Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Concediu in Grecia


77 raspunsuri la acest subiect

#1
mimoza74

mimoza74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 03 februarie 2011 - 16:08

Bine v-am gasit. Am o rugaminte pentru cei care au fost in Grecia in concediu, sa-mi dea idei unde as putea sa merg cu familia in aceasta vara (locatii, cazare, etc). Mentionez ca suntem 2 adulti si 2 copii si am vrea sa mergem cu masina ca sa putem vizita cat mai multe.
Multumesc.

#2
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 04 februarie 2011 - 20:29

Noi am fost anul trecut aici:

www.theramvos.com





Lora, mami de Iustina si Adelina



Carti personalizate - Cartea copilariei



Lucrusoare la bazar umanitar



(Niciodata sa nu spui niciodata!)







#3
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 04 februarie 2011 - 20:42

Noi am fost in urma cu 2 ani in Platamonas - Nei Pori,mi-a placut f.f. mult,ne-am cazat la o viluta cocheta in Platamonas,curatenie,liniste,o multime de flori,nu era lux dar aveam tot ce ne trebuia,era o garsoniera: dormitor cu 3 paturi,televizor si AC,baie si o bucatarie complet utilata iar balconul era umbrit de un imens palmier.Peisajul superb,din balcon vedeam portul cu ambarcatiuni iar in departare muntele Olimp.Plaja din Platamonas era ingusta cu portiuni cu pietre dar noi mergeam in Nei Pori,aprox.1 km.cu masina unde aveam plaja f. lata,nisipul fin si apa ca smaraldul...recomand din suflet statiunea Nei Pori.Puteti merge cu masina la Meteore,muntele Olimp sau excursii cu vaporasul pe insula Skiathos,sunt multe agentii locale care fac excursii pe insule.e superba Grecia iar localnicii sunt f. primitori,puteti manca la taverne,sunt o multime care mai de care mai primitoare,sfatul meu este sa mancati acolo unde mananca si grecii,cu siguranta veti fi incantati.

Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)




#4
Roxie

Roxie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 04 februarie 2011 - 22:37

Am fost in septembrie 2009 in Nea Kalikratia, ne-am cazat la hotel Mykonos Paradise. Am facut rezervarea pe internet, direct la hotel. Am avut trei mese, mic dejun si cina bufet suedez si pranzul trebuia sa alegem din doua optiuni de menu. Daca MD si cina au fost ok, pranzul a fost jalnic, norocul nostru ca a venit un grup mai mare de turisti care aveau altfel de contract, si aveau si pranzul bufet suedez, deci asa am servit toti. Hotelul este micut, nu l-am folosit la altceva decat somn si masa, si o seara am iesit pe terasa de pe acoperis sa bem ceva (peisaj absolut superb, vedere peste golf si orasel). Ce a facut deliciul concediului a fost plaja din centrul statiunii, care era impartita in 2 de un ponton. In partea stanga a pontonului erau numai sezlonguri si umbrele, si era destul de ingusta, dincolo de ponton, in dreapta, era libera. Si lata, si lunga. Si intrarea in apa incredibila, te plictiseai mergand in apa mica. Si nu era nimeni pe plaja in afara de noi toata dimineata, veneau cate 2-3 turisti nemti pe la ora 12-13 cand noi deja strangeam ca era prea soare si ne retrageam la masa si somn. Superb. In mijlocul statiunii ne simteam ca in pustiu.
In toata statiunea nu am vazut decat o singura alta masina de Romania. Era plin de rusi si nemti. Optiuni de distractie nu prea sunt pe acolo, sunt doar cafenele, restaurante, cofetarii, pizzerii. E si un loc cu tot felul de masinute pentru copii unde erau foarte ieftine fisele/turele in masinute. In fiecare seara se dadeau copiii cate o ora acolo cu bani foarte putini.
Vizita urmatoare in Grecia, poate la anul, vreau sa o fac tot in Halkidiki, pe bratul Kassandra. Sau, desi stau putin in cumpana, sa fac un tur al Greciei cu piticii, sau poate astept sa mai creasca.
Am uitat sa mentionez, noi suntem cu vizitatul, din Nea Kalikratia am vizitat pestera Petralona, o bijuterie, parca e dantela, foarte bine pusa in valoare. Iar la intoarcere am trecut prin Salonic.

Roxie, Denisa [zana](23 decembrie 2005) si Mihnea [copil](11 ianuarie 2007)



#5
geta_florina

geta_florina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 16:54

Buna
noi mergem de 2 ani in Grecia in concediu pe insula Thassos. suntem 2 adulti si un copil si mergem cu masina. drumul e ok, nu e prea departe, iar insula e f frumoasa, plajele superbe, cu nisip, iar apa calda si putin adanca. noi am fost in fiecare an in statiunea Skala Potamia si anul asta tot acolo mergem.
iti las un link, daca aveti pofta sa studiati: www.go-thassos.gr.


Geta, mami de Alex

"Daca stai sa judeci oamenii, nu mai ai timp sa-i iubesti"



#6
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 19:43

Votez Thassos, apoi insulele lefkada, skiathos, kos, evia si insulele Rodhosului: Symi, Chalki si Tilos care din povestiri si poze arata demential. In astea as merge eu, dar mai sunt multe locuri frumoase...nu toate accesibile ca distanta si pret.



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]



Bodrum Aegean Dream resort 2009

Canakkale

Grecia 2006/2007

Thassos 2009

#7
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 11 februarie 2011 - 17:29

Am fost de multe ori in Grecia, dar pana acum cel mai mult mi-a palcut in insula Zakynthos - o insula absolut minunata, soare garantat, apa calda, mica, ideala ptr copii. Cand am fost noi insa, nu era asa in voga, asa ca ne-a costat mutl mai putin decat costa acum. Noi ne-am luat all inclusive, dar gaseai si B&B sau demipensiune.

Poti merge si cu avionul, dar noi am preferat cu masina, am stat 10 zile pe insula, cu doua cazari la dus (Meteora si Patra) si alte 4 la intors (3 zile in Atena si una in Salonic). Am vrut sa mergem lejer, fara sa ne obosim si sa ne oprim sa vizitam si Atena.

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

#8
alina_bubulina

alina_bubulina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 15 februarie 2011 - 14:08

Salut!

Noi in Grecia am fost in Corfu, Thassos, Santorini si Creta.
Corfu si Thassos cu masina si in celelalte doua cu avionul.

dupa parerea mea Corfu este cea mai frumoasa, cu cea mai buna apa si plaje, dar cred ca si cea mai scumpa. Noi am facut 2 zile pana acolo cu masina, am innoptat o noapte in Salonic.
Hotelul l-am luat pe cel mai bun, sau unul dintre cele mai bune, Kontokali Bay - fooooarte misto din toate punctele de vedere. chiar ne-am simtit foarte ok acolo.
Thassos nu mai stiu cum s-a numit hotelul dar nu a fost grozav, in schimb poti gasi multe studiouri dragute si destul de ieftine, (acolo la fata locului) nu rezervate.
Este o insula verde diferita de Corfu, este mai salbatica si nu asa comerciala, in schimb ajungi mult mai usor cu masina.

Creta este mult mai mare ca cele doua, cu mult pietris si destul de arida, distanta dintre hotelul unde am fost cazati si plaja, si alte puncte de atractie, era departe, deci tb analizata zona unde va cazati.
Santorini este o insultita, super frumoasa, cocheta si linistita, pare mai degraba un satuc, alb cu albastru cu o apa curata. Cazati nu am fost aici faceam excursii de o zi.

Recomandarea mea este sa cautati un studiou ceva, ca macare este peste tot in Grecia, si tavernele chiar au chestii misto de mancat si mancare super buna si curat, nu ca la noi...
Nu va obliga sa stati la programul de masa al hotelului, plus ca dimineata va treziti cand vreti voi, va luati 3 chestii de mancare de la supermachet si mancati in camera si mult mai ieftin ca micul dejun de la hotel.

Daca ai intrebari, da-i drumul, iti raspund cu mare drag.



Alina



#9
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 11 martie 2011 - 16:38

Mimoza, depinde si de bugetul pe care-l aveti si de varsta copiilor... Pentru un buget mai mic, poti alege Halkidiki, de preferinta bratul Sithonia, care e mai ptr. familisti. Pentru un buget mediu, ti-as sugera insulele ionice (Corfu, Zakynthos, Lefkada, Kefalonia), Skiathos sau Thassos.

De exemplu, daca ai copii mici si vreti all inclusive, nu vei putea opta ptr. Peloponez sau ptr insulele Ciclade... Cu AI iti limitezi foarte mult optiunile in Grecia, ti-o spun in cunostinta de cauza, ca noi am fost 3 ani la rand cu copil mic si am fost legati de all inclusive si de hotel pe plaja. Cu toate asta, n-am vrut sa renuntam la Grecia ptr. Turcia...

De obiective de vizitat nu vei duce lipsa, oriunde te-ai duce, in Grecia, dar foarte multe obiective sunt concentrate in sud, in Peloponez (teatrul antic de al Epidavros, Micene etc), plus ca esti aproape si de Atena.

Blogul meu de calatorii - http://www.consiliervacante.ro

#10
gologanii

gologanii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 27 martie 2011 - 13:19

Va rog dati-mi si mie numele unor hoteluri AI in Corfu si Zakyntos
care sa accepte familii cu 2 copii in aceeasi camera,

sandra


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -