Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

ce si cum ne jucam cu copilul


59 raspunsuri la acest subiect

#21
ramiha

ramiha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 13 decembrie 2009 - 04:34

- ne costumam in diverse haine si ne jucam de-a petrecerea, nunta, scoala etc - o imbrac cu cate ceva de al meu si este extrem de incantata
- citim impreuna o carte despre culturile lumii apoi facem cate o aplicatie: facem un dragon chinezesc in miniatura (decupam forma din carton si lipim pe ea margelute, paiete, dantelute, bucatele de hartie), o masca africana, ne punem pene in cap ca indienii
- decoratiuni pentru brad

Raluca, mama Nectariei, 30.03.2007
http://www.drepturile-gravidelor.ro

#22
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 13 decembrie 2009 - 14:41

Am voie sa fiu total offtopic si sa va spun cat de mult va admir?
Noi am descoperit ca mingile de ping-pong nu fac mare zgomot(vecinii de jos sunt pensionari ciufuti)si exersam foarte des aruncatul la cos.
Am descopetit ca din lego si jucarii de la kinder putem crea tablouri tematice(acum lucram la scena Nasterii)..
Am descoperit ca toate papiotele sunt excelente pentru a crea trasee,dar si capcane(asa a inceput,avea vre-o 3 ani si a incercat sa-l prinda pe Mosu,agatand clopotei pe ata si insirand-o prin casa de toate clantele si manerele).
Restul le-am uitat,are deja 9 ani copilul.

#23
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 15 decembrie 2009 - 05:31

ni-na, iti multumesc pentru cuvintele frumoase!
mi-ai adus aminte, citind raspunsul tau, ca obijnuim sa ne jucam cu magnetul. am legat, ca o undita, un magnet de un betisor, si i-am dat sa agate tot felul de materiale. sub supraveghere sa nu bage in gurita, cu toate ca nu este cazul.


#24
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 20 decembrie 2009 - 20:51

ce noutate am mai introdus in jocul nostru?
pe o foaie de carton mare, am trasat o serpentina , pe care am impartit-o in parti egale. apoi, pe doua cuburi de lemn, am scris numerele de la 1 la 6. am luat doua figurine din jocurile ei, si am jucat zaruri, sarind figurina dintr-un patratel in altul. apoi, am lipit la sosire, un decor de sac de craciun umplut cu cadouri, si la inceput am facut un cerculet de unde figurinele plecau.
a invatat sa dea cu zarul mare de lemn, sa se joace cu figurinele pe traseu , sa citim numerele pe pe cubulet, si sa numaram pe carton prin sariturile figurinei!
am mai taiat din hartie alba fulgi de zapada, pe care i-am pus in pomul de craciun


#25
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 20 decembrie 2009 - 21:09

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

din sarmulite plusate colorate, impletim decoratii in forma de globulet (practicam astfel forma de cerc).




vezi ca mai sunt cateva posibilitati cu sarmele astea. daca iei niste pene colorate, le poti imbarliga sa iasa fluturasi. si din pampoane lipite pe sarmulete poti face omizi, crengute de flori sau alte maimutarii.



din farfuriile alea de carton colorat puteti face floarea soarelui sau animalute sau mori de vant, masti - pictate si infipte in bete sau sarme colorate. eu i-am facut si-un instrument muzical, am mai dat indicatiile pe-aici pe undeva parca: pictezi pe spate, lipesti paiete sau ce doresti, indoi farfuria, pui boabe de fasole inautru, o capsezi in semicerc si ii agati panglici sau fundite, etc. poti sa-i atasesi si-un maner ca sa fie mai usor pentru bebelusul tau. tips: capsele sa fie la distanta mica, pentru ca eu prima oara am tras fro 3 si cand le-am zdranganit, ne-au cazut din "instrument". :-))



la capitolul culturile lumii, si noi avem o carte de gen si decupam papusi de carton si le "pictam" in functie de origine - costumatie, etc. cu dragonul o sa fie in curand de actualitate, ca vine anul nou chinezesc!



uitasem de pictat macaroane si facut margele din ele, multumesc!!



esti o mama super de super, cat de ocupi de micut, felicitari. [asia]ai idei minunate, mi-am notat mare parte dintre ele. cat de curand incercam "instrumentul" din cutia de pantofi si elastic. mi-a mai placut cel cu palmieri din ziare, dar si cel cu orezul colorat!! - asta in mod special, ca nisipul nostru s-a udat de la ploaie si nush cum sa-l usuc.



eu_logoped, cum sunt ramele din legume??



reclama mascata

#26
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 30 august 2010 - 19:05

am uitat sa mai scriu aici! imi pare rau! ce mai facem acum? ne inspiram in privinta activitatilor de la mister maker! este o emosiune acum la tv cu activitati foarte dragute, care stimuleaza creativitatea copilului!
am facut multe minunatii! din resursele din casa! de aceea si inspiratia este atat de...bine venita! pentru ca este atat de ieftina, iar ceea ce rezulta aduce atata bucurie in viata copilului!
uite, de exemplu, un link pe internet! have fun!
pe noi ne incanta de fiecare data! sper ca si pe voi si ingerasii dornici de creativitate in actiune!

http://www.bbc.co.uk...eries3makes/all


#27
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 30 august 2010 - 20:35

http://www.bbc.co.uk...ebies/shows/all
uraaa! am gasit linkul cu toate show-urile! noi vedem pe tv, un program numai pentru copii, de dimineata pana seara la ora de culcare:
mister maker, pingu, postman pat,timmy time,waybuloo, 64 zoo lane,louie, mister maker, lazy town,jess, in the night garden,the fire engine,dirtgirlworld...nu mi-am dat seama ca sunt atat de multe!

insa activitatile pe care le-am descoperit, cu cubuletele de litere, sunt excelente!

#28
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 22 septembrie 2010 - 16:35

ce am facut astazi?
am taiat cu foarfeca diferite forme, le-am colorat si le-am lipit pe pai de baut! am facut un catel, un peste, un crocodil. pe forma de catel, am facut spots, crocodilul l-am colorat in verde, si pestele in dungi portocalii, am zis ca este Nemo! si am facut un teatru , la inspiratie, si am inventat poveste! fiecare a zis cate un cuvant! ne-am mai jucat cu mingea, cu trotineta, si plastelina! ce-l mai mult i-a placut sa taie!
aaaa.... mai facem pinguin walk! adica se suie pe picioarele mele si mergem impreuna!
maine avem program de muzica!


#29
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 22 septembrie 2010 - 19:43

cum de n-am vazut subiectul asta pana acum? am avut momente, recunosc, cand mi-ar fi fost de mare ajutor pt ca aveam senzatia ca nu mai stiu ce sa fac (in conditiile in care puiul meu are o mare pasiune pt Lego - ceea ce stiu ca e bine, pt pictat si mai ales pentru trenuri - tot ce contine acest cuvant este f interesant pt el) si doaream sa diversific.
Voi salva tot ce am descoperit la acest subiect si vom aplica cu drag (ca tot se apropie momentul cand vom sta mai mault in casa).
Pt ca sunt pe fuga nu dezvolt f mult, dar, acum la 4 ani cat are minunea mea, a primit o minisera, a semanat porumb, fasole, mazare, rosii si cimbru si nu pot sa va spun cat este de incantat sa le ingrijeasca, sa le observe, sa le mute in ghivecele si sa le imbratiseze...da, le iubeste. Cu toate ca locuim la curte, pana acum nu a fost atat de patruns de pasiunea gradinaritului.
A mai descoperit microscopul (avem unul 'adevarat' ca sa zic asa, desi e batran) si e f incantat
Va citesc cu interes[pup]

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#30
ana l

ana l

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.932 mesaje

Postat 24 septembrie 2010 - 19:41

Citat:
citat din mesajul lui Tala
cum de n-am vazut subiectul asta pana acum? am avut momente, recunosc, cand mi-ar fi fost de mare ajutor pt ca aveam senzatia ca nu mai stiu ce sa fac (in conditiile in care puiul meu are o mare pasiune pt Lego - ceea ce stiu ca e bine, pt pictat si mai ales pentru trenuri - tot ce contine acest cuvant este f interesant pt el) si doaream sa diversific.............http://tabloute.blogspot.com/Bucurie!
Si noi tot cu lego. Avem zeci de cutii si modele. Le face dupa schema, apoi le desface si inventeaza. De pe la 4 ani e pasiunea asta. La gradi a fost nevoita doamna sa cumpere lego ca al meu venea cu el de acasa si nu lasa pe nimeni sa-l strice. Iar trenurile... visa noaptea si dimineata cerea un tren. Are nu stiu cite din seria thomas, plus o multime casate pina acum, mecanice, cu baterii, de plastic, de metal. Ma saturasem eu sa cumpar trenuri. Plus carti de povesti si reviste cu thomas, enciclopedii vreo 2. Invatase pe derost explicatiile de sub poze. Am incercat sa-l atrag si cu alte jocuri. Am luat jocuri de cusut, de tesut. L-au incintat, dar le-a abandonat repede. Nu are rabdare sa le faca. Iar sorsa, n-are 2 ani , si face ce vede la el. Se joaca doar cu trenuri si lego. Altceva nu.Acum am gasit intr-un magazin forme pentru perforat hirtia, cu diferite modele si marimi, si un instrument ( nu-i stiu numele), lasa urma pe hirtie ca un timbru sec. Vreau sa-i iau niste instrumente de astea, el vrea si niste lipici cu sclipici, si vom incepe sa facem felicitari. Ne pregatim pentru sarbatori.Mai nou, vrea joc Beados. Dar e prea scump . caut o varianta mai ieftina.copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)hainute de vanzare


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -