Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (17)


157 raspunsuri la acest subiect

#1
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 21:11

ortodoxie (16)



dau un copy-paste la ultimul meu mesaj:



haideti sa va scriu 2 randuri ca sunt cu puradeii pe creier despre Viata Parintelui Serafim Rose - a mai citit-o cineva?



Eu am gasit-o la mine in cartier cu un pret enorm, vreo 700.000, apoi am gasit-o la Vasiliada (o librarie-ceainarie cu specific ortodox chiar la universitate) cu 450.000 (e drept ca nu avea copertele cartonate, dar deh:))



cred ca este una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit! nu stiu ce sa faceti, nu mai mancati o saptamana, dar cumparati-o! Doamne, nu sunt acuma in stare sa scriu nimic, am citit vreo 100 de pagini, pur si simplu toata viata imi este in fatza ochilor, mi-am dat seama ca sunt moarta duhovniceste... cartea asta, atat de vie, despre un fel de Savatie american (cu o viata care trece de la desfrau la sublim;) - este si foarte bine scrisa, foarte cinematografic daca pot spune asa: chiar ma gandeam la A beautiful mind cand am inceput sa citesc, pentru ca este vorba tot de o minte geniala aflata in situatii limita - deci si ca roman este de exceptie... este buna si pentru atei (da raspunsuri la cele mai indraznete intrebari, pentru ca Parintele a trecut prin ateism, prin buddhism - dar nu asa, superficial, ci cu studierea textelor in original in chineza veche!) si pentru protestanti (este o analiza exceptionala, psihologic-sociologica a tuturor felurilor de viata prin care parintele a trecut) si pentru catolici, si bineinteles pentru ortodocsi - si mai vii, si mai morti sufleteste, si mai vamesi (asa ca mine), si mai cazuti in fariseism (asa ca mine) vreau neaparat sa scriu ceva despre cartea asta, chiar sa ma apuc si eu de un jurnal, PUR SI SIMPLU ESTE O CARTE CARE TREBUIE CITITA este o analiza a timpului in care traim de pe niste pozitii de exceptie, de o minte geniala si care a trecut prin toate cautarile posibile...



sunt curioasa daca a mai citit-o cineva?




mami de ileana si ioachim


#2
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 21:30

hihi, gandacica, l-ai descoperit pe Parintele Serafim?
Hai sa facem un fan-club, sa moara dusmanii[;)]
Eu am recomandat Ortodoxia si religia viitorului si Cartea Facerii la o gramada de combatanti de pe forum...Da cred ca nimeni n-a tinut cont de recomandarile mele[:(!]

#3
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 21:35

Bey Gandac nu ma chinui [sm] ,ca mi se scurg okii dupa minunatia asta de carte de cand a aparut,eram la Sophia cand au pus-o pe raft pentru prima oara.[q]Suntem la buget de austeritate rau de tot,da' pentru recomandarile tale ma bag la datorii...Cred ca fac o colecta prin familie,ca e ziua mea indata,macar o carticica merit si eu,nu?[:D](vorba vine carticica,fiindca nu cred ca-mi incape in geanta s-o citesc in metrou [:D])



Ascultati aici o predica despre Prima Saptamana a Postului Mare



P.S.Profita saptamana asta de dezlegarile la peste,ca pe urma ramai cu pofta. [:D]



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#4
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 22:52

doina, il stiam pe Printele Serafim, acum vorbesc anume de aceasta carte!

irina... eu sper ca... daca se publica scrisoarea ta vor veni niste fonduri pentru carticca asta[il]


mami de ileana si ioachim


#5
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 23:02

quote:
Originally posted by gandacelu



irina... eu sper ca... daca se publica scrisoarea ta vor veni niste fonduri pentru carticca asta[il]




mami de ileana si ioachim







Ce bine ar fi...[ruga][popa][iartama]



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#6
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 00:18

Wow, Gandacel, gata, m-ai convins, scriu si io la revista (poate-mi amintesc reteta de cozonac a bunicii[il])
Da serios acuma, ce-ar putea sa mai fie in plus? Ca Parintele a murit de douazeci de ani...Am luat tot ce a aparut sub semnatura sfintiei sale, acu ma gandeam ca au facut si ei un volum mai...cartonat...si au strans acolo tot...Nu e asa?
Adicatelea iar fac o gaura in budgetul lui barbatu-meu?

#7
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 00:24

Gandacica,nu am citit cartea,dar acum ca ai mentionat-o,ma uit dupa ea.Multumesc!Irina,pupici pentru link.
Doina,stii tu vorba aia''poti lua cu forta,dar nu poti da cu forta''?Ca o plastilina se muleaza pe societatea actuala.Ramane doar rugaciunea .
Dragele mele,ma cam retrag din discutii.Sa va spun sincer ,nici mie nu-mi sunt de folos momentan si mi-e ca smintesc.
Domnul sa va aiba in paza!



Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca



#8
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 03:27

http://www.orthodoxi...xis/fsr_84.aspx


mami de ileana si ioachim


#9
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 12:58

Joanna,[pup]...cunosc diferanta, cel mai greu e ca nu prea stiu sa ma rog. As vrea sa tin si eu oleaca de post de forum [:)] ca la mine e doar patima...
Gandacel, daca dai o cautare pe google, gasesti o multime de pagini de si despre Parintele Serafim. Da eu nu stiu sa dau linkuri[V]
Irina, multi ani fericiti intru Domnul, acu am observat ca vine ziua ta, si surioara mea e nascuta tot la inceputul lui martie...
Sa ne tineti pumnii, ca nastem pana la Pasti, si sa o pameniti si pa ea, o cheama Irinel-Veronica[flo]

#10
mihairi

mihairi
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 14:03

Fetelor, am si eu o intrebare la voi despre post. Ati reusit sa tineti post in timp ce alaptati? Daca da, ce ati mancat fara sa sufere bebe. Al meu bebelus are 6 luni si as vrea sa tin si eu post. Oare il afecteaza?

Ce ziceti? Ati incercat?



2 baieti frumosi







Miha+Ciprian(10.06.03)+Iustin(10.09.05)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -