Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu scrie de pe tabla?


213 raspunsuri la acest subiect

#21
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 21 februarie 2011 - 21:13

Caro, vorbeste cu invatatoarea, intreb-o daca e multumita de ce stie copila si intreab-o care e rostul scrisului asta (caruia, in cazul vostru - copil cu rezultate foarte bune - chiar nu-i vad alta utilitate in afara unui banal exercitiu de scriere).



Daca zice ca e multmuita de cum se descurca copila, iar problema copiatului de pe tabla e la ea o idee fixa pe care nu poate sa o justifice satisfacator, spune-i ca nu are rost sa-si faca griji, ca tu o sa vorbesti acasa cu fetita, ca se va remedia in timp bla-bla.



IN acest caz, spune-i copilei un adevar prelucrat pentru puterea ei de intelegere, arata-i ca esti alaturi de ea, ca o intelegi de ce nu scrie, dar ca, deh, trebuie respectate si reguli dintr-astea fara noima.

Eu cred ca e foarte important sa ii ajutam pe copii sa-si dezvolte spiritul critic si sa nu devina robotei care executa orbeste orice li se cere.















~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~












#22
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 21 februarie 2011 - 21:15

Citat:
citat din mesajul lui arminad

Citat:
Daca nu veti fi consecventi va deveni borderline - adica va transforma aceste deficiente ca fiind ceva firesc, statusul ei se va schimba, conceptia se va schimba, ceva de genul "merge si asa, ce are?". Consecinetele se vor vedea atat pe termen scurt cat mai ales pe termen lung.


'Consecinta pe termen lung' va fii ca intr-o zi va scapa naibii, in sfirsit, de scrisul asta fara noima cind va incepe sa scrie pe calculator.

Tu stii citi oameni destepti si de succes am auzit spunind ca s-au nascut a doua oara cind au scapat de scrisul de mina si au fost lasati sa sa scrie pe calculator?

Carolinah, eu i-as cere copilei sa se concentreze pe continut si sa isi copieze temele.



Cati? Nu de alta dar eu 37 de ani, studiez inca si inca avem teme pe care le scriem de mana tocmai ca sa se vada ca ne folosim cerebelul si nu doar Copy/Paste.

Carolinah, poate micuta nu are deficiente de atentie gen ADHD dar poate avea sigur un deficient de atentie in privinta copierii de pe tabla. Faptul ca are de copiat cat de repede posibil ceva declanseaza in capsorul ei un buton de panica si se blocheaza si atunci prefera sa renunte. Una din colegele mele de clasa (suntem la Colegiu pentru adulti) are exact aceleasi probleme ca fetita ta. Cand e vorba sa copieze de pe tabla sau de pe panou, ei ii ia mai mult timp decat noua dar cand e vorba sa lucreze singura, e fantastica!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprec...p?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#23
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 21 februarie 2011 - 21:49

Citat:
Nu de alta dar eu 37 de ani, studiez inca si inca avem teme pe care le scriem de mana tocmai ca sa se vada ca ne folosim cerebelul si nu doar Copy/Paste.


Eu am 43 de ani, studiez inca[:D] si mi-am folosit cerebelul scriind temele si examenele in Microsoft Word.

Iti respect opinia ca scriind de mina iti folosesti cerebelul doar ca nu o impartasesc. Si eu cred ca, citez[:D]

Citat:
Eu cred ca e foarte important sa ii ajutam pe copii sa-si dezvolte spiritul critic si sa nu devina robotei care executa orbeste orice li se cere.


#24
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 21 februarie 2011 - 22:53

Aici nici nu ne primesc temele sau examenele scrisea acasa de mina, e musai sa fie scrise pe calculator. Si sint multi studenti care isi iau notitele direct pe calculator. Exista insa si examene unde esti obligat sa scrii de mina si fiind stiinte umane, cind ies de la unul din asta trebuie sa-mi pun mina in comprese. Urasc sa scriu de mina contra cronometrului![q]



Eu cred ca este o problema pentru fata ta numai pentru ca se cere in mod insistent sa se faca asta. Nu ai ce face acolo unde e test, dictare sau lucruri esentiale de notat, fara de care nu poti face un exercitiu. Sau cind scrii eseuri literare... Dar unde se poate retine sau scrie prescurtatm chiar nu vad rostul sa scrii tot si frumos si coresct. Cine poate, bine, dar cine nu poate ar trebui sa li se respecte ritmul.



Poate nu ar fi rau sa faci o lista de abrevieri pe care sa o foloseasca de fiecare data, le va invata in timp si va intelege ce a scris si prescurtat; acasa, poate eventual sa rescrie lectia cu cuvinte intregi, pentru exercitiu.



Nu stiu, dar eu sint de parere ca toti sintem diferiti si nimeni nu are acelasi mod de a invata, de a lua notite. Niste reguli trebuie fixate, dar nu-mi place atunci cind raminem intepeniti in respectarea stricta a lor.



Eu o inteleg pe fata ta, ma vad pe mine mica...[q] Nici mie nu mi-a placut sa scriu, nici acum nu-mi place, ma doare mina. De fapt, eu nu am putut niciodata sa iau notite si sa ascult tema predata in acelasi timp, mi se pare barbarie curata. Si asta pentru ca ascult, gindesc repede ca sa inteleg ce spune... dar mina nu ma asculta, scriu foarte incet.



Toata viata am suferit din cauza asta (am si avut mina dreapta rupta chiar inainte de a incepe scoala, eu cred ca de aici mi se trage neputinta de a scrie repede). Calculatorul mi-a rezolvat problema, am recuperat la scris, pot sa o fac aproape in aceeasi viteza cu care gindesc sau vorbesc.[:D]



Ma gindesc ca trebuie sa existe o rezolvare. Vorbeste si cu invatatoarea si cu fata si ajungeti la un acord: sa scrie ceea ce e musai necesar, iar restul sa scrie cit poate si sa lase loc. Apoi, vorbiti cu una din fetitele care scriu repede si in pauza sau acasa, completati locurile ramase goale.



Si faceti usor exercitii de scris. Eu am invatat singura, nu a stat nimeni linga mine, dar observindu-mi dificultatea asta la scris, imi dadeam singura tema sa scriu cite o jumatate de pagina pe zi, cit mai frumos si cit mai repede. M-a ajutat intr-un fel, am capatat exercitiu si nu ma mai durea mina asa tare... Pina prin clasa a V-a cind nu se mai uita nimeni pe notitele noastre, ori ascultam lectia si notam esentialul, ori scriam cu prescurtari de nu mai int. nm ce a pr. prof.[:D]



Si acum am notitele cel mai scurte dintre toti studentii, ei scriu zece pagini, eu abia daca scriu una sau cel mult doua. Dar ascult foarte atent ce se discuta si apoi citesc in plus pe marginea discutiilor.



CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




#25
Tisina

Tisina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 21 februarie 2011 - 22:54

Scuze, dar calificativele de S si I (pentru ca nu a scris suficient de repede) nu mi se par sa se incadreze la categoria "stimulente". Eu cred ca mai stimulata s-ar simti daca doamna invatatoare i-ar face cate o remarca scrisa pe caiet gen "Bravo, azi ai scris aproape tot! Tine-o tot asa!"

Tisina

#26
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 21 februarie 2011 - 23:03

Eu zic ca daca tu ca parinte insisti ca trebuie sa copieze tot de la tabla tocmai pt ca atunci cand are de facut teme sau de invatat sa stie ce are de facut fetita va intelege importanta copierii de la tabla..Eu nu sunt de acord cu teoria conform careia daca intelegi o chestie nu-i necesar sa o transcrii...Adica de ce nu? Eu tin minte ca am scris tot..si ceea ce mi se parea banal si irelevant, dar m-a ajutat pt ca atunci cand ajungi acasa, sau peste 2 zile cand lucrezi la tema respectiva n-o sa-ti anintesti tot ce ati vb in clasa si recitind iti reimprospatezi memoria...Si in facultate la fel am facut si consider important sa transcrii ceea ce inveti, in puls poate ca are memorie vizuala si retine ff usor ceea ce scrie, ceea ce e ff bine..Eu consider ff important acest "detaliu"...Sincer!

PS nu lucrez in invatamant si nici nu sunt o conservatoare in ceea ce priveste sistemul educational de pe vremea lui Ceasca..pt ca am facut scoala cand deja vechiul sistem era aproape istorie..dar sincer nici cu actualul sistem nu-s de acord..acum nu putem zice ca se mai invata cum se invata inainte..Sper ca, copilul meu sa aiba parte de invatatori/profesori ff exigenti..pt ca numai asa va reusi sa nu treaca prin scoala ca gasca prin apa...Educatia e ff importanta..Educatia si nu diplomele!!!Sunt o gramada de semianalfabeti cu diplome in ziua de azi...

#27
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 22 februarie 2011 - 00:41

Caro, nu am schimbat noi multe mesaje dar cred ca fie'ta iti seamana, personalitate puternica, nu ii spune nimic copiatul de pe tabla asa ca il ignora. Scoala romaneasca ar trebui sa se adapteze si ea, sa inteleaga ca nu toti suntem egali in capacitati si simtiri.

Marina

#28
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 22 februarie 2011 - 01:18

Eu am 2 copii la scoala in Australia, clasa a 4-a (8 ani) si a 10-a si nici unul nu copiaza de pe tabla. Aici nu se foloseste asa ceva. Au carti la matematica, citesc enuntul si scriu rezolvarea. Tot in carte sunt explicatii cu imagini referitoare la concepte noi. Profesorul explica si copiii sunt atenti nu isi pierd vremea si redirectioneaza atentia copiind de pe tabla.

Eu cred ca daca fetita este ok la invatat, stie materia si nu are probleme cu matematica, nu e cazul sa o bati la cap cu copiatul de pe tabla. Eu nu mi-as face probleme.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#29
EllaX

EllaX

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 22 februarie 2011 - 01:52

Carolinah, sigur-sigur vede bine? Faptul ca vede la TV nu-i o garantie ca vede bine. Iti spun asta ca fost copil miop. Din clasa a II-a - a III-a, eu nu mai vedeam la tabla nici cand eram in banca a II-a. Nu reuseam sa scriu intotdeauna tot, la inceput, apoi mi s-a dezvoltat foarte tare memoria (care oricum era buna) si am reusit sa scriu tot la orele la care profesorul si spunea ce scrie. In rest, copiam de la colegul/colega de banca. Am luat cateva note mai mici din cauza miopiei, dar nimic ingrozitor. Am fost premianta clasei mereu (si nu numai in clasa mea eram buna) Cand mi-am pus ochelari (dupa ce am terminat liceul), aveam -4 dioptrii bilateral. Ati fost la oftalmolog si v-a zis ca fata este bine?
Editez ca sa spun ca nici la scoala, nici acasa nu si-au dat seama ca nu vad, cica. Vreo 8-10 ani. Am fost intrebata de vreo doua ori, am zis ca vad f bine - aveam eu trucurile mele ca sa le arat ca pot citi la TV. Mi-era teama ca m-ar urati ochelarii.

Apoi spui ca ai exclus dislexia. Ati fost la neurolog (cred ca si un psiholog este bun) pentru copii (la unul bun si rabdator) si ati investigat fata? Pentru ca dislexia este inca subdiagnosticata in Romania - trebuie un picut de rabdare si atentie din partea celui care examineaza copilul. La citit cum se descurca?

In afara de asta, daca spui ca fata ta se descurca bine la teste si dictari (unde nu spui ca ar avea probleme de incadrare in timp), se poate ca nivelul de dificultate de la clasa sa fie prea jos pentru ea, combinat cu prea multe lucruri inutile. Poate e plictisita. Poate are asa simt critic (da, copiii destepti stiu de dinainte de scoala cam care-i nivelul unei lectii si care e utilitatea ei), incat ea intelege ca nu-i trebuie toate tablele alea scrise la scoala.

Nota: Nu-mi sariti in cap, dar cerebelul nu este cel folosit la procese cognitive. El ne ajuta la echilibru si coordonare. Pentru performanta academica ne folosim mult nivelele superioare ale encefalului.


EllaX cu Ana (30 iunie 2006)



#30
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 22 februarie 2011 - 02:14

da, da si Sofia a avut probleme o perioada, de fapt ii trebuiau ochelari. la un test a scris total aiurea toate cifrele, si-a dat seama doamna si nici nu i-a trecut nota, asa neverosimil era.





____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.





Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Fetite gemene

    Bucheru01
    - Astăzi, 13:47

  • Pregătiri pentru venirea bebeluÈ™ului

    E241298
    - Astăzi, 11:37

  • Burtica pe etape - Trimestrul I 🤰

    Linaiubi
    - Astăzi, 09:36

  • Sarcină 36 de săptămâni

    Erika91
    - Astăzi, 09:32

  • Karatistul nostru 💙🙈

    BeckyGaie
    - Ieri, 21:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -