Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Treburile gospodaresti si adolescentii


24 raspunsuri la acest subiect

#21
Natalis

Natalis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 03 iulie 2006 - 14:18

Asa e ! Nu este nimic rusinos in a face curatenie dupa propria-ti persoana, dar am observat si eu la liceu in discutiile cu colegii, ca esti considerat mai cool si mai smecher daca fac altii curatenie dupa tine. E ca si cum ai avea un alt rang, atat in familie cat si din punct de vedere social. Aberatii...o sa treaca cu timpul. Eu imi fac curat in camera si am hainele in sifonier aranjate la dunga ![il] uneori incep si fac curat din propria initiativa in toata casa : aspirat, ordine, spalat, sters praful etc. Ma simt bine cand fac asta, chiar ma relaxez. Nu inteleg de ce atata fuga pe capul adolescentilor de munca in general. Poate si pentru ca au fost crescuti in ideea ca sunt si ei mici, iar acum cand mamele au nevoie de ajutor nu se mai inteleg cu ei. Asta e ! Copiii trebuie educati de la 3-4 ani in ceea ce priveste curatenia in casa si nu tocmai acum cand sunt distrasi de cu totul alte activitati. Plus ca in general mamele de baieti tind sa ii lase in pace. Ii pun sa faca atat cat le trebuie lor, ca mame ajutor, adica nu ii invata si alte lucruri cum ar fi gatitul sau shoppingul mai serios. Probabil ca lasa asta in seama viitoarelor nurori, pentru ca "baiatului mamei" sa ii fie bine. Am observat ca asa se intampla in multe familii si e pacat. Baiatul isi poate ajuta de mic mama, bunica apoi prietena, logodnica, sotia.

Orice sut in fund e un pas inainte.

#22
vulpitzayam

vulpitzayam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 04 iulie 2006 - 18:26

Eu consider ca un copil de modeleaza dupa parinti si evident , daca este un autodidact , lucrurile se imbunatatesc.

De la 14 ani , parintii mei au divortat si dupa un slalom cu bagajele de la mama la tata , invers , am ramas la tata.

Din acel moment am inceput sa fac mancare , curatenie , calcat , spalat , piata , nu pe ultimul loc fiind scoala.

In clasa a 9a am intrat prima pe liceu , in timpul liceului m-am mentinut in primii 3.In vacante am lucrat si am castigat bani frumosi.

Vara viitoare ma marit.Vreau sa spun ca am timp de toate.

Conteaza foarte mult parintii....sa te faca sa intelegi ca munca nu este o corvoada.......ca este necesara si ca nu trebuie sa ti se ridice statuie pt. ca faci unele lucruri.

Aici gresesc mult , mai ales mamele.Sa nu isi strice fetele unghiile , unele nici macar nu isi spala chilotii(scuzati de expresie).

Un lucru pe care o sa il aplic pentru copiii mei....responsabilitatea.

Iar in al doilea rand ...trebuie impamantenita ideea ca nu totul li se cuvine.

Va pup



My pictures



#23
morgane

morgane

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 622 mesaje

Postat 04 iulie 2006 - 18:39

Fetita mea are 12 ani si ca orice adolescent, nu are tragere de inima in a face ordine in camera ei. Astfel incat a trebuit s-o motivez: pt fiecare ajutor spontan (in bucatarie, in ingrijirea cainelui, in a face oridine, curat ...) primeste un bon cu data cand s-a petrecut "actiunea" si motivul pt care l-a primit. Daca strange 5 bonuri primeste 1 euro. Eu merg pe principiul ca orice ban trebuie castigat si apreciat. Poate va ajuta cu ceva. Incercati!

#24
Natalis

Natalis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 05 iulie 2006 - 00:42

Buna ideea morganei ! Si cred ca se poate aplica la toate varstele. La mine a functionat :D

Orice sut in fund e un pas inainte.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -