Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Treburile gospodaresti si adolescentii


24 raspunsuri la acest subiect

#1
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 01 martie 2006 - 21:25

Dragelor, eu sunt de moda veche, consider ca treburile gospodaresti se fac impreuna, fiecare la nivelul lui. Copiii mei au zilnic de facut ceva in casa, cel mare bate la batator patura din dormitorul nostru ( e mare, pufoasa si grea), cel mic curata ladita pisicilor, amadoi au grija sa avem apa, paine si mancare pentru pisici. La sfarsitul saptamanii aspira in camera lor si in hol si sterg praful. De asemenea, au obligatia sa-si pastreze patul curat si sa-si puna hainele (spalate si calcate de mine) in dulap, ordonat.

E mult, e putin? Au inceput sa riposteze si nu vreau sa ma cert cu ei. Adolescentii vostri cum reactioneaza?





Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia



#2
ingerash

ingerash

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 680 mesaje

Postat 01 martie 2006 - 23:24

ma bag si eu in seama ca adolescenta ce sunt [:D]
si eu imi fac ordine la mine in camera si nu o las pe mama sa se bage asa ca 80% din timp e ... dezordine [:D]
Cred ca ii convingi daca le oferi niste recompense, daca faci patul primesti atata, sau primesti etc sau ai voie acolo....
la mine asta a functionat intotdeauna, daca ai media....ai voie in vacanta la prietenii de dincolo, asa ca ccc cu gandul la vacanta am tras cu dintii de media de liceu
Sper ca ai inteles ceva din ghiveciul care ti l-am scris aici, daca mai vrei detalii, mai ceri.

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru cã nu se stie [8**]cine se poate îndragosti de zâmbetul tãu!


#3
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 02 martie 2006 - 00:57

Esti o draguta, chiar vreau si parerea voastra, a celor tineri [bis]

La mine problema nu este ca trebuie sa le promit marea cu sarea ca sa faca ceva, problema mea este sa nu cumva sa ajunga prea docili, copiii mei fac ceea ce le spun si asta intreb, e ok sa le cer sa faca toate astea?

E mult, e putin, e ok?



Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia



#4
criss

criss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 02 martie 2006 - 21:15

Buna seara,

he...he Craciunitzo...e bine ca ai tai fac zilnic ceea ce le ceri.

Al meu baiat aspira la el in camera si isi tine in ordine cartile si caietele ( cat de cat),isi mai pune hainele la sfarsitul zilei in cos, la spalat ( oricum nu imbraca doua zile la rand aceleasi haine).

In rest ...este o dezordine la el in camera...in dulapul de haine fac numai eu ordine ca nu se pricepe ( cica ) . Eu am voie sa aranjez doar hainele ca daca aranjez altceva se plange ca nu le gaseste nimic....asa ca fiecare cu ale lui. Nici mie nu imi place sa mi le aseze cineva.
Patul il face doar cand are colegi in vizita..sau cand il fac eu.
Oricum, daca se intampla sa nu aspire nu ii atrag atentia, stiu ca probabil a avut alta treaba, oricum, vine saptamanal cineva sa ma ajute la curatenie...asa ca nu-i mare bai.
Daca nu face, nu il cert, stiu ca oricine are momente in care nu are chef de nimic.

Cumparatul apei minerale este datoria lui.

Io-s multumita , nu este praf, murdarie, doar asa...o dezordine placuta....poate ca accept pentru ca si eu sunt dezordonata.


criss



#5
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 12:14

Hmm...interesant subiect

Craciunito, pai eu sunt de-a dreptul invidioasa daca baietii tai zici ca fac toate astea.
Al meu nu face mai nimic decat dupa indelungi rugaminti si/sau certuri.
Ce-i drept e doar vina mea, eu l-am invatat asa. Cel putin dupa ce am divortat, nu mai stiam ce sa-i mai fac ca sa-i fie bine. Cred ca l-am cam alintat.
Totusi se duce afara cu cainele, sau duce gunoiul, sau cumpara ce am nevoie, dar toate astea numai la cererea mea, in nici un caz nu ar face ceva din proprie initiativa.
La cererea mea, dar in ritmul lui, adica trebuie sa-i repet de cateva ori ca trebuie sa duca cainele afara, de exemplu.
In camera lui de cele mai multe ori e un haos care simt ca ma sufoca, mai ales ca eu sunt ordonata de felul meu si ma irita tot ce nu e asezat cum trebuie, pe locul pe care trebuie sa fie.
Inca mai sper ca am sa-l aduc pe calea cea buna cu rabdare si tact.
Eu l-am invatat asa, eu trebuie sa-l si dezvat, nu?

Iulia



#6
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 15:13

Hello KUKI [hia]

Nu ai de ce sa fii invidioasa, copiii mei au stat (si stau) foarte mult singuri, suficient de mult incat sa imi simta lipsa, cand veneam seara acasa ma tranteam in pat si ii rugam sa ma ia in brate, sa-mi faca masaj, sa-mi faca un sandvis, pe ei ii amuzau toate astea dar in timp a devenit obicei si s-a dezvoltat :)

Cea mai mare placere a mea este sa ma pieptene cel mic, ma piaptana usor, meticulos, ma intreba din cand in cand daca imi place si eu aproape ca adorm. Treburile gospodaresti intra in aceeasi categorie, ii rog sa ma ajute si ei stiu cat de obosita sunt si ma ajuta. Uneori ii sun de la firma, inainte sa plec, ii rog sa faca una sau alta ca sa nu ma enervez cand intru in casa.

Cel mare, insa, a inceput sa riposteze, ca e fraier, ca rad prietenii de el, pai de unde stiu prietenii ce face el si de ce ar fi rusinos sa-ti cureti mizeria si sa fii ordonat? Poate gresesc, nu as vrea sa iasa doi papa-lapte [ups]



Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia



#7
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 17:14

Ma indoiesc ca vor deveni niste papa-lapte. Mai degraba al meu e genul care va deveni un stangaci in toate cele si un neajutorat.
Mereu am admirat barbatii care reusesc sa se descurce singuri, sau care macar reusesc sa faca lucruri elementare fara stangacie si fara sa li se para ca prin asta se injosesc cumva.
Eu ma tem ca nu cumva deja sa-i fi format baiatului meu ideea ca "asta-i treaba de femeie", cand e vorba de facut ceva prin casa.
Mai ales ca gratie tatalui lui i s-a inoculat din plin ideea ca femeia e cumva inferioara barbatului si datoare sa faca toate muncile de jos, eventual avand doar obligatii, nu si drepturi.
Hai ca o iau pe aratura si-mi amintesc de vremuri pe care vreau sa le uit, dar care vreau nu vreau, uite ca au lasat urme si rani adanci si pentru mine si din pacate si pentru copil.
Atitudinea fata de camin, fiind doar un exemplu.

Iulia



#8
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 22:14

Of, KUKI draga, cate mai tragi si tu [greutati]

Da' ii fain tare cu adolescentii astia, nu ne plictisim :)))





Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia



#9
ingerash

ingerash

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 680 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 23:14

quote:
Originally posted by craciunitza

Da' ii fain tare cu adolescentii astia, nu ne plictisim :)))







[cool]
[cool]
[cool]
[cool]

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru cã nu se stie [8**]cine se poate îndragosti de zâmbetul tãu!


#10
Ana-Maria21

Ana-Maria21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 370 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 23:23

Craciunitza eu nu cred ca baietii tai o sa devina doi papa lapte.Invata ca in viata trebuie sa ajuti femeia mai ales ca tu muncesti mult dupa cate am inteles si e normal sa te ajute cu treburile.Daca stateai acasa sau munceai mai putin mi se parea cam mult ce de dai sa faca(stersul prafului...)dar daca nu prea esti pe acasa e ok invata sa aibe grija de ei.Imi place ce fel de mamica esti.Sa stii ca pe mine nu ma invata mama mea sa fac chestiile astea.Adica avea unele asteptari dar ca sa le faca copii trebuie intai sa-i inveti niciodata nu o sa faca din proprie initiativa.Va pup.

invidia dezleaga limbile oamenilor asa cum admiratia le amuteste


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -