Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (18)


199 raspunsuri la acest subiect

#51
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 04:11

N-am mai dat de vreo 2 ani pe-aici, cred...



Olimpia, simt mirosul toporasilor tai [:)], aici nu au iesit inca si oricum, n-au miros, asa ciuda mi-e! Am sa le fac o poza cand se umplu potecile sa-i compar cu ai tai, nu cred sa fie altceva...

Iar pasarelele cu burtica rosiatica sa fie oare robini (macalendri pe romaneste)? Aici vin odata cu primavara, stau ce stau si isi iau talpasita. Tare imi plac, era si o legenda legata de pieptul lor rosu.



Dar vreau sa intreb si eu daca are cineva sau a mancat cirese chinezesti (japoneze sau rusesti), facute de un arbust (revin cu numele in latina si foto. Internetul nu m-a lamurit ce gust au (ba acre, ba dulci...), ma intereseaza cu ce semana (visine cumva?). L-am plantat in urma cu 3 ani, abia acum a facut flori, astept curioasa fructele.



Florile (prima foto din album, nu vrea sa mi-o ia singura):



http://s100.photobuc...tara americana/



Arbustul cu fructe:



http://davesgarden.c...owimage/200496/



Denumirea latina (cred... sotul l-a cumparat nu a adus eticheta acasa cu descriere, denumire): prunus tomentosa





La tzara americana (poze)





"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)



#52
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 11:12

Lorena, de prunus tomentosa nu stiu nimic, din pacate.

De pasarele, ce sa zic? Pot fi si macaleandri, cineva mi-a zis de "ausel", nici n-auzisem... ca au si aripile desenate cumva special. Macaleandrii parca n-au aripioarele asa si rosu e mai mult pe gusa la macaleandri nu pe toata burtica. Pasarele de-astea speciale vin la noi mai mult iarna, cand gasesc mai greu hrana si apucam sa le pozam. Am ratat insa unele tot cu rozaliu pe burtica, dar mai marisoare si mai grasute si cu aripile batand in albastru, o minunatie! Da' sperioase foc, dispar la cea mai mica miscare! Altminteri, "abonate" la noi sunt mierlele, graurii, gugustiucii, o pereche obraznica de cotofene si mai rar cate o ciocanitoare.[:)]



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#53
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 12:14

Simona, e foarte frumos la tine!

Tala, cum se prezinta lacramioarele?Ale mele au boboci marisori deja, daca se face un pic mai cald isi iau avant serios!

Lorena, nu stiu ce arbust e ala, n-am vazut pe la noi prin zona ceva asemanator.

Am pus si noi gladiolele, cana(lele? care o fi pluralul?)tuberozele, am mai plantat niste capsuni, am udat rasadurile de rosii, castraveti, ardei, brazdele de patrunjel, morcovi si pastarnac.Vroiam sa ud si cartofii, da n-am mai avut timp!

Tot gazonul meu e plin de nasturei, se inmultesc ca nebunii, mi-e mila de ei, dar trebuie sa-i tai cand o sa tundem gazonul, sambata viitoare sper, daca n-o lucra sotul din dotare iarasi[bang]

Am o febra musculara de mor, am pus 3 kg de arpagic si sunt terminata!

Leusteanul nostru are cam 4 cm inaltime cu frunze crude si parfumate, asa ca am bagat in ciorba tot ce-am gasit mai marisor, miroase a primavara![:)]

Gradinarit placut si cu folos![flo]





"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#54
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 12:35

buna dimineata,

sambata am gradinarit si eu, am pus ceapa, morcovi, patrunjei, mazare, fasole di cartofi ... peste mazare si fasole am pus o folie, sa le tina de cald [:)]

mi-am pus si niste ghivece cu panselute si un papuc de urias, cu muscate [:)], s-a mai inveselit gradina
avem un nectarin in gradina si era infasurat in folie, sa nu inghete. sambata l-am desfacut si deja avea flori [:)], acum sper sa reziste, ca noaptea e cam frig
magnolia sta sa infloreasca, la fel si forsythia ... am plantat si clematita, ca am vazut-o pe cealalta ca a dat lastari, asa ca m-am gandit ca nu va suferi de frig [:)]
am facut si niste poze, in week-end, daca am timp dupa-masa le descarc

Lorellay, cum stai cu gradina? ai reusit sa faci ceva?

Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#55
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 13:42

Buna ziua dragelor!

Intai si intai am vazut pozele Simonei - foarte frumoasa gradina, mi-a placut mult!

Apoi le-am vazut si pe cele ale ML (cam ciudat sa ma adresez asa...[:I]), foarte frumos! [olala]



Sambata am gradinarit si eu - am plantat gladiolele, tuberozele, am tuns clematisurile (au lastari noi deja), am plantat trandafirul luat de la hornbach - mi-a mai ramas de pus fasolea, dar vremea intunecata si vantoasa de ieri nu m-a imbiat sa ies in gradina...

Mi-au mai ramas cannele - am multe si pe astea nu le ami pus in pamint, am sa le pun in ghivece, ca sa-mi fie mai usor la toamna cu ele.

Ioana - dar de ce ai acoperit mazarea? Mie mi-a rasarit deja, eu stiu ca nu are probleme cu frigul!



In schimba duminica am pus seminte de pepene galben, castravete, dovlecei si zuchinni - m-am gindit ca o sa creasca tocmai bine ca la inceputul lui mai sa-i pun in curte.



In rest incep sa infloreasca rind pe rind bulboasele - acum a venit randul zambilelor, lalelele vad ca sunt mult mai "timide" - mi-a inflorit si Floarea Pastelui - e superba! [olala]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#56
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 14:04

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004
Buna ziua dragelor!Ioana - dar de ce ai acoperit mazarea? Mie mi-a rasarit deja, eu stiu ca nu are probleme cu frigul!Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGradina meaGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.
mazarea nu are probleme, de fapt ea se poate semana chiar si in februarie, intre doua zapezi, dar am pus-o pe acelasi strat cu fasolea, pe care mi se pare ca am semanat-o prea devreme [:)], asa ca le-am acoperit impreuna ... asa o sa iasa si mazarea mai repede [:)]la noi a fost vreme foarte frumoasa ieri, am stat toata ziua in gradina, la gratare cu niste prieteni [:D]... aseara copiii erau rosii in obraji, cred ca i-a ars putin soarele [:)]Mamica de D&M _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#57
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 14:08

A, am inteles acum...dar cred ca e ok si pentru fasole, imi amintesc ca anul trecut tot cam in perioada asta am pus-o si a fost mai frig ca anul asta!



Si mai vroiam sa va spun ca mi-au rasarit si bujorii - trag sperante ca anul asta o sa faca si flori! [:D] Oricum unul din ei o sa faca - l-am luat anul asta si era deja rasarit binisor in ghiveci - acum am vazut ca are deja boboci - nenea ala de la care l-am luat mi-a spus ca sunt rosii, din aia simpli, nu batuti - acum astept sa verific informatia...! [olala]

Si la mine leusteanul e destul de mare - nu mai zic ca de la o zi la alta creste ca Fat-Frumos! [:D] - plus ca am vazut ca s-a intins deja, mi-au mai dat 2 lastari la vreo 30-40 cm de locul unde am plantat anul trecut primele tufe...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#58
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 14:22

Valentina m-ai speriat cu vestea asta...nu cred ca mi-au rasarit lacramioarele, iar eu stateam linistita pt ca stiam ca in mai e timpul lor. M-am uitat unde le-am plantat anul trecut si am vazut niste frunzulite tot lanceolate insa mai subtirele...sper sa rasara totusi si la mine.
Si eu am admirat gradini pe aici si munca care se vede in ele[olala]
Desi ma chinuie tare raceala sau gripa ce-o fi... tot am mai facut cate ceva. Am pus morcovi vineri, am semanat (cam devreme) un rond de pufuleti si o bordura de craite; am curatat rondul de patrunjel si leustean de sapunarita (nu stiu ce mi-a venit anul trecut sa o seman acolo) si am mutat-o pe rocarii. Tot pe rocarii am mutat si restul de inisor care era prea aproape de alee si deranja accesul. Am cumparat 2 clematite (in sfarsit!!!), o floare de miosotis si o cineraria de un albastru ireal (sper sa reziste pt ca ce am citit despre sunt informatii destul de contradictorii). Am vazut ca au incoltit ridichile si cred ca si spanacul. A! si am tuns gazonul (EU) si apoi l-am greblat bine. Am sapat capsunii (cu tot cu capsuni[:D] caci s-au inmultit neprmis de mult)
Nu pare multa munca dar eu sunt franta (si mai racita decat eram....)
Olympia am furat si eu un toporas din padure si l-am pus in curte, sper sa fie harnic si sa faca pui[:)]
Maine poate vin si eu cu poze
spor!

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#59
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 16:10

trebuie sa revin sa spun in cuvinte putine cat de tare m-a fermecat albumul tau ML[flo][flo][flo][flo][flo]

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#60
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 22:50

ML, bine te-am regasit si speram sa ramai mai multisor la acest subiect. Si eu m-am delectat cu pozele tale, esti f priceputa in a suprinde frumusetea naturii.[olala]
Dragele mele, am pus si eu cateva poze noi:
https://picasaweb.go...784741929784578

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -