Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!


257 raspunsuri la acest subiect

#21
malla

malla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 801 mesaje

Postat 10 octombrie 2009 - 16:00

titlul subiectului e dur pt ca omul nu stie ce sa mai faca, insa e sincer. Atata il moralizam si judecam pe bietul om...

Copii pentru varsta lor sunt cam needucati si asta e si vina mamei lor care nu nu ii invata cum sa se comporte in orice situatie, in viata.

Cred ca se comporta asa si din gelozie pe ceilalti copii, respectiv frati vitregi.

Imi pare rau pentru ei, caci si ei au niste trairi interioare, suferinti.

Insa sa ne punem in locul actualei sotii a lui Petrica, oare noi cum am reactiona? Ca sotii si ca mame in acelasi timp?

Pai eu am o slabiciune pentru copilul meu de simt ca mor daca vad ca cineva atenteaza la viata lui, indiferent cine ar fii, sa fie si mama...



Adinella



"Cand Isus era pe cruce, tu erai in inima Lui!"





Andrei si Adriana





#22
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 02:17

Petrica, te vaiti degeaba, esti adulti si esti tata. Copiii tai au acea atitudine si datorita tie si modului tau de reactie. esti fals si ei te simt, oricat ai descrie aici ca ai facut tot felul de manevre ca sa fie bine.

ce face si zice fosta ta sotie nu face subiectul discutiei. se pare ca nu ai reusit sa inchei elegant nici acea relatie. nu te-ai ostenit defel. nu ai povestit cum ai parasit primul cuib? ti-ai gasit amanta cumva, si ti-ai facut-o sotie mai tarziu? acum gata ai sarit in alta barca si ai si 2 plozi...cum crezi ca simt adolescentii abandonul emotional si cum crezi ca reactioneaza la el? nu cred ca se poarta cum se poarta pt ca nu au playstation-uri noi de la tine....

nu citesc deloc profunzime si responsabilitate, nicidecum maturitate in povestile tale si nici in decizia ta de a-ti "lua mana de pe ei"...alegi mereu calea cea mai simpla pt tine, copiii tai nu sunt niste rebuturi de care te debarasezi pt ca e dificila sarcina ta

#23
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 04:01

cum poate o mama sa numeasca peiorativ copiii altei femei, doi copii nevinovati, "plozi" nu reusesc sa inteleg...


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#24
Petrica_do

Petrica_do

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 08:39

In primul rand va multumesc frumos tuturor pt raspunsuri.

Ma ajuta enorm chiar si numai faptul ca citec cum ati procedat voi in situatii (oarecum) asemanatoare.
Va multumesc si pt sfaturi.Deocamdata vreau sa se linisteasca apele putin.Sotia mea este pe buna dreptate foarte suparata.Cum scria si Luna, care femeie nu ar fi daca bebelusul ei ar fi aruncat INDIFERENT de cine.
In momentul cand am vazut ce s-a intampalt nu am stiut ce reactie o sa aiba.EU ca barbat (fara instinctele unei femei care a nascut de curand, ca o leoaica deci) as fi fost in stare sa sfasii pe orcine mi-ar arunca copilul.Dar in schimb, mi-am sfasiat sufletul pt ca cel ce a facut asta e tot copilul meu.
Sotia mea insa s-a repezit la cel mic sa vada daca e ok si sa il linisteasca.
Cat despre acuzatiile ca ar avea ceva cu despartirea de prima nevasta, nici pomeneala.Ne-am cunoscut dupa 5 ani.Iar fosta a bagat div.Este de atunci cu aceeasi persoana (despre care eu cred ca e fost motivul div, dar neavand dovezi si nemaiexistand resentimente, nu conteaza) insa nu s-au casatorit si nici nu au copii.
Acum privitor la ea, ca s-ar baga, ca ar fi cu ochii pe noi ..etc, nu stiu de unde a-ti tras concluziile astea.Este adevarat ca de la inceput am stabilit (inainte chiar de ne casatorii) ca cei pe 2 copii ai mei din prima casatoria ii vom trata ca si cum ar ai nostri atunci cand vin sa ne viziteze sau cand facem vacante cu ei.Mie asa mi se pare normal.Deci nu a fost intriga sotiei A FOST IDEEA MEA.
M ai tarziu cand a aparut primul copil am privit lucrurile la fel.De ce tb eu ca tata sa petrec un we cu copiii din prima casat si unul cu cei din actuala.Oare eu nu am dreptul sa imi vad toti copiii laolalata?
Mai este si aspectul de care va spuneam initial- distanta.Daca stai in acelasi oras e usor sa ii duci pe cei mari la film/teatru/suc (i-ai duce si daca ar fi toti din aceeasi casat).Dar noi stam la Braila ei la Bacau.Cand vin la noi sau mergem in concediu, MIE nu mi se pare normal sa o las acasa pe sotia ema cu 2 copii mici, sau sa ii spun sa plece la tara cu cei mici pt ca vin cei mari sa viziteze.Plus ca exista si problema costurilor.

Cati dintre dvs isi permit 2 concedii la mare pe an?Unul cu primii copii si unul cu sotia si cei mici?
Asta inseaman o luna de concediu.Cum imi iau liber in vacanta de iarna si primavara cand vin cei mari sa viziteze , atunci?
Sau solutia vostra e de a merge in concedii NUMAI cu primii copii.
Pai astef risc sa mai pierd o familie, nu?

Si repet nu mi-a fost bagat deloc in cap acest lucru, ci mi se pare cel mai practic (am explicat mai sus :liber de la serviciu/bani/timp)si mai natural (imi doream ca toti copiii sa faca vante impreuna).

Doamneler, imi permiteti sa va intreb (asta pt ca majoritar numai doamne au raspuns, apreciez insa cintributia domnilor , si le multumesc) cate dintre dvs ati fi de acord ca:

- sotul sa petreaca vacante NUMAI cu copiii din prima casat(am explicat mai sus ca pt a petrece zile in vacanta de iarna si primavara nu as mai putea sa imi iau liber)si sa valase acasa cu 2 copii mici unul de doar cateva luni?
- copiii sotului sa fie obraznici , sa va va numeasca c***a
- sa va arunce bebelusul pe jos intentionat

Asta ca sa nu mai vb despre ce vorbe ii adresa la inceput fosta nevasta.Ma intreba cineva daca vb cu ea despre copii.NU VB CU EA DELOC.Pt ca a jignit-o pe sotia mea cand a aflat ca e insarcinata (nici nu vreu sa reproduc aici ce vorbe..).I-am spus sa ne limitam la copii.Mai tare injura (cam aceleasi vorbe le aud acum de la copii).Atunci i-am spus ca inchid tel daca disc nu se limiteaza la cei doi copii.Si am fost nevoit sa o fac.

Am facut o paranteza mare, dar vreau sa va explic de ce am v-am pus cateva intrebari.Eu sunt un om cu un div. la activ .Stiu ce inseamna sa vezi 2 copii cu portia.
Sotia mea, nu mi-a reprosat, bagat in cap, vorbit urat despre ei, etc(sincer va spun, e foarte intelegatoare) DAR ma gandesc pana cand?
Daca murea cel mic, sa zicem?Sau ramanea paralizat?
Eu ma pun in locul ei zilnic, si ma gandesc pana cand va accepta aceste mizerii.Eu nu mai vreau sa pierd inca o familie, inca 2 copii pe care ii voi 'scapa din mana'si vor ajunge la adolescenta la fel de neascultatori.
Dar in acelasi timp nu vreau sa ii abandonez nici pe ceilalti.
Daca pun in balanta lucrurile eu nu cred ca daca de maine sa zicem as div de sotia actuala i-as vedeam mai mult pe primii 2 sau ar fi mai respectuasi/afectuasi si lipsiti de interese materiale.
De asta am zis (poate dur- eram inca sub influenta evenimentelor) ca nu vreau sa mai aud de ei.Nu pt ca nu mai imi pasa si ii arunc la cos ca pe cizme.
Poate ca doamna care a sugerat sintagma imi raspunde la intrebarile de mai sus.

M-am lungit tare mult sper ca v-am mai lamutit cat de cat.

#25
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 12:09

Petrica, referitor la concedii e f simplu. Pleci o saptamana cu copiii tai mari si apoi restul de zile cu noua familie. Nu ii mai aduci in casa, mai organizezi un week-end la bunici sau rude la tara. Asta e, ai mai multi copii, deci ai si obligatii.

Mai e ceva ce am remarcat in primul mesaj: ai scris ca nu stiai cum sa te comporti fata de ei si ca le-ai facut toate poftele ... uite asa i-ai invatat sa fie asa cum sunt acum.

#26
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 18:30

Citat:
citat din mesajul lui mianna

cum poate o mama sa numeasca peiorativ copiii altei femei, doi copii nevinovati, "plozi" nu reusesc sa inteleg...


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




Vad ca esti membru incepator asa ca pot sa fac un efort suplimentar sa-ti explic ca limba romana este atat de vie, nuantata si colorata
tocmai pt ca dispune si de un bogat volum de sinonime si regionalisme: plod este sinonim cu copil, este folosit cu precadere in anumite regiuni ale tarii deci are si caracter de regionalism

-prunc-puradel-pui-zgamboi- sunt alte sinonime

Sunt si eu mamica de doi plozi/copii/pui/prunci, (puradei nu sunt pt ca eu nu sunt piranda:) si nu, nu este nimic tendentios/peiorativ in termenul asta, ai fi stiut asta daca ai fi tinut cont ca nu ai habar cine sunt, ce fac, si ce fel de persoana sunt eu in general... asta una la mana si doi, nu e treaba ta sa-ti etalezi aici limitarile proprii in intelegerea limbii romane, sa comentezi despre ce nu ai habar, sa presupui ca ma exprim tendentios la adresa cuiva. Nu esti deloc la subiect nici la propriu nici la figurat. Asa ca mai bine aplica ce ai acolo motto: "asculta, priveste, gandeste si taci decat sa vb pe langa"

Acum, on topic, pe mine m-a frapat brutalitatea exprimarii lui Petrica fata de situatia creata, cum arunca el vina pe sotie, pe copiii din prima casatorie, fara sa se inculpe nici o secunda. Nu e nici o atitudine crestineasca mai ales ca parinte "sa schimbi macazul" sau "sa speli putina", sa te dezici, "sa te speli pe maini", cand treburile merg mai greu sau par sa se impotmoleasca. Esti tata a 4 copii, si asa vei fi pana mori, asa ca fa bine si cauta solutii inteligente si spre binele TUTUROR celor 4 copii ai tai, nu au cerut ei sa ii aduci pe lume. Sa dai bir cu fugitii e cel mai rusinos ca tata. Daca as fi in locul celei de-a doua sotii as avea oarece dubii vis a vis de calitatile tale ca parinte. Nu o lua asta ca o jignire dar mi se pare ca esti derutat si nu stii sa rezolvi un conflict, nu asiguri copiilor stabilitate, nu impui respect, nu stii sa ii faci sa se simta iubiti, nu le conferi siguranta, nu stiu, eu cred ca asta e rolul unui tata.... cand va da furtuna si peste corabia a doua, ce-o sa faci? o sa sari si din ea cumva? bine, zici ca div a fost cerut de prima sotie, treaba voastra ce ati avut de impartit atunci, insa copiii au ajuns sa aiba tulburari de comportament si modificari de personalitate tocmai pt ca sunt intr-o situatie grea, si pt ca au ajuns la o etapa psihologice de dezvoltare foarte dificila-adolescenta. Nu e vorba ca au fost scapati din mana, un parinte nu cedeaza asa usor, niciodata, daca se respecta si isi iubeste in mod egal toti copiii.
bun...Sunteti in orase diferite, zici ... ce distanta exista?
- concediile se pot petrece si altfel, jumatate din timp il petreci cu copiii adolescenti si jumatate cu cei mici si actuala sotie...asta pana reusesti sa ti-i apropii si sa ajungi sa poti sa ii reunesti pe toti 4 cum vrei tu...si vrei bine, insa trebuie s-o iei incet si pe bucati, deodata nu se poate. Iti imaginezi ca daca aduci 2 adolescenti alaturi de 2 copii mici, nu au nimic in comun decat ca cei mici iti vor capta 100 % atentia si vigilenta, cei mari se vor simti neglijati si vor prefera sa-ti pretinda cadouri scumpe in ciuda.
-O amortizare a conflictului cu mama adolescentilor e de dorit chiar necesara...voi nu va intalniti sa mai discutati despre copii, planuri despre viitorul lor, scoli, hobbyuri, ce vor sa se faca dupa terminarea liceului etc ?? Asa ar fi normal.
- cat timp petreci tu cu adolescentii, de ce actuala sotie nu se poate descurca cu cei doi mici? ce are? nu are timp de telenovele si manichiura? scuze, dar chiar nu vad de ce e gaura in cer sa se lipseasca de tine cateva zile pe an sa zicem....Cati ani aveau adolescentii cand ai divortat de prima sotie? ea cum s-a descurcat singura cu ei, si cu treburile casei, servici, etc ? Nu-mi place cum pui problemele, se vede cat de colo ca esti partinitor....din nefericire atat te lasa pe tine inima sa dai, si nimeni de aici n-o sa te poata invata acum, pe tine, tata de 4 copii, sa iubesti si daruiesti neconditionat, corect, echidistant. Iubirea parinteasca nu se invata, ci se simte, se cultiva, se ocroteste, se ofera....



#27
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 21:30

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Citat:
citat din mesajul lui mianna

cum poate o mama sa numeasca peiorativ copiii altei femei, doi copii nevinovati, "plozi" nu reusesc sa inteleg...


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




Vad ca esti membru incepator asa ca pot sa fac un efort suplimentar sa-ti explic ca limba romana este atat de vie, nuantata si colorata
tocmai pt ca dispune si de un bogat volum de sinonime si regionalisme: plod este sinonim cu copil, este folosit cu precadere in anumite regiuni ale tarii deci are si caracter de regionalism




nu te mai chinui, ca limba romana n-am asteptat s-o invat de pe DC, unde-s incepatoare.

PLOD, plozi, s.m., ploduri, s.n. 1. S.m. (Ast#259;zi peior.) Copil (mic). 2. S.n. Germen, embrion; rod. – Din sl. plod#365;.


oricum, traiasca-ti puradeii, daca tot iubesti atat de mult nuantele limbii, fara sa le diferentiezi [flo] (tu singura mi le-ai dat drept sinonime, ascult, privesc, dar de tacut tac in fata lucrurilor cu adevarat importante-n viata, nu a unui user cu zeci sau mii de posturi pe un forum).



Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#28
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 23:52

ti-am mai spus ca te iei de cine nu trebuie...asta e treaba ta pe aici? sa te tiganesti? de copiii cui m-am luat eu? daca eu am plozi, copii, prunci si pui e treaba mea si intentia mea nu a fost sa jignesc plozii altora, nu e jignitor, peiorativ, desi termeni sinonimi ca puradei se folosesc strict in comunitatea rromilor, tot cu sinonimul de copil, pt mine si copiii mei e peiorativ insa pt ca nu apartin acelei etnii, nu-s tiganca si ei nu pot fi puradei. Tu ai nascut sau ai fatat? a fata=a naste, a aduce pe lume pui vii. Insa daca folosesti la om termenul de fatare e peiorativ. Mai sigur pt tine ar fi sa-ti tii gura inchisa ca faci gafe grave si n-ai nevoie sa ma enervezi pe mine. Oricum esti libera sa continui, eu n-am nimic de pierdut intr-o disputa cu cineva de genul tau. Tu esti genul care te tzatzaresti pan-la loc comanda, si ar fi curata pierdere de timp si irosire de spatiu sa continui sa te bag in seama si sa-ti tot explic ce nu poti pricepe. Du-te, deschide subiect la containerul Z si intreaba acolo daca termenul de plod e considerat peiorativ de cineva de pe aici. In ce-i priveste pe plozii mei o sa-ti tii gura ferm inchisa, nu-ti permit nici macar sa iti exprimi un gand vis a vis de ei. Daca asta e o amenintare, un avertisment? o rugaminte?
NU, dar este un anunt cat se poate de serios.

#29
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 00:20

cand o sa am nevoie de permisiunea ta, gasesc eu calea sa ti-o comunic. dar din principiu, eu nu ma iau de copii nimanui. spre deosebire de altii.

da-i bine ca incet-incet pari sa intelegi si nuantele la care faceai referire in primul post, care anuleaza sinonimia.

pies: cred ca incep sa inteleg ce nu-ntelegeam in primul post... [flo]


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#30
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 00:39

Citat:
citat din mesajul lui anamaria
nu stiu daca mi-ar conveni sa am acesti 2 copii cu tine, copii pe care dupa momentul divortului si dupa ce ai deja o noua familie te-ai decis sa-i arunci la cos ca pe niste cizme vechi (scuze de comparatie, dar am citat-o pt ca mi s-a parut la obiect)spui ca din punctul tau de vedere ai facut TOTUL ca sa asiguri o relatie 'sanatoasa' cu ei, mai ales ca le-ai facut 'toate poftele'. te-ai gandit ca poate ca nu asta e cel mai important?! ca poate chiar acesta e unul din motivele pt care copiii se poarta cum povestesti, te santajeaza sa le cumperi aia sau aialalta?poate nu atat cadourile cat atitudinea si apropierea sufleteasca este ceea ce isi doresc copiii tai cei mari de fapt?!sigur ca la 12 si 14 ani te astepti la alta atitudine, vad ca si tu iti condamni fiica ca pe o criminala... oricum iresponsabila!eu cred ca este pur si simplu geloasa. pe tine si pe noua ta familie, pe sotia cea noua cu care iti imparti viata si cu care - inteleg - esti fericit, pe noii copii care in viziunea celor mari le vor rapi mult sau poate chiar tot din ce le mai ramasese din tatal lor.**********ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si[cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )Blogul meu... under construction [olala]Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!
da , e iresponsabila saraca , are abia 12 sau 14 ani , nu discerne rau de bine. Ce conteaza ca era sa omoare un om , conteaza ca biata de ea sufera si taica-su e de vina. Cum de ce ? Asa , ca-i taica-su .Hai sa im seriosi , ar trebuie sa fie sarit de pe fix sa-si mai lase copiii mari cu bebelusii in speranta ca nu-si va gasi fata sugrumandu-si fratele vitreg sau copiii mici aruncati de la etaj.Un asemenea comportament violent trebuie sa aiba parte de terapie , mangaiatul pe cap si "te iubesc" spuse batand din gene sunt de mult apuse."Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "***Fur is for petting**http://accesoriisihaine.blogspot.com/http://www.4animals.ro/ajuta.html


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -