Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (18)


199 raspunsuri la acest subiect

#31
Cristina_OR

Cristina_OR

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 631 mesaje

Postat 28 martie 2011 - 16:15

buna ziua din nou la toate gradinaresele[flo]

vin si eu cu aceeasi problema cu patrunjelul la ghiveci[:)].am luat mai mult in joaca doua plicuri de seminte din profi, un soi cu frunza creata, si unul obisnuit, pentru frunze.le-am imprastiat in cate un ghiveci fiecare(cam un sfert de plic), ghivece din plastic, cu ceva amestec de pamant de flori, unde nu mai aveam planta respectiva.cel cu frunza creata vad ca a rasarit, e plin ghiveciul cu plantute mici-mici, dar sunt prea dese, parerea mea.celalalt nu a rasarit nici macar un fir.acum, intrebarea mea ar fi, ce sa fac cu cel care a rasarit??sa le mai las sa creasca un pic, si apoi sa il raresc, iar restul ce ramane in ghiveci sa-l pastrez pt mancare???

si cam cum ar trebui udat???

eu ma bucur ca macar a iesit ceva, in prima faza[:)]


Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)






#32
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 28 martie 2011 - 17:14

Cristina, eu as lasa patrunjelul acolo, e drept ca nu am pus niciodata in ghiveci, doar in curte, dar nu se repica, deci lasa-l asa. De udat doar sa fii atenta sa-l uzi cand e pamantul mai uscat, nu-i place prea multa apa...



Azi la noi au venit baietii sa aereze gazonul si sa dea cu ingrasamant, de asemenea sa-mi puna in functiune instalatia de apa. Abia astept sa vad iar gazonul verde-crud! [pk]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#33
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 29 martie 2011 - 00:27

acum am ajuns si eu la calculator, dupa ce mi-am incheiat programul de seara [:)]

gradina toata este a noastra, si solariile si livada si este langa Medias. de lucrat, mai mult dupa-masa si in week-end (ne bucuram acum ca a crescut ziua [:)]). vara suntem mai mult acolo, ne prinde de multe ori ora 22 in gradina
capsuni am avut o gramaaaadaaa ... am facut dulceata, sirop si am mancat pe saturate [pofta]
baieteii sunt de fapt un baiat si o fata [:)], de 6 si aproape 4 ani [:)]

Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#34
FlyLady74

FlyLady74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 30 martie 2011 - 17:05

Ce dragute sunteti la subiectul asta ... [flo]
Am vazut mai demult, la tata, ca lua gainat de pasari si il folosea ca ingrasamant. Il punea intr-o galeata, il amesteca bine cu apa si il punea in gradina.
Eu pot pune la plantele din ghiveci, ca ingrasamant, gainat de la porumbei? Trebuie inmuiat in apa sau se pot pune bobitele direct pe pamant?
Multumesc [flo]

#35
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 30 martie 2011 - 18:48

multumesc de sfat, am semanat carciumaresele si seminte de garofite, prima data incerc, sunt tare curioasa ce iese







gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#36
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 11:47

zuzi... si eu am pus seminte de garofite in jardiniera saptamana trecuta..dar nu vad nici un semn inca.
Am nevoie de ajutor...aseara soacra-mea mi-a spus ca ma lasa, daca vreau, sa plantez in gradina.Imi da o parte sa ma ocup de ea.Acum.."partea" e destul de mare zic eu...da nu ma intrebati cat ca nu stiu sa aproximez..
Asa...CE PLANTEZ? Nu am nimic..deci tre sa cumpar semnite sau ce sa cumpar?Oricum NU rosii pentru ca noia jungem acolo doar lunea, miercurea si in week-end.Deci nu pot uda zilnic.
Deci ce sa plantez?Si niste sfaturi de incepator incepator..nu am pus niciodata mana pe sapa.
multumesc!

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

#37
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 12:06

buna dimineata,

Lorellay, poti sa pui ceapa, usturoi, morcovi si patrunjel, salata, spanac, ridichi, poti sa pui mazare, fasole, cativa dovlecei ... astea nu sunt asa pretentioase, adica nu-ti solicita atentia zilnic [:)] ... mai tarziu poti sa pui rasaduri de rosii, ardei, vinete, astea sunt mai pretentioase, pentru ca trebuie udate mai des si trebuie facute si tratamente ... poti sa pui si cativa cartofi, dar pe astia ii ataca gandacul de colorado (la fel si pe vinete) [:(] ... mie imi place foarte mult porumbul si de aceea in fiecare an avem si cateva randuri de porumb de fiert [:)]
ca si fructe, poti planta capsuni, sau cateva tufe de coacaze/strugurei sau zmeura (plantate pe marginea gradinii)


Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#38
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 12:33

multumesc..deci ceapa, usturoi, morcovi, salata, fasole(da vreau sa pap boabe, nu pastai), mazare, sfecla rosie, patrunjl, telina.
Acum..toate astea cum le pun?Stiu cum se pune ceapa si usturoiul..din catei de usturoi si arpagic.Dar mai departe?

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

#39
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 13:04

morcovii si patrunjeii ii semeni pe straturi (eu asa le zic la astea [:)]). pamantul trebuie sa fie bine maruntit, incerci sa presari semintele cat mai rar pe randuri, ca sa nu ai prea multa treaba apoi cu raritul (oricum va trebui sa-i mai raresti[:)]) ... dupa ce acoperi semintele e bine sa tasezi putin pamantul, pentru ca semintele sa faca priza cu pamantul

mazarea o poti pune tot asa, pe straturi, la distanta de 15-20 cm intre randuri, ca sa poti sapa intre randuri ... noi nu am pus araci de sustinere la mazare, nu creste foarte inalta, mai cade la pamant dar nu apuvca sa se strice pentru ca o culegem [:)]

telina noi am pus de obicei din rasad, sfecla rosie am avut intr-un an, din seminte

fasolea, daca o vrei boabe, trebuie sa o lasi pana se coace, adica pe la sfarsitul verii ... fasolea o poti semana in "cuiburi", cate 2-3 boabe. noua ne place mai mult fasolea urcatoare, cand incep sa-i dea "antenele" trebuie sa-i pui araci de sustinere ... poti sa pui de doua feluri: alba sau "pestrita", depinde de care iti place [:)]



Mamica de D&M

_______________________________________________________________________________________

"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#40
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 13:07

lorellay, daca nu poti uda des, atunci pune mai mult radacinoase si bulboase gen usturoi/ceapa. Toate le pui din seminte cumparate.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -