Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Se va putea naste legal acasa in Romania in 2011?


72 raspunsuri la acest subiect

#11
Iael

Iael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 01:42



http://www.flix.co.i...o.asp?m=3238527

#12
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 01:59

iael, wow, m-a emotionat filmul, daca as fi si inteles ce ziceau... n-ai putea sa ne traduci cate ceva? Comentariile le-am tradus cu Google Translate si am inteles ca evenimentul a avut loc in urma cu 15 ani.
claudia@, da, ar fi ceva sa fie si la noi asa. Interesanta si ideea de spital ambulant, poti sa detaliezi?
xio, sa stii ca m-am gandit si eu la preturile care s-ar practcica in astfel de cazuri, dar tot nu cred ca va ajunge o nastere de acest gen la fel de costisitoare ca o nastere la un spital privat, de exemplu. Mi se pare ca din punct de vedere al cheltuirii banilor (ar fi interesant de stiut care este dupa calculele statului costul unei nasteri la un spital de stat, de la A la Z) s-ar face o economie foarte mare.

#13
valicutu

valicutu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 02:31

la nastere, inima copilului meu aproape inceta sa mai bata din cauza contractiilor puternice, eu nu m-am dilatat suficient si capusorul lui a ramas intepenit, deci s-a recurs la cezariana de urgenta. daca nasteam acasa ce s-ar fi intamplat?
nu as fi de acord cu nasterile acasa, dar fiecare face ce vrea cu viata ei si a copilului

#14
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 06:05

mie mi-ar fi frica doar ca nu ajunge ambulanta la timp. orice s-ar srie pe hartie despre timpul de raspuns, in romania hartiile sunt facute sa fie. cand a murit bunicul meu au ajuns dupa 50 de minute, desi era 5 dimineata si trafic zero. daca ii chemam ziua cine stie cate ore ar fi durat, desi veneau din acelasi cartier, nu din alt oras.

plus ca si daca pleaca imediat ce ii chemi, daca dau peste 2 intersectii blocate si cativa dobitoci care nu se dau la o parte tot pot ajunge prea tarziu

mama de Carol (29.12.2008) si [gravired]12+

#15
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 08:41

Raluci, la nio in tara este mai ciudata situatia.
Cu totii stiu ca preventia este de aur, a tratezi un cancer de colon cota infinit mai ult decat sa faci o colonoscopie de control o data la cativa ani si cu toate astea cand un gastroenterolog a propu o campanie gratuita prin tara de colonoscopii, cu voluntari de la el de pe ectie, s-a refuzat.
Asa ca nu m-ar mira sa puna un pret enorm daca printr-o minune se accepta legea...

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#16
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 11:18

Citat:
citat din mesajul lui valicutu
la nastere, inima copilului meu aproape inceta sa mai bata din cauza contractiilor puternice, eu nu m-am dilatat suficient si capusorul lui a ramas intepenit, deci s-a recurs la cezariana de urgenta. daca nasteam acasa ce s-ar fi intamplat?nu as fi de acord cu nasterile acasa, dar fiecare face ce vrea cu viata ei si a copilului
Gresesti.Nu ai voie sa pui in pericol viata copilului tau. Cu viata ta (teoretic) faci ce vrei. In rest sunt de acord cu tine si cu fetele care militeaza impotriva nasterii acasa.Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru preferat

#17
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 11:34

Ralucis, unde este initiativa? In afara de un punct de vedere si marturia protagonistelor, exista si un demers coerent?
Titlul materialului la care faci trimitere mi se pare fara corespondent in realitate, "amploare" nu inseamna cateva cazuri.

Eu sunt foarte curioasa cate mame isi doresc cu adevarat sa nasca asa, in conditiile in care (conform statisticii) exista rezistenta la nasterea naturala in favoarea cezarienei, campania de aici cred ar trebui sa inceapa. Exista vreo cercetare in sensul asta?

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#18
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 13:19

Aici este: http://mamepentrumam...latie&Itemid=56

#19
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 13:25

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust
... exista rezistenta la nasterea naturala in favoarea cezarienei,

Eu cred ca exista rezistenta la nasterea naturala in felul in care practica in Romania, nu la nasterea naturala la modul general. Daca spitalele romanesti ar oferi personal competent si empatic, un mediu curat si placut, posibilitatea implicarii tatilor, renuntarea la interventiile masive si nejustificate (nasterea pe capra, epizotomia de rutina, provocarea nasterii, fortarea intregului proces, etc), daca femeile ar avea posibilitatea sa experimenteze nasteri ca cele din tarile civilizate, sunt sigura ca cezarienele nu ar fi asa populare. Cred ca nasterea acasa cu o moasa calificata schimba complet dinamica in echipa, pentru ca mama se va simti mai stapana pe sine (e in casa ei cu sotul alaturi), moasa nu va mai fi asa dominanta (si aroganta) nu mai e pe teren propriu, fiind o situatie de 1:1 moasa va fi mai focusata pe mama nu pe cafeluta si taclalele cu colegele sau pe faptul ca alearga intre cateva paciente. Nasterea acasa nu va fi posibila in conditii sigure in Romania pentru ca nu exista personal calificat si autorizat sa faca asta, dar este un vis frumos pentru femeile care vor sa nasca natural dar nu doresc conditiile de spital si tratamentul din Romania.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#20
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 14:01

Bird, ai punctat foarte bine, cam astea ar fi si motivele pentru care as opta pentru o na#537;tere acasa.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -