Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atentionare


32 raspunsuri la acest subiect

#1
relyana

relyana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 14:03

Am fost cu mama mea la endocrinologie, la Titan. I-a dat niste analize de sange. Obligatoriu de facut la asistenta domniei sale (al carei nume nu se cunoaste, nu e scris pe nicaieri). Iata in ce conditii a recoltat sange de la mama mea:
1. Asistenta venind din alt cabinet, cu mainile pe toate clantele – nu s-a spalat pe maini si nici manusi nu a purtat la recoltare, iar sticla de spirt o astepta fara dop;
2. Acul folosit era dintr-o cutie de ace al caror sigiliu nu se vedea – probabil era inexistent. Nici nu a facut vreun poc care sa demonstreze ca ar fi sigilat, nici nu s-a deranjat sa ne arate vreun sigiliu;
3. Vata cu spirt aplicata pe intepatura avea in mijloc o pata inchisa la culoare, ca sangele coagulat;
4. Pentru analizele cu plata nu a eliberat chitanta, nici la cerere, chiar s-a revoltat ca am tupeul sa ii cer;
5. Dupa recoltare, i-am spus asistentei in cauza ca sunt ingrijorata de sanatatea mamei mele avand in vedere toate cele de mai sus, mai ales ca nu mi-am dat seama in timp util ca sa impiedic recoltarea asta total neigienica si sa facem analizele la un Laborator specializat. Mi-a strigat ca in niciun caz nu putem face analizele in alta parte (stiti ca cine recolteaza – acela incaseaza banii de la asigurari) si mi-a interzis sa mai intru in cabinet data viitoare, adica sa o las singura pe mama mea varstnica (adica sa ma invoiesc de la servici dar sa stau pe la usi....)

Acesta fiind un fapt consumat, Dumnezeu sa ne ajute sa nu fie vorba de nicio infestare cu nimic, DAR vreau ca cei care citesc sa nu repete greseala mea. Chiar daca aceste cadre medicale se simt jignite, verificati daca au INSTRUMENTE SIGILATE si daca NU – mergeti in alta parte, nu va expuneti nici pe voi, nici pe membrii familiei voastre.

Scuze in caz ca am postat intr-un loc nepotrivit, dar sunt foarte ingrijorata, ma simt vinovata de lipsa de vigilenta si vreau sa nu se mai intample nimanui.


"Nu recunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea" (Beethoven)

#2
gaby76

gaby76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.848 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 14:08

[bang][bang][bang][bang] cam asa trebuia sa-i faci "asistentei medicale". nici macar nu are dreptul sa ridice vocea la tine, sa tipe nici atat. fiti foarte atenti pentru ca pe ei nu-i doare capul daca te trezesti cu cine stie ce hepatita sau, mai rau, cu hiv... cred ca se muta din tara, nu din oras daca-mi facea mie asa ceva!!!! si-i dadeam si doua palme dupa ceafa... si vreo suta peste ochi!!!!!

#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 14:44

Te inteleg perfect si sunt convinsa ca ai relatat faptele asa cum s-au intamplat.

Off-topic, dar legat de subiectul tau : fiti foarte vigilenti si la stomatolog ! ambii mei parinti au fost infectati anul trecut cu virusul hepatitei B, iar cumnata mea a descoperit recent ca e bolnava de hepatita C, cel mai probabil tot de la stomatolog. Si culmea este ca atat parintii mei cat si cumnata mea au mers la medici stomatologi diferiti din Ploiesti, medici cu vechime si renume [bang][bang][bang], pe la usile carora astepti uneori cu orele pentru ca sunt foarte solicitati si de multe ori se decaleaza programarile...da, stiu, nu poti spune ca medicul e singurul vinovat, ci sterilizarea/manevrarea instrumentarului nu se face corect; insa raspunderea in final tot a medicului este, pentru ca-ti pui sanatatea in mainile lui si e dator sa te faca bine, nu sa te imbolnaveasca de altceva...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#4
Tecky

Tecky

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.590 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 16:45

Nu numai ca au tupeu asistentele si medicii dar se poarta si urat daca nu le dai o atentie ceva...[bang]

Tecky - mamica fericita de ANA-RALUCA (4 iulie 2008)


#5
felicic76

felicic76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.008 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 17:48

te inteleg ca ai fost luata prin surprindere si nu ai reactionat, dar daca ai scris aici inseamna ca te macina intamplarea (nu mai vorbesc ca probabil mama ta va mai face niste analize sa se asigure ca nu a fost infectata cu niscaiva crocobauri)... sa nu uiti ca asa cum exista Colegiul Medicilor, asa exista si Colegiul Asistentelor unde se pot reclama anumite abuzuri comise de acestea, asa cum acelasi Colegiu le apara drepturile.. Numele ei este usor de aflat chiar daca mai trebuie sa faci un drum pana acolo si daca esti hotarata, fa reclamatie... gandeste-te ca prin acelasi procedeu trec o sumedenie de persoane care nu au in spate un ochi vigilent si ale caror probleme de sanatate se pot inrautati brusc dupa vizita la acel medic (nu cred ca nu stie ce face "cerbera ei" si cum procedeaza la recoltare, doar ca nu-i treaba ei si nu poate fi trasa la raspundere pentru faptele asistentei)
Eu cred ca doar prin reclamatii schimbam CEVA in sistemul medical, reclamatii scrise nu injurat pe fatza sau in gand, adica racorit pe moment si plecat acasa sa facem rugaciuni ca nu ne-am infectat... Nu este normal: toti platim asigurari de sanatate, parintii nostri acum pensionari au cotizat toata perioada in care au fost apti de munca, iar de luna viitoare vor cotiza cu 5,5% procente din pensie...
Eu nu as lasa lucrurile asa [asia]

Sanatate multa!


#6
medeea76nou

medeea76nou

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 258 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 20:54

Nu cred ca e bine sa lasi lucrurile asa, sperand ca mama ta nu a fost infestata. Neaparat sa-i faci niste analize la un laborator serios si, mai ales, asistenta in cauza trebuie reclamata.
CorinaDani, care sunt acei medici? Ma intereseaza, pentru ca am tot auzit de cazuri de hepatita luata de la stomatologi din Ploiesti... Poate ar trebui si noi sa facem ceva.

Mamica de Tea (2006) si de Ana (2008), din nou [gravi] 25+, bineinteles tot [fetita]

#7
relyana

relyana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 21:18

Nu am auzit niciodata sa se intample ceva semnificativ in bransa medicala. Nici macar Ciomu nu si-a pierdut dreptul de practica, asa cum ar fi fost daca el ar fi facut "medicina" in alta tara. Asa este, daca ar reclama multi sau daca pacientii ar renunta la cei care nu ofera servicii de calitate - atunci s-ar schimba ceva. Dar comentam la usa ei si nimeni nu m-a privit macar. Stateau cu indarjire acolo, cu privirile moarte. Ma voi gandi ce sa fac.... Nu am dovezi... A recoltat cu usa deschisa, dar cum spuneam - oamenii sunt un pic morti, nici nu m-au privit cand am comentat, ca sa nu fie suspectati ca ar simpatiza cu mine.

"Nu recunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea" (Beethoven)

#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 21:23

Daca a recoltata cu usa deschisa si tu ai vazut de afara e greu de dovedit ceva. o modalitate ar fi sa mergi la un ziar si ei sa mearga cu camera ascunsa (sau la o televiziune).
Manusile sunt pt. protectia asistentei, nu a pacientului in cazul asta, darsa nu foloseasca ac steril e grotesc.

***Fur is for petting**


www.adoptiicaini.ro si www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com si http://re-shop.blogspot.com/



#9
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 21:35

Dar cand vine cu mainile jegoase si nici macar nu se spala manusile ar fi si pentru protectia pacientului.



Ceva similar am patit si eu la prima sarcina la IDS pe dorobanti, deci clinica privata in buricul targului. Cu diferenta ca mi-a aratat sigiliul la ace dar am ramas fara cuvinte si fara reactie cand am vazut ca nu s-a spalat pe maini, nu si-a pus manusi iar cand i-am vazut unghiile a fost cat pe ce sa [vom]



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#10
relyana

relyana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 22:02

Eu am vazut dinauntru, nu de afara.

"Nu recunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea" (Beethoven)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -