Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Tabara Pro Monica - Volumul 2


304 raspunsuri la acest subiect

#1
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 01:17

Tabara Pro Monica





Care mai doriti, care mai poftiti, veniti de postati[:D]

#2
mathilda

mathilda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 03:06

rufus- intentia ei e sa ia fata. deocamdata e temporar pana la solutionare divort. cand o va avea definitiv, v-a schimba placa. daca va vedea ca poate trage m mult dupa iri, sigur o va face.va face alta cerere in justitite pt recalculare.

#3
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 07:15

Intrebarea lui Rufus este interesanta ...pensia asta alimentara se stabileste odata cu decizia de custodie, sau tot asa, trebuie ceruta explicit, printr-un nou proces, de Monica ?

Faptul ca ei inca nu sunt divortati, influenteaza cu ceva dreptul copilului la pensie alimentara ?

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 10:56

Intrebarea lui Rufus cred ca se referea la doamna din exemplul tau.

Pe de alta parte raman la afirmatia conform careia in sentinta expusa de tine nu rezulta o decizie prin care sa se ia in considerare dividendele si respectiv sa se recalculeze pensia alimentara asa cum a solicitat ex sotia. Nu rezulta asa cum am spus absolut deloc asa ceva.

In egala masura (eu zic pentru ca nu se poate) nu ai dat un raspuns clar tu, sau oricine altcineva cum anume s-ar pune in aplicare o decizie prin care sa se calculeze pensia alimentara pentru venituri care poate ca vor exista.. Eu nu am vazut asa ceva nicaieri pana in prezent, dara daca cineva spune OK eu am un caz concret - acesta este cazul... ii multumesc. Deocamdata nu s-a primit un astfel de raspuns probat.

Nu e nevoie de terminologie juridica - se intelege suficient de clar o sentinta asa cum este ea exprimata.[flo]

In mod cert MG va cere in justitie tot ce va putea. Este dreptul oricui. Desigur asta nu presupune faptul ca va exista neaparat un castig de cauza.

buflea:

pensia alimentara se decide daca este solicitata. Nu se decide nimic fara a cere. Desigur nu poate sa existe o astfel de cerere decat doar daca exista cauzalitatea ei, in acest caz un minor care are nevoi si care nevoi sunt acoperite de parinte(tutore dupa caz). Neexistand divort ingrijirea minorilor cade in sarcina parintilor lor deci nu putem discuta de vreo cerere si/sau decizie de acordare a pensiei de intretinere. Daca intervine divortul, intervine si custodia, iar daca intervine custodia poate sa intervina si pensia alimentara.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#5
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 11:03

Mi-a zburat pe la urechi comentariul cuiva de la tv (e imposibil sa ocolesti subiectul Columbenilor in perioada asta[:)]) ca Irina a fost incredintata mamei pt ca instanta sa nu creeze un precedent in a acorda copilul tatalui fara un motiv intemeiat. Imi pare destul de logic motivul

#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 11:11

Simple comentarii. In momentul in care introduci sintagma "mama" sau "tata" deja risti sa ai o problema. Nu exista asa ceva - exista parinte prin aceasta intelegandu-se "mama" sau "tata" fara altceva si in mod absolut egal.

Pe de alta parte precedent la ce? Sunt foarte multe cazuri in care copilul(copiii) au fost incredintati tatalui, nu este nici o noutate.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 11:30

Citat:
citat din mesajul lui marius
Intrebarea lui Rufus cred ca se referea la doamna din exemplul tau.
Da, la doamna din exemplu ma refeream. Cum se face ca nu foloseste legea pentru a creste pensia, dar o foloseste pentru a ramane la aceeasi valoare?Nu pricep.Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#8
erer

erer

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 12:06

Citat:
citat din mesajul lui marius
pensia alimentara se decide daca este solicitata. Nu se decide nimic fara a cere. Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Marius, da-mi voie sa te contrazic cu un exemplu concret. Atunci cand am avut procesul de incredintarea copilului, am mentionat in scris si pe urma verbal in fata judecatoarei ca renunt la orice fel de pretentie referitoare la pensia alimentara. Judecatoarea mi-a spus ca nu se poate, ca ea e acolo ca sa apere interesul copilului, drept urmare s-a stabilit din oficiu o pensie alimentara de 300 ron pe care tatal trebuie sa o plateasca lunar. Acest lucru se intampla in Bucuresti acum cativa ani. Deci se poate sa primesti si fara sa soliciti ceva, uite cazul meu. Acum nu stiu care sunt criteriile si cum poti sa 'ataci' asa ceva cand nu esti de acord cu o astfel de cerere din 'oficiu', adica din partea judecatoarei..RR

#9
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 12:40

Copii mici se incredinteaza mamei, de asta se si simt taticii discriminati, nu pt ca ar exista o lege care ar favotiza mama ci pt practica judecatoreasca
Precedent in a-i da copilul tatalui doar asa, de florile marului

#10
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 13:00

ceea ce nu inteleg eu, cum a facut fetita rubeola? Nu e vaccinata??? Nu a primit vaccinul ROR? Si cu rubeola trebuie sa stai in casa 5 zile, nu 3 saptamani, cum sustineau Iri&co...



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -