Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atentionare


32 raspunsuri la acest subiect

#21
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 decembrie 2010 - 13:39

Ce aiurea mi se pare cu filmari si toate cele...aici e de ajuns o reclamatie... Sigur ca se cerceteaza, nu e sigur ca asistenta e data afara, dar sanctionata probabil. Desi nu am auzit de reclamatii de genul acesta, doar de reclamatii ca pacientul nu a primit tratamentul corespunzator de la medici(aici e echipa, nu e un singur medic, e sectia intreaga care raspunde). Insa si aici sanctionarile lasa de dorit...trebuie sa fie foarte grav ca un medic sa fie dat afara, altfel sunt sanctionati daca se constata ca au gresit...



Ce stiu insa este ca suntem foarte foarte atenti cand e vorba de relatia cu pacientii, nu ne permitem sa ne batem joc de ei in nici o situatie. Nici nu am vazut/auzit cazuri de tratamente urate in relatia personal medical-pacient.



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#22
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 30 decembrie 2010 - 13:54

Nu vreau sa deturnam sensul discutiei, dar cred este vorba despre educatia pe care un sistem este sau nu capabil s-o faca relatiei medic-pacient-spital-asigurat-etc. Poate tine si de bani, dar si de coerenta si fermitate.

Eu n-am inteles de ce la Bagdasar, de exemplu, este nevoie de paza pana-n dinti la accesul pe sectie. Dupa doua zile m-am lamurit, cand au venit 20 de vizitatori galagiosi la un singur pacient, l-au asteptat pe medic la scari, si daca nu erau flacaii aia cred ca il linsau.

La subiect - cred ca uneori nici manusile nu te protejeaza - ginecologul meu era sa-si piarda mana dupa ce s-a taiat intr-o chiureta si a facut o infectie urata. Sigur, a fost un accident - dar se intampla.

Cred ca putin respect insa, care trebuie sa circule in toate sensurile, trebuie sa existe, si sa dubleze procedurile care sunt obligatorii si nenegociabile.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#23
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 30 decembrie 2010 - 15:43

Sotul meu are medicul de familie la Policlinica Titan, si a fost si la endocrinologie de multe ori. Nu stiu daca la aceeasi doctorita ...

Intotdeauna cand a avut de facut analize le-a facut la laboratorul SYNEVO, cu care am inteles ca colaboreaza policlinica, si in conditii foarte civilizate.

E drept ca asta se intampla acum 2-3 ani, nu stiu daca s-a mai schimbat ceva intre timp ...



*****************************

mai coase cineva goblen ?

cartile copilariei mele



#24
lisssa_ana

lisssa_ana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 31 decembrie 2010 - 22:17

relyana e normal sa te ingrijorezi,dar fa o reclamtie





am patit si eu asa ceva cand am, mers la GINECOLOGIE([bang][bang][bang]) la policinica. Asistenta fuma,doctorul fuma...eu garvida[bang][bang][bang][bang],m-a intins pe masa si mi-a facut ecograf cu chestia aia care deja era plina de gel nici macar nu s-a sinchisit sa o stearga. Am stat cu frica in mine sa nu fi luat ceva boala de piele. Se pare ca nu,au trecut 2 ani si de atunci. noroc ca a fost eco abdominal [alcool][alcool][alcool]



Mama de Ana si [gravi] 12+

#25
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 decembrie 2010 - 23:19

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana
relyana e normal sa te ingrijorezi,dar fa o reclamtieam patit si eu asa ceva cand am, mers la GINECOLOGIE([bang][bang][bang]) la policinica. Asistenta fuma,doctorul fuma...eu garvida[bang][bang][bang][bang],m-a intins pe masa si mi-a facut ecograf cu chestia aia care deja era plina de gel nici macar nu s-a sinchisit sa o stearga. Am stat cu frica in mine sa nu fi luat ceva boala de piele. Se pare ca nu,au trecut 2 ani si de atunci. noroc ca a fost eco abdominal [alcool][alcool][alcool]Mama de Ana si [gravi] 12+
Sonda de la ecograf doar se sterge de gel oricum, nu se dezinfecteaza de la un pacient la altul, boala de piele nu se ia pt. ca se bazeaza pe faptul ca cel care face ecografia e medic si stie sa nu faca daca vede ceva suspect [:)]***Fur is for petting**www.adoptiicaini.ro si www.adoptiipisici.rowww.accesoriisihaine.blogspot.com si http://re-shop.blogspot.com/

#26
lisssa_ana

lisssa_ana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 31 decembrie 2010 - 23:41

nu era stearsa



Mama de Ana si [gravi] 12+

#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 ianuarie 2011 - 14:59

Pai asta spun, ca si daca o stergea cineva, o facea cu un servetel, nu o dezinfecta. Deci cu sau fara gel tot aia e. Si cadrele medicale beneficiaza de acelasi tratament, tocmai din motivul spus mai sus.

***Fur is for petting**


www.adoptiicaini.ro si www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com si http://re-shop.blogspot.com/



#28
relyana

relyana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 02:16

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Aici de ex. avem haine speciale in spital, ne dezbracam la piele de cele de afara, in vestiare si ne schimbam cu haine de spital. DAR atunci cand ies din laborator imi las halatul exterior(cel pe care il pun peste bluza de spital) in laborator, ma spal obligatoriu pe maini si ma dau cu spirt, ies si imi iau halatul exterior cu care umblu NUMAI afara din laborator. Cand intru, procedez invers...las halatul acesta in afara laboratorului si il iau pe cel din interior dupa ce am intrat. In plu nu avem voie cu inele, bratari pe maini, ca sa nu transportam bacteriile afara.
La prelevare probe e OBLIGATORIU sa isi puna asistenta manusile, atat pentru protectia pacientului cat si a ei personala. Aici se da in doua ture cu spirt...primul tampon se arunca si apoi se ia unul nou si se repeta operatia. Clar ca nu se pomeneste sa nu fie ace nesigilate...sau tampoane refolosite...
Si noi suntem obligati sa ne punem manusi atunci cand umblam cu eprubetele, in special la manevrele in care deschidem eprubetele. Asta e pentru protectia noastra insa.

Aici te trezesti imediat cu o reclamatie de la pacienti daca nu procedezi cum scrie in instructiuni, nu isi risca nimeni locul de munca pentru o pereche de manusi...nu mai spun de tonul si zambetul pe care trebuie sa il ai mereu pe buze [:)].

PS Aici personalul din laborator e pregatit sa lucreze si la prelevare, se face cu randul, nu sunt asistente speciale...eu inca nu am fost la prelevare, dar am asistat ca student si am fost prelucrata despre procedee.



Admirabil, nu am cuvinte. Ma simt de parca as privi peste gard, in curtea vecinului suedez civilizat. Si asa este, privim si oftam. Si ne e greu sa fim solidari si sa punem lucrurile la punct (ca ar fi posibil acolo unde exista legislatie).

Multumesc din suflet fetelor pentru ideea de a face niste analize de verificare - asta sigur voi discuta cu medicul de familie, cu toate detaliile; daca nu vrea sa i le dea gratuit, macar sa imi spuna ce analize sa faca mama mea si le vom plati. Cu reclamatia inca ma gandesc. Mai avem de luat rezultatele analizelor si interpretarea, sa vedem.

Synevo imi place si mie - mi se pare extraordinar, niciodata nu ramai cu vanatai de la recoltare, nu astepti mult, fetele sunt cu zambetul pe buze, mi se par impecabili.

"Nu recunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea" (Beethoven)

#29
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 07:38

eu vad problema in atitudinea asistentei. si pana la urma nu conteaza varsta pacientului, ci bunul simt al cadrului medical, care se pare ca lipseste mai peste tot. din pacate, o camera ascunsa nu poate schimba mentalitatea unor oameni care au facut o scoala ca sa ajute oameni .
trist, dar adevarat .

alina

#30
greiere

greiere

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 11:10

Relyana, in privinta reclamatiei de ce te temi? Mai ai de mers in locul respectiv si te temi de consecinte ulterioare?

Cred ca sunt constructive si discutiile pe forum despre problemele acestea cu conditia sa nu ramana doar intre noi ci noi insine sa facem ceva, sa luam atitudine. Eu consider ca lucrurile nu merg bine pe toate planurile in tara asta dar fiecare dintre noi contribuie la acest lucru. Vrem sa ne fie bine dar uneori nu facem nimic nici in plan personal.

Te-a suparat atitudinea asistentei, te-a ingrozit modul in care si-a dus la indeplinire actul medical? Faptul nu cred ca e consumat. Te inteleg ca nu ai avut atunci putere de reactie dar poti cauta sa discuti cu cineva incidentul, cu medicul, cu asistenta sefa sau chiar cu asistenta in cauza. Daca nu e reclamatie ci doar mustrare si cred ca tot conteaza. Daca toti cei nemultumiti ar vorbi, intr-un final cei care procedeaza incorect ar fi trasi intr-un fel la raspundere si ar trebui sa-si revizuiasca atitudinea.

Cred ca trebuie sa ne respectam si sa cerem respect oriunde ne ducem.

Mi se pare foarte bine punctat ce au spus Mediajust si Mihaela s:



Mediajust

`Cred ca putin respect insa, care trebuie sa circule in toate sensurile, trebuie sa existe, si sa dubleze procedurile care sunt obligatorii si nenegociabile.`



Mihaela s

`Aici te trezesti imediat cu o reclamatie de la pacienti daca nu procedezi cum scrie in instructiuni.`



colectiadepalarii

Elena mami de

Alexandra (09.07.2006) si de Victor Cristian (21.08.2009)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -