Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Alaptatul - Help Line (12)


592 raspunsuri la acest subiect

#31
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 13 februarie 2010 - 18:23

Gabi, sa iti traiasca piticuta [pup]. Daca ai avut lapte de la inceput o sa ai si in continuare. Tot ce trebuie sa faci e sa alaptezi la cerere nu dupa program, sa stai cat de mult cu bebita in pat si sa o tentezi cu tzitzi, sa te relaxezi si sa te gandesti tot timpul ca ai lapte suficient. Cu cat suge mai des si mai mult cu atat va fi si lapte mai mult, e pe pricipiul de cerere si oferta.



[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Noul target...ajutat de Montignac si P90X



#32
myky791

myky791

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 11:24

revin si eu cu alte intrebari. voi cum alaptati bebeii?
eu ii dau 2 mese de la acelasi san chiar si 3 si apoi trec la celalalt, la fel 2 mese. am citit ca e bine sa golesti sanul inainte de a trece la celalalt. dar la mine ramane de acee ii dau 2 mese ca sa goleasca. dar nu prea se goleste. am inteles ca laptele gras e la urma si il ajuta pe bebe sa nu aiba scaune dese.este gresit ca ii dau 2 mese consecutiv de la acelasi san? si acu vreo sapt jum imi faceam probl ca nu mi se mai incarca sanii[:D]probabil conteaza ca beau 1 l ceai anason, 1 l de ceai de alte plante. cel putin 2 litri de lichide pe zi.mananc cel putin un copanel pe zi,lactate. multam anticipat de raspuns. mai deviez un pic de la subiect. la primul bebe nu aveam calc, acum cand am o problema imediat caut pe net, intreb ca stiu sigur ca cel putin o mamica a trecut prin ce trec si eu si imi va da un sfat. deci [flo]nota 20 pt acest site

#33
happyjoy

happyjoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 22 martie 2010 - 18:53

Dragi mamici, am ajuns de ieri acasa de la maternitate si deja am tras cateva randuri de plans

Nu merge sa alaptez exclusiv, deoarece in maternitate nu mi-o dadeau la san constant (desi le-am explicat ca vreau sa alaptez) iar pitica a primit si lapte praf suplimentar si acum nu are nici forta sa suga la san cat sa se sature si adoarme f repede (si orice as face nu se trezeste - decat dupa o ora cand iar trebuie sa o alaptez).

Daca ii dau supliment mananac cam 35 ml si doarme si 4h daca o las...
Daca o alaptez fara supliment dupa o ora plange ca ii e foame. Sanii mei sunt deja grei, tari si durerosi... Si am favut si rani care nu trec cu garmastan...

Problemele mele sunt:
1. E ok sa alaptez la o ora?
2. Ce sa fac sa-mi treaca mai repede ranile de la sani (ma dau cu garmastan din sarcina dar degeaba)?
3. Cum sa reusesc sa ma mulg deja am sanii tari si durerosi (am incercat avent manuala si primii pasi electrica si nu merge - la prima nu se prea face vid iar la ambele cu greu curge putin lichid dar mai mult pe la baza pompei si nu ajunge nimic in recipient)?

Va rog ajutati-ma!!! Deja nu mai stiu ce sa fac... si am asa un copil bun si minunat si cuminte... chiar nu vreau sa renunt la alaptat fara sa fi facut tot ce se poate!!!

Mii de multumiri!!!



[gravi] 38+ [fetita]

#34
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 00:31

Am alaptat-o pe Ana la o ora cand asa a cerut, cand a mai crescut a supt mai bine dar ea a iubit (si iubeste la fel de mult) tzitzi.



Garmastanul nu cred ca te prea ajuta la ranile de la san. Eu am pus la primul copil tetraciclina unguent - suna sinistru dar am avut ragade grozave si dc sunt ragade, sfarcul e tare si copilul nu poate suge k lumea. Ma spalam ff bine dupa tetraciclina (ma faceam de 2-3 ori pe zi. Faza e ca s-ar putea sa fie cava infectie pe canal.

Eventual cauta alte remedii - de exemplu ceva pe Aloe vera, ceva pe baza de galbenele, bepanthen... trebuie tratat sfarcul sa devina moale. Pe mine m-au tinut ff mult ragadele si n-am reusit cu alaptatul prea bine la primul copil. La fetitza n-am avut ragade deloc.



Daca ai sanii tari, poti pune comprese cu apa la temperatura camerei intre supturi. Bebe e masina de muls cea mai buna si mana ta - ca sa nu te doara prea tare. Dar tb muls doar putin, sa se decongestioneze sanul.



Sper sa mai vina si alte mamici cu alte idei, eu cam asta stiu.

Mi-a ajutat f mult ca am invatat sa ma mulg singura cu mana.



Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)

Priveste partea buna a lucrurilor

#35
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 02:24

Felicitari pentru fetita! Despre plans nu te procupa, e perfect normal, prin a cincea, a sasea zi de la nastere sunt niste miscari hormonale care provoaca stari din astea. Pe mine m-au avertizat moasele si, desi ma tineam tare ca la al doilea copil n-o fac pe nebuna, plangeam siroaie din orice.



N-am inteles de ce zici "decat dupa o ora cand iar trebuie sa o alaptez". Alaptezi fara orar, nu? O pui la san cand o vezi ca incepe sa se miste cautand, sa nu astepti sa planga.



"Daca ii dau supliment mananac cam 35 ml si doarme si 4h daca o las...

Daca o alaptez fara supliment dupa o ora plange ca ii e foame. Sanii mei sunt deja grei, tari si durerosi... Si am favut si rani care nu trec cu garmastan..."



Nu te mai gandi cat doarme de la biberon, nu e un indicativ fiabil. cate zile are fetita? Cu ce greutate a iesit din spital fata de nastere?



1. E ok sa alaptez la o ora?

Asta stie copilul tau mai bine ca oricine, tu ofera-i sanul de cate ori crezi de cuviinta, o vezi cautand. Cum cauta? Cu gurita, cu manutele, da semnale pe care sigur le recunosti deja.



2. Ce sa fac sa-mi treaca mai repede ranile de la sani (ma dau cu garmastan din sarcina dar degeaba)?



Asta e foarte important, mai important decat orice: ca sa treaca ranile e vital sa se prinda bine la san, sa muste bine din areola. Ranile le faci doar fiindca se prinde nepotrivit. Nu trebuie sa te dai cu nimic pe rani, e doar important sa se prinda bine, cele pe care le ai acum vor trece repede daca se prinde bine. orice crema te va ajuta putin, problema de fond e sa muste bine areola, nu doar sfarcul. Asta trebuie sa o ajuti tu, sa deschida gurita si sa o mufezi cat poti tu de bine, fara frica. Cu cat prinde mai bine areola (mare parte din ea, mai mult din partea de areola de sub sfarc si mai putin din partea de areola de desupra sfarcului) cu atat te va durea mai putin.

Ca sa fiu mai explicita: Sfarcul trebuie sa fie orientat spre cerul gurii fetitei.



Daca se prinde bine nu te doare deloc. alaptatul nu trebuie sa doara. daca doare nu s-a prins bine.



Pentru a te ajuta sa se prinda bine as avea nevoie sa te vad. Nu pot,sunt cam departe. te pot ajuta cu un telefon, poate iti explic mai bine. daca esti de acord imi spui, te pot suna cand iti vine bine. daca nu e nevoie, ok.



3. Cum sa reusesc sa ma mulg deja am sanii tari si durerosi (am incercat avent manuala si primii pasi electrica si nu merge - la prima nu se prea face vid iar la ambele cu greu curge putin lichid dar mai mult pe la baza pompei si nu ajunge nimic in recipient)?



Dupa cum descrii parca ar avea 5 zile fetita ta, uf ce amintiri. Jetul de apa calduta iti va relaxa cat de cat tensiunea din sani, cu un masaj usor. Si suptul bineinteles.



Sper sa gasesti ajutorul bun.



asa a fost



poze



mes p’tits riens













#36
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 12:16

O mica completare - doarme dupa lapte praf.

Cu asta ma fost terorizata si eu si chiar si acum mi se spune ca laptele de vaca/praf e mai hranitor.

Nu cred asta, mai precis se digera greu.

Dar tot asa si cu slanina (se digera greu), maioneza etc...

Deci, mai bine sa se trezeasca des sa pape hrana care se digera usor = hrana sanatoasa [:)]

Bafta si rabdare!



Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)

Priveste partea buna a lucrurilor

#37
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 22:17

Happyjoy, felicitari pt mica printesa. Ai primit sfaturi foarte bune asa ca eu vin doar cu mici completari.

Nu conteaza cat de des suge,a mea sugea si la o jumatate de ora. Nu te lasa indusa in eroare de somnul prelungit dupa laptele praf. Doarme pt ca laptele praf se digera mai greu dar laptele tau e infinit mai bun. Trebuie sa fii tu foarte sigura pe tine ca vei avea lapte suficient pt fetita si sa nu te lasi covinsa de nimeni ca nu e asa. Pot fi persoane binevoitoare dar nestiutoare. Arunca laptele praf sa nu mai fii tentata sa ii dai si stai cu ea in pat pana invata sa suga. Poti sa ii tragi un pic de barbie in jos ca sa prinda mai bine sanul.

Despre ragade e de mare ajutor sa stai cu sanii goi cat poti de mult si sa o inveti sa suga corect. Sanii se mai detensioneaza daca faci dusuri calde si masaj usor sub dus.

Eu raman la convingerea ca psihicul face tot. Daca iti spui ca ai lapte suficient si ca asta e cel mai important lucru pt copilul tau vei reusi [flo]

Sa ne mai spui cum va descurcati [pup]

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii


#38
happyjoy

happyjoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 05:08

Mamici, multumesc tare mult pentru sfaturi si ajutor!

Nu am renuntat, ba chiar m-am enervat si am spus ca nu vreau sa mai vad urma de pompa sau lapte praf - daca nu aveam ce faceam?

Si de atunci printesa papa excusiv tzitzi, nici sanii nu mai sunt tensionati (ca sa nu mai zic de nervi mei care s-au "relaxat" instantaneu) iar orarul meselor incepe sa prinda "contur" - avem pauze cam de 2 ore in medie, intre mese.

Am incercat si mulsul manual si nici asta nu-mi iese : ( curge cumva "pe jos" si se prelinge pe pahar nu iese in jet ... si curge putin - pana fac 40 ml sau mai mult cred ca stau o zi... Asa ca daca plec, printesa va primi si lapte praf in caz de urgenta. E grav?



Multumesc mult!!!!



[gravi] 38+ [fetita]

#39
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 28 martie 2010 - 03:02

Mersi pentru vesti!

E frustrant sa nu mai stii nimic despre o mama care te intreba ceva concret. Mai ales in situatii atat de delicate cum sunt primele zile din viata unui bebe.



Ma bucur ca totul merge asa cum iti doresti. Felicitari!



asa a fost



poze



mes p’tits riens







#40
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 29 martie 2010 - 14:50

happyjoy, au am umblat cu pruncul de gat peste tot- orium nu eram linistita s-o las cu nimeni - si n-a avut nevoie de alte surse [:)]

In primele saptamani e mai bine sa nu primeasca biberon - tehnica suptului e diferita si e frustant pt bebe cand crede ca acuma stie ce si cum sa descopere ca iar nu stiu [:D]



Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)

Priveste partea buna a lucrurilor


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -