Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

ce si cum ne jucam cu copilul


59 raspunsuri la acest subiect

#11
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 01 noiembrie 2009 - 02:57

nu este vorba doar de jocuri de bb-ei! este vorba de jocuri pentru copil! deci, de la nastere pana la varsta scolii!
puisor, de pe la 9 luni am inceput sa iau ingerasul meu in activitati de grup, organizate de guvern, si alte organizatii care au ca tema principala implicarea copilului in prgram de joaca activa ca activitate principala de stimulare a dezvoltarii. si acolo fac tot felul de activitati. bine inteles, am citit si carti de la libraria locala. tot ce spun, spun din practica mea cu bb-ul meu, care a depasit varsta de 1 anisor, si se indrapta spre 2 ani!
mai mentionez activitati de cand era micuta, pentru ca si alte mamici sa beneficieze de experientele noastre.
sunt intr-adevar, foarte multe materiale, in special pentru copii de peste 3 anisori.sunt deja pe lista la libraire sa imprumut cartea cu activitati de prescolar. in primii doi ani cand am ajuns aici, pentru ca nu stiam foarte bine limba engleza, insa datorita experientelor in domeniile invatamantului, asistentei medicale si psihologiei, mi-am gasit rapid un jod permanent in serviciul copilului. deci am lucrat in child care doi ani de zile, pana am obtinut rezidenta permanenta. apoi am avut posibilitatea sa imi gasesc altceva. deci, experienta mea vine si cu un bagaj de cunostinte al job-ului in gradinita, de la bb-i pana la prescolari! mai mult, am o prietena care este manager in sectiunea de bb-i la centrul la care am lucrat. si facem permanent schimb de idei!
pentru bb micuti, in jur de 1 an si jumatate, ce mai faceam:
-scoteam din camara cratite de diferite materiale si diferite marimi, si le puneam pe podea sa le atinga, sorteze, si perceapa diferenta de marime
-din cutiile de cumparaturi le-am invelit in hartie colorata si faceam turn. dadea cu manuta si le risipea!
-am cumparat o cutie mai frumoasa, cu ursuleti pe ea, si am ascuns in ea diferite obiecte care ii placeau bb-ului. si intrebam unde sunt. si deschideam cutia. scimbam surprizele in fiecare zi, pana s-a plictisit de cutia de surprize!
-pentru dezvoltarea musculaturii la manute, si experimentarea activitatilor de apasa, intinde, taie, ruleaza...am folosit coca de jucat. am cumparat niste forme de plastic de taiat biscuiti. am folosit un facalet de casa micut si am trecut la treaba. este ideala pentru toate varstele, de la micut pana la prescolar.
iata reteta de coca(eu am facut-o acum 4 luni de zile si este foarte buna inca de jucat).
playdough:
-5 cani de faina
-2cani si jumatate de sare fina
-o jumatare de pachet de crema de tartar(folosita la bucatarie, este o pudra alba foarte usoara)
-colorant alimentar
amesteca ingredientele uscate
-2 linguri si jumatate de ulei
-5 canid e apa clocotita

adauga ingredientele ude celor uscate. amesteca bine.
imparte coca in parti egale, si coloreaza cu colorant alimentar.
have fun!
apropos, mai puteti adauga ceva picaturi aromatice, daca vreti ca coca sa miroasa frumos, si gliter, daca vreti sa sclipeasca!




#12
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 02 noiembrie 2009 - 21:46

3x3[flo]...eu am cautat cu ceva timp in urma sa cumpar ingredientele de care am nevoie ptr a prepara coca, dar crema de tartar nu gasesc niciunde, cu ce as putea-o inlocui??

Intre timp i-am cumparat plastilina, dar nici de asta nu am gasit in culori, am gasit o singura culoare, arata ca o masa, pe care o bucatalim, o impartim, o modelam...mai mult eu si cu sotul ca Albastrel nu e atras de creatiile noastre, si cum o atinge o arunca cat colo, si scutura manuta, nu-i place banui consistenta[:D]



Tin sa te intreb de ceva vreme,insa am uitat complet, acum ca am dat de topic, mi-am amintit.



Apoi, as mai intreba mamicile cu experienta, cum ar fi ideal sa procedez in cazul unui copil extrem de enrgic care nu are rabdarea si placerea de a se implica in nici o activitate??



Ma gandesc ca e inca mic, poate il grabesc, poate gresesc...noi in casa nu avem sansa sa il tinem nici 5 minute locului...de cate ori am ramas cu plansele pe jos si creioanele in mana, si el fugea prin casa, baie, mai avea un pic si sarea in cada, pana ma ridic eu sa fug dupa el..



asadar numai afara ne putem efectiv juca...constructiv, educativ...e atras f mult de natura, iubeste florile, le mangaie, le pupa, stie denumirile, stie ce culoare are aloe, trandafirul, le recunoaste...ii plac frunzele, are o colectie in gentuta lui...



insa in rest, nu-i captezi atentia cu nimic...nu are rabdare..doar daca se uita la baby Einstein, sta locului 5 minute si canta, danseaza, rade...dar nici in fata calc. nu vreau sa il las.



Cum sa fac?sa il las in pace, in ritmul lui?sa incerc sa il stimulez in alt mod, dar cum?







Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita [gravi]18+cu...Albastrica

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"

Allan Kardec

#13
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 03 noiembrie 2009 - 19:55

Nikole, daca e atras de natura incercati lipit de ghinde, frunze-flori uscate pe foi colorate.
Daca ai terasa, e foarte bine sa ii instalezi un sand box, nisipul e foarte relaxant. Sau cumpara-i un cort usor de jucat sa simuleze ca e camping :) Culegeti pietre frumoase sau scoici si le aduceti in casa sa se joace cu ele. A mea are pietre si scoici in baie, tare mult se joaca cu ele canmd face baie.

Eu cu fiica mea (2.10 luni) avem zilnic un 'project time'. De multe ori facem si mancare impreuna, are un scaunel cu care ajunge la insula din bucatarie si sta acolo langa mine si imi da usensilele, imi spune ea ce urmeaza. E experta in muffins:) Uneori o las sa se mazgaleasca toata, ii instalez masuta ei de plastic in bucatarie.

Intr-o zi am facut bicarbonat cu otet, am lasat-o pe ea sa puna otetul ca sa vada reactia.

In alta zi am facut un binoclu: din doua mijlocuri de carton ce raman de la hartia igienica, le-am imbracat in banda adeziva stranse impreuna si i-am pus un siret sa si-l atarne de gat (asta la copiii prea mici nu merge ca e pericol de strangulare).

Orice cutii mai maricele de carton (de cerale, fel de fel de ambalaje) le pastrez; le intorc pe partea necolorata si decupez ca sa facem casute, apoi le pictam; uneori daca cutia este mai solida o imbracam in hartie colorata si punem jucarii in ea.

La cumparaturi, o pun acolo in caruciorul ala din supermarket si o pun sa imi tina punga: si in timp ce eu pun in punga, ea numara, imi spune cate ceva despre fiecare fruct sau leguma, imi citeste literele de pe ambalaje.

Sau din cutia metalica de conserve cea medie: scot partea de sus cu grija sa nu ramana absolut nimic taios, scot eticheta, o spal bine si apoi o imbrac frumos in hartie glasata. Ea si-o coloreaza cum vrea si lipeste abtibilduri si ramane un paharel frumos si personalizat, de tinut creioane si pensule.

Din farfuriile de unica folosinta din hartie se pot face multe. Priviti aici:
http://www.danielles...paperplate.html

Toate proiectele si desenele ei le pastrez la vedere si e tare mandra de ele. Am facut pe un perete o sfoara prinsa in doua cuie, si i le insir acolo prinse in cleme de rufe.






#14
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 04 noiembrie 2009 - 12:06

Mindy[flo]multumesc pentru sugestii...nu m-as fi gandit la lipitul frunzelor, chiar in seara asta ma sa ma apuc de treaba , sa vad daca il intereseaza activitatea.Sper sa nu tipe ca fac buba la frunze.



La groapa de nisip mergem zilnic, acolo sta si se joaca , ii place.Facem castele, il las sa faca ce vrea in spatiul special amenajat.

Scoici...am in casa o punguta plina, am decorat cu ele baia, zilele astea mi-am facut eu o cutie ptr accesorii cu scoicile, le-am lipit, a iesit...atragatoare[olala], e chiar faina, insa nu l-am implicat si pe el , am facut-o in timp ce dormea.In plus am multe scoici micute pe care le baga in gura, si mor de frica...



La bucatarie sincera sa fiu nu prea l-am lasat printre picioarele mele ptr ca apartamentul unde stam acum , are bucataria ingusta, e cam mica, insa la chiuveta are program zilnic...spala canile din plastic , sticle din plastic, se balaceste cate 30 minute...



La cumparaturi ma "ajuta" cat poate si cu buna inima...isi ia cosuletul si pune in el vrute si nevrute apoi le duce la casa...eu cu burta dupa mine, fug si-mi cer scuze de fiecare data, canselam produsele[:I]...au astia mici o energie si o viteza...

sa puna el ce ii cer eu in pungi...nici o sansa[:D]el pune numai ce nu e nevoie, si...de toate, ce ii vine la mana.



Mi-a placut f mult linkul postat de tine, am multe farfurii de unica folosinta si pahare, nu m-am gandit sa le scot la vedere...am salvat linkul, il studiez mai tarziu.



Multumesc mult pentru idei[flo].

F util topicul[flo]



Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita [gravi]18+cu...Albastrica

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"

Allan Kardec

#15
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 04 noiembrie 2009 - 22:40

salutare,
eu ma joc la cabinet cu copii (personali nu am inca).
poate va inspira si cateva din aceste jocuri:
-intindem o musama pe jos si facem "zone" din diferite texturi: nisip (suntem la mare sau in desert), un lighenas cu apa (suntem in valurile marii), scortisoara/faina/zahar pudra - orice este pudra care s anu afecteze pielea (ne plimbam pe o strada prafuita si lasam urme), boabe de piper, pucati de plus/blanita, scartaietoare desfacuta (asta e zapada)... gandesc eu ca acasa puteti folosi muuult mai multe materiale, mai ales ca aveti baia aproape (la cabinet e mai dificil sa invatam cat e mierea de lipcioasa, pentru ca ne raman sosetele lipite de pantofi apoi :) )
- ne costumam (asta cu copiii mai mari), le pun la dispozitie o garmada de carpe si bucati diverse - carton, celofan, scotch si ce mai gasesc prin cabinet, ne alegem cate un personaj dintr-o povste sau film si incercam sa ne facem cate un costum
- tot cu copiii mai mari m-am amuzat teribil o data cand am incercat sa coloram cu picioarele - am avut cartoane destul de mari (duplex se numesc) si am desenat cate ceva pe ele, apoi am intins pe jos acuarelele, am inmuiat degetele de la picioare si fiecare si-a vazut de "opera" lui..
- am avut formatie de instrumente neconventionale: capace de inox (astea sunt cele mai galagioase :) ), cutii metalice umplute cu porumb, cartoane groase (sa vedeti ce melodioase sunt cand sunt scuturate de un colt), sticle de sticla (batute cu betigase sau lingurite), monede intr-un saculet, elastice intinse foarte bine pe bete (stil arc), paie pentru suflat de foarte aproape in hartii (ca sa vibreze hartia sa scoata zgomot)
- "bijuterii" din margele colorate ( se gasesc la borcan prin supermarketuri)
- am invatat sa ne coasem numele, sau macar initiala pe o batista
- am facut experimente chimice (invatate dintr-o carte cu 100 de experimente): sticla de sticla, bicarbonat, se toarna otet si repede se pune un balon la gura...surpiza!!! balonul se umfla! Nu foarte tare (cred ca depinde de cantitati), am fiert lapte, am amestecat cu otet si am strcurat prin ciorap - a iesit un soi de branza de casa - dar nu ne-am incumetat sa gustam din ea!!! copiii au modelat-o in fel si chip ca se comporta ca o plastilina
- am facut tablouri din diverse materiale: felii de morcov, boabe de porumb, fasole, orez, piper, foi de dafin, etc.
- am facut trasee din buline: jucatorul verde merge doar pe bulinele verzi si urmeaza traseul: pe scaun, pe sub masa, in jurul masutei, pe sub ata legata de piciorul scaunului si usa..etc ca sa descopere comoara!!!
- am facut trasee cu indicii ( biletele lasate in locuri anume)

sper sa va ajute cu ceva, e adevarat ca sunt pentru copiii mai marisori.




Andreea Nuta

#16
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 05 noiembrie 2009 - 11:32

eu logoped[flo] f interesante activitati[asia]

Ne vor fi de folos pe viitor, multumesc!



Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita [gravi]18+cu...Albastrica

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"

Allan Kardec

#17
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 06 noiembrie 2009 - 13:28

nu este fantastic ca putem sa ne inspiram din activitati! multumesc pentru idei si link!
ce am facut zilele astea! am fost la grupul de joaca afara, si am avut la dispozitie pietre mai maricele, cu latura lucioasa. am avut o farfurie cu betisoare de plastic cu bumbac(vata) la capete si diferite culori tempera. am pictat cu betisoarele de bumbac pe piatre, am lipit ochi!
-am avut un lighean mare la dispozitie cu orex colorat in diverse culori. eu am facut asa ceva, si, pe timp de iarna, in casa era o activitate foarte buna. am cumparat 5 kg de orez. am facut din culoare alimentara un lichid si am pus orezul in culoare, pana s=a inmuiat, si prins culoare. am colorat orez in diferite culori. l-am lasat sa se usuce, si l-am pus pe tot in lighean la dispozitia copilului, cu ustensilele de plaja! si asa s-a jucat si se joaca foarte mult!
- pe o masa mica, am lipit niste hartie, si am lasat la indemana carbune colorat, pe care sa il foloseasca si sa deseneze ce vrea. practica si tinutul creionului in manuta!
-din sulurile de la hartia igienica, cu ziar, taiat fasii, am facut palmieri! hartiile in buchet, la un capat le-am lipit la o margine a sulului de carton!
-pe masa am pus hartie de culoare dorita, si intr-o cutie, am facut tot felul de hartiute din materiale diferite si forme diferite. si i le-am dat sa le lipeasca pe hartiuta.
-din macaroane groase, am colorat in diferite culori, le-am lasat sa se usuce, si pe sfoara de bumbac mai grosuta (ca sa stea drept cand o apuci la un capat) am insirat macaroanele colorate. am facut patternuri, lantisoare, bratati!
-afara, am luat o galetusa, am legat cu o sforicica o pensula de vopsit, am pus in galetusa apa cu detergent, sa faca clabuc, si i-am dat sa "vopseasca" peretii exteriori ai cladirii!
-am facut instrumente muzicale. din cutia de la pantofi, am pictat-o, am lipit decoratii in interior. si am pus niste elastc de platic de jur inprejur, cam 4-5-6. si am inceput sa cantam la "harfa".
-din sulul de carton de la foaia de aluminiu utilizata in bucatarie, am astupat-o cu o hartie de culoare nearga, am facut niste gauri mici, si la capatul celalalt am pus o lanterna. ne-am jucat pe intuneric, cu luminitele , "stelele"
-tot acelasi tip de sul gros de carton, am legat la capete hartie cu elastic de plastic, si ininteriorul sulului am pus baobe de soia. si zdranganeam sulul de carton si faceam muzica!
-sigur, in activitatile bb-ului intra si video, ca brainy baby, sau baby einstein, sau "your baby can read"! cu ajutorul acestora, bebeul meu inca nu are doi anisori si stie alfabetul, sa numere, sa citeasca cateva cuvinte! are deja o carte preferata, si de acolo cunoaste aproape toate cuvintele.

Nikole, incurajeaza copilul in activitatile pe care le indrageste. cu timpul isi va diversifica "repertoriul"![flo]



#18
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 12 noiembrie 2009 - 02:29

in ziua de miercuri avem program la librarie! se citesc povesti, se canta cantecele, apoi, se trece la colorat si decupat. ingerasul meu este prea mic pentru activitati de prescolar, insa indrageste sa lipeasca, taie, chiar daca tine cu amandoua manutele foarfeca. si am primit o stea desnata pe hartie, am decupat-o si am lipit-o cu banda adeziva de un pai de baut!
asa am facut si co racheta. fumul din spatele rachetei am lipit vata. pe racheta o fata desenata si decupata, iar raheta, lipita si ea pe un pai.
acasa, i-am aranjat scaunele, trambulina, scaunele intr-un mod in care sa se poata catara. am supravegeat-o permanent, insa bucuria a fost mare.
ma duc la play group. sa vad ce facem azi!

#19
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 30 noiembrie 2009 - 16:10

pentru ca a fost ziua ingerasului, a primit o masina de facut baloane de sapun, un topogan micut de plastic, si un calut de lemn, pe care il calareste in fiecare zi!
activitatile s-au centrat mai mult in domeniul descoperirii noilor jucarii!
ce am mai facut! la librarie am decupat si lipit! a invatat sa tina forfecuta pentru copii in manuta! si e foarte incantat ingerasul!
ascultam muzica, dansam! ne jucam la pianina electronica, facem muzica su cloploteii, cu tamburina, cu cutii de metal goale, in care batem cu lingurele...descoperim in felul asta, sunetul usor, sunetul puternic, ritmul!
ne mai jucam pe intuneric cu jocul de lumini. si mai ascundem obiecte si le cautam cu lanterna!

#20
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 12 decembrie 2009 - 19:54

pentru ca se apropie craciunul, in voga sunt activitatile de facut decoratii de pom. pe foaie neagra, dam cu lipici transparent si lipim stelute mici, de toate culorile. taiem triunghiuri de hartie colorata verde, si le lipim in forma de bradut de craciun.
din farfurie de carton, taiata pe o raza, si lipita, dam iar cu lipici si stelute sau alte decoratii de hartie colorata.
din sarmulite plusate colorate, impletim decoratii in forma de globulet (practicam astfel forma de cerc).
am mai taiat din carton gros colorat, forme de triunghi, patrat, oval, piramida, cerc. le-am pus pe asfalt, si am topait dintr-unul in altul.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -