, ororile de care spui nu au loc in gospdariile mici din Romania, aici mai poti gasi oua de calitate; in dieta raw food se recomanda lapte crud de capra, nu de vaca, nepasteurizat, brinzeturi obtinute prin procedee care nu implica fierbere, cel mult incalzire pina la temperatura corpului - exemplu - telemeaua, brinza de vaci necoagulata la cald, etcin loc de carne (cruda) se poate consuma peste crud
Olina, nu eu, ci Deus a povestit despre orori. [flo]Deus, unde se intampla ororile astea? [bang]reclama mascata
oooooooops, imi cer scuze, n-am vazut bine [flo]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -