Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (26)


206 raspunsuri la acest subiect

#41
alinettero

alinettero

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 16:33

Buna burticutelor,
vreau si eu sa ma laud ca am fost la eco de 20 sapt, E BAIETEL SIGUR, va rog sa ma treceti si pe mine cu carucior albastru. Bebe e bine sanatos, i-am vazut fata, sigur seamana cu mine [:)]. Chiar daca d-na a fost mult mai draguta am decis sa o schimb, deja pt 24 sapt mi-am facut programare la alt medic. Nu mi-au placut referintele ei adunate din mai multe surse, prea multe pers nemultumite si nu am vrut sa risc sa ajung la maternitate cu dureri de nastere si sa nasc cu cine e de garda.
Referitor la vizita la stomatolog mie dr mi-a spus ca e chiar indicat sa merg, pt ca se pot agrava cariile pana dupa ce nasc si ca medicul stomatolog stie ce tb sa faca. Cica se poate face inclusiv anestezie. Deci daca va doare vreo maseluta mergeti la medic, nu stati sa suferiti.
Va rog din nou sa imi spuneti si mie cu vad pozele cu voi. Va pup!

[gravi]20+

#42
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 16:38

Salutare fetele [pup]

V-am citit din urma, si cum se intampla de obicei, aveam mesaje individuale pentru voi, dar in momentul in care m-am apucat de scris... nu mai stiu la cine, ce vroiam sa spun, concentrare = 0 la mine in ultima vreme [bang]

Tocmai ce m-am externat azi, nu imi cedau durerile deloc cu tot Nospa-ul si Scobutilul, asa ca m-am dus la spital duminica dimineata - eram speriata ca n-am mai simtit-o pe iubirici de joi! - si medicul m-a "sechestrat", de data asta, ca sa stau sub observatie cateva zile. Iubirici e bine, am vazut-o la ecograf, si azi dimineata am simtit-o foarte discret (mult mai discret decat de obicei, in partea stanga a abdomenului.
Spitalul e GROAZNIC, eu pana acum nu am fost mai departe de primiri urgente, insa ma avut parte de asistente fff dragute (m-au ajutat si sa ma duc la baie!), si culmea culmilor nu le-am dat nimic (acum la externare m-am revansat pt ca asa am vrut eu, sa le multumesc ca s-au purat ca la carte).
Am stat in salon cu femei mai in varsta, care asteptau operatii de histerectomie majoritatea, sau care erau operate deja - apreciez ca nu m-au pus sa stau la avorturi, ar fi fost foarte greu pentru mine, si poate traumatizant pentru alte femei cu sarcini pierdute sa imi vada mie burtica.
Deci planurile mele curajoase de bucatarit zeci de feluri de mancaruri s-au dus, si am revenit la regimul spartan de stat in pat. Bine ca iubirici e OK, imi iau revansa fata de musafiri Craciunul urmator!


Nana [gravi]18+ cu [fetita]

#43
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 16:50

of Nana ai grija de tine. E mai importnat sa te menajezi acum pentru tine si bebe. Pe masura ce sarcina creste, trebuie sa stai cat mai linistita. Un [pup] de la noi.

Sabina [gravi] 22+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#44
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 16:54

Apropo de dinti: eu am avut probleme cu gingiile, care s-au inflamat si au inceput sa sangereze. Am facut un detartraj si am inceput sa folosesc Parodontax paste de dinti si apa de gura, si in doua zile s-a rezolvat problema aproape de tot. Am vb cu medicul meu cand au inceput sa ma deranjeze gingiile, si mi-a zis ca la cel mai mic semn ca ceva nu e in regula cu dentitia sa ma duc la dentist, singura contraindicatie majora este radiografia dentara, fara ca burta sa fie protejata de un sort de plumb. Deci fetele, n-are rost sa stati cu dintii in "stand by" pana dupa nastere, ca numai se vor agrava problemele.
Am si eu o intrebare la voi: au inceput sa imi apara mici hemangioame - niste pete punctiforme rosii, care par a fi niste visoare sparte - pe corp (in special in zona decolteului). Medicul zice ca sunt de la estrogen, mi-a explicat ca acelasi lucru se intampla si la alcoolici, la care ficatul nu mai metabolizeaza estrogenul, ati patit sau auzit de asa ceva? Si daca da, ati incercat sa aplicati ceva unguent, tinctura, etc. pe piele? Mi-e mi s-a spus ca nu am ce sa fac...

Nana [gravi]18+ cu [fetita]

#45
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 17:02

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

of Nana ai grija de tine. E mai importnat sa te menajezi acum pentru tine si bebe. Pe masura ce sarcina creste, trebuie sa stai cat mai linistita. Un [pup] de la noi.

Sabina [gravi] 22+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei




[pup] X 4 pentru fiecare fata!

Nana [gravi]18+ cu [fetita]

#46
andradap

andradap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 17:06

N-o sa va vina sa credeti cat de departe am mers [:-)))] cu obsesia mea. Azi mi-am cumparat de la auchan niste turta dulce, de culoare ROZ! [:-)))]



Corinasmile, in general e bine de evitat interventiile dureroase in perioada sarcinii pentru ca ele pot provoca contractii si chiar o nastere prematura. Pe de alta parte, anestezia nu este chiar indicata in perioada sarcinii. Nu exista suficiente studii (nici pro nici contra). Asadar, daca stii ca rezisti in general bine la durere si nu te sperii doar la intrarea in cabinetul stomatologului, poti merge macar sa-ti curete si sa-ti puna un pansament. Iii spui situatia ta si vezi cat rezisti.



Cris, super emoticoanele... si semnatura. Asa mi-am adus si eu aminte ca nu am mai schimbat de aproape o luna semnatura... [:D]



Mira, nu stiam ca te-ai decis sa nasti cu altcineva... O sa te vada in paralel si medicul respectiv? Sau merge sa te duci direct si sa nasti cu el/ea?



N_a_n_a bine ca acum esti bine. Lasa, cateva luni la pat dar in final vei tine o minunatie de printesa in brate. Si la cate Craciunuri vor urma sa tot fie timp si de musafiri!



Gata, fug sa-mi savurez turtitele... [olala]



Mami de [bonjovi] ANTONIO (12.05.2007) si [gravi]17+ [baietel]ANDREAS



Dumnezeu a vrut ca el sa existe

#47
andradap

andradap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 17:12

Mi-am schimbat si semnatura...



Mami de [bonjovi] ANTONIO (12.05.2007) si [gravi]20+ [baietel]ANDREAS



Dumnezeu a vrut ca el sa existe

#48
mommy_to_be

mommy_to_be

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 769 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 18:03

Nana, iti doresc muuuulta, muuuulta sanatate, sa ti-o aduca mosul de Craciun cu sacul. Ai grija si menajeaza-te, pentru ca momentan lucrul asta e mai important decat orice fel de mancare. Te revansezi tu la anul, daca chiar insisti.[pup][flo] Grija mare.



Andrada... da, m-am hotarat sa merg sa nasc acasa pentru confortul meu psihic. Imi place mult doamna doctor Bucur, insa am oroare ca la cat e de ocupata s-ar putea sa ma trezesc ca ajung sa nasc cu altcineva, plus ca mi-e groaza de Giulesti. Daca mi-as permite, as naste cu ea la Regina Maria, insa nu-mi permit. Acasa, la privat, voi plati cam aceeasi bani pe care ar trebui sa-i dau aici pe spagi. Si doctorul de acolo e unul foarte bun. Plus ca are cine sa ma ajute la inceput. Nu stiu daca e cea ma buna solutie aceasta, insa stiu ca e cea care imi confera cea mai multa liniste + feeling-ul de siguranta. Ma voi duce acasa cand intru in prenatal, adica la inceputul lui Aprilie, si de atunci ma va lua in evidenta medicul de acolo. In caz ca vor aparea totusi complicatii (il rog pe Dumnezeu sa ma fereasca de rele), voi ramane aici...



Mira [gravi] fericita 18+cu [fetita] Maya Alexandra



minunea mea

#49
Dienutza

Dienutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 246 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 18:11

N_a_n_a spune-mi si mie, te rog pentru ce fel de dureri te-ai internat in spital. Am avut si eu dureri acum o saptamana (in partea de jos a abdomenului si niste junghiuri in diverse zone - de intensitate medie). Plus ca mi se intarea abdomenul - inteleg ca sunt contractii.. Am luat ce mi-a recomandat doctorul la ultima consultatie - no spa si uscosin (4 / zi). Si m-au tinut cam o zi si jumatate. Am fost si eu la spital la urgenta, dar cand am vazut cum este am facut stanga-imprejur la camera de garda.

Saptamana asta din nou am avut cam 1 zi si jumatate cu dureri. Am facut acelasi tratament.

Acum mai am o usoara durere in partea stanga jos, dar parca nu ma ingrijoreaza..

[gravi] 17+


#50
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 18:11

Hello burtici!
Mamanati, Arturicii, Realllaura, Nicoleta_B: merci pentru aprecierile legate de noul meu look.

Corinasmile: radiografiile dentare sunt strict interzise pe parcursul intregii sarcini ( daca e neaparat nevoie se vor face cu acel sort de plumb de care pomenea Andrada) ; anesteziile sunt contraindicate in primul trimestru de sarcina ( pot cauza malformatii) si in ultima luna ( sa nu provoace contractii),in rest nu se vor folosi decat in caz de maxima necesitate ( imaginativa si voi cum ar fi sa va scoata un nerv sau o masea pe viu ... in acest caz , durerea ar fi mult mai daunatoare bebelusului decat o simpla anestezie .
Cariile simple se pot trata fara probleme, cu cat mai repede cu atat mai bine ... daca caria este la inceput , este localizata in smalt, cel mult dentina ... nu sunt dureroase atunci cand sunt curatate. Cu cat evolueaza spre camera pulpara cu atat devin mai dureroase si exista riscul producerii pulpitelor (inflamarea nervului). Pulpita simpla se transforma in pulpita purulenta care este mult mai greu de tratat, necesita pansamente ( pansamentele sunt total contraindicate in sarcina ); urmatoarea faza este gangrena, granulomul si chistul radicular.
Ok, acum nu am vrut sa va sperii ... sfatul meu ... ca medic dentist, este ca orice cariuta pe care o aveti in sarcina se trateaza foarte usor, fara durere si fara risc pentru prichindel daca mergeti din timp. V-as recomanda si un control cel putin o data pe trimestru acum cat sunteti gravidute!
Sa nu uitati sa va spalati de cel putin de doua ori dintisorii in special seara ca sa preveniti inflamarea gingiilor si aparitia cariutelor. Daca mai aveti intrebari va raspund cu mare placere!

R_ocsy [gravi] 17 +


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -