Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 7 voturi

Diaspora injurata. De ce pina la urma?


435 raspunsuri la acest subiect

#11
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:21

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
mda, asta in conditiile in care diaspora baga milioane de euro in tara din care a plecat...**************Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |
Deh Mirela asta nu se vede din avion, dar cand le trebuie cate o chestie, suna repede la vasilica din italia, la georgica din spania...sunt pline satele romaniei vara de masini cu numere d-astea, sunt pline satele de case construite de oamenii astia care numai ei stiu ce trag acolo si cum traiesc[bang].Buna dimineata in primul rand...in al doilea rand de-aia nu mai ploua in Olanda sau alte tari ca ni se spune ca nu mai avem drept de vot[alcool]...sa puna mana sa citeasca o Constitutie ceva si sa vada ca atata vreme cat ai pasaport romanesc, cetatenia tarii tale, cat timp vii sa cheltui bani prin restaurantele patriei(hahaha, o sa rada acum cativa[alcool], dar fara clienti nema restaurant, nema ospatari, nema papa la copii ospatarului si asa mai departe)...atata timp cat se vine cu valuta si se schimba in Romania, cat se vopsesc porti in comune uitate de Dumnezeu pe banii astora fraieri Domne si nostaligici care isi aduc copiii pe la rude sa isi exerseze romana aia, limba tarii aleia care pentru ei e asa o chestie exotica...atata timp cat punem suflet si ne intoarcem la radacini(strangand la ciorap mia sau miile alea de euro de dat pe biletele de avion), sa vina vreunu sa mi-o spuna in fata ca n-am dreptu sa ma implic civic si social in tot ceea ce priveste romania.[hot]

#12
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:21

Citat:
citat din mesajul lui d_melli
Milioanele de euro pe care le tirmiteti acasa le bagati in buzunarul tarii? Platesc parintii vostri , rude , prieteni impozite la stat pentru ei? Sau voi ii trimiteti direct la buget?Cel mai destept intotdeauna cedeaza!Irina [gravi] 33+ cu [fetita]
no comment**************Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#13
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:21

si mi-a mai venit o idee. poate alde hrebenciuc zic asa doar ca sa va faca la nervi, sa va enervati si data viitoare sa nu mai mergeti la vot ca sa iasa numai cum vor ei.

sint sigura ca n-ati vrea sa le faceti jocurile [flo]



@

#14
gioto

gioto

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:22

si eu MULTUMESC diasporei !!

am zis de aseara ca diaspora va hotari si ma bucur ca a fost asa !!


#15
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:23

Laura, eu nu fac parte din diaspora, dar o sa-mi permit sa-ti raspund.
Cred ca diaspora e injurata numai de cei carora li s-au innecat corabiile la mal [8D]. Pe mine m-a scarbit toata campania asta, manipularea din presa si de la TV. Insa dumnealor nu au realizat ca daca in tara pot manipula, nu la fel vor putea proceda si in afara. Si au fost asa de siguri de castigul lor (cu toate mizeriile lor am crezut si eu, la un moment dat, ca vor reusi), incat au ignorat cu desavarsire diaspora (si bine au facut [:D]).
Am trait din plin perioada Iliescu+mineriade si stiu ce inseamna PSD. Nu vreau o intoarcere in timp! Pentru ca da, celebrul guvern Johannis nu ar fi rezistat nici 6 luni (cele cerute de J. ca sa ramana si primar si premier. oare de ce?). Apoi, dupa vreun an, s-ar fi marit taxele (va aduceti aminte ce impozite aveam?). Si ar fi fost o gramada de miscari sociale, miscari in care toti s-ar fi plans de somaj (4 din 5 bugetari ar fi zburat, nu? si ca sa nu interpretati nu, nu sunt bugetara), de bani putini, etc, toti ar fi vrut mai mult si... gata intoarcerea in timp! Cel putin asta e senzatia mea! Aaaa, si n-am spus absolut nimic despre ceea ce este cel mai important: libertatea cuvantului! Am vazut destule zilele acestea pe antene si pe realitatea care sa-mi confirme acest lucru.
Aceasta este parerea mea. Ma bucur insa ca a votat diaspora si, din partea mea, pentru diaspora: respectele mele[asia]!!!

#16
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:23

d melli, mai am o completare: diaspora chiar s-a organizat, pe DC avem cea mai mare comunitate a diasporei romane. Asta e chiar serios, cu date.



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#17
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:24


Citat:
citat din mesajul lui d_melli

Milioanele de euro pe care le tirmiteti acasa le bagati in buzunarul tarii? Platesc parintii vostri , rude , prieteni impozite la stat pentru ei? Sau voi ii trimiteti direct la buget?


.. si doar ca, cu acei banuti, se face vanzare si se ajuta comertul din RO, pintre care si de produse romanesti.. adica locuri de munca si deci papica in burtica la alti romanasi...






Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)


#18
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:27

Citat:
citat din mesajul lui d_melli

Milioanele de euro pe care le tirmiteti acasa le bagati in buzunarul tarii? Platesc parintii vostri , rude , prieteni impozite la stat pentru ei? Sau voi ii trimiteti direct la buget?
De ce nu se sesizeaza diaspora si cand se maresc taxele in tara, impozitele, creste infractionalitatea, in general de ce nu va implicati mai mult dc tot va pasa atata?De ce nu va faceti organizatii cu care sa va implicati?

Cel mai destept intotdeauna cedeaza!
Irina [gravi] 33+ cu [fetita]


Hai ca asta a fost din "putu gandirii"...deci sa ma duc io sa-mi fac organizatie sa prind criminalii[alcool], sa ma duc io sa fac lobby pentru scaderea taxelor.

Bey eu am zis-o, aseara pe un chat, nu-i nimic, daca tot e asa bine fara "parerea astora" din diaspora, no problem...sa vina varu meu daca vrea sa ma vada el in Olanda, ca tot zicea ca nu e pro-Base...sa bage el bani in canalizare la bunica mea(da, la negru, ce draq, nu crezi ca m-am dus la fisc sa le zic, ca eu vreau sa o ajut pe o batrana de 70 si de ani sa aiba o buda mai civilizata la cocarlatii din deal[alcool])...si in general ce mai decurge din chestiile astea adunate la un loc.

#19
carla28

carla28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 689 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:28

Multumim diasporei pentru efortul si unitatea de care au dat dovada[flo]



POZE



"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadata cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Buechner)

#20
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 14:28



Votul diasporei: 115.831 de romani au votat pentru Basescu, 31.045 pentru Geoana





sursa





Multumim frumos Diaspora!



Multumim frumos Moldova de peste Prut!






[flo][flo][flo]








Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -