Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ma voi ridica deasupra josniciei in care traim!


35 raspunsuri la acest subiect

#31
aandreea76

aandreea76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 30 noiembrie 2009 - 22:03

Si eu o sustin pe Conquita si Xio...

Draga Haricleea, esti sigura ca acele crize ale copilului sunt datorate faptului "ca nu are tata"? Adica ce fel de crize sunt? Nu cumva e doar un rasfat. Si daca nu e rasfat, ai fost cu copilul la doctor? Sau oare , nu cumva copilul imita, cumva comportamentul mamei sale? Eu cred ca daca nu vei reusi sa fi echilibrata (si acum nu esti), nu-ti vei putea ajuta fiul. Ori e rasfat, ori carente de comportament...Dar trebuie sa te lamuresti...

#32
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 10 decembrie 2009 - 23:07

Haricleea, cea mai mare problema din ce povestesti sint crizele copilului tau. Dramele noastre de adulti nu sint de bagat sub pres, dar dupa parerea mea, un copil de nici 3 ani nu face crize dupa tata decit daca i se transmite aceasta stare. Copilul meu e nervos daca sint nervoasa si linistit daca eu sint asa, orice copil e asa. E prea mic sa aiba intrebari metafizice "eu de ce nu am tata". Daca vrei sa-l calmezi nu mai face pe victima in fata lui (oricum nu esti), nu-l mai "face" sa-si iubeasca tatal si bunicii paterni. Lasa-l in copilaria si linistea lui si o sa uite toate crizele astea. Ii transmiti o stare de nesiguranta, ii arati ca ta-su nu raspunde la telefon, etc. CInd intreaba de el distrage-i atentia, jucati-va ceva amuzant, du-l in parc, cumpara-i o jucarie si incet-incet crizele o sa dispara. Altfel, nu faci decit sa-i creezi un handicap imaginar. Copilul tau nu e o unealta sa-l aduci inapoi pe iubitul tau. Nu vrea sa stie de voi, la revedere si un praz verde, asta insemnind ca nu stai sa-i intretii aiurea copilului dorul de nu se stie cine ci faci tot posibilul sa uite de el pina la virsta la care poti sa-i explici linistit ce s-a intimplat. Am vazut ca n-ai mai scris,sper ca macar sa citesti, nimeni nu te acuza de ceva, dar nici nu poti sa te astepti sa fii mingiiata pe crestet pentru tot ce faci...

#33
maya2

maya2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 15 martie 2010 - 20:18

haricleea, ai tot dreptul sa fii nervoasa si frustrata de ce ti se-ntimpla si de ceea ce ti s-antimplat: ai fost inselata in asteptari!
barbatul cu care ai copilasul a procedat ca un mirsav, asta nu e nou sub soare: s-a plictisit de fosta nevasta(cum bine spunea cineva pe-aici), a vazut intr-o adunare oarecare o fatuca mica si a nimanui pe care a decis sa si-o puna la panoplia de cuceriri...ca sa-si dovedeasca, desigur, ca e inca atragator si in stare sa seduca o femeie(fie ea si un ado, cum spui ca erai cind s-a declarat indragostit de tine dupa 10 minute de "vedeala"!). bun, pina aici. nici asta nu e nou sub soare, a incercat.

dar peste 5 ani, timp in care n-ai mai auzit despre el nimic(sau aproape nimic), revine (tu erai deja femeie in toata firea deja, nu?)si-ti declara din nou amorul sau arzator. (in timpul asta tu n-ai intilnit pe nimeni in drumul tau, un flacau de care sa te indragostesti ca la 18 ani, asa?).
el, tot casatorit, cu aceeasi nevasta, criza de acum 5 ani trecuse, era uitata si-ngropata, numai tu n-o uitasei, el da!

tu i te oferi pe-un platou de argint(tu erai in floarea virstei, bag seama, el trecut poate de 40, crize existentiale, etc), el "te culege"(cine n-ar fi facut-o?)si-ti promite fericirea vesnica si-mbelsugata.
tu aveai nevoie de niste repere solide si el parea capabil sa ti le ofere, siguranta si stabilitate: sociala, sentimentala, financiara, un nume, o familie, o pozitie etc
fiecare dintre voi doi vroia sa iasa dintr-o anume platitudine si sa aduca prospetime in viata lui cea de toate zilele, asa inteleg eu din ce ai povestit.

numai ca socoteala din tirg nu se potriveste cu cea de acasa: fiecare isi da seama ca a schimbat o platitudine cu alta si-ncearca sa repare cite ceva.
se decide aducerea pe lume a unui copilas. tie-ti suna ceasul biologic si dorinta de-a consolida relatia cu omul iubit, el ar vrea sa-ti dea "de lucru", sa te poata planta in tara, linga ai tai(ai lui, ai nimerit cum se poate mai prost!)ca el sa-si poata vedea de treburi la distanta, fara batai de cap. sa nu-i mai stai in picioare. clasic.

repet, tot rationamentul asta imi apartine si reflecta, dupa mintea mea, sirul intimplarilor povestite de tine in postul initial.

tu ai ramas acum nici in caruta nici in teleguta, cum se spune, ce-ai visat sa se intimple si ce s-a-ntimplat in realitate cu viata ta e foarte diferit si frustrant.
singura si cea mai pretioasa realitate este puiul tau, siguranta si fericirea lui si-a ta.

ai nevoie de-un acoperis deasupra capului, sub care sa-ti cresti in liniste copilul, dar nu in casa si in conditiile impuse de parintii partenerului tau si nici a parintilor tai.

spui ca ai acces la o cariera rezonabila, deci independenta financiara si demnitate, deci n-ai nevoie ca 'socrii" sa-ti impinga caruciorul copilului sau sa-ti impuna cu ce sa te-mbraci si cit sa maninci ca sa arati ca idealul feminin al soacrei tale.

cu tatal copilului, dupa ce-ti pui ordine in ginduri si simtiri(calm, calm si iar calm!), aseaza-te la masa si diseca situatia: cum, cu cine, de ce si daca merita sa-i mai cinti in struna si sa mai astepti altceva decit contributia lui baneasca la cresterea puiului vostru.

daca sesizezi "scirtiieli"(posibile, din ce povestesti), c-o fi, c-o pati etc, tai-o scurt: tu pui conditiile acum, e rindul tau sa impui respect si decenta, ii cresti copilul care-i poarta numele, cvasi-singura, deci, ai tot dreptul sa CERI.

ridica fruntea cind reusesti sa te aduni, cere sprijinul si sfatul parintilor tai( desi banuiesc ca si-au cam luat mina, dupa prejudecata "capu' face, capu' trage, la mine sa nu vii sa plingi in caz de esec!". ma insel?), eventual unor prieteni de nadejde.

ai tot ce-ti trebuie pentru a-ti creste copilul in demnitate, fara sa fii la mina nimanui, inteleg.
curaj, ai sa reusesti. niciodata nu-i tirziu sa faci ordine in viata ta, n-ai sa plingi o vesnicie pentru o decizie mai putin buna, luata cu ani in urma. toti gresim. cine nu e vinovat, sa ridice mina! sau piatra!




am aflat ce inseamna cu adevarat durerea si neputinta...

#34
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 16 martie 2010 - 15:14

Hariclea ce mai faci, cum mai e viata ta...sper ca anul asta e mai bine si voi mai linistiti.Daca mai intri pe aici mai spune ce ai mai facut si nu lua ceea ce se scrie ca pe niste critici personale ci ca pe alte puncte de vedere , pentru ca daca vezi si cum se vede din alte unghiuri problema ta , poate gasesti mai usor o rezolvare.[flo]



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#35
tudormiha1

tudormiha1
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 22:45

Eu una clar te sustin pentru ca stiu cum e sa treci prin momente grele si eu cred ca am reusit sa le fac fata, deci mai mult ca sigur ca si tu vei reusi :)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • CELE MAI FRUMOASE BATAI DE INIMIOARE

    Andrevvv
    - Astăzi, 20:24

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -