Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ma voi ridica deasupra josniciei in care traim!


35 raspunsuri la acest subiect

#11
Haricleea

Haricleea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 31 octombrie 2009 - 03:21

revin asupra a ceea ce tot sune aceasta dna conchita si ete pt ultima data!nu banii lui im trebuie si draga mea lucrurile sunt mult mai profunde regret ca ma pird in amanunte si poate nu spun esentialul.De altfel nu am intrat aici sa mi spui tu ca 10mil sunt suficienti sa cresti azi un copil si pe deasupra sa ma mai duc si cu bunatati la ai lui si lista poate continua dar deja ma afund in mizeria di care vreau sa ies!
Daca eram vre-o Columbeanaca acum nu eram pe net si ma intretineam cu unu linistita in timp ce ala muncea pe acolo iar copilul putea zacea linistit la mama sau la soacra si cu siguranta nu intram pe acest forum.Poti sa mi raspunzi cat vrei dar deja am obosit nu nu ma voi mai deranja sa ti raspund tie ca sa te conving revenind cu lux de amanunte din viata mea.
Cred de asemenea ca nimeni nu reuseste sa povesteasca absolut tot si daca am intrat pe aceasta sectiune nu e intamplator pt ca sunt o nenorocita de femeie careia nu i ajung banii si etc!
Urat din partea ta avand in vedere ca si tu esti femeie sau poate ca nu ai iubit niciodata!!!

#12
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 31 octombrie 2009 - 03:45

waw, Haricleea, crezi ca e fair sa iti indrepti veninul spre conchita?
eu inteleg ca esti ranita, dar incearca sa asculti si cum se vede din afara, dintr-un loc departe de furtuna din viata ta!

iti doresc putere sa le duci pe toate si sa iti cresti copilul senin, cu tata sau fara tata!

Emma Aida e inger[ruga]
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

#13
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 31 octombrie 2009 - 06:24

Citat:
citat din mesajul lui Haricleea
revin asupra a ceea ce tot sune aceasta dna conchita si ete pt ultima data!nu banii lui im trebuie si draga mea lucrurile sunt mult mai profunde regret ca ma pird in amanunte si poate nu spun esentialul.De altfel nu am intrat aici sa mi spui tu ca 10mil sunt suficienti sa cresti azi un copil si pe deasupra sa ma mai duc si cu bunatati la ai lui si lista poate continua dar deja ma afund in mizeria di care vreau sa ies!Daca eram vre-o Columbeanaca acum nu eram pe net si ma intretineam cu unu linistita in timp ce ala muncea pe acolo iar copilul putea zacea linistit la mama sau la soacra si cu siguranta nu intram pe acest forum.Poti sa mi raspunzi cat vrei dar deja am obosit nu nu ma voi mai deranja sa ti raspund tie ca sa te conving revenind cu lux de amanunte din viata mea.Cred de asemenea ca nimeni nu reuseste sa povesteasca absolut tot si daca am intrat pe aceasta sectiune nu e intamplator pt ca sunt o nenorocita de femeie careia nu i ajung banii si etc!Urat din partea ta avand in vedere ca si tu esti femeie sau poate ca nu ai iubit niciodata!!!
oh my god. unde ti-am spus eu ca iti ajung banii?eu ti-am spus cum se vad din afara motivele tale de a relationa cu un barbat - ca sa nu fii singura, este citatul tau- si de a avea un copil - ca sa nu mai fii singura, citatul tau. si ca de-aia ies lucrurile cum ies, acum suporti consecintele. din ce spui, el iti plateste pentru ingrijirea copilului, nu spui daca te-a cerut vreodata de sotie, deci daca si-a incalcat vreo promisiune. cu carutul la etajul patru urca mai multe mame, dar asta nu e un motiv sa-i numeri banii lui cutarescu si sa-l numesti josnic.si cu asta, am incheiat. intelegi ce doresti si tragi ce invataminte vrei din faptele tale. scuze daca te-a suparat opinia mea de outsider. [flo]reclama mascata

#14
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 octombrie 2009 - 11:26

"Dupa luni si ani de chin,suferinte incerc sa mai fac ceva sa salvez aceasta relatie si i cer sa ma ia cu el.Renunt la serviciul meu in favoarea de a fi cu el.
Plec cu el intr o tara straina unde nu cunosteam pe nimeni stateam singura de dimineata de la ora 8 pana seara la 8.si tot el se supara ca ma gasea trista in casa si nu puteam fi vesela.Apoi a urmat minunea mea,l-am implorat sa mi faca un copil sa nu mai fiu singura."


Mie asta nu mi-a sunat normal deloc.
Tu i-ai cerut sa pleci cu el si ai renuntat la servici. Dincolo nu ti-ai gasit de lucru? Sau ceva acasa , sa nu stai singura , sa ai o activitate in afara de cea casnica.

Aici mai trebuie sa spun ca eu nu inteleg argumentul acesta cu singuratatea folosit i de altii , in special cei care inseala.
Pai el se ducea la munca pt. a avea bani ca a traiti. Preferai sa stea acasa si sa va dramuiti pana la ultimul cent?

Apoi ai pu ca l-ai rugat sa faceti cun copil...ca a nu mai stai singura! Pai ca sa nu mai stai ingura iti iei un catel , o pisica , te duci prin oras , te imprietenesti , dar nu faci un copil.
Din nou , nu inteleg de ce exista ideea asta ca daca faci un copil se rezolva toate problemele din relatie.Daca relatia nu merge bine clar nu este momentul sa faci un copil si dupa aceea sa te si enervezi ca ai ramas cu un copil si relatia e la pamant.

Inainte sa-mi raspunzi furioasa cum ai facut cu Conchita ar trebui sa te gandesti ca niciodata un alt om nu va sti toate detaliile din viata ta si ca nu ar proceda identic cu tine.
Parerea mea este din ce ai scris tu aici si din subiectivismul si ideile mele.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

#15
Haricleea

Haricleea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 31 octombrie 2009 - 12:28

Sa inteleg ca tot eu sunt vinovata?
Da conchita cate si cate promisiuni care niciodata nu au avut finalizare!!!!
m-a cerut de sotie si?repet el a venit dupa mine si m-a cautat dupa atatia ani!imi pare rau ca eu eram nenorocita care vroia ceva mai mult si anume o familie,un copil!imi pare rau ca nu m-am putut multumi cu statutul de femeie intretinuta!!!!
Imi pare rau ca niciodata nu am putut tolera comportamentul din familia lui si nu numai fata de mine,faat de orice om!!
regret ca ingerasul meu a invatat sa iubeasca pe parintii lui si tremura de fericire atunci cand i vede.nepoata mea care este in cls a doua pana mai anul trecut nu spunea nici sarutmana,nu i-a pupat niciodata,nu sta cu ei,un exempu de comportament :la masa de Paste socrul meu s-a asezat langa nepoata iar ea i-a spus eu nu stau langa tine ridica-te de aici,mamai eu nu vreau sa stau langa el...si nimeni nu a reactionat nici cum pt a corecta comportamentul fetitei.
fara sa le fac nimic,absolut nimic,de ziua onomastica scumpii mei cumnati mi-au intrat in casa si nu mi-au spus un la multi ani!ca sa arate cat de mult ma sfideaza au adus un cadou copilului,sotului mie nici la multi ani!!!
exemplele urate de acest gen pot continua.pot continua nu numai fata de mine ci si cumnata mea fata de socrii,socrii fata de cumnata mea,parintii cumnata mii fata de mine si fata de socrii etc!!!ESTE O MIZERIE!!!NISTE OAMENI RAI,INVIDIOSI,INTRIGANTI carora numai asa le place sa traiasca!!
Mie nu!Iubesc oamenii sa ne iubim,sa ne intelegem ,sa ne respectam.Eu nu mai pot trai in viata lor.Iubitul meu asta nu accepta ca eu si nu ma lasa sa ma detasez de toata aceasta mizerie.
Deci pe langa problemele noastre sunt si alti factori,familia de care el este strans legat si nu am dreptul sa nu relationez,interactionez la mizeriile lor!!!ma pierd din nou in amanunte si sunt atat de multe de spus incatr nu reusesc sa pun punctul pe I.
Ma leg de faptl ca urcam cu carutul pana la et 4 pe jos pt ca am cazut si m-am lovit si eu si copilul in conditiile in care avem 2 masini.oare una nu putea sta in fata blocului sa las in portbagaj carutul copilului?
Copilul a venit da la insistentele mele insa si el l-a dorit altfel nu-l facae.Doar nu l-am legat de.... si fortat.Mai ales ca nu am ramas gravida usor am fost pt asta la dr,el a facut o spermograma.Dupa indicatiile medicului respectate si dupa ce am facut dragoste el a plecat la biserica sa se roage la Dumnezeu sa raman insarcinata!!!
Cate teste de sarcina negfative!!!Deja ma resemnasem iar la ultimul domnul a inceput sa planga!si culmea ca eram gravida!
Nici gravida nu mi-am gasit linistea ma obliga sa urc sa cobor 4 etaje ca sa merg la ma-sa,la frati-so!!!in conditiile in care aveam placenta previa si amenintare de avortr!!!
Cand i-am spus socrului ca am placenta previa m-a batut p spate:"lasa draga ca nasti prin cezariana!"
Cu lacrimi in ochi am spus socrilor ca nu mai pot,ca plange si face crize copilul cand pleaca el si nu l pot linisti,socrii mi-au spus:"lasa ce vezi tu cum rezolvi si toate astea"
Pt ca am avut copilul f greu am vrut sa i pun un nume deosebit in ebraica inseamna alesul lui Dumnezeu el a insistat sa i dea si numele lui de sfant.Nu m-a deranjat pana cand mi s-a impus si cum sa mi strig copilul,pana cand tatal meu a fost corectat de socru sa strige si sa spuna copilului cum vor ei.
Adica nici dreptul de a fi mama,nici dreptul sa ma bucur de copilul meu.cand i-am luat carutul nu am fost lasata sa-l imping,m-a dat la o parte socrul si stiti si voi ce sentiment ai atunci pt prima data.
L a4 luni de zile am pierdut laptele.Soacra mea venea zilnic si eu taiata de la un capat la altul pt ca in timpul operatiei am suferit niste complicatii ii puneam masa,strangeam masa ea venea ca la restaurant si mi-a reprosat ca beau mult lapte,sa nu mai beau ca m-am ingrasat in conditiile in care ramasesem cu 6 kg maxim de la 54 de kg la 164m inainte sa raman insarcinata.Ma critica non stop si cu ce sa ma imbrac.inclusiv o fosta neorocita de blug care era peste genunchi nu era buna!!!
Toate astea pe el nu l-au interesat si mi spunea mereu ca ei ma iubesc ca pe propiia fiica!!
I-a lasat sa ma toace cum vor ei fara sa i pese.De ziua soacrei mele eu si copilul nu am fost la ei.luasem deja un cadou insa ei stau in afara orasuklui.femeia s-a aniversat cu nora pe care o tot barfeste sicareia ii barfeste familia de fapt e o mocirla in care se joaca toti si toti arunca cu noroi.lucru total neplacut de mine si nu am acceptat sa intru in jocul lor.Astewa sunt doar cateva lucruri minore.
El,pozitia lui?m-ar iubi si m-ar lua de nevasta daca m-as complace in mizeria familiei lui si ei sa ma conduca !Tocmai aici a fost problema ca am tot lasat de la mine!!!
sunt o femeie rea pt ca iubesc dreptatea si nu ma complac si nu intru in mocirla familiei lui.o femeie rea care crede ca bunulsimt este evolutia spre civilizatie si care si-a invatat copilul sa i pupe parintii,sa i iubeasca,saa i respecte sa spuna sarutmana si multumesc inca de la un anisor!!!


#16
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 31 octombrie 2009 - 12:51

Haricleea, toata lumea a inteles ca suferi si toata lumea este de acord ca trebuie sa iesi din relatia asta...insa ce ti-a spus Conchita sau Xio nu este rautate...pur si simplu ti-au sugerat sa vezi, sa accepti ca undeva este si vina ta fiindca ai acceptat atatia ani sa ajungi in aceasta situatie.
Si sfatul primit de la Conchita este foarte bun: trebuie sa incerci sa-ti gasesti fericirea in tine intai de toate. Nu in sot, nu in copil sau rude.

Ai ajuns intr-un punct in care vezi ca doar ceilalti sunt vinovati de toate nenorocirile tale...nimieni nu te obliga in viata sa iei anumite decizi. Nimeni nu este responsabil. Trebuie sa-ti accepti si esecurile si realizarile si sa incerci sa repari acolo unde ai gresit.

Acuma ar fi momentul sa ne spui ce decizii ai luat? Cand te muti de acolo? Unde ai sa stai? Cum se simte copilul?

Numai bine[flo]

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.




quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto


#17
maminuta

maminuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 31 octombrie 2009 - 13:27

Haricleea..[flo]
Viata asta ne-a fost data cu un scop.Nu lasa pe nimeni si nimic sa iti umbreasca dreptul la fericire.Daca tu simti ca e bine sa pleci,ia-ti fiul si asta sa faci.Fiind tatal copilului,poate ar fi frumos daca reusiti ca tu si tatal lui sa ramineti in relatii bune de dragul copilului.
Din cele spuse,inteleg ca nu esti tocmai needucata,prin urmare fa-ti rost de un job,gaseste o gradinita ok pentru fiul tau...si mergi mai departe!Lasa-te iubita...adu in preajma fiului tau doar pe barbatul care vei considera ca va putea sa-l iubeasca ca pe fiul lui( mai sunt si barbati deosebiti pe lumea asta) .
Gaseste-ti un tel si ai sa vezi ca asta va ramine in trecut.[pup]

Nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara permisiunea ta. - Eleanor Roosevelt

#18
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 31 octombrie 2009 - 13:38

Hai sa-ti spun ce am inteles eu din povestea asta, incercand sa ma pun in locul lui.

Un barbat casatorit plictisit de nevasta cauta o pustoaica, o umple de promisiuni si vorbe dulci. Peste cativa ani apare din nou, din nou vorbe dulci... dar nu-i cazi in plasa. Peste ceva vreme ii sari tu in plasa. Pana acum totul e frumos, hai sa schimbam nevasta de care m-am plictisit cu una mai tanara care e indragostita de mine si imi face pe plac. Care barbat ar refuza o astfel de oferta?

Problema incepe in momentul in care eu ca barbat divortez si amanta mi se agata de gat pe post de... nevasta. Exact aceeasi situatie, de care am fugit. Ba mai mult, imi cere sa-i fac si un copil. Facem copilul sa fie liniste, dar parca nu-mi convine sa retraiesc aceeasi scenariu de care am mai fugit odata.

Ok, suna dur, dar asta poate fi in capul lui. Tu ca partenera atenta si grijulie te-ai gandit vreodata ce vrea el de la viata? Daca vrea asa ceva sau nu? Normal, daca nu vrea, nu va sta langa tine. Nu dau vina pe tine, mai cad si alte femei in aceeasi plasa, de ex. subsemnata, eu am facut 2 copii fara sa iau in considerare dorintele exului, am divortat, ii cresc singura. El imi da 200 lei pe luna, si ii duce la Mc de 2 ori pe luna, cam asta-i tot amestecul lui in viata copiilor. Tare greu m-am decis si eu sa fac marele pas. Insa la tine e un pic mai usor, fiindca nici nu stati impreuna si nici nu te vrea, cel putin asa am inteles din ce ai scris. Oricum, o discutie intre voi ar fi binevenita, eu l-as intreba ce vrea: va mutati impreuna sau fiecare isi vede de viata lui. Ca asa nu se mai poate, ai si tu nevoile tale sufletesti, ai nevoie de un om alaturi.









Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#19
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 31 octombrie 2009 - 20:23

Haricleea, pe mine m-a impresionat povestea ta, se vede ca suferi. Sper sa ai puterea sa treci cu bine peste asta, sa te ridici deasupra, cum ai spus tu. Orice femeie care are astfel de probleme a facut cel putin o greseala, si atume atunci cand a ales. Dc. te desparti de actualul partener, sper ca experienta sa iti serveasca in viitoarele alegeri pe care le vei face! Numai bine![flo]

#20
Haricleea

Haricleea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 03 noiembrie 2009 - 23:40

Am intrat p acest forum ca sa fiu ajutata cu un sfat sau cu o experienta similara sau,simplu,pt ca suntem femei singure care ne crestem copii!!!!
nu am de ce sa mai intru aici!
am intrat acum sa ma descarc pt ca sunt furioasa!am asistat inca o data la crizele copilului meu.nu va doresc!!!este cumplit!!!mi-a cerut sa vorbeasca cu tatal lui.l-am sunat dar,nu a raspuns,copilul a inceput sa planga,sa urle etc!!!i-am dat mesaje!!
pt toate feterle,nu am fost o columbeanca.am fost o mama singura de trei ani singura inainte si dupa nastere singura si acum cand nu ma mai regasesc,cand eu insami nu mai am puterea sa-mi ajut fiul sa treaca peste criza ca nu are taat si totul,totul din vina mea ca l-am facut sa l doreasca alaturi,sa l iubeasca!!!!
plang fara incetare si va doresc sa nu fiti niciodata in situatia mea!!!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -