Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Depresie- va cer ajutorul !


89 raspunsuri la acest subiect

#1
cornelia_laura

cornelia_laura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 11:26

Nu as fi crezut ca voi ajunge sa ma lupt cu asa ceva. Si totusi acum o saptamana am ajuns pentru prima data la un psihiatru. Am stat mult de vorba si in final mi-a pus diagnosticul de tulburari afectiv depresive si anxietate. De o saptamana sunt sub tratament cu Cipralex(antidepresiv). Totul a inceput acum vreo 3 saptamani cu o stare de panica nejustificata, stare generala proasta, accese de plans, tristete. Starile astea apareau la 2-3 zile, apoi zilnic pana am ajuns la medic. Si cel mai rau e dimineata dupa trezire. Parca imi pare rau ca s-a facut dimineata, ma apuca plansul si nu reusesc sa ma mobilizez. Asta in conditiile in care am 2 copii minunati si un sot foarte bun.

De cand fac tratament simt o ameliorare, mi-am mai revenit un pic dar stau mereu cu teama ca starile acelea pot reveni. Plus ca medicamntul imi da si multe reactii neplacute: uscarea gurii, agitatie, dureri de cap, ameteli.

Am slabit intr-o saptamana 5 kg pentru ca nu pot manca. Numai gandul la mancare imi face greata.

Asa ca va cer ajutorul[help]! Daca ati trecut prin asa ceva sau aveti cunostinte care au depasit depresia, invatati-ma si pe mine cum sa o fac. Imi doresc din tot sufletul sa-mi revin, copiii mei au nevoie de mine! Ce alte terapii in afara celei medicamentoase m-ar putea ajuta?

Asta seara am programare si la un psiholog.

Va multumesc.



Cornelia, mami de[bicla]Eduard si[copil] Eric



MAI 2007 [foto]



#2
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 11:43

Depresia este o afectiune care dureaza [bang], in general imbunatatirea se face cu pasi mici, in timp. Catodata dupa 2 pasi inainte urmeaza unul inapoi [bang]. Cel mai important este sa ai sprijin si intelegere de la cei din jur si multa rabdare. Cauta sa vezi ce anume te streseaza cel mai tare si incearca sa elimini sau sa limitezi stresul. Relaxeaza-te si incearca sa faci activitati placute, cauta-ti un hobby. Depinde si ce anume ti-a declasat depresia.

#3
cornelia_laura

cornelia_laura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 11:51

bird70, multumesc de raspuns. Se pare ca statul acasa de 3 ani, singura toata ziua cu cei mici ar sta la baza declansarii depresiei. Intradevar am ajuns la epuizare fizica dar nu credeam ca ma poate afecta psihic. Chiar aveam in gand sa mai facem un bebe. Si totul a venit ca "din senin". Probabil ca am avut semne ca cedez dar nu le-am luat in seama. Sotul ma sustine, atat cat intelege, dar el e toata ziua la servici. Medicul mi-a sugerat ca dupa stabilizare sa intrerup CIC 2 si sa ma intorc la servici, sa gasesc o solutie pentru copii.



Cornelia, mami de[bicla]Eduard si[copil]
Eric



MAI 2007 [foto]



#4
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 12:10

Buna Cornelia,
In primul rand vreau sa-ti spun ca nu este nicio rusine ca ai ajuns la psihiatru, ci este primul pas si cel mai important in vindecarea acestei afectiuni.
Depresia se vindeca!
Cum?
Cu rabdare, multa rabdare, suport din partea familiei si nu in ultimul rand credinta in Dumnezeu!
Sfatul meu e sa tii legatura cu doctorul care te trateaza, sa iei medicatia asa cum ti-a prescris-o si rezultatele nu vor inceta sa apara.
De obicei dureaza, poate dura chiar si mai bine de o luna pana ce antidepresivul va ajuta la stimularea serotoninei, ca asta e responsabila in primul rand[bang] de apaitia depresiei!
Vei vedea singura cum iti va fi mai bine, vei avea din nou chef de viata si incet, incet toata negura care s-a abatut asupra ta va disparea.
In privinta efectelor secundare ale medicatiei , si acestea vor disparea dar lasa-i organismului tau timp sa se obinuiasca cu ele.
Stiu ca acum nu poti, dar stii cum se spune, speranta moare ultima, auto-sugestioneaza-te ca totul va fi bine si poate ca n-ar fi rau si niste sedinte de psihoterapie!
Ai grija de tine si...multa sanatate!



Doamne cu puterea Ta, ajuta-i micutei Diana sa se faca bine!

#5
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 12:22

un antidepresiv naturist este Vitaroz, se gaseste in farmacii si la magazinele cu produse naturiste; eu ii dau mamei la recomandarea medicului tot pentru depresie/anxietate si este fara efecte secundare.



sanatate multa!



editez ca sa corectez numele medicamentului in VITAROZ...mii de scuze, viteza...



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !

lyme suport romania

Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]



<< rabdarea este cheia fericirii >>



#6
cornelia_laura

cornelia_laura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 12:36

giulia, nici nu iti inchipui cat bine imi face mesajul tau[asia]. Am impresia ca traiesc un cosmar si ca am sa ma trezesc sa-mi dau seama ca am visat de fapt. Simt ca parca toata viata mea s-a zdruncinat si ma uit la astia mici cata nevoie au de mine. Parca as duce o lupta cu mine insami si recunosc ca mi-e foarte greu. Astazi ma duc din nou la psihiatru(m-a chemat dupa o saptamana) sa vedem cum merge tratamentul. Mai rau e ca vad ca imi da si niste dureri de cap aiurea, pe care nu le aveam pana acum, si imi simt capul zapacit. Si diseara incep si psihoterapia ca sunt constienta ca singura doar cu medicamente nu fac fata.

Maria, multumesc de sfat[flo]. Nu stiu insa daca merge cu tratamentul pe care il fac. In prospectul de la Cipralex scrie ca e contraindicata inclusiv asocierea cu Sunatoare, ca ar argava efectele secundare. Am sa ma interesez.



Cornelia, mami de[bicla]Eduard si[copil]
Eric



MAI 2007 [foto]



#7
Witchie

Witchie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 779 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 12:48

Count your blessings! Faptul ca ti-ai dat seama ca ai o problema e primul pas spre vindecare. Daca medicatia pe care ai primit-o iti face rau poti cere sa fie schimbata. Incearca sa iesi putin din casa, a faci ceva ce iti place tie, sa te intalnesti cu prietenele pe care nu le-ai vazut de mult timp.

Si cand ti-e mai greu gandeste-te la ce e bun in viata ta si n-ai schimba pentru nimic in lume.

Fruntea sus!





Anda, mama Irinei

domnisoara Irina

Un pui de somn si-un inger bun...



#8
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 12:53

Sunatoarea ca antidepresiv natural este recomandata in starile de depresie foarte usoare asemanatoare cu tristetea.
Asociat cu medicatie antidepresiva de tip SSri , efectul poate fi devastator!
Asa ca ..no way!
Explica-i dr tau Cornelia de aceste dureri de cap care au aparut dupa tratamentul prescris, poate iti va recomanda niste analgezice.
Foarte importante in aceasta perioada sunt plimbarile in aer liber , in special seara si igiena somnului.
Se recomanda cel putin 8 ore de somn in incapare aerisita!
O cana cu lapte caldut indulcit cu miere ajuta mult inainte de somnic.
Nu forta nimic gandindu-te cum ai ajuns aici, repetati ca sunt mii de oameni care sufera de depresie (in special noi femeile), iar tu ai facut cel mai important pas spre vindecare:faptul ca te-ai adresat medicului psihiatru.
Si cum spuneam, rabdare , multa rabdare caci va trece si vei putea zambi din nou!
Te pupisc si sanatate maxima!

Doamne cu puterea Ta, ajuta-i micutei Diana sa se faca bine!

#9
Clover

Clover

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 972 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 13:27

Depresia e cumplita, ce ma ingrijoreaza e ca tu simti simptomele de 3 saptamani si deja te-a pus pe medicatie. Medicatia asta e cu du-te vino. In mod categoric nu lua nici un alt tratament, pastila naturista fie ea si pentru altceva fara sa intrebi daca le poti combina.

Cat de mult iesi din casa fara copii? S-ar putea sa ai succes mai mare daca incepi sa iesi cu prietenele de 2-3 ori pe saptamana.

Grow where you're planted.


#10
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 14:40

Cornelia draga [pup], cred ca mai degraba ar trebui sa apelezi la un psiholog bun. Nu stiu daca doar medicamentul ala te va ajuta. Tu trebuie sa-ti regasesti in tine bucuria de a trai, de a avea o familie asa frumoasa. Trebuie sa inveti sa-ti constientizezi lucrurile bune din viata. Ai nevoie de mai mult decat o pastila. Poate chiar de un suflet caruia sa i te destainui in totalitate, sau de un umar pe care sa plangi daca simti nevoia...



URGENT__________________________________________________________

Tzuni [sofer] mic si drag si scump si grasunel si... pisicos






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -