Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (26)


206 raspunsuri la acest subiect

#1
mai_iun_2010

mai_iun_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 15:11

Cine-l vede pe copil cum creste?

Nimeni! Numai cei ce vin din alta parte spun:

"Vai, ce-a mai crescut!"

Dar, nici mama, nici tata nu l-au vazut cum creste.

El a devenit in timp. Si in fiecare clipa a fost ceea ce urma sa fie.


de Antoine de Saint-Exupery







[ruga]Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei[ruga]



Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"

binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in

pantecele mamei sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.

Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.

Parinte Ceresc, care porti de grija pasarilor cerului si

infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil

care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai

si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si

binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.





Capitole:1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25










Povestea mea... Povestea noastra...


Candva, in 2010 vom fi mamici fericite un grup de 100 [gravi]





Va fi o zi in luna Aprilie, anul Domnului 2010

- un [grup] de 3 [gravi] cu 4 [fetita]




[gravi]Ioana5255 UM 19.07.2009 DPN 21.04.2010, cu [fetita]Ekaterina[fetita]Iustina + [8**]Alexandra (27.06.2006), dr. Elemel Nuraltay, Euroclinic

[gravi]Reallaura (10.01.1978) DPN 27.04.2010cu [fetita]Ana Ilinca +[copil]Mircea Ioan (15.05.2008)

[gravi]R.Cata (13.10.1978) UM 24.07.2009 DPN 30.04.2010cu [fetita]Miruna





Va fi o zi in luna Mai, anul Domnului 2010

- un [grup] de 54 [gravi]cu 8[fetita], 10 [baietel] si restul [am]




[gravi]moni81 (14.12.1981) UM 25.07.2009 DPN 01.05.2010 cu [fetita]

[gravi]murica UM 27.07.2009 DPN 03.05.2010 cu [fetita]

[gravi]Monyca.C (03.09.1980) UM 23.07.2009 DPN 03.05.2010 cu [baietel] + [copil]Eva Paraskeva (22.09.2008)

[gravi]roxanik09 UM 28.07.2009 DPN 04.05.2010

[gravi]Cordelia (09.10.1981) UM 28.07.2009 DPN 04.05.2010 cu [baietel]

[gravi]rosanne (11.11.1980) UM 29.07.2009 DPN 05.05.2010 cu [fetita]Natalia,

#2
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 16:00

Bun gasit la un nou capitol. Sa fie numai cu vesti bune.

Mira tu ma invidiezi pe mine si eu pe tine, ca esti gata deja cu cadourile, pe cand la noi mai e de alergat.

Mary citeam de curand intr-o carte, ca ceaiurile ajuta la decongestionarea mucoasei nazale. Pe mine ma ajuta asa si asa. Mai incerc cu miere, cu solutie mentolata, oftamezon N, sare de mare, nici eu nu mai stiu ce sa mai fac. Sper sa treaca o data.

Sabina [gravi] 22+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#3
Reallaura

Reallaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.538 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 17:01

Am fost nitel afara, pe Mirci l-a terminat plimbarea, a papat bine si doarme tun!!
Nati ms mult!
Sabinaeu speram sa termin cu pampersii pana vine Ilinca, dar nu-i nimic acum n-o sa-l stresez!Oi avea timp la vara, sper.
Ely sper sa fiti bine. Important e ca v-ati impacat. Acum, eu zic ca va remarca si singur ca e nevoie de bani si va lua taurul de coarne. Adevarul e ca acum, de Sarbatori nu prea e sezon de angajari...
r ocsy wow, iti sta f bine!Imi place cum te-a facut. Eu m-am inchis acum la par si nu-mi place deloc, dar e mai usor asa in sarcina...sa nu ma vopsesc des
Mira si eu ma stresez de kg, dar cum nu pot lua prea multe masuri, astept sa treaca sarcina...:)

Laurita, mami [8**] de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si [gravi] 21+ [fetita] Ana Ilinca



#4
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 17:20

Laurita eu nu am crezut-o pe peiatra Alexandrei cand imi spunea ca va face la olita atunci cand va fi pregatita, nici mai devreme, nici mai tarziu. Eu nu o credeam, ba mai mult ma apucase disperarea. Ca intr-o buna zi sa renunte singura, cum de altfel mai facuse sau a mai facut si cu alte lucruri. Ai sa vezi, ca toate se rezolva la timpul lor.

Esti o fericita ca Mircea doarme de dupa amiaza, a mea a renuntat demult la acest obicei, mai mult zici ca e intoarsa cu cheia de dimineata de la 9 fix pana seara la 10.30.

Sabina [gravi] 22+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#5
cris_09

cris_09

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 17:50

Buna dupa amiaza!Am revenit pentru noutati din trafic[autoroz]

NicoletaBsa stii ca traficul e dezastruos in zona Colentina..deci mare curaj ai daca te aventurezi sa vii la Fundeni.



poze

Seby20+[baietel]

#6
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 19:15

Ce liniste pe aici. Pe semne ca sunteti ocupate cu pregatirile pentru Craciun. Eu nu voi gati mare lucru anul asta, o voi lasa pe socrella sa se desfasoare. [:D]

Sabina [gravi] 22+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#7
mommy_to_be

mommy_to_be

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 769 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 19:16

M-am intors de la doctor burtici,[pk] Cum nu ne-am intalnit cu ecografista astazi, ci numai cu d-na doctor, nu am avut parte de un spectacol chiar atat de mare, insa totul e bine si asta e cel mai important. Tura asta m-a urcat pe masa si mi-a facut eco intravaginal ca sa-mi verifice colul, care e perfect inchis si ok. Am vazut mai ales piciorusele Mayei care tropotea de zor pe-acolo si dadea in col. Mi-a si zis doctorita ca daca mai am din cand in cand intepaturi dinspre uter spre vagin e din cauza ei, ca e o mare dansatoare.[olala] De cate ori am mers la eco, niciodata nu am prins-o dormind[:)] Ce nu e in regula... bubitele care mi-au aparut pe spate care s-ar parea ca sunt de la un streptococ. Sunt ca niste cosulete mici, mici si fine, si mi-a zis doctorita sa incerc sa le tratez cu ceva lotiuni astringente pana la nastere, ca daca nu, pa si pusy epidurala, deci pa si pusi cezariana[q] ati avut careva probleme de genul acesta?



Va pup burtici[pup] Cam liniste pe aici... se vede ca ati intrat in focurile Craciunului[:D]



Mira [gravi] fericita 18+cu [fetita] Maya Alexandra



minunea mea

#8
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 19:45

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be
M-am intors de la doctor burtici,[pk] Cum nu ne-am intalnit cu ecografista astazi, ci numai cu d-na doctor, nu am avut parte de un spectacol chiar atat de mare, insa totul e bine si asta e cel mai important. Tura asta m-a urcat pe masa si mi-a facut eco intravaginal ca sa-mi verifice colul, care e perfect inchis si ok. Am vazut mai ales piciorusele Mayei care tropotea de zor pe-acolo si dadea in col. Mi-a si zis doctorita ca daca mai am din cand in cand intepaturi dinspre uter spre vagin e din cauza ei, ca e o mare dansatoare.[olala] De cate ori am mers la eco, niciodata nu am prins-o dormind[:)] Ce nu e in regula... bubitele care mi-au aparut pe spate care s-ar parea ca sunt de la un streptococ. Sunt ca niste cosulete mici, mici si fine, si mi-a zis doctorita sa incerc sa le tratez cu ceva lotiuni astringente pana la nastere, ca daca nu, pa si pusy epidurala, deci pa si pusi cezariana[q] ati avut careva probleme de genul acesta? Va pup burtici[pup] Cam liniste pe aici... se vede ca ati intrat in focurile Craciunului[:D]Mira [gravi] fericita 18+cu [fetita] Maya Alexandra minunea mea
Fa-tis i tu analiza de depistare a streptococului. Cezariana merge si cu anestezie totala, desi implica niste riscuri pentru fat.Sabina [gravi] 22+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

#9
ioanaa28

ioanaa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 801 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 20:07

Salutare burtici..[:)]

Eu sunt terminata cu tusea asta. in seara asta ma duc pana la medicul de familie ca nu mai pot [bang].Am incercat toate remediile naturiste fara succes, iar disconfortul s-a mutat din gat undeva in piept[bang], si mi-e teama sa nu fie ceva mai grav...Ma doare burtica de la atata tusti..asa ca neaparat un consult, doar sa soseasca sotul acasa.

Roxana, exact asta face si Alex cu globurile[:D] Nici nu ma mai obisesc sa le rearanjes. Pupici lui Ivan[pup], si burticii[pup], si tie[pup]

Denisa, Mihaela, frumoase pozele...ia uite ce inseamana mamici tinere[olala][pup]si pentru Elena[pup][flo]

Carmen, bucura-te de toate, dar sa fii atenta ca e tare frig...[pup]

Ina, sa aveti Sarbatori fericite !!! ce frumos ..la munte[olala] Grija de voi si multe poze pt noi !!![pup]

Delia, bravo..ce frumos sa colindati..imi amintesc de facultate cum umblam si noi de nebuni..faine vremuri..

pup burtica[pup], si mamica[pup]

Oana, tu esti eroina de-a dreptul cum le faci pe toate...dar sa lasi pe toti sa te ajute la cate ceva. Eu nu cred ca as fi in stare de musafuri acum..[:D]Sa ai grija cu gatul ala..sper ca e alarma falsa. Ai vazut ce caduo? Mosul stie cina e cuminte...Spor la toate[pup][flo]

Diana, am vazut sfaturile date Deliei..[:)]Eu la sarcina anterioara nu stiam de asa ceva..doar de ceaiuri. Tu esti o comoare la casa omului. Nu ma chinui sa retin atunci, sigur ne vei aminti daca va fi aczul in perioada respectiva. Stii cum se spune..visele trec cu noaptea..[:D] Pup mamica model si bebe cuminte..din ce in ce mai mare la mama in bultica[pup][pup]

Gaby, asteptam poze ...si cu mamica si burtica frumoase[pup]

Vio, sa treaca odata..cred ca te-ai saturat si tu de starea asta..[pup]

Samaria faci cat poti...eventual fa-ti o listuta cu stictul necesar..ai sa vezi ca va fi mai mult decat suficient[pup]nu merita sa fii obosita de sarbatori[:)]

Oanca, la fel si tu, ma gandesc ca nu e usor singurica. Nici eu nu ma laud cu prea multa ajutor, exceptandu-l pe Alex[:D] Asa ca iti inchipui.[:D] La bucatarie mereu spune ca e bucatarul sef[yami]iti poti imagina ce spor am[:D] O sa vezi pestecativa anisori..doar ca tu o sa ai o fetita harnicuta si cuminte[:)][pup]

Yaya, sper ac a fost doar indigestie...bine ca a trecut..[:)][pup]

Ramy, super vestile..[:)][flo] [pup]

ami 84, Candy, bine ati venit[flo][flo][flo], sau mai bine[*][*][*] Poate puneti si niste pozici..[:)][pup]



Ioana,[gravi] 28+ , si Alexandru ,07.04.2006.



noi...

Alexandru

icoane pe lemn

BEBE...in burtica..

#10
annnna35

annnna35

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 631 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 20:27

Treceti-ma si pe mine in lista, va rog... Nu pot scrie colorat inca, imi mai explicati o data cum?



Ana, UM 3 sept. 2009
DPN 10 iunie 2010

Anna[gravi]16+cu[am]


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -