Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!


257 raspunsuri la acest subiect

#1
Petrica_do

Petrica_do

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 12:25

Atunci cand m-am casatorit prima oara, mi-am dorit enorm o familie si cand s-a destramat am tinut legatura pe cat de strans posibil cu cei doi copii ce au rezultat.
Ei si mama lor s-au mutat la ceva distanta si (poate) din aceasta cauza nu am mai avut o mare influenta in educatia lor.Am observat ca an dupa an era din ce in ce mai neascultatori dar pt ca nu ii vedeam zi de zi incercam sa nu ii cert si sa le fac toate poftele.
Situatia s-a inrautatit dramatic de cand m-am casatorit si a avenit pe lume primul nostru copil (al meu si al sotiei mele).Am incercat atat eu cat si sotia sa ii temperam si ajutam pe ceilalti doi insa am ramas socati cand am auzit ce cuvinte puteau folosi.
Le recunosc din vocabularum mamei lor, dar nu am crezut vreodata ca va vb asa de fata cu ei.
Am incercat sa nu dam proportii, sa pastram relatii cordiale, sa continuam sa ii vizitam si sa ii invitam pe la noi.
Dupa ce s-a nascut al doilea copil al familiei cei doi din prima casatorie au devenit violenti fizic.De cate ori ne viziteaza ma jignesc atat pe mine ca si pe sotia mea.
Acum 2 luni mi-au cerut sa le cumpar un joc electronic(nu retin cum se numeste, )daca vreau sa mearga cu noi la Mamaia o saptamana.
Nu le-am putut cumpara jocul deoarece pt 2 astfel de jocuri as fi platit 10 mil.Enorm de scumpe.Oricum nu mi se pare normal sa santajeze asa.Cand am sunat sa vb cu mama lor sa intreb daca ii putem lua la mare , nu i-a lasat.Coincidenta?
Am trecut si peste asta, dar we trecut s-a unplut paharul.Fata din prima casatorie l-a aruncat pe Mihai (baietelul de numai 5 luni)din pat pe jos intentionat.Am intrebat-o dupa ce s-a calmat cuma putut s afaca asa ceva cu fratele ei.Mi-a raspuns ca Mihai si Andrea (cei mici) nu sunt frati cu ea si spera sa imi moara ,apoi a facut-o pe sotia mea (care nu a jignit-o cu nimic, ci incerca sa il linisteasca pe Mihai ):'c***a'
Efectiv, dint-o familie normala cand acesti copii vin in vizita ajungem ca cei de la stirile de al ora 5.

Eu unul nu mai vreau sa am nici un fel de contact cu ei.Le platesc pensia legala si atat.
Am incercat, sa stiti, sa vb cu ei, sa ii inteleg, sa ii re-asigur de grija si dragoste, le-am trimis mereu felicitari si cadouri cand nu i-am putut vedea de ev imp, i-am luat in vacante, ii sun de cel putin 2 pe sapt.Dar s-a umplu paharul.Mereu imi spuneam ca sunt doar copii (apropo au 14 si 12 ani)ca au trecut printr-un divort , etc dar cand mi-a arucat copilul sugar din pat si au jignit-o pe sotia ema, care i-a suportat intoatdeauna, i-a primit in casa , le-a pus masa etc, deja nu mai vreau o astfel de viata de familie.
Imi e mila de ei si nu as vrea sa ajunga rau, dar crede-ti-ma ca asa copii inca mici-zic eu- atata de violenti fizic si verbal eu nu am mai vazut.
Ce as putea totusi sa fac, pt ei ma refer?De contact/vizita nu se mai pune problema.
Va dati seama ca dupa ultima picatura nu se mai puen problema sa mai stea in preajma celor mici.Efectiv eu imi iau mana de pe ei, vorba bunicii mele.
V-ati mai confruntat cu asemenea sentimente?Efectiv nu mai suport nici la tel sa vb cu ei pt ca injuriile apar dupa buna ziua, apoi cer bani , dar sa lovasca , sa vb asa cu sotia si sa spuna ca nu sunt freati si ii vrea morti nu credeam.


#2
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 14:17

Asta e mintea bolnava a fostei tale sotii, care a intoxicat copiii cu ura impotriva noii tale familii.

Eu as incerca o discutie cu cei doi..adolescenti, foarte deschisa, poate chiar la un psiholog.

#3
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 14:29

Exista o sectiune dedicata parintilor de adolescenti, unde se pot pune intrebari si primi raspunsuri.

Nu cred ca este doar mana fostei sotii, la 12 si 14 ani copiii mai gandesc si singuri, isi fac opiniile proprii, chiar diferite de cele ale parintilor. Cred ca e mult mai mult decat atat.

in orice caz la asa un titlu...ce sfaturi sa mai dai? Nu sunt foarte convinsa de bunele intentii ale initiatorului subiectului, nu numai din cauza titlului, ci si datorita mesajului.

#4
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 17:24

Si dc nu mai vrei sa stii de ei, ce ne spui noua, astepti aplauze? Sa fii sanatos, fa ce iti dicteaza constiinta. Eu una nu as avea oricum de ce sa te aplaud si nici cum sa iti linistesc constiinta.

#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 17:38

Cand am citit titlul, am crezut ca esti cineva care nu vrea sa auda de copiii din prima casatorie a partenerului actual de viata , nicidecum ca e vorba de propriii tai copii dintr-o casnicie anterioara.

Nasol.



-------

Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) & [buburuza] Sela

-------

Port in suflet povestea licuriciului Emma

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"


NU RAMANE INDIFERENT !

AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !


#6
ymca

ymca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 770 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 18:15

poti comunica prin porumbei calatori daca de contact/vizite nu se mai pune problema.
si daca nu vrei sa mai auzi de ei, pune-i pe silent sau pe mute, si-ai rezolvat problema.

titlul e extrem de dur, continutul cam la fel, nu cred ca poti gasi sustinere, sfaturi, impartasiri de experiente cu o astfel de atitudine.

te-am mai citit pe la alte topicuri si inteleg ca ai niste probleme cu fosta nevasta, frustrari, etc dar poate gasesti alta cale de exprimare.





#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 18:55

Opinia mea este ca probabil orisicat ti-ai spune ca Nu mai vrei aia Nu mai vrei cealalta undeva cumva tot o sa-ti doresti sa-i revezi. Pentru ca sunt si copiii tai.

Pe de alta parte ti-ai refacut viata acum ai o noua familie si alti copii din cate scrii se pare ca este totul Ok deci opinia mea este sa-ti vezi de viata. Chiar daca pare ciudat sfatul meu este sa-i ignori sau cel putin sa nu le mai permiti sa intre neavizat in viata ta privata. Defapt cred ca depinde doar de tine. Ei isi vor croi un drum orisicum fiecare in sansa sau nesansa lui. Tu ai obligatii noi asa incat vezi-ti de viata.

Atunci cand ei vor decide sa te caute si atunci cand se vor raporta corect fata de tine si familia ta abia atunci sa le permiti contacte. Aceasta este opinia mea. Eu le-as spune raspicat exact ce anume consider EU corect iar daca nu le place "ura si la gara!".



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#8
ionica

ionica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.344 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 20:47

Si eu aveam o pereche de cizme care-mi faceau mereu basici la degete si le-am aruncat la cosul de gunoi,ce-mi pasa c-am investit o caruta de bani pe ele.

Petrica nasoala situatie,eu te sfatuiesc sa ajungi cat mai repede la un psiholog cu copii,se pare ca au suferit enorm si vor suferi si mai tare daca nu iei atitudine sa salvezi ca-a mai ramas din ei.

Si ei sunt copii tai chiar daca sunt din ......prima casatorie,au sange din sangele tau ,carne din carnea ta si praf de stele din visele pierdute candva...

http://picasaweb.google.com/home

#9
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 22:52

trebuie sa incerci sa le stai alaturi atata timp cat nu iti pericliteaza siguranta noilor nascuti...daca poti sa-i convingi sa mergi la psiholog cu ei bine, daca poti cu vorba buna in care sa le stabilesti niste reguli bine, daca nu vorba lui Marius vezi de viata ta si de bebelusi si asta este.
Si, da si eu cred ca se vede influenta negativa a mamei care probabil nu a vrut sa accepte despartirea si divortul.

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.




quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto


#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 01:40

Oricate scuze am incerca noi sa gasim unor preadolescenti pt suferinta provocata de divortul parintilor, nu pot ignora faptul ca au incercat sa faca rau unui bebelus fara aparare.
Acesti copii au nevoie de consiliere pe termen lung. Bineinteles si mama lor.
Eu as anunta protectia copilului pt a fi evaluati obligatoriu toti 3 : mama si copiii.

allinta


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -