Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Alaptatul - Help Line (12)


592 raspunsuri la acest subiect

#41
pooh

pooh

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.006 mesaje

Postat 30 aprilie 2010 - 10:59

Buna,fetelor!!!
Intru si eu sa va cer ajutorul.....
Baietelul meu de aproape 10 luni de 2 zile nu mai accepta sanul.....cunosc si cauza......cum are deja 4 dintisori,ma musca(nu. fff. des),iar eu retrag sanul si cu o voce ferma ii zic NU....el rade si continua sa pape frumos.....Sau cel putin asa facea pana acum 2 zile cand a refuzat categoric sanul......
De atunci sunt disperata....plang mult,ma simt frustrata,resprinsa,mi-e ciuda ca l-am suparat pe bb al meu[q],vreau inca sa alaptez.....
Am incercat alte pozitii de alaptat,i-am oferit sanul cand dormea,inainte sau dupa somnic,rezultatul:refuz total.
Ma pompez mult,bea lapticul din pahar,insa mi-e frica sa nu pierd laptele......
Eu vreau sa alaptez inca!

__________________________
Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

#42
DianaR

DianaR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.330 mesaje

Postat 30 aprilie 2010 - 12:17

Pooh, baietelul tau trece printr-o "greva a suptului" (nursing strike). Eu personal n-am trecut prin asa ceva, dar am auzit aici pe forum si de alte fete in aceeasi situatie asa ca am google-it dupa "nursing strike". Gasesti asa o groaza de articole si sfaturi. Ce am gasit e ca poate sa dureze de la cateva zile la o saptamana sau mai mult, ca bebe nu se intarca singur la varsta asta desi multe mame sunt tentate sa creada asta, ca trebuie sa incerci sa-i oferi sanul fara sa-l fortezi (sa stai mult cu sanii la aer sa-i apuce repede, baie impreuna cu bebe, dormiti impreuna, pozitii noi, alaptat cand doarme etc o parte vad ca le-ai incercat deja), sa-ti mentii lapticul prin muls cat de des poti tu cu o pompa buna, si sa nu-ti infometezi copilul. E f bine asa cu paharul. Nu te lasa, e frustrant dar exista o buna sansa ca bebele tau sa ia sanul din nou.

Cateva linkuri:

http://www.storknet....rsingstrike.htm

http://www.babycente...-strike_8490.bc

http://www.kellymom....-to-breast.html







[9cer]Diana cu [bonjovi]Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&[8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09)

Filmulete


#43
pooh

pooh

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.006 mesaje

Postat 30 aprilie 2010 - 12:25

Diana[pup][pup],stiu ca asa se numeste,doar ca mi-a scapat denumirea[:I]

Am gugalit mult zilele astea,si am cam incercat toate metodele......efect zero......off,sunt chiar disperata,eu,care ma gandeam ca-mi merge alaptrea struna si n-am nici o problema,iata cu ce ma confrunt[bang][bang][bang]

__________________________
Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

#44
DianaR

DianaR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.330 mesaje

Postat 01 mai 2010 - 06:53

Da, m-am gandit ca stii de cand ai spus de dintisori, imi aduc aminte ca citisem si eu ca ar putea fi una din cauze.[pup]

Eu sper din tot suletul ca puiul tau sa seintoarca la sentimente mai bune fata de san!





[9cer]Diana cu [bonjovi]Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&[8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09)

Filmulete


#45
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 05 mai 2010 - 22:13

pooh,uite link despre pb ta(nicoleta avea aceasi pb de la pag 8 pana la pg 24. i-am tot raspuns la cap 9)

http://forum.desprec...=nursing,strike

succes, o sa treaca, daca ai intrebari shoot.



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





POVESTEA MINUNII

#46
nicolcris22

nicolcris22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 17 mai 2010 - 21:51

Buna mamici!!
Am si eu cateva intrebari legat de intarcat.De o saptamana nu mi-am mai alaptat bebelusul si as vrea sa stiu daca trebuie sa fac ceva sanilor....pe mine nu ma deranjeaza nimic pt ca oricum am avut foarte putin lapte, dar totusi a mai ramas ceva lapte in sani si cred ca nu e normal sa ramana acolo.Cum sa procedez? Stiu ca daca ma mulg stimulez productia de lapte.

#47
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 19 mai 2010 - 02:13

e ok sa iti mai ramana lapte in sani, doar ce ai intarcat bb. dureaza pana la 2 ani de la intarcare pana cand dispare prolactina.

daca nu ai nici un disconfort( mastita, canale infundate/dureri) nu trebuie sa faci absolut nimic. nu te mulge, nu ai e ce sa stimulezi prod de lapte.



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





POVESTEA MINUNII

#48
lili_ana86

lili_ana86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 20 mai 2010 - 02:57

buna mamici si pitici,

am si eu o problema, sper sa ma puteti ajuta..
bebe meu mic are 1 luna si 2 saptamani, de vreo 3 zile este f agitat, il doare burtica rau, infacol si apa pt colici nu mai da rezultate si dupa ce papa, peste 5min iar cauta sanul.ieri seara imi explodau sanii si m-am muls cu gandul cand se trezeste sa ii dau lapticul din biberon, spre uimirea mea dimineata cand am vrut sa incalzesc laptele, era tot zer si putin deasupra era lapte.. adica tot "laptele" din biberon avea o culoare mai transparenta si sus era alb alb, este prima oara cand mi se intampla asta, in mod normal pana acum aveam un lapte gras..ce sa fac? nu vreau sa ii dau de acum lapte praf[bang]. ceaiuri de chimen,anason,fenicul am tot baut..[q]

"You have a choice. Live or die. Every breath is a choice.Every minute is a choice.To be or not to be.."

#49
DianaR

DianaR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.330 mesaje

Postat 20 mai 2010 - 14:54

Nu mai tin minte exact cum se comporta laptele in prima luna cand era inca cu colostru in el, dar cu laptele matur de mama asa se intampla, se separa componenta apoasa, mai grea la baza (partea de "zer" cum ii spui tu) si cea grasa, bogata in lipide si mai usoara decat apa se ridica la suprafata. Exact ca la laptele de vaca luat direct de la tarani, daca il pui intr-un pahar transparent in frigider o sa observi acelasi lucru. Laptele din comert e superamestecat, globulele de grasime se sparg si se aduna mai greu decat in cazul laptelui proaspat, de asta multe mame cred ca ceea ce se intampla cu laptele lor e neobisnuit, ca s-a "stricat" sau s-a "zaruit" cand de fapt este ceva perfect normal si laptele e ffff bun.

Asa ca dai laptic de la tine in continuare, evident ai destul laptic, si el e fff bun!





[9cer]Diana cu [bonjovi]Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&[8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09)

Filmulete


#50
lili_ana86

lili_ana86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 20 mai 2010 - 16:34

am descoperit de ce il doare burtica. ieri sa trezit, i-am dat sa pape si peste vreo 2h cat a stat treaz i-am dat putin ceai baby drink. dupa ce la baut au inceput crizele de burtica.. azi nu i-am dat ceai si vad ca pana acum e ff linistit..

You have a choice. Live or die. Every breath is a choice.Every minute is a choice.To be or not to be..


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -