Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (17)


157 raspunsuri la acest subiect

#11
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 14:44

quote:
Originally posted by mihairi

Fetelor, am si eu o intrebare la voi despre post. Ati reusit sa tineti post in timp ce alaptati? Daca da, ce ati mancat fara sa sufere bebe. Al meu bebelus are 6 luni si as vrea sa tin si eu post. Oare il afecteaza?
Ce ziceti? Ati incercat?

eu am tinut postul Craciunului si postul Adormirii Maicii Domnului - nu cred sa afecteze cu nimic... daca tu te poti abtine e bine... acuma, Postul Pastelui e mai greu... dar eu cunosc gravidute care l-au tinut, ceea ce eu nu am fost in stare niciodata!

acum, e o problema mai complexa la mijloc, pentru mine postul nu e ATAT de important, adica decat sa te certi cu cine stie cine ca tii postul, mai bine nu il tii - importanata e pacea[il]



mami de ileana si ioachim


#12
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 14:45

Gandacule,gata,te declar vinovata,m-am umplut de datorii si am cumparat si eu azi cartea.Pe viscoala asta,in loc sa stau frumusel in casa la caldurica am fost la Sophia,unde tocmai se terminase,si pe urma m-am dus la libraria aceea deschisa in Bucurestiul vechi(o stiti?).Acolo am cumparat ultimul exemplar si am corupt-o si pe o tipa care vazand cu cat zel dau juma' de milion pe ea a cumparat tot ce era in librarie sub semnatura parintelui Serafim.Asa ca ma duc sa-mi fac o ciocolata calda si ma cufund in lectura.[bonjovi]

Doina,multumesc,desi mai e un pic pana sa ajung femeie de 30 de ani[:D].Ma mai bucur si eu de scurta perioada in care inca am 29[:D].Doamne ajuta pentru surioara ta,ne rugam.

Joanna,nu pleca de tot,pliiizzz[pup]

Mihairi,eu n-am tinut post cat am alaptat,dar prietena mea a tinut doar vinerile fara carne,cu binecuvantarea duhovnicului.Daca incepi sa tii post,nu cred ca il afecteaza pe bb,dar ma gandesc sa nu te afecteze pe tine,ca o sa-ti epuizezi organismul.Eu am tinut postul mare de anul trecut cam la o luna si ceva dupa ce o intarcasem pe Ilinca,si mi-a fost foarte greu,caci deja organismul era slabit si m-am epuizat cu totul.Nu regret ca l-am tinut,dar mi-a fost mult mai greu sa postesc decat de obicei.Acum depinde si de persoana,vezi si tu cat de mult te simti in stare sa faci,si cere binecuvantare de la duhovnic.



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#13
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 14:54

irina, iti promit ca iti iau eu cartea! tot voiam sa fac milostenie... si iau salariul zilele astea! poate ne vedem chiar la Vasiliada[cool] dupa cum vedeti, aseara nu am avut somn... am mai citit inca 100 de pagini... este nemaipomenita! imi pare rau ca nu am putina vreme sa ma reculeg sa va scriu cate ceva mai adanc... chiar am pus niste semne ca sa copiez niste citate

doina - daca stii sa folosesti copy-paste, dai copy la link (in bara de stare, sus, unde scrii adresa) si apoi paste aici - poate te ajuta! cat despre carte, sunt multe fragmente din jurnalul Parintelui (s-a publicat cumva?) plus marturiile multor din cunoscutii sai - eu zic ca merita... chiar! fetele din America, si voi cred ca o gasiti pe acolo in original!

va pup si sper sa revin cand am mai mult timp si liniste!


mami de ileana si ioachim


#14
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 14:56

irinaaaaaaaaaaa[:D] voiam sa ti-o iau eu!!!! ooooooooooooof![alcool] cum facem?[:D]


mami de ileana si ioachim


#15
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 15:04

deci io noaptea citesc la cartea asta si imi vine sa-mi vand avutiile [:D] si sa merg in pustie [:D] si m-am gandit sa iau cartea asta cui vrea s-o citeasca, sa merg la editura sa iau mai multe exemplare, pentru cine mai vrea!

acum, rusine ca fac milostenie in gura mare acia pe net[:-)))] dar daca o vrea cineva, sa-mi scrie pm! irina, daca m-ai lasa sa ti-o platesc eu... mai ales ca inca nu e sigur cu revista[alcool]


mami de ileana si ioachim


#16
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 15:08

quote:
Originally posted by gandacelu
deci io noaptea citesc la cartea asta si imi vine sa-mi vand avutiile [:D] si sa merg in pustie [:D] si m-am gandit sa iau cartea asta cui vrea s-o citeasca, sa merg la editura sa iau mai multe exemplare, pentru cine mai vrea!acum, rusine ca fac milostenie in gura mare acia pe net[:-)))] dar daca o vrea cineva, sa-mi scrie pm! irina, daca m-ai lasa sa ti-o platesc eu... mai ales ca inca nu e sigur cu revista[alcool]

mami de ileana si ioachim

Gandacule,nu ma ispiti,ca sunt varza cu banii [:D]Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#17
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 15:51

Da, eu vreau cartea Irinei (dupa ce-o citeste), ca oricum voiam s-o cumpar si nu stiam cum. Trimit banii pentru carte si shipping zilele astea, cum facem ?

Si dupa aceea Gindacica poate sa-ti cumpere ea cartea, cadou.[:D] Vezi ce socoteli savante stiu sa fac ? Si cine iese cistigata ? Eu, ca-mi trimite cineva cartea la pachet ![:D]

#18
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 15:56

irina, oricum tie ti-o fac cadou, la tine m-am gandit din start cand mi-a venit ideea sa o cumpar mai multora... oricui, de fapt, care ar vrea sa o citeasca... chiar daca nu-l cunosc, chiar daca nu e ortodox, chiar daca nu e crestin... cred ca e o carte cu un mesaj dincolo de ea, o carte care vorbeste prin simpla ei prezenta, o carte atat de vie... pe mine m-a atras ca un magnet de cand am vazut-o pe raft... si nu m-am inselat... pur si simplu, ceva din ea m-a chemat la o intalnire cu mine insami (poate sunt incoerenta, scuzati, nu am prea dormit azi-noapte citind-o:) nu vreau sa scriu prea multe si cu prea mult entuziasm, ca sa nu va sufoc, dar cred ca este cea mai vorbitoare sufletului meu carte citita vreodata - nu vreau sa scriu ca e cartea preferata, pentru ca am multe carti preferate, pe care le iubesc, dar de asta m-am indragostit pur si simplu! nu vedeti? am innebunit di tat![:D]

aici este coperta: http://monasteryofst...eraphimRose.jpg

m-as bucura sa o mai fac cadou si altora, care isi doresc o astfel de intalnire...[flo]


mami de ileana si ioachim


#19
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 15:59

quote:
Originally posted by amuleta

Da, eu vreau cartea Irinei (dupa ce-o citeste), ca oricum voiam s-o cumpar si nu stiam cum.


TE IUBESC AMUUUUUUUUUUU[il][il][il]


mami de ileana si ioachim


#20
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 17:03

quote:
Originally posted by amuleta
Da, eu vreau cartea Irinei (dupa ce-o citeste), ca oricum voiam s-o cumpar si nu stiam cum. Trimit banii pentru carte si shipping zilele astea, cum facem ?Si dupa aceea Gindacica poate sa-ti cumpere ea cartea, cadou.[:D] Vezi ce socoteli savante stiu sa fac ? Si cine iese cistigata ? Eu, ca-mi trimite cineva cartea la pachet ![:D]
Amu,cred ca tre sa-ti ia Gandacica tie una noua ,ca eu citesc cu pixul in mana si deja exemplarul meu are multe sublinieri cu rosu :( Pe langa faptul ca e foarte bine scrisa,cartea are si multe imagini.Si cateva cu parintele Serafim dupa trecerea sa la Domnul,ii tot privesc chipul pur si simplu luminat si zambitor,plin de bucurie si pace,fara nici un rid,desi a murit la 48 de ani.O sa incerc sa pun pozele.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -