Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Se va putea naste legal acasa in Romania in 2011?


72 raspunsuri la acest subiect

#21
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 14:03

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Eu cred ca exista rezistenta la nasterea naturala in felul in care practica in Romania, nu la nasterea naturala la modul general.


Sigur ca da, ca de nasterea acasa in Romania vorbeam, nu in lume (unde inteleg ca este demult reglementata si practicata).

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#22
Claudi@

Claudi@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 19:07

valicutzu, asta s-a intamplat si la mine, nu numai din cauza contractiilor ci si a a nelinstii si emotiilor ce le aveam. Au cazut asa rau ca s-a rastit medicul la mine sa imping ca-i fac rau copilului, intrase in panica de acum. Inainte de a intra in sala de nasteri m-au pregatit de cezariana, pt orice eventualitate si sotul a primit niste formulare sa completeze, dar am zis ca nu, eu nasc normal, incerc pana nu se poate. Toate astea s-au intamplat din cauza ca am fost prea emotiva si copilul raspundea si el cu neliniste.

Cu toate astea, era cat pe ce sa zic DA nasterii acasa la al doilea copil, care a decurs minunat, era sa vina pe drum.

Cand nasti acasa, moasa isi da destul de devreme seama ca ceva nu-i in regula si ambulanta trebuie sa ajunga in 5 min parca. Se misca foarte repede, de asta ma si gandeam, dar...





Nastera ambulanta e destul de des intalnita aici, fac de obicei femeile ce mai au copii acasa. Dupa 6 ore pleci cu copilul acasa, daca nu sunt binenteles pb, dar aici sunt moase care vin acasa in fiecare zi la inceput si dupa mai rar. Se pune mult accent pe natural, lasa natura sa-si spuna cuvantul. Mamele sunt mai sigure pe ele, se descurca mai bine.

Eu nu pot intelege de ce in Ro esti obligat sa ramai in spital?





[mamica] de Tony 07.04.07 si Nico 23.02.09

Nunta





Poze





#23
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 22:13

Ma bucur ca au inceput demersurile in acest sens. Nu cred ca se va rezolva prea curand, autoritatile din domeniul sanitar sunt incuiate rau (cu exceptia lui Raed Arafat). Dar pot sa sper, pentru fetele mele....

Eu cred ca avand in vedere traficul din marile orase, pentru inceput ar putea fi chemata o ambulanta cu putin timp inaintea nasterii si ar trebui sa stationeze in fata casei inca doua ore dupa nastere (cat sunt tinute lauzele sub supraveghere stricta si in spital). Presupun ca stationarea salvarii timp de 3 ore in fata casei celei care naste este mult mai ieftina decat spitalizarea 2 zile, mama + bebe.

#24
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 23:35

Da, se economiseste, benzina in primul rand, ca-n alea 3 ore poate facea vreo 2 drumuri, apoi cu faptul ca persoanele alea la care s-ar fi dus(dar din lipsa de masini - din motive de stationare, cate o masina pt fiecar gravida- nu s-a mai ajuns) ar fi murit liniastite acasa fara sa se mai cheltuie bani cu spitalizarea.

#25
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 00:40

ralucis, asa as fi zis si eu dupa a 2-a nastere, la care totul a decurs perfect. Dar prima nastere - aveam 23 de ani si jumatate, sanatoasa tun, sarcina decursese perfect, nasterea in sine a decurs foarte bine si am facut ditamai complicatia post-partum (relaxare uterina cu hemoragie mare, pierderea cunostintei, tensiune 5), daca nu eram in spital viata mi-ar fi fost pusa serios in pericol. Si asta s-a intamplat la vreo 3 ore dupa nastere, deci dupa expirarea timpului de tinere sub observatie la sala de 2 ore.

Asa ca daca as mai naste un copil tot la spital m-as duce, mi-ar fi extrem de frica sa nasc acasa.

Am observat ca in ultimii ani atitudinea personalului s-a mai schimbat, mai multe zambete si bunavointa si mai putina acreala.

#26
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 01:35

In conditiile in care in Romania dureaza pina vine o ambulanta (si aici daca ai ghinion si esti intr-un sat mai ocolit sau prinzi ore de virf) dureaza mult si tinind de asemenea cont ca o ambulanta nu poate sta ore in sir la usa ta (in asa fel costurile ar fii mai mari, pt ca asistentelesi doctorii in spital se ocupa de mai multe paciente in acelasi timp pe cind ambulanta ar fii numai pt tine), eu nu prea o vad ca o solutie buna.

Desigur sunt femei care nasc singure in Romania, sa ne gindim numai ca in miez de iarna nu reusesti sa iesi din orice sat, mai ales din cele sarace daca nu ai masina personala.

Eu as spera mai mult pt Romania case de nastere dupa exemplul germaniei (Exemplu aici http://www.geburtsha...aus/raeume.html ) unde atmosfera nu e ca cea de spital, unde ar putea sa existe ceva din aparatura necesara pt cazuri de urgenta. Dar si mai bine si mai bine e sa faca mai prietenoase camerele de nastere si personalul din spitale.

As fii putut sa nasc acasa sau ambulant, dar teama a fost in mine prea mare. Ba chiar mi-a fost important ca spitalul sa aiba sectie pt noi nascuti cu probleme.

Fiecare sarcina si fiecare bebelus e altfel. E un moment prea important pt mama si copil ca sa ma joc cu alegerea mea. Mai ales cind am o tensiune undeva in beci...

Sunt insa femei care nu vor sa treaca prin nastere ca si cum ar fii o boala cu doctori roind in jur si cu miros de spital. Inteleg asta f bine. Dar cred ca mai degraba casele de nastere ar fii mai sigure decit o nastere acasa...

------------------
Still looking for pieces of heaven...


#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 12:54

Aschiuta, ar fi fantastic sa arate in spitalele de stat cum arata acolo...

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#28
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 14:53

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Da, se economiseste, benzina in primul rand, ca-n alea 3 ore poate facea vreo 2 drumuri, apoi cu faptul ca persoanele alea la care s-ar fi dus(dar din lipsa de masini - din motive de stationare, cate o masina pt fiecar gravida- nu s-a mai ajuns) ar fi murit liniastite acasa fara sa se mai cheltuie bani cu spitalizarea.


Corect![:)]



"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#29
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 15:08

Ar fi fantastic ca inspitalele de stat sa aiba macar minimum necesar pentru pacienti, vata de exemplu, imaginile alea in Ro sunt o utopie[:D]

#30
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 15:32

Unul dintre motivele pentru care as prefera nasterea acasa/cu moasa/intr-o casa de nasteri ar fi nu igiena din spital, nu atitudinea personalului (desi aceste doua aspecte nu sunt de neglijat deloc), ci faptul ca nu esti ascultat si nu ti se respecta doleantele in maternitatile din Romania. De exemplu, la a doua nastere mi s-a facut clisma, desi eu am spus ca nu vreau. Cum sa nu faci clisma, ca e procedura standard, mi-a zis asistenta care efectua manevra. Pai nu vreau, ca nici la prima nastere n-am avut si n-am patit nimic, dar replica a venit ca fara clisma nu se poate si gata, trebuie facuta. Am regretat ca mi-am inghitit vorbele si m-am supus, mai ales cand am vazut ulterior ca instrumentul din plastic folosit pentru propria procedura a fost introdus fara prea mare igienizare in posteriorul altei doamne, deci banuiesc ca si la mine a fost cam la fel folosit[bang]

Apoi, de ce nu te lasa sa nasti in alta pozitie decat cea de pe masa? Sa explice cineva cu ce e deranjant pentru medici alta pozitie a gravidei in momentul expulziei decat cea cu care sunt ei obisnuiti. De ce ti se rupe apa la spital, de ce nu se asteapta ca travaliul sa decurga natural? Nu are dr timp, ca trebuie sa iasa din tura sau are alte gravide la rand? Sau de ce te obliga sa faci perfuziile cu oxitocina si calciu? De ce totul e grabit, cronometrat, de ce te privesc cu dispret, de ce nu ai si tu niste drepturi? De ce, de ce, de ce? Nu stiu daca voi naste acasa cu moasa sau nu, dar in mod sigur ma voi documenta, citi legislatia & tot ce pot ca sa imi apar drepturile de pacient. Asta in speranta ca ele exista in Romania.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -