Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Comunismul - o idee buna?!


379 raspunsuri la acest subiect

#371
iulianm

iulianm

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 04 februarie 2011 - 21:22

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Capcaunule, tu ceva constructiv sau interesant ai de spus la subiect? Ca pt "eu bolduiesc numa' 2.000.000, ca-mi convine, si nu estimat si 500.000, ca asta nu-mi convine", nu ma mai deranjez sa-ti raspund.

Clar, in citeva propozitii, ce anume combati? Ori doar exersezi umorul da Buciuresti?

Ramii in care gara doresti, ca eu circul cu avionul.

Daca nu ma-nsel, pe la inceputul topicului tu erai cea care ai dat cu barda in parerile exprimate de mai multi useri, acuzandu-i pe toti care nu se incadrau in retorica ta ca fiind comunisti, nostalgici, securisti etc.


Toti astia "mai multi useri", "comunisti, nostalgici, securisti" fiind de fapt unul si aceeasi persoana. Unul singur, participant la discutia de fata, pare ca se incadreaza la toate trei. O alta, insistent, doar la "nostalgici". A treia barda am dat-o pentru magarii, deci nici o legatura cu categoriile mentionate de tine. Asa ca, "mai multi useri" se dovedesc a fi...trei, patru?

Citat:

Eu ce-am avut constructiv de spus am spus la vremea mea. Nu-s eu de vina ca tie nu-ti convin deloc parerile mele.


Constructivitatea s-a vazut, oricine-i curios poate sa faca o lectura, vizualizind simpatiile si sustinerea aferente.

Citat:

Tu ai venit cu linkuri catre ziare si reviste obscure care citeaza nustiu ce raport care la randul lui citeaza ... Eu ti-am dat extrase dintr-o lucrare stiintifica de istorie. E vina mea ca in avion se gasesc doar ziare si reviste, nu si carti de istorie?


Draguta, lucrarea stiintifica fu peer reviewed? Unde, anume?

Ziarele si revistele mele obscure: Memoria (gindirii arestate, revista AFDPR-ului), Analele Sighet, articole sub egida CNSAS, a Centrului International de Studii asupra Comunismului din cadrul Fundatiei Academia Civica, ale unor "obscuri" precum Zub, Courtois, Benoist, etc, etc.

Bineinteles ca obscuritatile citate de mine nu se ridicaa la nivelul stiintific al informatiilor si argumentelor prezentate de tine, mai exact:

Citat:

Pentru ca bat muntii de zeci de ani, pentru ca stiu detalii de la martori oculari ai rezistentei din munti, atat dintr-o tabara, cat si din cealalta, da-mi voie sa te contrazic. Nimeni nu a impanzit muntii. Cazurile de rezistenta au fost izolate, actiunile au fost sporadice si extrem de firave. Majoritatea nu au fost decat fugari care s-au ascuns. Rezistenta inseamna cu totul altceva"/


Eu ti-am mai scris, au cazut pe spate martorii aia oculari si si-au dat drumul la vorba si informatii detaliate din respect pt cineva pasionat de drumetii si munti? Ce anume le-a inspirat increderea si i-a facut sa vorbeasca unui necunoscut: echipamentul, zimbetul, faptul ca ai facut armata la trupele de Securitate? Si cum anume ai obtinut tu detalii de la, hm, tabara adversa? In lunile in care ti-ai facut stagiul militar? Dupa stagiul militar...?

Si documentele ti le-am cerut, foarte precis, la urmatoaarea ta afirmatie (pg 8):

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Cateva sute de oameni imprastiati pe zeci de mii de kilometri patrati nu inseamna Rezistenta ci doar rezistenta sporadica, locala si firava, cum am mai spus.


Documente, dear, documente. Linkuri. Samd. Asa pot si eu sa ma sui pe casa miine dimineata, or sa-mi deschid sobiect pe DC, si sa repet pina ma dor falcile (or deshtele) ca soarele se invirte in jurul Terrei. In paralel cu durerea de falci, sa resping orice fel de dovada (publicata, demonstrata, etc) cum ca e taman invers decit spun eu.


Si daca ai sa continui ca argumente precum "in avion se gasesc doar ziare si reviste, nu si carti de istorie", continuarea de la "Iulia e tinara", "Iulia a plecat de mic copil din tara si capata informatii din auzite", "cit de responsabila e Iulia,... mai ales ca studenta la mama acasa", "Iulia ca studenta vs XX casatorita, la casa ei, cu n copii", "am vazut ca aici se citeaza lucrari serioase, oameni cititi, ce mai", si altele asemeni, ai sa vorbesti la bec.



"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."

#372
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 30 iunie 2011 - 15:16


"Comunistii si nazistii sunt doar doua variante ale aceluisi rau: colectivismul. Însa ambii trebuie sa fie lasati sa vorbeasca liber — ideile rele sunt periculoase doar când lipsesc oameni care sa raspândeasca idei mai bune."


The Objectivist Calendar, iunie 1978




#373
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 04:20

Doream sa dechid un subiect despre un subiect dureros mie dar legat de acesta.
Aici cred ca este potrivit sa postez ceeace doresc sa spun.
In perioada comunista atat mama cat si tata au avut posibilitatea sa plece in tari care le-ar fi oferit oportunitati in perfectionarea lor profesionala si spirituala.
Isi doreau atat de mult sa calatoreasca si sa se imbogateasca spiritual!S-ar fi intors categoric in tara alaturi de noi.
Niste delatiuni scrise de persoane apropiate le-au taiat aceste oportunitati.Persoanele in cauza dau acum cu subsemnatul in Ceruri,toate cele implicate!
Oare ce scuza isi declina?Au provocat multa durere si au schimbat,sunt convinsa,destine!
CINE A PLECAT IN STRAINATATE IN PERIOADA CEAUSISTA SA SE ABTINA DE LA COMENTARII CA ACUM STIU CARE ERA PRETUL!NU PLECA NIMENI FARA CONTRACT!


#374
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 03 iulie 2011 - 05:05

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
CINE A PLECAT IN STRAINATATE IN PERIOADA CEAUSISTA SA SE ABTINA DE LA COMENTARII CA ACUM STIU CARE ERA PRETUL!NU PLECA NIMENI FARA CONTRACT!

TE INSELI.
Nu generaliza o experienta pur personala!

#375
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 iulie 2011 - 22:18

B.nica,
parintilor tai nu le-au taiat oportunitatile delatorii ci insusi sistemul.

Puteau ei sa-si bage pasaportul in buzunar sa se urce in masina si sa plece? NU. Aveau dreptul sa aiba pasaport? NU.

Mai intai trebuiau sa ceara voie la securitate pentru pasaport.
Pentru cerere se completau niste hartii. Acolo erai obligat sa treci si vreo 3-4 nume ce puteau da relatii despre tine.
Alte 2-3 nume le alegea securitatea dintre prieteni/rude.
Pe oamenii aia ii intreba: "Credeti ca au vreun motiv sa nu se mai intoarca? Ati auzit ceva in sensul asta? Si alte intrebari de genul asta.

Si sa stii ca multi de frica nu-si asumau responsabilitatea unui raspuns negativ categoric: NU, domle, NU vor sa ramana.! Daca parintii tai ramaneau ei aveau de suferit.
Ba, dimpotriva s-ar putea sa nu le fi convenit ca o astfel responsabilitate a fost aruncata pe umerii lor.

Au fost cazuri de persoane care plecau fara Contract (le ce te-oi fi referit?) si fara sa dea cu subsemnatu' pe la securitate si fara sa-si toarne prietenii.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#376
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 05 iulie 2011 - 04:26

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
CINE A PLECAT IN STRAINATATE IN PERIOADA CEAUSISTA SA SE ABTINA DE LA COMENTARII CA ACUM STIU CARE ERA PRETUL!NU PLECA NIMENI FARA CONTRACT!

TE INSELI.
Nu generaliza o experienta pur personala!


Haida de!Uite ca ma bazaie acum numai doua nume cunoscute si care,recunosc,imi sunt profund antipatice:Aurora Cornu si Balaceanu-Stolnici.Au plecat fara copii lasati gaj in tara.Acum se cam stie ce misii aveau.
Nu mai zic de obrazul gros cu care au aparut pe la TV-uri ca sa ne dea lectii de viata.

#377
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 09 iulie 2011 - 18:51

Uite ca ma bazaie in plus si musiu Funeriu.Balbaiala mare si neclaritate in explicatii pe domn' ministru la intrebarea privind prezenta sa in strainatate in 1989.

Daca nu ne lamurim in privinta unor efecte ale comunismului si mai ales la importanta pe care o acordau conducatorii acestui sistem asupra controlului pe care il exercitau asupra poporului si asupra propagandei,suntem victime sigure in viitor,indiferent de sistemul care isi va lua dreptul de a ne conduce!

#378
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 11 iulie 2011 - 15:09

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Uite ca ma bazaie in plus si musiu Funeriu.Balbaiala mare si neclaritate in explicatii pe domn' ministru la intrebarea privind prezenta sa in strainatate in 1989.

Orice roman olimpic pe tara care trecea de barajul pentru lotul international pleca in strainatate la olimpiada. Funeriu in '89 la Olimpiada de chimie din Franta, ca multe sute de alti romani la diverse alte olimpiade.
Romania a facut totdeauna fronda in Europa de Est si la olimpiadele stiintifice. Daca se tinea vreo olimpiada in Vest, in timp ce rusii, est-germanii, polonezii samd boicotau participarea, romanii erau prezenti (si astfel aveau sanse sa ia mai multe medalii).

#379
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 15 iulie 2011 - 00:59

Poate pare o mare nepotrivire intre postarea mea anterioara de aici si o alta la alt subiect.
Cred ca am gresit spunand ceea ce am spus mai sus.
Nu comunistii au fost de vina de faptul ca parintii mei nu au putut sa plece din tara decat pana in Bulgaria,la Russe,ci poate soarta a vrut ca ei sa-si duca viata aici si asa.
Cand au fost liberi sa calatoreasca unde si cat ar fi vrut nu au mai avut nici interes si nici motivatie.Erau copiii care trebuiau sa fie sustinuti in conditii de siguranta financiara/sociala.
Este usor sa dam vina pe altii/sistem social pt. modul cum ne traim viata,dar uitam ca este atat de simplu sa ne traim viata atat de frumos indiferent de conditiile in care ne gasim la un moment dat.
Aici ii am de exemplu tot pe parintii mei.
Traiesc prin noi si sunt foarte fericiti sa ne vada realizati si ca ne-am putut alege si practica meseriile care ne-au placut.
Dar tot nu am sa ii las sa moara pana nu am sa le ofer o croaziera ca pt. pensionari, asa ca in capitalismul salbatic!

#380
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 15 iulie 2011 - 23:14

S-a plecat din tara si prin alte cai. Un exemplu: o cunostinta a inotata in Dunare pana in Yugoslavia. Fraudulos. De acolo a ajuns in Austria. Din Austria a ajuns in Canada. In Canada fiind, dupa un timp, i-a facut chemare sotiei si celor doi copii minori ramasi in tara. Sotia si copiii au plecat din tara cu pasaport si cu avionul. Fara drept de reintoarcere cred, nu sunt sigura. De mentionat ca ei erau baptisti sau penticostali.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -